Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

facebook ve sosyal medya ortamlarından kurtulmak

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında thomisus lx tarafından paylaşıldı.

1. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    facebooktan kurtulmak gerçekten zor. ben heyyo arkadaşlar neler yapıyor falan diye bodoslama atladım. iyi şeyler yaşamadım mı? elbette. geçmiş dostlardan geçmiş olanlar olmuş. soğuk su içtik üstlerine ama yılların ortak frekansa taşıdığı kişiler olmuş. evlenen, boşanan, çocuk yapan arkadaşlar olmuş. nispet yapan sevgililerden evlenen, çoluk çocuğa karışanlar olmuş. nispet yapanlar var. başarılı olan okuldan gıcık elemanlar, çok başarılı olan sevilen arkadaşlar olmuş. sonuçta kişisel özellikte bir mecra olarak etkiledi beni.

elbette, ücretsiz haberleşme ortamı. ama bir zaman sonra baktım günde bazen 5 saatim bunun başında geçiyor. gezi protestolarında ulusal ölçekli basın suspuslaştırılınca haliyle bu ortam ile akabinde twitter dan haber almaya çalıştım ama bir zaman sonra bir bakıyor insan twitter ve facebookta da gerçekleri değiştirmek ve yanlı yönlü yazıp çizmek mümkün. orada da gerçeklerin saptırıldığına tanık oldum.

alışkanlık sanırım 7-10 günde gerçekleşen birşey. üstelik yerinizde 9 saat internet erişimi kolayken oturduğunuz yerden facebooktan kaçmak zor.

ayrıca ulusalcısı, dincisi, dinsizi, sofusu, anarşisti, siyasisi; herkes övmek, yermek, eleştirmek veya övmek için hep aynı insanların resimli haberlerini paylaşır oldu ve birden baktım, izmirde benden ayrı yaşayan annem ve babamın yüzünden çok, hırsızın, uğursuzun, teröristin, ahlaksızın resimlerini görüyorum.

google da facebook delete account diye arattım. 14 gün size mühlet veriyor namussuz hemen silmiyor. bir kaç kez dönüş yaşıyorsunuz başta. uyuşturucu bırakmak gibi sanırım. krize giriyor insan, du bakayım ne oldu şu olayın aslı astarı diyip giriyor, eski sevgili ne alemde diyor dalıyor ama 3 ayda komple bıraktım.

akabinde linkedin den kurtuldum. bu hayatta kaybeden biri olarak, linkedinde de kariyerler çarpışıyor. baaaak ben ne oldumcularla yapamadım. napalım kaybedenim.

twitterdan kurtulmak daha kolay geldi. takip ettiğim pek birileri yok.

ortaokul sınıf arkadaşım Sayın Ayşe Deniz Temiz in metis yayınları için çevirdiği şifrepunk isimli kitabı da okuyunca ben bu sosyal medyayı bırakma kararımın doğruluğuna iman ettim.

Aytac Y., MehmetAliB. ve A.Aşkar bunu beğendi.
  2. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Dün şu videoyu izledim, nişanlım yolladı :)
    Pek beğendim, hem şiirsel hem doğru;

[video=dailymotion;x1tszyp]http://www.dailymotion.com/video/x1tszyp_yukari-bak_school[/video]

"Yüzlerce kişiyle paylaşmana gerek olmayan, çünkü zaten
    paylaşman gerekenle paylaştığın anlarda orada ol.
    "

MehmetAliB. ve Cihan Şar bunu beğendi.
  3. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Çok şükür böyle zırvalıklarla uğraşmıyorum.sigara nasıl bırakdı isem bunları'da bırakdım.

4. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    artık facebook a pek girmiyorum. işten eve geldiğimde hava iyiyse bisikletle çıkıyorum. eve geldiğimde saat 11 yada 12 ye gelmiş oluyor.
    yada oturuyorum anime izliyorum :D
    facebook ve internet yüzünden evde sohbet olmaz oldu artık.
    evde 5 kişi var kimse birbiriyle konuşmuyor. herkes ya tv başında ya bilgisayar başında yada telefondan twit facebok başında.

5. H.Genç

H.Genç Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Facebook'umu kapadım, twitter kullanıyorum. Kapamayı düşünmüyorum. Bence bu devirde sosyal medya zaruri gibi bir şey. Mesela ben neredeyse hiç tv izlemiyorum. Sosyal medyadan herşeyin özetini almak mümkün.

Loading %61..

6. Alperen Haner

Alperen Haner Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    aynı bağımlılık bende de vardı sene başına kadar. belirli aralıklarla gireyim dedim ve şuan o şekilde kullanıyorum. günde en fazla 1 saat kadar sosyal paylaşım sitelerindeyim. onun dışında ya bisikletimi topluyorum ya da arabanın bi parçasını söküp onu tamir ediyorum. işsiz güçsüz adam evde boş oturunca ne olacak tabi, ya öyle internet bağımlısı olacak yada kendine iş çıkaracak

7. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Sosyal medya ile ilgilenmiyor, kullanmıyorum. Benim yaramaz ufaklık evdeki TV'yi üzerine devirdiğinden beri TV falan da izlemem. Sattım hemen.
    Gündemi ekşi sözlük üzerinden takip ediyorum. Kaçırdığım herhangi bir şey olmuyor.

perizag bunu beğendi.
  8. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Bağımlılık derecesindeyse, tabii ki ilgilenmek gerekir.

