Fakirlerin sıkça sorduğu soru: Pahalı yol bisikletine binme hissi

Sahip olduğunuz YOL bisikletinin fiyatı hangi aralıkta?

• 0-1000

• 1000-2000

• 2000-3000

• 3000-4000

• 4000-5000

• 5000-6000

• 6000-7000

• 7000-8000

• 8000-9000

• 9000-10000

• 10000-15000

• 15000+...

• Toplam katılım
    538

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Forumda konu engelleme butonu da olmalı.

• Beğen
Tepkiler: Ruhullah.Grbz
Scudo

Aytaç DİREK

Daimi Üye
Tepki
1.489
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Gökhan Akkaya
Katılıyorum çünkü bisikletin hafifliği ile kişinin kilo vermesi göreceli bir durum değildir. Yani 6,7 kg.ağırlığındaki Canyon Ultimate CF SLX 9.0'a bir servet ödeyeceğime 68 olan kilomu 63'e indiririm böylece 8 kg. ağırlığındaki bisikletim ve param bende kalır mantığı gerçeği yansıtmaz.Çünkü 63 kiloluk birisi o 6.7 kg.lık Canyon ile (Vo2 max ve fiziksel durumu uygunsa) sizden daha iyi performans sergileyecektir.Kompleks bir durum bu kısacası.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Belli araliklarla donup dolasip tartistigimiz bir konu. Zamani geldiyse yine konusmamiz lazim demektir :)
Uç örnek olarak vereyim, imkaniniz olsa da bir profesyonel bisikletiyle 5 dakika dolasabilecek olsaniz "benim bisikletim ćöpmüş ya" dersiniz, bundan emin kere emin olun:cool:
Seramik aynakol ve jant gobegi, artik 700 kusur gramlara inmis ve ayni zamanda da sıfır esneklikte, ve daha da çıldırtıcı olan kısmı; aero bir kadro, kullanimi cok ama cok rahat, adeta kaymak gibi frenleme yapabildiginiz disk fenler, neredeyse, utanmasa, siz daha vitesi degistirmeden once degisen vites (o kadar hizli ki :D) ve hepsinden öte, tubular lastikteki o uçak sesi :eek: profil jant olmasina ragmen 1300 gram gibi agirliklardan bahsediyoruz arkadaslar...
Bu saydiklarimin her maddesi gercekten inanilmaz. Bu teknolojilerden herhangi birini bugun bisikletinize katabilecek olsaniz "bisiklet uçuyor abi" dersiniz..
Adamlarin altinda her parcasi son teknoloji, 50.000 lira degere yakin bu makinalardan var.

Ama bizi bunlari konusmaya iten sey bu degil, bizim boylesine bir bisiklete ihtiyacimiz var mi? Sorusu :snzdglsn:

Net söylemek istiyorum: yok :D

Cunku hem calisip hem bisiklete binen çaylaklariz. Ve tabiri caizse bu makinalarin hakkini vermemiz pek mumkun degil. Ama tabiki her amatorun gonlunden 10.000 lira civarinda bir bisiklet alip bu hissi imkanlar dahilinde tatmak geciyor. Cok buyuk bir para gibi gorunuyor ama degil. Fast fooda, kontore, sigaraya, en onemlisi cep telefonuna (son cikan modeller 5.000 tl) vereceginiz parayi azaltarak bile birkac yil icerisinde ust seviye bir bisiklet edinebilirsiniz.

Aldiginiz hazzin artacagi garanti. Hele ki iyi bir karbon bisikleti tecrube etmis biri, aluminyum bisiklete malesef cop diyecektir (hafiflik ve esnemezlikten dolayi)

CyclistAntalya

Daimi Üye
Tepki
473
İsim
Erkan
Bisiklet
b'Twin
Evet doğru tespit fakir olmasak bizde 15 bin liralık bisiklete binerdik ama ben fakir olduğum için ancak decatlhlondan indirimden yararlanmak suretiyme 1500 liraya 9 taksiklet triban 520 alaildim. son taksit bu ay bitecek umarım :) herşey fakirlikten oluyor işte.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Serkan Mıstınoğlu
Hocam pahali bisikletleri sürme hevesim kacti simdi, böyle dusunursem bir kere, o bisikleti alip binene kadar kendi bisikletimi suresim gelmez :D
Ancak dediginiz gibi yapip alacagim bi tane de ben, abur cubura bile ciddi paralar harcaniyor. Gecen gün ihtiyacin olmadigi halde laptopa hoporlor alayim dedim, sonra vazgectim, bi kutunun agzini yapistirip kumbara yaptim, onun icerisine attim. Bakalim 10 bine yaklasinca acarim artik :D
5 ve 10 kuruslardan 2 senede 60 lira biriktirmisim, gecen gun oylesine kuruslari attigim kavanozu sayayim dedim de :D

