Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Faili Meçhul Kıyak Hareketi...

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında GiciK eRay ADALI tarafından paylaşıldı.

1. GiciK eRay ADALI

GiciK eRay ADALI Forum Bağımlısı

Seviye:
    Geçen sene başlayan özellikle İstanbul ve Ankarada yaygınlaşmaya başlayan, başka illerde de yapıldıgına dair duyumlar alınan bir hareketi paylaşmak istedim; FAİLİ MEÇHUL KIYAK.

Bu hareketin mantıgı bir yerlerde kimliginizi acıklamadan bir iyilik yapıp FMK kartını ya da benzeri bir notu bırakarak bunun yaygınlaşmasını sağlamak. İlgili fikrin fikiratölyesi sitesindeki baglantısı;
    http://www.fikiratolyesi.com/2009/02/27/faili-mechul-kiyak/
    ve sonradan acılan kendi sitesi;
    http://www.failimechulkiyakhareketi.com/

Benim aklıma gelen ve ufak maliyetlerle bütcesi sarsmadan yapılabilecek olanlar
    # Sehirici otobüste Ego-Otobüs Kartı/Jeton bırakmak.
    # Bir lokantada 1-2TLlik yemek fisi bırakmak.
    # Sıcak havalarda otobüslerde açılmamış soguk suyu bilincli bir sekilde unutmak.
    # bir alana bir bedava promosyonlu icecegi, menüyü baskasına ulastırmak,
    # kapaktan cıkan kolayı, cipsten cıkan bedavayı baskasının bulabilecegi yere koymak.
    # Sehirlerarasında Araç ile seyir halindeyken (aracı kullanan siz olmadıgınız sürece) görülen bisikletciye varsa 1 sise suyu uzatmak ve oradan ufak bir tebessümle uzaklaşmak (bunu hep düsünmüs 1 kere uygulamısımdır =) ama o zaman FMKyı bilmiyordum.)
    # Başı boş Görülen bir bisikletin yönünü degistirip bu baskası da olabilirdi demek (bi ekmek alıp cıkacaktım deyip bisikletini kısa süreligine de olsa kilitsiz bırakanlara cezai bir ders)
    # Okul kütüphanelerinde karalama kagıdı ya da uç bırakmak (hayat kurtarabiliyor)

Dedigim gibi bunlar benim aklıma gelenler sitede farklı seyler de yazıyor ama bir kısmı ögrenci bütcesini asacagı icin onlara sıcak bakamadım ama yine de asagıda paylasıyorıum;

* Köprü gişesinde arkadaki arabanın parasını vermek ve hızla uzaklaşmak. Gişe görevlisinden kartı arkadaki arabanın şöförüne vermesini rica ediyoruz.
    * Yaz sıcağında kalabalık bir belediye otobüsünün içinde buz gibi bir kasa kolayı unutmak (kartlar kolalara iliştirilmiş.)
    * Uzun yıllar bakımsız kalan bir mezarı temizlemek ve çiçek dikmek. Kartı mezara bırakıyoruz. Oradan geçen birilerinin belki dikkatini çeker.
    * Karta ataçlanmış 10 TL’lik bir banknotu yolda düşürmek.
    * Birinin posta kutusuna gelen elektrik veya su faturasını alıp, ödemek. Sonrasında faturayı makbuz ve kartla beraber posta kutusuna geri koymak.
    * Haftalardır pis kalmış bir arabayı gece yıkamak ve sonrasında kartı sileceğe iliştirmek.
    * Vapur iskelesinde veya metroda turnikelerden birinin üstüne karta ataçlanmış bir jeton bırakmak.
    * Sipariş verdiğimiz (bir alana ikincisi bedava) pizzayı komşumuzun zilini çalarak kapısına bırakıp kaçmak (kart pizza kutusunun içinde.)
    * Apartmanda kapı önlerine konan çöp torbalarını kapıcıdan önce toplamak ve kartı kapıcının oturduğu evin kapısının altından içeri atmak.
    * Görme engelli bir kişiye, yolda ona etrafındakileri anlatarak yardımcı olmak. [Bunu Amelie filminde gördüm!] Kartı o kişinin cebine atıyoruz. Belki bir yakını bulup okur sonradan ona.
    * Desteğe muhtaç (lösemili çocuklar gibi) bir derneğin kapısına sabaha karşı içi oyuncak dolu bir sandık bırakmak (kart sandığın içinde.)
    * Otomat, ankösörlü telefon veya atari salonlarındaki oyunlara karta ataçlanmış bir jeton bırakmak.
    * Bakımsız bir bahçeyi tertemiz yapıp ortasına iki çiçek dikmek ve kartı sonradan çiçeğe bağlamak.

Örnekler coğaltılabilir o kişinin yaratıcılığına ve belki biraz da bütcesine baglı =) neden mutlulugu ufak sürprizlerle yaymayalım ki ?

2. Aykut Subaşı

Aykut Subaşı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bu sabah duydum bu olayı.Güzel bi fikir şahsen :).

GiciK eRay ADALI bunu beğendi.
  3. Eren AYDIN

Eren AYDIN Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çok güzel bi uygulama. Hoşuma gitti. Bence yapılacak Faili Meçhul Kıyakların daha çok ihtiyacı olanlara ve bilgisi eksik olan kişilerin eksiklerini tamamlamakta uygulamak çok daha güzel olur. Fırsatım oldukça bu tür faailyetlere katılıcam:)
    En iyi iyilik allah ile yapan arasında geçen iyiliktir.
    Uygulamanın çok geniş kitlelere ulaşması dileği ile iyi forumlar.