Fakat bütün iletişimin yapıldığı, basına göre çok daha düzgün seviyede haberler alabildiğimiz (tabii ki yanlış bilgi olacak, bunu ayıklamak insan beyninin işidir) bir ortam. Böyle bir ortamdan kendini soyutlamak artık kendini çevrendeki bütün sosyal aktiviteden de soyutladığın anlamına geliyor.

Cünkü artık parti davetleri, konser haberleri, bisiklet buluşmaları, etkinlikler... hepsi sosyal medya üzerinden duyruluyor. Bunlardan kendini soyutlamak, komple sosyal hayattan soyutlamak gibi oluyor.

Eskiden cep telefonu bile yoktu, sözleştiğimiz saatte sözleştiğimiz yerde olurduk, bunlara ihtiyaç yok demeyin. 1980 yılında yaşamıyoruz sonuç olarak. Günün şartlarına göre yaşamak gerekir. Aksini yapmaya çalışmak, Amish gibi yaşamaya çalışmak abesttir.

Mert E. bunu beğendi.
  9. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    bende ekşisözlükten kaçırdığım birşey var mı bakıyorum. yetiyor. ufaklığa geçmiş olsun.

Uğur S. bunu beğendi.
  10. sspl

sspl 8240 Km'de Kısa Bir ara

Adı:
    Emre
    Seviye:
    Kotalı internet aslında bunların hepsine çözüm, en azından benim için :)
    Dizi izleyeceğim saatlerce, yoo ne alaka? kota doluyor...
    Vine'da Facebook'da videolar? aman dolmasın kota..
    Bi maillere bakayım, bide bildirim geldiyse facebook,twitter.. Arada aklıma güzel bi şeyler geldiyse yapıştırayım twitter'a oo güzel fotoğraf koy instagrama. Gene yetmiyor. 6 GB 20 gün falan gidiyor, ama gene de uzun saatler harcamıyorum başında eskisi gibi. :)

11. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    cep telefonu bile kullanmak istemediğim bir iş arayışım var. evet gsm şirketinde çalışıyorum ve evet 2 hat taşımak zorundayım işim gereği :(

12. İbrahim Halil Kılınç

İbrahim Halil Kılınç Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kitap oku telefonundan kaldır uygulamasını hesabını dondur ilgini çekecek kitaplar bul zaten bisiklette biniyorsundur evine 1 tane spor aleti al oh mis

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

13. Gürkan Ç.

Gürkan Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Facebook benim için Poker ve okey ortamı aynı zmanda. Sıkılınça açıyorum.

14. H.Genç

H.Genç Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ekşisözlükte sosyal medya kategorisine giriyor.

Loading.. %61

15. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    Allah tamamına erdirsin

Edip Dinçer bunu beğendi.
  16. Caner O.

Caner O. Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Yaklaşık 3 senedir hiç bir sosyal ortamı kullanmıyorum, ilk günler bir boşluk hissediyor insan ama çok rahat alışabiliyor. Kullananları yadırgamıyorum ya da eleştirmiyorum ancak bu tip sitelerin zaman kaybı olduğunu düşünüyorum. Sosyal siteleri kullanmayı bıraktığımdan beri kitap okumaya, film izlemeye ve hobilerime fazlasıyla zaman ayırabiliyorum. Bütün gün bilgisayar başında çalışıyorum, normalde bir göz atayım deyip bu sitelerde vakit harcıyordum, kullanmayı bıraktığımdan beri işime daha çok odaklanıyorum bu sayede işim daha erken bitiyor ve işten erken çıkıyorum. Bir de, "dostluğun internetten selam vermek" olduğunu zanneden insanlardan sıyrılıyorsunuz.

thomisus lx bunu beğendi.
  17. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    çok vakit almıyor.

18. H.Genç

H.Genç Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Valla ben ekşiye girdim mi saatlerce çıkamıyorum : )

Loading %61..

19. Salih Eroğlu

Salih Eroğlu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    2 sene oldu ne twitter ne de facebook.. Sadece burası var. Kafam rahat, ne siyaset var, ne provoke var, kimselerin fikirlerini dikte ettirmediği yada saçma sapan fikirlerini görmek istemesem de gözümün önüne gelmediği bir yer.. Sadece sevdiğim şey yani bisiklet var.. Düzeyli insanlar var, zevkli kişilikler var, bisiklet ile ilgili her gün yeni bir şey öğrendiğim bir forum var.. Hem de tapatalk'a da üye oldu artık :D bir çok sivri yazılarımız oldu bu konu ile ilgili, ama iyi olmadı mı sen söyle he? :)

Aytac Y. bunu beğendi.
  20. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    facebook olmasada olur evet.
    ama bence bu ülkeden haberdar olmak isteyen herkesin kesinlikle bir twitter hesabı olmalı.
    heleki medyanın ellerinin kelepçeli olduğu şu günlerde...