Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Facebook’ta BÜyÜk Tuzak

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Tolga Ayla tarafından paylaşıldı.

1. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Pazartesi günü uyanan ve Facebook hesaplarına giren kullanıcılar, yeni bir tuzakla yüz yüze geldi.Facebook’un “sohbet” kanalını kullanarak kullanıcıların karşısına çıkan tuzak, önce kullanıcının Facebook profiline bağlı bir arkadaşını kullanarak sohbet penceresi açıyor ve kullanıcı “hey, i just made a photoshop of you” yani “senin Photoshop’lu bir resmini yaptım” şeklinde bir mesajla karşılaşıyor.

Ancak bu mesajın hemen sonunda bir bağlantı adresi (link) göze çarpıyor. Bu adrese tıklayan kullanıcıdan tuzak uygulamanın yüklenmesi için izin isteniyor. Kullanıcı bu izni verdiği anda Facebook’taki kullanıcının ismi, fotoğrafları, cinsiyeti, arkadaş listesi gibi kendine ait bilgileri bu uygulamaya, dolayısıyla bu uygulamayı geliştiren üçüncü bir kişinin eline geçiyor.

M86 Security Labs’ın yayınladığı ilgili raporda, bu tuzak ortaya çıktığından bu yana saat başı 88 bin kişi bu uygulamaya izin verirken, toplamda 600 bin kişinin bu tuzağa düştüğüne dikkat çekildi.

Bu tip bir mesajla karşılaşan kullanıcıların kesinlikle “Allow” veya “İzin ver” butonlarına tıklamaması gerekiyor. Aynı durum, güvenilir olmayan diğer birçok uygulama için de geçerli…

---Alıntıdır--

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/17461625.asp?gid=381

2. oguzcigsar

oguzcigsar Forum Bağımlısı

Seviye:
    Evet ya adamlar nelerle uğraşıyorlar sıkıldık artık bu tuzaklardan... Bunların hepsine kökten bir çözüm gerek artık..

3. atilla35

atilla35 Yeni Üye

Seviye:
    Dediğiniz gibi dikkatli olunmalı

4. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Çok basit hileler. Ben yapanlara değilde kananlara şaşırıyorum:)

Siz siz olun herşeye atlamayın, illa ki atlayacaksanız da önce bir sorun karşınızdakine. " Bu nedir?" Bu tip durumlarda bu soruya cevap gelmez, çünki karşınızda biri yok, mesaj otomatik gelmiş ;)

onurf bunu beğendi.
  5. Niyazi ALTUN

Niyazi ALTUN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Facebook bence kapatılmalı, amacı doğrultusunda ilerliyıor zaten.Bilişim suçlarına daha ne kadar yataklık edecek kimbilir.:mad:

6. Serbay Akar

Serbay Akar Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Bana da arkadaşların bazılarından "www.xxxx... Foto :D " diye geliyor kapatıyorum hemen :D

7. ugur T

ugur T Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    tabi internet te de uyanık olmak lazım herşeye evet demiyecen hatta bazı uygulamalar kendi kendine arkadaşlarım adına otomatik yorum bile yapıyor :)

8. oguzcigsar

oguzcigsar Forum Bağımlısı

Seviye:
    Evet , gerçekten facebook amacı doğrultusunda ilerliyor.. Bence de kapatılmalı...Çocuklarımızın artık internet kafelerde değil, mahalle aralarında oyunlar oynayarak büyümesini istiyoruz, hani eskisi gibi, bizimki gibi...