fair play mi? yoksa kaçan fırsatmı?

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
dünkü yarışı ve gelişimini herkes görmüştür.Arkada kaza yapan ve genel klasmana oynayan bisikletçileri,ana grubun beklemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?gerçekten bir fair play miydi? yoksa bir fırsatmı.Tabi bu organizeyi yapanında başka bir takımdan değil,, takım arkadaşı tarafından yapılması ayrıca değerlendirilebilir.Peki bu gün ne oldu? dün arkada kalan kişi yada kişiler fırsatları bugün nasıl değerlendirdi?Siz olsaydınız ne yapardınız?Yapılanlar doğrumu? yoksa prof. yapılan bir hatamı?

• Beğen
Tepkiler: Hakan Yazman
Scudo

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Cancellara herkesi oracıkta dizginledi resmen. Ama benzer olayların geçmişte de yaşandığını göz önüne alırsak bence çok da üzerinde durmaya gerek yok derim, bisikletin ne kadar centilmen bir spor olduğunu ve bunun yarışçıları bile etkilediğini bir kez daha görmüş olduk.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@Önder Tarım

evet tabiki,zaten yoruma açık bir yazı yazıp ,kişilerin düşüncelerini merak ettim,ancak eski birçok pro tur bisikletçisi ve eurosport yorumcusu eski bisikletçiler yanlış bir karar olduğu görüşünde.Yani olay yoruma açık,ama sonucu nasıl etkiliyecek bakalım.bunuda andy nin dağ etabı performansları gösterecek.

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Cancellera takımı için çok doğru bir karar verdi. Ama temelde yanlış. Çünkü yarış ve parkur olduğu gibi kabul edilmeli.

Aslında olay Andy'nin (yada Lance ve Contadorun) geride kalması ve yetiştirilmesi ile ilgili değil. Bir süredir pro-bisikletçiler bir şekilde örgütlenme çabası içinde. Medyatik olmak için gittikçe zorlaşan yarış şartlarına karşı çıkmak için tek vücut olma çabasındalar. Bunun bir örneğini trafikten arındırılmamış Milano etabında (Giro) görmüştük. Saatte 30km yi geçmemişlerdi. Ve bir kaç tur kala durup açıklama yapmışlardı.

Yani bisikletçiler isterlerse bir bütün olabiliyorlar. Bunu görmüş olduk.

Pratikte, son 3km kala grup biraraya geldiğinde yeniden yarışa dönülüp sprint atılabilirdi ve bence atılmalıydı da. Ama daha önce değindiğim gibi, Cancellara çok akıllı bir adam. Zar zor pelotona yetişmiş schlecklerin tekrar kopmasına göz yummadı. Bu noktada Thor haklı, sprint atılmalıydı. Ama aynı zamanda haksız da, çünkü hiçbir yetkili onu durdurmadı, rakip bir sporcuyu dinlemesi gerekmezdi. Ama Thor'un konuşkan olduğunu geçen seneki Cavendish çekişmesinden biliyoruz zaten.

• Beğen
Tepkiler: binRR

binRR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.979
Bence amacına ulaştı, şu an bütün dünya hala bunu konuşuyor, hatta bisikletle alakası olmayanlar bile merak saldı tdf seyrediyorlar, en azından benim çevremde:)
İlk sorunun cevabıda fair play bana göre:)

Goflet

Forum Bağımlısı
Tepki
1.588
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
düşüp geride kalmış bir rakibi geçmiş olmak anlamsız bence..geçeceksem kendi gücümle ve performansımla geçerim...pro'larda böyle düşünüyor galiba...

• Beğen
Tepkiler: Faruk ÇUBUKCU

orkun tulu

Forum Demirbaşı
Tepki
228
yanlış duymadıysam büyük kazada 60 dan fazla bisikletçi hatta canlı yayın motorsikleti filan aynı yerde düşmüş bunu herhangi münferit kaza gibi algılamamak gerekli bence. herhangi bir kişi düşse tamam kimse kimseyi beklemez.

Goflet

Forum Bağımlısı
Tepki
1.588
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@orkun tulu

bekler;

ulrich armstrong'u,armstrong'da ulrich'i beklemişti.

• Beğen
Tepkiler: mcanb

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Düşmeleri kendi hataları olmadığı zaman bekliyolar genellikle, Ullrich beklediğinde seyirci yüzünden düşmüştü Armstrong, geçen gün de bütün bisikletçilerin yarış sonrası dediği zeminin çok kötü olduğu ve bisikleti kontrol etmenin imkansız olduğuydu. Contador da dahil bunu söyleyenlere. O yüzden parkurların tehlikeleri nedeniyle yapılmış bir protesto bence. Yoksa birinin lastiği patladı hadi bekleyelim diye bi durum olması imkansız. Cancellara da Jedi değil 180 kişiyi ikna etsin, herkesin olmasa bile çoğunluğun tepkisiydi bence o.