@alper 76
Hocam herkesin merakı var konuya, izdivaç programi gibi ilgi cekiyor :D Daha da onemlisi sagolsun herkes ankette kendi kismini isaretliyor. Ciddi bir katilim var ankete de :)

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Bir çok arkadaş hem fikir gördüğüm kadarıyla...
Ben bu gün yaşadığımı anlatayım ama arabayla... Köydeyim şu anda ve bir yere giderken 58-60 ile kasise girdim dikiz aynası çat diye kucağıma düştü araba yaşında yeni 17inçm jantlar vs şok! geçirdim oto camcıdayız vs aynanın cama olan bağlantısı kırılmış usta 'içerden daha önce darbe almış yoksa bu pek rastalanan bir durum degil ' deedi
Geçen yıl aynı yolda yine bu kez babamın girdiği çukur yüzünden lastiği yardık o zaman 400TL verdik taa istanbuldan kargo ile getirtmiştik
uzun sözün kısası
Bu ülkenin bu süper muhteşem harika güzel yollarına sadece TOROS ve bisiklet olarak da olabilecek en KAZMA bisiklet gider.
Debelenip durmanı maalesef anlamı yok. Çok sevdiğim güzel biiskletimin sürekli akort ayarlarını yapıyor, patlaklarını onarıyor vs ugraşıyor ve direniyorum. Üstelik ortaya canımızı koyuyoruz olay ise tek bir çuukra bakıyor. İniş sırasında denk gelen bir çukur veya mıcırda kayma yüzünden arabanın altına girebilecek kadar bisikleti seven sirk cambazları gibi trafikte-yolda önemsenmeyen insanalr olarak geziyoruz.
tek elimizdeki ise bu sevgimiz...

CyclistAntalya

Daimi Üye
Tepki
473
İsim
Erkan
Bisiklet
b'Twin
Fakiriz evet kabul ediyoru ama şunu biliyorum ki, en güzel aile sahip olduğun aile şiarından yola çıkarsak en güzel bisiklet sahip olduğun bisiklettir. Antalya da yanımda on bin yirmi bin liralık triathlon bisikletiyle yanımdan gençler vız diye geçiyor gidiyorlar ya, vız geliyor tırıs gidiyor bana çünkü ben kendi bisikletime sahibim ve kendi hayatımı yaşıyorum. zengine bakarak moral bozmam :) elimden gelen budur çünkü. yemeyip içmeyip para biriktirip, bira içme, yemek yeme, gezme vs yapma bisiklet al durumu bence hastalıklı bir durum. gerek yok. ayağını ne kadar uzatabiliyorsan o kadar uzatacaksın yorganına bakmayacaksın.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@rknsycck
Hocam olay zengin-fakir degil ki, fakir diye espirisine yazdim. 15bin liralik bisiklete binen adam da fakir olabilir, 500 liralik bisiklete binen adam da zengin olabilir. Fakir kelimesi orda espiriydi. Konumuz pahali bisikletlerin daha ucuz bisikletlere gore verdigi his ve artilar. Serkan hocamin yukarida uzun uzun yazdigi sey de verilen en uzun cevap sanirim :D Dediginiz hastalikli durumu ben yapabilirim, bisiklet benim icin cok ayri. 5 tane ayri ayri bisikletim olsun isterim. Biri cok pahalisindan, biri döküntü olsun kendim restore edeyim, tur bisikletinden bi tane, bi sehir, bir tane de antremanlik veya trainerlik yol bisikleti. Tam istedigim besli :D Zengine bakilipta moral bozulacak bir durum da yokki, herkes zaten kendi aletini kullaniyor, ondaki durumu merak ediyor.
Normal araba kullanmak ile formula 1 veya gocard araclarindan kullanmak nasil farkli duygularsa, bu da ayni sekilde diye dusunuyorum. Siz sadece fakir kelimesine takilip yazdiklarimi okumamissiniz sanki :)

