facebookda Türkler 1.ci sırada

ilyasss

Forum Bağımlısı
Tepki
208
Facebook'ta Türk'ler 1. sırada.
(link)

İngiliz ‘The Sunday Times’ gazetesi, internet dünyasının en popüler sosyal ağı Facebook’un Türkiye’deki kullanıcı sayısının 1 ay içinde yüzde 466 artığını ve büyüme hızıyla bütün dünya ülkelerini geride bıraktığını yazdı. Amerikan Koleji öğrencileri arasında yapılan araştırmanın sonuçlarını yayınlayan gazete, Facebook’un, ipod’dan sonra ikinci sıradaki popülerliğini koruduğunu yazdı.

Geçen yıl 26 Ekim- 25 Kasım arasında 1 aylık istatistikler dikkate alınarak oluşturulan dünya büyüme grafiğinde, Türkiye’nin yüzde 466 büyüme ile ilk sırada yer aldığı, bunu sırasıyla İsrail (yüzde 171), Fransa (yüzde 109), Çin (yüzde 87), Suudi Arabistan (yüzde 31), Pakistan (yüzde 24) ve İngiltere’nin (yüzde 18) izlediği bildirildi.
Haberde, dünya üzerinde 62 milyon kişinin Facebook’a ‘kilitlendiği’, 24 milyon kullanıcı ile İngiltere’nin, ABD ve Kanada’dan sonra üçüncü sırada yer aldığı belirtildi.
Hızla yayılan Facebook ağının etkilerin tahmin edilemez düzeye ulaştığı belirtilen haberde, bazı on-line şirket sahiplerinin bunu endişe uyandırıcı bulduğuna ilişkin görüşleri yayınlandı. Adı açıklanmayan bir on-line pazarlama müdürünün Facebook ile ilgili olarak, “Birinin zararsız olduğunu söyleyerek denemeniz için size esrar vermesi gibi birşey” sözleri yer aldı.
Haberde ayrıca şirket sahiplerinin son günlerde yaşadığı sıkıntılara da değinildi. Çalışanların iş saatlerini Facebook başında geçirmeye başladıkları ve bunun işçi ve işveren arasında büyüyen sorun olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca Facebook’un gerçek iletişimi öldürdüğü de iddia edildi.
Türkiye’de 42 milyon kullanıcısı olduğu sanılan Facebook, yeni ve eski arkadaş bulmak için kullanılan sosyal bir ağ. 2006 yılında Harvard Koleji öğrencilerinin aralarında haberleşmek için oluşturdukları bu site daha sonra ABD ve İngiltere’de üniversite öğrencileri arasında da yaygınlaştı. Mezun olduktan sonra da haberleşme ağını devam ettirmek istemeyen öğrencilerin oluşturduğu Facebook 17 ay içinde bütün internet kullanıcılarına açıldı.

kaynak:(link)

• Beğen
Tepkiler: d.berkay
Scudo
Tepki
41
Bisiklet
Claud Butler
çok doğru bir bakış açısı. bende katılıyorum.
heleki "Çalışanların iş saatlerini Facebook başında geçirmeye başladıkları ve bunun işçi ve işveren arasında büyüyen sorun olduğuna...." yaklaşımını bizim çalışma ortamımızdada oldukça ciddi bir sorun.

bu global krizde ve işsizlik dünyasında böyle şeylerin yaşanması, yönelimler gayet doğal. işimden dolayı bakıyorum etrafıma ; lafım işi bilgisayar ile olan kişiler haricinde, herkes oturmuş bir bilgisayar başına fal açıyor, facebook, messenger tarzı siteler, jonja bütün gün yemek yemeden, gözünü kırpmadan o ekrana kilitlenmiş. çok kötü çoook... açıkcası bu insanlara kusuruma bakmayın ama zavallı gözü ile bakıyorum ben.
şu an kaç kişi sosyalleşme çerçevesi içinde bir sinemaya, tiyatroya, aktivitelere katılıyor, temiz havada (onuda bulursa tabi) bisikletinide alıp tur yapıyor. neyse fazla uzatmak istemiyorum. ;)
sonuçta herşey insanoğlunun iradesinde. nerede o eski yıllar... TV yok, tüm aile bireyleri, komuşalar bir radyo etrafndan toplanmış, hoşça sohpetler, masallar, fıkralar......
dünyada insanoğlunun gidişhatttı iyi durumda değil diyorum son söz olarak.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Haberde, dünya üzerinde 62 milyon kişinin Facebook’a ‘kilitlendiği’, 24 milyon kullanıcı ile İngiltere’nin, ABD ve Kanada’dan sonra üçüncü sırada yer aldığı belirtildi.

Haberin bu kisminda bir mantik hatasi var yalniz. Ingiltere 24 milyon kullanici ile 3. siradaysa, diger 2 ülkenin 24milyon+1 kullaniciya sahip olmalari gerekir en azindan. Toplamda da ilk üc en azindan 72milyon2 kisi olmasi gerekir, ama 62 milyon toplam Facebook kullanicisi var deniyor. Ben mi bir yeri yanlis anladim acaba?

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
@balilias

işin birde bu boyutu var :) Bir rakam karmaşası olduğu kesin.

Tepki
41
Bisiklet
Claud Butler
ben normal karşılıyorum bu rakamı :)
ayni kişi üzerinde 6-7 tane farklı kimlik, resimler ile hesabı olanları biliyorum. denize atılmış olta misali :p

@raven1442

Ogez

Daimi Üye
Tepki
190
@HaliliOzturk

Ayrıca Bizde 43 milyon kişiydi sanırsam facebook kullanıyorsa.buna ilk 3 ülke eklenirse 43+24+25+26=118 milyon kişi.Ayrıca 30 milyonda diğer ülkeler olsa en az 148 milyon kişi.Neredeyse 3 katına ulaşılır verilen rakamın:)Bence abartmak için atılmış rakamlar onlar.Daha küçük miktarlardır bence:)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Dogru bilgi icin;
(link)

Haberi yazanlar bari Facebook'a girip bir baksalarmis ya...

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@Tech. Türk
Yok, değil elbette. Türkiyede internet kullanımı %35 civarında, üstelik istatistik erişkinleri (16+ yaş) içeriyor. Nufüsün 70 küsür olduğunu ve çocuk oranımızın da yüksek olduğunu düşünürsek 43 milyon olması imkansız.