Fakir Adam'ın yeni projesi (bizi bilen bilir) :)

Safa Arslaner

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Fakir derken para konusundan dem vurduğunu sanmıştım!

Projenin takipçisi olacağım kanının kaynıyor olması mı takibe değer. Ancak güvenlik önlemlerini artır biraz bir sıfır geride kalmayım derken maçı nakavtla sonlandırma.

Ayrıca göbeğinin üstünde hiçbir güvenlik önlemi olmadan yarışıp kendini ve yoldaki her şeyi tehlikeye atan adamlardan elin avrupalısı ile kıyaslama konusuna gelen düşüncenin de her şeyi elin avrupalısı yapıyor ama deyip mucitleri engelleyen düşüncenin çok bir farkı yok bence.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ya bisikletimi kendim yapayım dedim bu kadar ilgilenilmedi.
demek ki benimde bizde rajon böyle tarzı yazmam lazımmış. bilemedim :)

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Gökçe Ç Gozden kacmistir konu :) Anladigimiz birsey olsaydi ve gorseydik mutlaka yardimci olmaya calisirdik ;)
Ben zaten mucitlik yapilmasina, yaratici ve yenilikci fikirlere karsi degilim! Ama arkadasin yola cikis amaci ve planladigi kullanim sekilleri tedirgin etti beni...

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kimin ne dediğinin ne önemi var? İntihar eden birisini görsem, etme demem bile.Arkadaş yapacağım diyorsa yapacak.Ödeyecek bedeli varsa öder zaten.Ha ölmek istiyorum diyorsanız bunu yapacağınıza boğaz köprüsünden atlayın daha az zahmeti olur sizin için demek isterdim ama saygısızlık olur.Yapacaksanız madem, Fullface kask falan takın bence, dirsekliktir dizliktir falan.En azından kaza falan olursa şansınız olsun.Bizi bilen bilir kısmı, kişisel algılamayan ama ukalalık olmuş bence biraz.Yine de kolay gelsin diyorum.Başarırsınız umarım.Hll spr dvm :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@suat akman
yok yeni yazı yazıcam zaten bizde delikanlılık böyledir vs diyerek başlicam
ilgilenilr sanıyorum görürsünüz:)

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
747
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
@halil ibrahim duran Merhabalar. Söylediklerinizde haklısınız. Ancak bu ve benzeri şeyleri yapmaya çalışanları engellemeye çalışırsak bahsettiğiniz sıfırdan proje yapmayı da bir nebze engellemiş olmuyormuyuz.
Bir örnek vermek istiyorum. Bizde 3-4 yaşlarında cocuklar yemeklerini dökebilir diye kendisine yedirmiyoruz. Annesi yedirir. Neden; çünkü o yiyemez döker üstüne başına. Bizler çocukluktan böyle yetiştiriliyoruz.
Bu arkadaş bu işi ypacaksa belliki yapma desek te yapacak ona daha güvenli olması ve yapılması, trafiğe kapalı alanlarda binilmesi yönünde telkinde.bulunsak mesela.
Kaldı ki bisiklet başlı başına tehlikeli bir araçtır İstanbul gibi trafikte özellikle. İstanbulda hiç binmememiz gerekir bisiklete.
Mobilet motorları onlarca beygir değil en fazla 4 beygirdir. Bisiklet için bu bile fazla tabiiki amabisiklet kadrosu da sanıldığı ve göründüğü kadar narin değildir. Bu gibi mekanik parçalar kaldırabileceği yükün %80 fazlasına test edilirler. Neye dayanabileceğini düşünün.
(Not: Mobilden yazdığımdan imla hatası içerebilir)

Yıllar önce lisedeyken (Gemi Makineleri Bölümü) gemilerin pervanesini neden elektrik motoru bağlayıp döndürmüyoruz diye düşünmüştüm. Hem daha pratik hem de işletme maliyeti düşük olabilirdi. Daha önce yapılmışmıydı bilmiyorum ama o günden beri (21 yıl önce) gemi sektörüyle içli dışlıyım. Duymadım böyle bişey. Projeye dönüştürecek imkan kesinlikle yoktu. Düşüncemi bir kaç kişiyle paylaştım. Olurmu öyle şey, manyskmısın, Dizel motor var elektrik motoruna ne gerek var diyenler olmuştu.

