Ezip Kaçtı !

Tepki
34
Bisiklet
Carraro
Merhaba arakadaşlar. Bisikletimle gezinirken araba bisikletin jantını eğdi ve kaçtı.
Olay şöyle oldu kaldırım kenarından ( kaldırıma sıfır ters yönde giderken).Sol taraftan dönen araç tam köşede bisikletin üstüne çıktı.Ben aracın dönemeyeceğini anlayınca bisikletten inmiş ve bisikleti kaldırıma almaya çalışırken oldu olay.Adam tekerin üstüne çıktı hala gidicem diye uğraşıyor. Dur l.... şeklinde bağırdım.Daha sonra 155 i aradım fakat polis ilgilenmedi. Ne yapmam lazım konuyla alakalı. Suç bendede var ters yönde gitmemle fakat adam duran bisikletin üstüne çıktı. Yani park halinde olan diyebilirim. Maddi hasarlı(jant) kaza oldu. Suç tam olarak kimde ? Ne yapabilirim ?

Scudo

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
@Ferhat Ademir
Etrafta kamera var miydi? Plakayi aldiniz mi? Ayrica ters yonde gittiginizden dolayi buyuk oranda siz suclu cikacaksiniz hatta kazaya sebebiyet vermeyede sokabilirler durumu.

Isterseniz hatanizi kabullenin yada sikayetci olabilirsiniz bir ihtimal hakli cikarim diye ama zor.

Tabii ki araci kullananinda ysptigi normal birsey degil!

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Sampiyonadan on gun once bana da oldu polis cagirdim once hastahaneye gittik rapor aldik sonra karakola gidip sikayetci oldum.zarar tesbit tutanagi doldurduk.adami bulmuslar kabul etmemis gecen hafta uzlasma kurulu sms atti gittim uzlasmak istermisiniz dedi bende maddi zararim karsilanirsa uzlasirim dedim simdi adam ne diyecek onu bekliyoruz.

Adam kabul ederse fiyatta anlasacaz anlasamaz isek savci ya dava acacak yada gerek gormeyip kapatacak dosyayi

Bu arada benim kazam 45 ile emniyet seridinde giderken saga donerek ustume cikti :) verilmis sadakam varmis ucuz atlattim.

Tepki
34
Bisiklet
Carraro
Plakayı aldım.e-devletten sorguladım araç doğru.Yakında olan polis karakoluna gittim kaza yaptığın bölgeyle biz ilgilenmiyoruz dedi memur.Orasıda ayrı muamma zaten.Bakalım kaza yaptığım bölgeye bakan karakola gidecem.Görgü tanığım esnaflar var çevrede.Onların ifadesine başvurulabilir mi ? Kazanın oluş sebebinde benim suçumda var fakat ne bileyim suçluyum diyede gelip üstüme çıkması anlamına gelmez. Elimi kolumuda ezebilirdi bisiklettten inmiş vaziyette olmasam. Garip bir durum.

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
@Ferhat Köse
Gecmis olsun fakat siz normalde seritte gitme hakkiniz var iken kendi insiyatifinizle ariza seridinde gisiyormussunuz. Aslinda kanunen bi bir + sayilmaz ama karsi taraf sizi tasittan saymadigi icin onun acisindan negatif bir durum bu yuzden hakli cikmaniz yuksek ihtimaldir.

Belki bir cok insan inanmayacak ama savcilar bu tatz konularda cok titiz kesinlikle ustune dusecektir dosyanin.

Ayrica bildirmek isterim hem kazadan yara almadan kurtuldugunuz icin sanslisiniz hemde carpan sahis bulundugu icin.

Tepki
34
Bisiklet
Carraro
@Ferhat Köse
Bu arada adaşız.Geçmiş olsun öncelikle.Aslında cana geleceğine mala gelsin fakat gözümüz gibi baktığımız bisikletlere böyle olaylar olması insanın moralini çok ciddi şekilde bozuyor.

Tepki
10
Bisiklet
Scott
gecen sene arabayı aldığımda. daha koltuğuna oturmamışken, bankaya para cekmeye girdik arabayı parkedip. sen gel koca kamyon dönücem diye bizim arabınn arkasına kasayı sürt. arka stop kırıldı ve caburlukta çizik oldu. mobese kamerası var hemde tam karşıda. gittik akrakola yaklasık 2 saat beklemeden sonra tutanak tutturduk. neyse gittik yaptırdık arabayı falan. 3 hafta önce bi yazı geldi mahkemeden. kovusturmaya gerek yoktur diyerek. aradan bir sene geciyor, adamlar arastırmaya gerek görmüyor. kamyoncununda verdiği hasar yanına kar kalıyor. örnek bu istersen git şikayetçi ol. üstte arkadasın dediği gibi ters yönde olmandan dolayı hesabın sana cıkmasınıda göze al

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Kudret Kurtcebe

Abi gulu seven dikenine katlaniyor mecburen :) mayis haziranda iki.defa yere yapistim arabanin carptigini ucuz atlattik digeri felaketti insanlari korkutmamak adina forumda paylasmadim yara izleri fotograflari elimde :) hatira olarak duruyor.

Konuya da donersek trafik kurallari olarak hataniz varsa hic ugrasmayin derim zararli cikarsiniz.bana geldi emniyet seridinde vurdu durum ortada :(

Aspendos2309

Aktif Üye
Tepki
56
Bisiklet
Salcano
Polisin ilgilenmemesi normal. Plakayı aldıysan savcılıktan suç duyurusunda bulun. O zaman polis ilgilenmesinde göreyim. Haklıya haksıza mahkeme karar verir. Dağ başında yaşıyoruz sanki göz göre göre jantını ezmış. Oldu olacak senide ezseydi...

