Far Yapımı Ve Ampul (Renk) Seçimi

Tepki
2
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar bizde bitane bozuk el feneri var reflektörü felan çok iyi , ben bundan bisikletime far yapacam ama bi konuda kararsızım . El fenerinin ampulu beyaz ışık küçük bişi ama parlaklığı çok iyi , direk el fenerinin ampülünü mü kullansam yoksa ilkokulda basit elektrik devresi yaptığımız sarı ampülü mü kullansam ? hangisi daha iyi ışık verir ?

Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler

Scudo

Celalettin aktaş

Daimi Üye
Tepki
19
Bisiklet
Sedona
beyaz ışık kullanan ampul halojen ampuldür tahminimce o ampulün tüketimi az verimi fazladır sarı akkor ampule göre. beyaz ışık vereni deneyin.

Sezer İmamoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
85
Bisiklet
Sedona
el fenerinin yani en çok ışık veren ampulun ucunu sulu boyayla boyayın istediğiniz renk olmuş olur :)

Tepki
0
Merhaba

bence smd power led kullanın elinizden gelirse hem pil tüketimi katkat az olur hem daha fazla mesafeyi aydınlatır.

(link)
(link)

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@AYDIN KARAKİŞİ

Çok güzel aydınlatıyor. orijinal ve hazır halini nasıl temin edeceğiz? Bilginiz var mı?

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
@Serkan HODANCI
(link) bir ürün talebinizi fazlasıyla karşılayacaktır.
Şahsen smd ledlerden ziyade cob led kullanmayı tercih ediyorum bu tarz kendin yap projelerde. Enerji tüketimi/parlaklık oranında daha iyisine rastlamadım. Ayrıca ömür olarak da smd'lerden daha dayanıklılar. Bir de led kullanarak bir far yapmayı düşünüyorsanız ve beyaz ışık olmasını istiyorsanız, ledin sıcaklık derecesinin 6000-6500K aralığında olmasına dikkat edin. Daha aşağısı sarıya, daha yukarısı maviye doğru kayar...

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Halil EROĞLU

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Ürün çok güzel ve tam aradığım bir ürün.. :)

hakano

Daimi Üye
Tepki
317
Eski tip bisklet farlarında kullanılan kısa ömürlü tungsten ampulü ledle değiştirmek için gerekli malzemeyi nerede bulabilirim? Çıkar-tak kadar kolay mıdır, yoksa led ampul dışında elektronik parçalara ihtiyaç var mıdır. Şu linkteki ampul uyar mı?
(link)

Bu gerçi arka far ampulü ama ön far için üretilenleri de vardır sanırım.

Bir de şu linke bir göz atın: (link)

Bir de unutmadan, led ampuller sanırım tungsten ampullerden daha çok ısınabiliyor. Yüksek ısı yansıtıcaya zarar verebilir mi?

Tepki
144
İsim
Turgut Hakkı Özdemir
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ön farı komple led bir farla değiştirip, dinamo eski usül ise araya bir voltaj regülatörü koymak daha kolay olabilir. Bazı farlarda o regülatör dahili geliyor sanıyorum.

• Beğen
Tepkiler: hakano