Şimdi elektrik motoruyla yüzdürülen bir gemide çalışmaktayım. 20 yıl önce düşünmüştüm. 10 yıllık Yeni bir teknoloji zaten. Almanlar yapmış bunu da.

Demek istediğim mucitler annesinden mucit olarak doğmuyorlar. Kendi hayatımdan bile böyle engellendiğim çok konular oldu. Sen yapamazsın'cilar çoktu etrafımda.
Yine yıllar önce bir dükkan açmak istedim. Ailem olmaz bu iş dedi. Düşündüğümü arkadaşım yaptı. Hatta kurmasına yardımcı da oldum. Onun ailesi sen yapamazsın yerine sen daha iysini bilirsin dediler. Ve şimdi arkadaşım kendi işinin patronu 10 yıldır.

Orhan57

Aktif Üye
Tepki
193
İsim
Orhan Yıldırım
Bisiklet
Sedona
@Safa Arslaner fakirlikte para konusundan dem vuruyorum, yanlış bir anlaşılma yok, param olsa mobilet motoru değil daha güzel bir motor ve titanyum bir bisiklet kullanırım.

@no_name yaşıyorum. Proje son hızıyla devam ediyor.

@halil ibrahim duran ben fakirim sıfırdan proje yapacak imkanım yok, durum böyle olunca eski bisikletlerle eski motorlarla uğraşıyoruz.

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
özenecek başka adamlar bulamadınmı kardeşim, bunlar bildiğin beyin özürlü olarak tarif ettiğimiz insanlar

• Beğen
Tepkiler: Bülent Ç.

Orhan57

Aktif Üye
Tepki
193
İsim
Orhan Yıldırım
Bisiklet
Sedona
@xxkowboyxx
Bende ilk önce Fransa'daki bir Türk abimizin yaptığı çamaşır makinesi motoruyla giden otomobilini görüp aynı motordan yapayım dedim doğaya gaz salmasın diye. Akü olayı sıkıntı verdi.

@Fırat Y. Benim kimseye özendiğim yok. Ayrıca onlar bu memleketin emekçi insanları. Yokluğun içinden şahsi zevklerini kendi el emekleriyle çıkaran insanlar. Ben yarışlara filan katılmayacağım. Maksadm arazi turları yapmak. Daha hafif ve dolayısıyla rahat taşıyabileceğim bir motosiklete sahip olmak

ioalici

Daimi Üye
Tepki
161
İsim
İbrahim Onur ALICI
Bisiklet
Cube
Arkadaslar konuyu anlayalim. Orhan arkadasimiz motorlu bir bisiklet yapmiyor aslinda. Mobiletten malzeme cikartarak hafifletip daha hizli gitmesini saglamak istiyor. Mobilet ureticileri agir kadrolardan hoslandiklari icin agir yapiyorlar sanki...
Agirlik merkezi yukari cikacak ayrica kadro o kuvvetleri karsilayabilecek mi? Nasil duracak? Bunlar hep soru isaretleri...

Orhan57

Aktif Üye
Tepki
193
İsim
Orhan Yıldırım
Bisiklet
Sedona
@Uptown Cyclist daha önce de sıradışı nitelikte projeler yaptığım için öyle yazdım. :uyku:;)

@ioalici ağırlık merkezi aşağıya inecek. Hafif olduğu için frenlemede kayıp yaşamayacağım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Gökçe Ç

Sen başlığı açmadan ben diyeyim: Olmaz, yapamazsın :krsn:

Tabii şaka bir yana sevgili @Orhan57 , şu videodaki "meşhur" bisiklet yapıldıysa, sizin planladığınız da mümkün.

Tamam, eyvallah, yapılır. Ama malzemenin mukavemeti hakkında bilginiz varsa, o motoru taktığınızda -ola ki başarılı oldunuz- hangi parçanın en zayıf nokta olup sorun çıkartacağını biliyorsanız, ve bu projeyi üzerine inşa edeceğiniz kaliteli bir bisikletiniz -mesela yukarıdaki videodaki bisiklet bir Raleigh- varsa, varsa da varsa, yani bilinçli ve bilgiliyseniz, denenebilir.

