Facebook’ta BÜyÜk Tuzak

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
Pazartesi günü uyanan ve Facebook hesaplarına giren kullanıcılar, yeni bir tuzakla yüz yüze geldi.Facebook’un “sohbet” kanalını kullanarak kullanıcıların karşısına çıkan tuzak, önce kullanıcının Facebook profiline bağlı bir arkadaşını kullanarak sohbet penceresi açıyor ve kullanıcı “hey, i just made a photoshop of you” yani “senin Photoshop’lu bir resmini yaptım” şeklinde bir mesajla karşılaşıyor.

Ancak bu mesajın hemen sonunda bir bağlantı adresi (link) göze çarpıyor. Bu adrese tıklayan kullanıcıdan tuzak uygulamanın yüklenmesi için izin isteniyor. Kullanıcı bu izni verdiği anda Facebook’taki kullanıcının ismi, fotoğrafları, cinsiyeti, arkadaş listesi gibi kendine ait bilgileri bu uygulamaya, dolayısıyla bu uygulamayı geliştiren üçüncü bir kişinin eline geçiyor.

M86 Security Labs’ın yayınladığı ilgili raporda, bu tuzak ortaya çıktığından bu yana saat başı 88 bin kişi bu uygulamaya izin verirken, toplamda 600 bin kişinin bu tuzağa düştüğüne dikkat çekildi.

Bu tip bir mesajla karşılaşan kullanıcıların kesinlikle “Allow” veya “İzin ver” butonlarına tıklamaması gerekiyor. Aynı durum, güvenilir olmayan diğer birçok uygulama için de geçerli…

---Alıntıdır--

(link)

Scudo

oguzcigsar

Forum Bağımlısı
Tepki
87
Evet ya adamlar nelerle uğraşıyorlar sıkıldık artık bu tuzaklardan... Bunların hepsine kökten bir çözüm gerek artık..

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Çok basit hileler. Ben yapanlara değilde kananlara şaşırıyorum:)

Siz siz olun herşeye atlamayın, illa ki atlayacaksanız da önce bir sorun karşınızdakine. " Bu nedir?" Bu tip durumlarda bu soruya cevap gelmez, çünki karşınızda biri yok, mesaj otomatik gelmiş ;)

• Beğen
Tepkiler: onurf

Niyazi ALTUN

Forum Bağımlısı
Tepki
435
Bisiklet
Trek
Facebook bence kapatılmalı, amacı doğrultusunda ilerliyıor zaten.Bilişim suçlarına daha ne kadar yataklık edecek kimbilir.:mad:

Serbay Akar

Forum Demirbaşı
Tepki
209
Bisiklet
KTM
Bana da arkadaşların bazılarından "www.xxxx... Foto :D " diye geliyor kapatıyorum hemen :D

Bisikletgazetesi

Daimi Üye
Tepki
121
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
tabi internet te de uyanık olmak lazım herşeye evet demiyecen hatta bazı uygulamalar kendi kendine arkadaşlarım adına otomatik yorum bile yapıyor :)

oguzcigsar

Forum Bağımlısı
Tepki
87
Evet , gerçekten facebook amacı doğrultusunda ilerliyor.. Bence de kapatılmalı...Çocuklarımızın artık internet kafelerde değil, mahalle aralarında oyunlar oynayarak büyümesini istiyoruz, hani eskisi gibi, bizimki gibi...