Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

F1’de yeni sezona yeni kurallar

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında Admin tarafından paylaşıldı.

 1. Admin

  Admin Yönetim Kurulu

  Kayıt:
  5 Eylül 2004
  Mesajlar:
  2.032
  Beğeniler:
  3.708
  Seviye:
  Formula 1’de önümüzdeki sezon bazı kurallar farklı uygulanacak. Sezon 18 yarış üzerinden koşulacak...

  [font=TIMES NEW ROMAN, GEORGIA, TIMES]17 Ekim 2003— [/font][font=TIMES NEW ROMAN, GEORGIA, TIMES]Cuma günkü ön sıralama turları kaldırılırken, Cumartesi günkü sıralama turları ise 1.5 saate çıkartıldı. Öte yandan şampiyona önümüzdeki sezon 18 yarış üzerinden yapılacak.[/font]

  Formula 1’de önümüzdeki sezon için bazı kurallar değişti. Formula 1 takımlarının patronlarının aldığı ve Dünya Motorporları Konseyi tarafından da onaylanan karara göre Cuma günkü ön sıralama turları kaldırıldı. Yeni kurala göre sıralama turları Cumartesi günleri yerel saatle 14.00 ile 15.30 arasında yapılacak.
  Her pilotun bir yerine iki tur hakkı olacak. İlk haklar sonunda en iyi dereceyi yapan pilot, ikinci haklar sırasında son sırada yeralacak. Ayrıca bir ilk gerçekleştirilerek yarıştaki takvim sayısı 18’e çıkartıldı ve daha önce takvimden çıkartıldığı açıklanan Kanada Grand Prix’si yeniden şampiyonaya dahil oldu. Takımların yeterli maddi desteği bulması durumunda Kanada Grand Prix’si koşulacak.
  Bu arada yine bu yıl uygulanmaya başlanan Cuma günleri testleri de kaldırıldı. Cuma günü her isteyen takım iki saat antrenman yapabilecek.
  Şampiyonada son altı sırada yeralan takımlar ise üçüncü bir sürücüyü de bu testlerde kullanabilecek. Daha önce açıklanan ve önümüzdeki sezon uygulanacak bir diğer önemli kural ise motorlar hakkında. Bir haftasonu boyunca bir otomobilde sadece bir motor kullanılacak. Takımlar yarışta hangi lastiği seçeceklerine Cumartesi günkü ön sıralamadan önce karar vermek zorunda kalacaklar.
  Böylelikle takımların Cuma günkü antrenmanlara katılmasının sağlanması çalışılıyor. Bu arada pit alanında hız limiti de artırılarak 100 km. çıkartıldı.
   
 2. Ergün Gündoğar

  Ergün Gündoğar Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  13 Eylül 2004
  Mesajlar:
  679
  Beğeniler:
  216
  Şehir:
  Tuzla - İstanbul
  Seviye:
  Bu sene o 18 yarışlık takvimde istanbul da var.