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Bırakın kim ne kullanıyorsa kullansın, bunun için üzmeye, üzülmeye değmez. Sanırım bazı arkadaşları bu tür konular açmaya iten, gerek bisiklet gerekse parça seçimlerin de verilmek istenilen tavsiyeler de kesin ifadeler kullanılıyor olması. Özellikle genç arkadaşlar bu konu da çok hassaslar. Çocukluğumu bir hüdaverdi, bir de kırık bir pinokyo ile mutlu mesut geçirdim. 70 li 80 li yıllar da bu ikisi ile İstanbul da Kadıköy,Üsküdar, Bağlarbaşı dolaştım durdum. Ne zincir,ne kilitli pedal,ne bisikletten gelen çıtırtı ya da yolda ki konfor hissiyatı umurumda olmadı. Hala da öyle. Önemli olan alıp başınızı sağlıklı bir şekil de gidip gelebiliyor olmanız. Bu sporu yaparken illa profesyoneller gibi ekipmanlara sahip olmanız gerekmiyor. Profesyoneller gibi bilgi sahibi olmanız giyimden,parçadan ya da kadrodan çok daha önemli. Dünyayı dolaşan gezginlere bir bakın, hangi birinin altında karbon bisiklet, dura ıce set binlerce TL lik jantlar var. Önce bisiklet sürmeyi ne için istiyorsunuz buna karar verin. Bisiklete binip canına okumayı mı, yoksa üç km sonra durup bir kafede oturup bisikletinizi seyretmeyi mi. Kendinizi kandırmadan cevaplayın, ikincisi ise hangi bisiklet olursa olsun hiç bir zaman yeterli gelmeyecek, hep bu tür konuları kafanıza takıyor olacaksınız.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@MuratHan
Hocam üzmek, üzülmekten çok merak. Pro ekipmanları merak :D Yukarıda birkaç defa yazdığım gibi nasıl bir his olduğunu merak ediyorum, sürerken ne tür farklarının olduğunu :D
Onun dışında 15bin liralık bisiklet alıpta canına okumayı istiyorum belki de :D Elbette sürekli yeni şeyler çıkıyor, ancak belirli bir noktadan sonra kendini tekrarladığını düşünüyorum. Şuanki durumumun üzerindeki seviyeleri ise ben bilmiyorum, kullanmadım. Önemli olan dolaşmak veya birini geçmek, geçilmek vs de değil siz yanlış anladınız konuyu. Ayrıca herkes istediği ücreti verip, istediği kadar sürebilir aleti, o da değil konum. Verdiği duygu/his artık adına ne derseniz, o sadece.
Ben bisikletimde dış lastiği değiştirdiğimde bile başka bisiklete biniyor hissi yaşadım :bsmagryr:

Ismaildmr

Forum Demirbaşı
Tepki
397
İsim
Ismail demir
Bisiklet
Salcano
Amacim hizli gitmekse ben 10 bin uzeri bisiklet alirdim.kimsenin bir bisiklete 10 bin verilirmi lafina bakmazdim.ve bundan alacagim hazda beni mutlu ederdi..elimde param var cok sukur..birde insanlar bir hobiye asiri odaklanmamali bence..yani nasil deyim asiri odaklanmak cok asiri teferruata takilmayi doguruyor..mesela gram gram hafifletebilme amaci icin harcanan asiri para ve zaman..bisikleti 5 kiloya dusursen dahi o hastalik 4999 gram neden olmadi diye beyni kemirir..bence ulkemiz sartlarinda tam karbon ve iyi ust seviye bir donanimi olan yol bisikleti hiz ve fiyat dengesinin en iyi oldugu sınırdir diye dusunmekteyim..gerisi marka albenisine ve atilacak havaya bakar..hele birde sagliginiz yerindeyse ucar o bisikket..youtubede bir arkads var, kendisi buralarda takiliyormu bilmiyorumda adi hizli ve cilgin..yav adamin gozu kara, giant tam karbon biiskletiyle yardirmadigi yer kalmiyor..masallah vucut fit, mangal gibide ciger var..yardir allah yardir..al ulan ah, bacagim sakat olmasa bende sehir bisikletimi sahlandiracamda..dizim engel oluyor..simdi benim altimda tam karbon olsa ne yazar sagligim yerinde degilki..
Ortalama 25 30.larda olmayi cok isterim..ama su anda 17 18 lerdeyim.sakat dizle ancak bukadar oluyor..

Ustunde ustu vardirdan ziyade en iyi performansi verecek, uzerinde kendinizi en iyi hissedeginiz bisikletinizin olmasi dilegiyle.

• Beğen
Tepkiler: fahrikagan16

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ismaildmr Cok gecmis olsun, umarım düzelecek bir sorundur dizinizdeki . Istediginiz gibi surememek cok zor olmali. Umarim kisa zamanda iyilesirsiniz de dilediginiz gibi surebilirsiniz :(
Evet dediginiz arkadasi biliyorum, baya guzel bisikleti, calistigi da asikar. Bazen kendime benzetiyorum onun uzun mesafeler kat etmesini, ben de korkmam mesafelerden. Ne kadar uzaksa o kadar zevkli oluyor gercekten de. Iyi dilekleriniz icin tesekkur ederim :)