GiciK eRay ADALI bunu beğendi.
  4. Kutay Özdemir

Kutay Özdemir Forum Bağımlısı

Seviye:
    Uzun süredir var aslında bu değilmi ?
    İnsaların tebessüm etmeleri için yapılmış gerçekleştirilebilinecek bir uygulama.
    Tekrardan hatırlamış oldum saol ..Birgün yaratıcı şeyler bulup yapmak lazım..
    iyi pedallamalar...

5. baris dağ

baris dağ Kıdemli Üye

Seviye:
    kısa adıyla FMHK olan ve yaygınlaştırılmaya çalışılan haraketler çok yanlıştır arkadaşlar. bu tür şeyler insanları zan altında bırakır. neden mi diyelim 5 lira bıraktınız bir banka veya su bıraktınız. onu bulan kişi şunu düşünecek bulduğu şey eğer kıymetliyse gider onu kayıp bürosuna verir. veya su varsa bir şişede haram diye içmez. şu olur belki bıraktığını şey tarafınızdan bilerek bırakıldı ve helal olsun bulana derseniz bulan kişi rahat rahat onu kullanır. Etik olarak bulunan şey ya sahibi aranır ya da bölgenin ilgili kurumuna teslim edilir veya alınmaz. bu haraketi yapacak arkadaşların bilgisine ve ilginisine...

6. baris dağ

baris dağ Kıdemli Üye

Seviye:
    bazı jestleri yukarıdaki yazımdan tenzih ediyorum.

7. S. YILDIRIM

S. YILDIRIM Kıdemli Üye

Seviye:
    pAYLAŞIM İÇİN TŞK LER...

8. GiciK eRay ADALI

GiciK eRay ADALI Forum Bağımlısı

Seviye:
    bu harekette bu "unutulan" seyin aslında unutulmadıgına dair bir not da bırakılması esas zaten. Yani orada duranın unutulan sey degil bırakılan sey, yapılan jest olarak düsünülmelidir. Tabi birinin bıraktıgı suyu kim icer kim icmez bu tartısılır; insanların kendilerine güveni kalmamısken tanımadıgı kisiye güvenmesi de beklenemez hatta bazı durumlarda da ama bunun duyulması olayın ufak bir tebessüm icin yaratıldıgının bilinmesi ve sonucu da hos birseydir.

Bir ara Radikal gazetesinin benzer bir uygulaması vardı beyaz kitap mı mavi kitap mı oyle birseydi. Cesitli kafelerde raflar vardı serbest dolanan kitaplar ve bir int. sitesi; ben bu kitabı buradan aldım diyebilmek ve sistemin devam ettigini görebilmek icin. Benzer girisimler hep olmustur olacaktır da..

Basit bir örnek ile; Ankara'da paralı otobüs gelmek bilmedi ve Ego'm yoktu yine de hava cok soguk diye otobüste sorarım dedim binmek durumunda kaldım. Elimde 1.10TL hazır; "fazla egosu olan var mı" diye sordum sagolsun biri bende var dedi ve bnm yerime bastı. Parayı uzattıgımda tebessüm etti ve "bir dahaki sefere sen de baskası icin basarsın ödesiriz" dedi. Bu cok hosuma gitmisti ve 1-2 hafta icinde benzer durum basıma geldi ve ben de aynı cümleyi kurdum. Bu olaydan yaklasık 6 ay sonra yine okula gelen otobüste bir arkadasım aynı cümleyi duymus; ne kadar mutlu oldugumu anlatamam.
    Hareketin amacı da bu zaten tebessüm olusturmak; yaşlı olmasa da hamile olmasa da yorgun gözüken birine arabada yer verip bir gün siz de yorgun birine yol verirsiniz ödesiriz diyerek yer vermek bile tebessümdür. Adını hatırlayamasam da İzmirde cekilen bir kısa film vardı tebessüm dönüp dolasıp kızın evine nese getiriyordu bulursam paylasırım da; durum bu aslında bir tebessüm neleri neleri degistirir.

Ben bu hareket olusumunda yer alan biri degilim sadece mantıgını sevdigim ve zamanında farkında olmadan yaptıgım icin paylaştım; son zamanlarda ihtiyacımız oldugunu düsündüm tebessümlere, ve biraz da yeni ogrenen bir arkadasın bana soylemesi vesile oldu burada paylaşmama yine de yorumlamak kalmıs her bireyin kendisine..

Şahin Bulut ve MertSayın bunu beğendi.
  9. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
    keşke bir mağzanın önüne hayırsever bisikletçi fox maşa bıraksa :) güzel olmazmı. şaka bir yana yolda duran kirli bir aracı,temizlemek iyi olur:D

10. Şahin Bulut

Şahin Bulut Forum Bağımlısı

Seviye:
    Fox'a ne gerek var forumda bunun örnekleri var:)Yedek parça bölümünde.
    Aslında güzel bir hareket günümüzde sokaklar iyilik sömürüsü yapan dilencilerle dolu bu harekette ise biri sana yalvarmıyor ekmek parası diye sen ihiyacı olana gidiyorsun.Örneğin oyuncak kutusu bırakmak gibi