Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Farenjit?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında gokhancan tarafından paylaşıldı.

1. gokhancan

gokhancan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Uzun sürüşler farenjit e sebebiyet verebilirmi ?

saygılar

2. tayfur

tayfur Onursal Üye

Seviye:

Farenjit resimde gördüğünüz bölgede görülen enfeksiyon/inflamasyonlara, kısaca bu bölgenin hastalıklarına verilen isimdir. Soğuk algınlığı-grip gibi semptomları vardır ama daha ağırdır. Uzun sürüşler soğuk havada, uygun kıyafet olmadan yapılırsa, daha önce hafif nezle-grip tarzı bir hastalık varken yapılırsa farenjite sebep olabilir.

Bisiklete binmek uygun şekilde yapılırsa, sadece fazla binildiği için bu tarz hastalıklara pek sebep olmaz.

sametapo bunu beğendi.
  3. gokhancan

Seviye:
    hocam gerçeken teşekkürler. dun uzun bi sürüş yaptım ve ilk uzun yolumdu.

boğazım çok kuru ve sesim cok kalınlaştı. Habire su içesim var.

semptomları nelerdir hocam acayip ateşim var gibi hissediyorum kendimi..

4. tayfur

tayfur Onursal Üye

Seviye:
    ne kadar uzun? bisiklete binerken su içmeye özen göstermek lazım, özellikle sıcak havalarda. yeterli su almazsanız, rüzgarı da yiyerek boğazda ciddi kuruluklara yol açabiliyor. ateşi ölçmek lazım, eğer gerçekten yüksekse en iyisi bir doktoru yüz yüze ziyaret etmektir, şakaya gelmez.

yutma güçlüğü, karın ağrısı, ciddi halsizlik, 38 dereceden fazla ateş, bademciklerin şişmesi ve kızarması gibi şeyler görülür farenjitte.

sametapo ve gokhancan bunu beğendi.
  5. gokhancan

Seviye:
    4.30 saat bisiklet kullandım. 1 litre su içtim bu süre zarfında, ve kuru uzum yedim.

eve geldim yattım ateş gibiydim kalktım sabah sesım cok fena sertleşti.

şu an sanki gırtlaımda bıçak var :( bu aksam iyileşmesse sabah doktordayım.

sanırım vitamin yetmezliği var.

6. ugurcani

ugurcani Kıdemli Üye

Seviye:
    allah şifa versinde farenjit geçirdim ama askerde :)

7. gokhancan

Seviye:
    ne gibi belirtiler var?

8. ugurcani

ugurcani Kıdemli Üye

Seviye:
    valla 2 yıl once olduğu için pek hatırlamıyorum ama çok dondurma yiyorduk vede yaz güneşi eğitim derken birden oldu :) ama ilaç tedavisi ile 1 haftada iyileştim

gokhancan bunu beğendi.
  9. tayfur

tayfur Onursal Üye

Seviye:
    Gökhan bey vitamin değil SU eksikliği var. dört buçuk saat bisiklete bindiyseniz çok daha fazla su içmeniz lazım. benim yaz günlerinde kendi tecrübem saatte bir litre gibi. bu kadar çok su içince mineral dengesi de önemli. alınan sıvının en azından üçte biri (malum pahalı birşey) powerade falan olursa rahat ediyor insan.

10. ugurcani

ugurcani Kıdemli Üye

Seviye:
    sporcu içeceği hakaten ço güzel bence euro dizel

tayfur bunu beğendi.
  11. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    ayrıca eklemlerde ağrı da görülür farenjitte.Bu sene 2 kere oldum ordan biliyorum.Biri zaten çok ağır geçti,midemi de bozmuştu.Doktor viralden bakteriyele geçmiş dedi.

12. ugurcani

ugurcani Kıdemli Üye

Seviye:
    pardon yanlış anlaşıldı herhalde eoro dizel derken performans bakımından demiştim neyse :p

13. Rehavet

Rehavet Kıdemli Üye

Seviye:
    farenjit tecrübesi lazım
    en çabuk nasıl atlatırız bunu ?

14. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    ballı yada limonlu çay iyi gelir galiba gibi.

