Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fanatizm ve Taraftarlık

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Selcuk ASLAN tarafından paylaşıldı.

1. Selcuk ASLAN

Selcuk ASLAN Üye

Seviye:
    Spor sosyolojisi dersinde fanatizm ve taraftarlık konulu bir sunum yapacağım. Ancak ülkemizdeki spor=futbol anlayışını kendimce kırmak istediğim için, sunumda futbola hiç değinmeden yada çok az değinmeyi planlıyorum.

Bisiklet ve diğer spor dallarıyla ilgili bildiğiniz fanatizm olayları veya taraftarlık olguları(Didi) gibi örnek var mı ?

Örneğin, diyelim ki Contador çok iyi tırmandığı için taraftarlık duygusu besliyoruz, fanatizme varan yaklaşımlarımız oluyor. Bu konuyla ilgili örneğin 2012 vuelta nın 20. etabındaki tırmanışı izleyipte bu adamlara hayran kalmamak, taraftar olmamak imkansız,işte bu görüntülerden dolayı bu adamlara büyük bir saygınlıkla yaklaşıyorum gibi. görüntü ve materyaller varsa onlarıda paylaşırsanız sevinirim.

Hoogerland'ın o kazası ve sonrası adamın fanatizmi olmamak imkansız neredeyse :)
    Daha çok üstünde durmak istediğim nokta, fanatikler böyle olay çıkardı, şöyle adam yaraladı olayları değilde . Bu adamlara veya takımlara karşı neden bu kadar fanatik duygular besleyebiliyoruz bunun üzerine sunum yapmak istiyorum.

ibt1994 ve Raven_35 bunu beğendi.
  2. Hakan güngör

Hakan güngör Üye

Seviye:
    Bir davaya ya da olguya aşırı derecede adanmışlık ; kendini konumlandırmak isteyen , kimlik arayan ve büyük topluluklara dahil olmanın verdiği güven duygusunu çekici bulan kimselerin genel olarak içine saplandıkları durumdur. Saplanmak diyorum çünkü bu bir saplantıdır. Sağduyu ve aklıselimin kaybolduğu bir duygu durumudur. Bir takıma veya sporcuya taraftar olma , hayranlık besleme , örnek alma hallerini ayrı tutuyorum. Burada ölçü saplantı: Penaltı kaçıran futbolcuyu öldürmek (biliyorsunuz bu oldu) taraftarlıkla ya da sevgiyle açıklanamayacak bir ruh hali. Bu konuyu içine futbolu katmadan incelemen mümkün tabii ama bence biraz zor. Amerikan futbolu ve beyzbolda da benzer fanatizm kısmen var ama dünyada ağırlıklı olarak fanatizmi futbılda görüyoruz. Bisiklet sporuyla ya da başka herhangi doğa sporuyla ilgilenen biri zaten toplumun 'bir tık' önünde bana göre. Sınıfsal bakımından bir öndelik değil tabii ki. Ama ilgilerini bu denli farklılaştırabilmiş (topluma kıyasla) , Rafine zevklere sahip kişi , bir olguya ne kadar hayranlık duyarsa duysun sağduyusunu kaybedip körleşmez. Tabii bunlar benim görüşüm.Ayrıca bu yazdıklarımdan futbolu avam işi gibi gördüğüm çıkmamalı asla ben çok sıkı bir futbol-severim. Şuan ayağımdaki terlik ve çay içtiğim kupa fenerbahçe ürünü :) Özetlemek gerekirse futbol gibi çok geniş kitlelerin ilgi alanından sıyrılmış , ya da onunla yetinmeyip zevklerini özelleştirmiş kişiler , daha ufuk sahibi ve aklıbaşında insanlar oluyorlar ve fanatizm gibi bir saplantıları olmuyor. Bu söylediklerim çok genel onu söyleyeyim. Özel uğraşları olduğu halde kimliği bozuk insanlar olabilir, vardır da.

fatihaydın bunu beğendi.
  3. fatihaydın

fatihaydın Bisikletkolik

Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    noktasına virgülüne kadar katılıyorum yazdıklarınıza :)

ek olarak şunu söylemek isterim selçuk bey,

fanatizim kısmına futbol harici bi spordan değinmek zor fakat taraftarlık kısmına çok fazlaca örnek bulunabilir.unutmayalım taraftarlık takımını ya da sporcunu yenildiğinde öldürmek değil onunla birlikte ağlayabilmek üzülebilmek yeri geldiğinde kaybeden sporcunu teselli edip kazandığında ise tebrik etmek onunla gülmektir.bu da her sporda vardır...