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@mcanb
Eğer 70 kişi düştüyse, her takımdan adam var demektir. Doayısı ile takım menejerleri zaten telsizlere fısıldamıştır. Cancellara'nın haksız olduğunu düşünen biri çıksaydı zaten basar giderdi.

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Bütün herkes beklerken "bence yanlış" diye basıp giden dost kazanmaz.

Chavanel in basıp gitmesi mesela o açıdan yanlış. Yazılı bir kural değil tabi ama şimdi Chavanel seyirci yüzünden düşse çok kişinin bekliceni sanmıyorum çünkü herkes beklerken o 3 dk fark atmayı tercih etti. Sarı mayo giydi bir gün ama bence haketmeden.

Benim fikrim tabi bu, ama hep kazalar olsa da bu şekilde beklenmiyor, geçen günkü açıdan farklı.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Bence gayet güzel bir davranıştı ve başka hiç bir müsabakada göremeyeceğimiz bir örnekti... Fırsatlar olacaktır tur uzun, ama böyle bir birliktelik örneği gerçekten bir sportmenlik gösterisidir ve her yerde göremezsiniz...

Tepki
73
Etap öncesi bu etabın tehlikeli olduğu kazaların olacağı tartışılıyordu. Zaten bisikletçilerin kafasında böyle bir algı yer etmiş durumda etap öncesi. Kazaya 60 tan fazla yarışçı karışmış 3 takım harici diğer bütün takımlar az çok karışmışlar kazaya. Bunlar birbirleriyle arkadaş kimisi aynı ülkeden farklı takımda, kimi eski takım arkadaşı vesaire. Cervelo yada HTC atağa kalkmak istemiştir ama böyle kötü bir ün alma riskine girememişlerdir.

ilkercom

Forum Demirbaşı
Tepki
533
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
lance durumdan çok memnun değildi ancak fotolarına baktığımda taytı dahi paramparçaydı.

Beklenmesi iyi oldu bir bakıma. Zaten bir çok etap birlikte bitiriliyor. İyi bisikletçiler tırmanma etaplarında ortaya çıkacak zaten.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@ilkercom

zaten andy nin gerçekmi ,yoksa şişirilmişmi olduğu oarada çıkacak.

murat beyaz

Daimi Üye
Tepki
152
Düşüncenize saygım var ancak Chavanel haketmedi demek bence yanlış. Bu bir yarış ve tabii ki hızlı gitmek ve kazanmak isteyecek. Cancellara'nın yaptığı yanlıştır, doğrudur, ama Schleck düşmese yapmazdı bence (en başta takım buna anlayış göstermeyebilirdi)(bu benim şahsi fikrim).
Cancellara'nın bunu yapması Chavanel'in birinciliğini haketmediğini değil, kendini kahraman gösterme isteğini ve takımına ve arkadaşına faydalı olmak istediğini gösterir.

@mcanb

• Beğen

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
@murat beyaz

Dediğim şey tam olarak 1.liği haketmediği değil, ama herkes beklerken tek başına basıp gitmesi bence yine de yanlış. Hushovd da yavaşlamayı desteklemediğini söyledi ama kimse sprinte kalkmazken tek başına kalkması da saçma olurdu. Ben açıkçası sinir oldum Chavanel in bu şekilde gitmesine, belki o farkı atarken dünya rekoru da kırmış olsa havadan kazanılmış 3 küsür dk.

Raicem

Üye
Tepki
3
Bana öyle geliyor ki tam olarak fair play olarak değerlendirmemiz mümkün değil. Ben o gün RadioShack'in bu fırsatla aradaki farkı kapatacağını tahmin etmiştim. Ancak olmadı. Sonraki gün ise yine arnavut kaldırımı ( normal şartlar söz konusu değil) üzerinde yaşanan kazada sarı mayo da oldukça zaman kaybetti. Saxo bank kazaya karıştı ancak bu sefer öyle bir nötralize etme çabası göremedik. 2. etapta yaşananlar büyük bir manipülasyondu bence. Benim değerlendirmem bu yönde.

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@RaicemYok, arnavut kaldırımı gayet "normal şart". Bütün takımlar ve sporcular bu durumu bilerek girdiler yarışa.

Bir önceki düşüşün yaşandığı yer ile ilgili iki durum var, birincisi yağmurdan dolayı inişin sabun gibi kaygan olması. İkincisi kazaya -söylenene göre- bir motosikletin de karışmış olması.

Düşeni beklemeli beklememeli konusunda bu ayırımı yapmak gerek. Mesela Lance seyircinin çantasına takılıp düştürüğünde Ullrich beklemişti. Yani yarış dışında bir etkenle olmuşsa ayrı, yarış dahilinde olmuşsa ayrı değerlendirmeli.

• Beğen