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
Arkadaşlar zamanla bütçeniz elverdiği müddetçe iyi komponent, üst düzey ekipman alın. Salcano xrs 040 ile başlayan yol bisikleti maceramda iyi kötü çeşitli değişimler yaptım. Kendi çapımda alabildiğimin een iyisini almaya çalıştım. Zaten bu işi seviyorsanız, ister istemez yöneliyorsunuz üst düzeylere. Mesala xrs 040 ın stok jantlarından r500 geçince fark oldu. Sonra kadro değiştirdim. Rs11 jant kullandım. Şimdi dt swiss r24 kullanıyorum. Her geçişte bir fark yaşadım. Hele alüminyum kadrodan karbon geçtiğimde herşey değişti. Evet para harcadım ama aldığım zevk te katlandı. Bu arada eski komponentleri satarak bir geri dönüş te oldu. Araştırıp öyle alın. Bir yerde birşeyler denk geliyor. Promosyon, seri sonu, iyi kullanılmış ikinci el vs.. vs.. Ve hala bu işin sonun da olmadığını düşünüyorum. Zira dün arkadaşın Specialized Tarmac ini kullandım şöyle. Abi çok farklı.. Bisikletin tüm kontrolünü hissettim. Duruş pozisyonumdaki rahatlıktan, gücü aktarma hissine kadar. Deme ki bir fark var. Mesala bir sonra ki hedefim iyi üst düzey bir kadro olabilir. Bunu müsait olduğumda bir plan çerçevesinde yapabilirim. Ama aldığınız bisikletin de hakkını vereceksin. Yılda bir 10.000 km devireceksin. Saygılar. .

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ysnakblt

Daimi Üye
Tepki
208
İsim
Yasin Akbulut
Bisiklet
Orbea
merhaba arkadaşlar bende bu ise karbon bi yol bisikleti alarak başladim hem titresimi emmesi hem daha rijit bir gidişe sahip olmasi fazla esnememesi ( ki bu buyuk bir etken ) tum gucunuzu pedala verebiliyorsunuz
ben asla ve asla hava atmak icin almadim bu bisikleti magazadan arkadaslarim dalga geciyolar bana sen delisin manyaksin diyolar uzayli gibi bakiyolar bi bisiklete 7 bin tl verilirmi diyolar o paraya motor alirim ben diyen var o paraya şahin alirim diyen var 100 tl ye migrosta satilan bisikletlerden ne farki var diyenler var ne anlatacaksin bu insanlara ne anlatsanda boş anlamayacak ta zaten hani capsi atmislarya anlayamazsiniz birkeresinde 8 bin dolarlik bi treke binmistim surme firsatim olmadi pek 100 mt filan surdum ama o ustune bindiginiz an aradaki farki kadrodan vitesten cikan sesten jantin goruntusu ve akiciligindan anliyorsunuz diyorsunuz ki bu gidiyorsa benim makine oldugu yerde duruyo boyle bir fark oluyor arada ama aldiginiz bisikleti sevin herzaman upgireydi aksesuara degil bisikletede yapin mesela bisikletin akici degilse yeni bisiklet degilde daha akici bi jant olabilir mesela yada bu hub alipda cikan sesten mutlu olan insanlar taniyorum
bende bisikletimi ise gidip gelmek icin kullaniyorum yolda eskimis pasli bisikletler goruyorum kasksiz insanlar hepsine selam veriyorum cocuklar soruyo abi bu kaç para 1000 tl diyorum abi benimki 500 tl diyo aa guzel almissin o zaman diyorum mutlu oluyo cocuklar cok soran oluyo fiyatini bende grcistiriyorum surekli neyse konuyu dagittim galiba kusra bakmayin iyi forumlar .

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Serkan Mıstınoğlu

En yüksek seçeneği işaretleyenlerden birisi benim, pro peletondaki bisikletlerden daha üst seviye parçalar ile toplanmış, benim bisikletimin 2-3 katı fiyatı olan bisikletler de kullandım. Bu başlığa yazılmış en kapsamlı ve güzel cevap olsa da bolca abartı içerdiğini düşünüyorum.

Mesela tubular lastik ile aynı seviyedeki clincher lastiği bakmadan ayırt etmek imkansız. Pro peletonun yarısı Shimano aynakol ve jant kullanıyor, seramik değiller; hatta jantlar rulmanlı bile değil. Her kadro esniyor, ve zaten esnemesi de gerekiyor.

Olaya sadece performans açısından bakar ve mekanik vitesli ve kaliper frenli bisikletler için konuşursak 8-10 bin liradan sonra harcadığınız para, bisikleti daha hafif ve aerodinamik hale getirmekten başka pek birşey sağlamıyor. Ancak Froome ile aynı kadroyu veya Sagan ile aynı jantları kullanıyor olmanın, ya da 100 küsür yıldır bisiklet üreten markanın ürünün almış olmanın da bir değeri/keyfi var.

brky1905

Cycle to stay alive
Tepki
594
İsim
Berkay A
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
bence abartıdan başka birşey değil

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Niye pahalı yol bisikleti??? pahalı dağ bisikleti yokmu soran veya pahalı katlanır bisiklet 'tern,brompton vb gibi veya tur bisikleti niye illa yol bisikleti soruluyor bunu soran fakirler nerde ben hiç görmedim.