15. tuna ünüvar

tuna ünüvar Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Farenjitte sabah yataktan kalktiginizda bogazinizda balgam var gibi hissedersiniz ve bunu çıkarmak icin bi sure uğraşırsınız. Baktiniz cikmio daha fazla o bolgeyi tahriş etmeden bundan vazgecin. Henuz ateş falan yok tabi. Gidin kendinize kaynamis suyla adacayi yapin biraz bal biraz limon koyun. Biraz soğusun öyle için. Gun icinde meyve tuketin, belki bi kac tane pastil atin. Sık sık küçük yudumlarla su icin. Boğazin kuru kalmamasina ozen gosterin. İmkaniniz varsa bi kacgun dinlenin ve bunları yapin.sanirim artik turp gibisiniz hadi simdi bisiklete binin :)

16. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ter ve rüzgar, bu ikiliyi bir araya getirdiğinizde hasta olmak için bir sebebiniz var demektir. Bisiklet üzerinde en azından birini engelleyebilecek doğru kıyafet seçimi yapmak gerekiyor. İçeriden termal bir içlik, üste rüzgar geçirmeyen bir ceket ve özellikle boyun ve baş bölgesini korumak hastalık tehlikesini en aza indirir. Bu arada bisiklet üzerin de kışın mutlaka ağız bölgesini kapatmak gerekiyor, mümkünse burundan nefes almaya çalışılmalı, Efor sarfettiğimiz için bir çoğumuz ağızdan nefes alıp veriyoruz, bu yüzden sıcak havayı verip soğuk havayı içeri çekmek yine hastalığa davetiye çıkartıyor. Ağız ve burun bölgemizi korumak bu yüzden önemli. Farenjit vs gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarını hafifletmek için kestane balını tavsiye ederim. 250 gramlık kestane balının içine bir yemek kaşığı zencefil, bir çorba kaşığı zerdeçal, yine bir çorba kaşığı tarçın iyice karıştırıp macun kıvamına getirin, günde en fazla 3 kere bir yemek kaşığı yutuyoruz. Üstüne bir süre su içmiyoruz. Ben genellikle gece boğazım ağrıdığında gece yatarken yutar yatarım sabaha boğaz ağrısından eser kalmaz. imkanlar yeterliyse bu karışımı hasta olmadığımız günler de günde bir kez yutmak vücudun dirençli olmasına da fayadalı oluyor.

17. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    ''250 gramlık kestane balının içine bir yemek kaşığı zencefil, bir çorba kaşığı zerdeçal, yine bir çorba kaşığı tarçın iyice karıştırıp macun kıvamına getirin''

bazı aktarlar bunu ufak bir kavanoz halinde astım macunu diye satıyorlar.

termal bir içlik, üste rüzgar geçirmeyen bir ceket ve özellikle boyun ve baş bölgesini koruduğum için 2 haftadır hasta oldum çünkü havalar berbat ötesiydi. hava durumunda yağmurlu rüzgarlı dışarı çıkıyorsun. termal içlik vs sonra rüzgar kesiliyor bulutlu hava dağılıyor sıcak güneş çıkıyor terliyorsun tam üstünü çıkarıyorsun terli terli bir anda rüzgar başlıyor üstünü değişiyorsun yeniden rüzgar başlıyor. bayramda 3 defa üstümü değiştirdim termal forma hepsi su gibi olmuştu hava bir soğuk bir sıcak bir terliyorsun bir rüzgarı alıyorsun 5 dakika dursan direk zature öyle terli terli soğukta.

o yüzden artık böyle havalarda bisiklete binmeyi kestim

18. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Merhaba. Benzer bir karışımı ben de uyguluyorum. Kestane balı, Zencefil, Zerdeçal ve çörek otu ile. bu sayede hastalanma oranını ciddi miktarda azaltıyor. Metabolizmanın direncini artırıyor. En basitinden bu karışımı 6 yaşındaki kızıma da uyguluyoruz. Geçen senelerde kış ayları boyunca 12-13 defa hastalanırken artık sende 3-4 defa hastalanıyor. (Salgın olmadığı sürece o da olmuyor.) Birde sütlü soğan tarifi var. Soğuk algınlığında özellikle çok etkili. Tüm soğanı kabuklarını soymadan 4 e bölüyorum ve 5 dakika süt' ün içerisinde kaynatıyorum. Ertesi gün hastalığın yarısından çoğunu atmış ve semptomların çoğunu bastırmış bir şekilde uyanıyoruz..

MuratHan bunu beğendi.
  19. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    canım kestane balı çekti şimdi :agla:

SerkanH bunu beğendi.
  20. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Atla bisikletine. Git al hemen şimdi.. :)