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Ferhat Ademir

Eger ters yönde hareket halin de olsaydin, suculu cikardin ama kaldirimda bisiklet elin de oldugu icin suclu cikmasin. kaldirimda elin de bisiklet degil de bir cocukda olabilirdi. Ayrica cogu ters yöne bisikletlerin girmesi serbestdir kanunen.

Tekrar gecmis olsun, ben olsam bu davanin pesini birakmazdim. Bir jant sokakta bulunmuyor ve jantin üzerinden gectiyse, masaya veya kadroyada görülmeyecek hasarlar acmis olabilir.

Tepki
34
Bisiklet
Carraro
@Ferhat Köse
Evet abi. Bende öyle düşünüyorum.Burada bisiklet dostlarıyla paylaşmak istedim.Yarın polislere danışacam bişey çıkmaz derlerse ki öyle tahmin ediyorum bundan sonra daha dikkatli olmam lazım demektir.Üzücü bir hatıra kalsın artık ne yapalım. Bize jant masrafı kesinde attırıcı göbek felan gitti mi bilmiyorum artık kar kaldı :D

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
@Murat Cömez
Arkadasin anlattigi kadari ile ters seritte yoldan ilerliyormus ve araci gorunce durup kaldirima cikarmaya calisirken olmus olay.

Eger kamera var ise civarda hakli cikabilecegini sanmiyorum.

Ama tabii ki genede siz bir detayli arastirin.

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Tahsin Y.

Tamam orasini anladim ama sonucta arabayi görünce bisikletden inmis ve eline almis. Hatda anlasildigi kadar yarisi da kaldirimin üzerindeymis. Bu durumda kaza aninda bisiklet elinde olmus oluyor.
Zaten o aracin yaya kaldirimina sifir kitmesi bir sucdur.

Ben kanunlardan fazla anlamam ama fikir olarak sadece bir tahmin de bulundum. Ayrica dedigim gibi, cogu tek yön yollarda bisikletlerin ters yöne dogru gitmesi kanunen serbest.

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
@Murat Cömez

Kaza ani baz alindiginda dediklerinizde haklisiniz iste bahsettigim kamera olayi tam burada devreye giriyor. Eger ters yone girdigi tespit edilir ise kazaya sebebiyetten gene suclu konumuna dusebilir arkadas ancak kamera yok ise veya kamera kaldirma cikarken ki yada direk kaza anini kaydetmis ise hakli cikacaktir.

Bisikletlilerin bisiklet yolu olmayan yerde araclarin ilerledigi yoku kullanma mecburiyetleri vardir bu durumda bisiklet yoku var ise zaten yolda olmasi suc ama arkadas ters yone girdigine gore bisiklet yolu olmadigini dusunuyorum bu durumda da kanunun diger maddesi devreye giriyor ve trafikteki bir tasit olarak nitelendirilip trafigin ters yonunde hareket etmesi suc olarak gorulur.

Arkadasin elindeki en buyuk koz ben yaya idim diyebilir. Bu durumuda soyle izah edebilir. Bisikletime binmiyordim elimde itiyordum. Bu durumda surucu degil yaya olarak nitelendirilecegi icin gene hakli cikacaktir. Bu konudaki puf nokta kameradir.

Hatirlayamadim bir arkadasda ekinde bisiklet degil bebekte olabilirdi demis. Hakli bir serzenis fakat ne yazik ki kanunen olabilirdi gecerli bir sebep kategorisine girmemekte.

Ayrica tekrar bildirmek isterim arac soforunun yaptigi sey kesinlikle yanlis. Ben sadece durumu hukuki acidan degerlendiriyorum.

(Kanunlarsa yanlislik yapiyor olabilirim veya degismiste olabilirler o yuzden arkadasa detayli arastirmasini tavsiye ettim. Ben sadece hukuk makaleleri yazarken ki arastirdigim bilgilerden ve okumus bulundugum kanunlsrsan yola cikarak yorumluyorum.)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Fransa da gorup agzimi acik birakan bir goruntu paylasiyorum arkadaslar. Su goruntu de ki medeniyet seviyesinde insan olmadikca bir santim ileri gidemeyiz. Bunun en buyuk sebebi de polisler burda o kadar cok kolay cezza kesiyorlar ki yok ben suyum buyum , sen beni taniyor musun diyemezsin !!!
(link)

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Tamam ben rakadas sizin gibi arastirmasini tavsiye ediyorum. Siz hakli olabilirsiniz idda etmek istemem, cünkü dedigim gibi böyle durumlarda kanunlardan fazla anlamam.

Yalniz "trafikteki bir tasit olarak nitelendirilip trafigin ters yonunde hareket etmesi suc olarak gorulur" kanununa katilmiyorum. Kanun her yer de aynidir ve bisikletin ters yöne girmesi bu resimden ve trafik levhalarindan suc ve kanunen yasak olmadigi görünüyor. Sadece sinirli tek yönlere girmeleri yasaktir ve o yola girerken de bunu levhalar belirtiyor.

http://i.imgur.com/3aK12y5.jpg

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
@Murat Cömez
Dediginiz olabilir iste burda devreye polisin/savcinin/hakimin insiyatifi ve yorumu devreye giriyor :) ayni sizinle benim yaptigim gibi :)

Bakalim arkadas arastirip bizide bilgilendirirse ne gibi durumlar olusabiliyormus ogrenmis oluruz