Ama paldır küldür bir işe girişiyorsanız, mtb parkurunda kafanıza sonradan motor monte edilmiş bisikletin kafanıza düşmesi hâlinde hastaneye tek başınıza gidebilecekseniz, veya "bisikletim ve çıkma bir motorum var, şunları bir kombine edeyim" diye bu yola çıkıyorsanız, o başlıktaki "Bizi bilirler, kıps!" kısmı cenazenizde hep bir ağızdan söylenen bir "İyi bilirdik :(" olarak karşınıza çıkar. Üzücü durumlar tabii bunlar.

Yanlış anlaşılan kısmı düzelttim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Yusuf Yılmazvural

"Meşhur" bisiklet benimki mi oluyor?
İkisi arasında fark olduğunu düşünüyorum.
Ama "meşhur" olduğunu düşünüyorsanız.
Güzel şeyler bunlar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Gökçe Ç

Yok yahu, oradaki <<şu "meşhur" bisiklet>> sizinki değil, videodaki bisiklet. O ilk satırda yazdığım şu kısım sizin bisiklet projenizle ilgili bir şakaydı:

@Yusuf Yılmazvural

Hani yapamazsın derler ya, onu dedim, şaka orada son buldu. Üç yıldızdan sonrası Orhan'ın projesi hakkında söylediklerim. Bazen Türkçeyi iyi kullanamadığım oluyor böyle. Kime ne söylediğim pek anlaşılmıyor.

Tekzip metni gibi oldu ya la!

ioalici

Daimi Üye
Tepki
161
İsim
İbrahim Onur ALICI
Bisiklet
Cube
@Orhan57
Ben sizin projenizi mobiletle karsilastiriyorum. Asla motor takilmis bir bisikletle karsilastirmayin. Daha saglikli bir dusunce oluyor. Siz kadroyu degistireceksiniz. Mobilete gore agirlik merkez daha yukarida olacak.
Ozetle motorun torku, sizin ve bisikletin virajdaki goreceli kuvvetler iliskisi, agir mtb kosullari ve fren kuvveti tamamen kadroya etki edecek...
Yapilmaz mi? Muhtemelen yapilir. Motorsikletlerin 50 cesidi yapilmisken boyle birsey simdiye kadar niye yapilmamis? Iki olasi yaniti var. Ya tehlikeli bulunmus ya da kimsenin aklina gelmemis. Konu basinda benzer bir projenin fotosu vardi. Yani birilerinin aklina gelmis. Surulurken fotosu var mi?
Ben ona biner miyim? HAYIR...
Yapiniz guzel bir de renge boyayiniz eski yaptiginiz mor gibi. Fotografini cekiniz.
Sonra carpisma testlerindeki o mankenlere bir tur veriniz. Randiman alirsaniz ne ala... Olmadi cana gelecegine mala gelsin...
Uretelim, hayal kurani taslamayalim. Ama birader olecem diyene de kesseler acimaz mi diyelim?

Orhan57

Aktif Üye
Tepki
193
İsim
Orhan Yıldırım
Bisiklet
Sedona
bisiklet konyaya geldi. Şimdilik okulla ilgileniyorum. haftasonuna parçalamaya başlıyorum. bol bol fotoğraf yükleceğim.

terelelli

Üye
Tepki
7
İsim
Emre Çelik
Bisiklet
Trek
Görsel olarak çok çirkin geliyor bana bisiklete montelenen motorlar.

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
Haberini bekliyoruz @Orhan57
Şahsi fikrim, projenin bir yerde tıkanıp kalacağıdır. Sebebi yetersiz tecrübe ve maddi imkanlar olabilir. Yalnız şundan eminim ki, bu işle uğraştığın her gün birçok şey öğreneceksin ve mutlu olacaksın. Hee, olur da projeni tamamlarsan dikkatli olmanı öneririm. Yapacağın ufak bir hatanın bedeli ağır olabilir. Emin ol, ölmekten beter durumlar da var.
(illa mantıklı bir öneri istiyorsan şöyle bir şey önerebilirim; bulunduğun ildeki üniversiteleri dolaş ya da mail yağmuruna tut. Makine fakültelerindeki projelere elinden geldiğince yardım etmek istediğini söyle. Özellikle otomotiv ile ilgili projeleri varsa senin için harika olur. )