Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Eymir notlari ve Ankara'ya yakin arazi surusu rotalari

Konu, 'İç Anadolu Bölgesi' kısmında onur demirer tarafından paylaşıldı.

1. onur demirer

onur demirer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Merhaba arkadaslar,

Turkiye'ye geldikten sonra ilk arazi surusumuzu bugun bir arkadasla gerceklestirip Eymir'e gittik. Portakalcidan girip once ust taraftaki patikalarda surduk, sonra da dik ve gole kadar inen taslik bir yoldan asagiya yardirdik. Asagi vardigimizda benim diskler artik ses yapmaya baslamis ve dokunulmayacak kadar sicak haldeydiler:)

Golun etrafini turlayip balik ekmegimizi yedikten sonra bu sefer daha az egimlidir diye dolambacli bir patikadan indigimiz yolu oflaya puflaya cikmak zorunda kaldik. Bir saat civari da etrafta guzel patika aramak icin pedallamakla gecti ve 8'de basladigimiz yolculugumuzu 2'de bitirdik. Eymir'in Turan Gunes tarafinda tepelerde cok guzel singletrackler mevcut, gole dogru inen cok hos downhill rotalari da var.

Balikcida karsilastigimiz birkac surucu araziye girmektense asfalti tercih etmislerdi ve cogu kisi dag bisikletlerini tepelerdeki cok hos dar ve golgeli patikalar yerine Eymir etrafindaki asfalt yolda suruyordu. Buna pek anlam veremedik acikcasi. Ben dizim sis halde arkadasim da kol ve bacaklarinda ciziklerle arabaya donduk, ama gayet memnunduk halimizden.

Bu mentalitede birlikte surmek isteyen arkadaslar var midir acaba Cayyolu dolaylarinda? Ayrica Ankara civari onerebileceginiz arazi rotalari var midir? (araziden kastim stabilize yol/itfaiye yolu degil patikalar:))

Simdiden tesekkurler:)

Adil ve Yusuf Z. Şipal bunu beğendi.
  2. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    selamlar, ben de Ankaralıyım, hoş memleketime eskisi kadar sık gelemiyorum artık ama, hatırladığım kadarıyla Hacettepenin Beytepe kampüsü civarında aradığınız tarz yerler vardı (hala duruyorsa) bir de Eryaman' a yakınsanız orada, 4-5. etap konutların arkaları müsaitti (belki de bir zamanlar).
    Eymire zamanında Turna avına çok gittim, o zamanlar daha da müsaitti, çevresinde Gölbaşına yakın TEK lojmanları vardı, oralarda da boş arazi çoktu.
    Biraz daha iç tarafta AOÇ arazilerinde de eskiden bisiklet sürülürdü ama malum şahıslar ne AOÇ den, ne de Gazi' nin ruhunda eser bırakmamışlar, son duyduğum haberlere göre.
    Size bol pedallı günler, biraz nostalji de oldu benim için.

Adil, Erdinç Koç ve onur demirer bunu beğendi.
  3. onur demirer

onur demirer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Tesekkurler, hemen bakiyorum dediginiz yerlere, artik her hafta baska bir yeri deneriz:)

Yusuf Z. Şipal bunu beğendi.
  4. Erdinç Koç

Erdinç Koç Yeni Üye

Bulabildiğin rotaları bizimle de paylaşırsan Onur seviniriz hatta katılırız mümkünse

5. Adil

Adil Aktif Üye

Seviye:
    Onur hocam selamlar,
    bende çayyolunda oturuyorum...şu bahsettiğin olay çok güzel..bende size katılmak isterim :) eymir tarafına fazla gidemedim içimde kaldı.
    bisikletimide yol bisikleti veya tur bisikleti gibi değil hakkını vererek kullanmak istiyorum :)

bizde geçenlerde Dodurga köyüne gittik. Köyün içerisinden tepelere doğru 2 patika çıkıyor, sağlam bir tırmanıştan sona tepenin zirvesine ulaştık. engebeli yollar, çoban köpekleri(dağ, bayır demeden en fazla hızı çoban köpekleri sayesinde yaptım o tepelerde:)) tepeye ulaştıktan sona inişi çok güzel...ve indiğin noktada tam ihtiyacımız olan güzel bi pınar suyu var, tabi direk kaskı çıkarıp soktum suyun altına. kolları eldivenleride keza :) daha sonra yaşamkent arkasındaki bilimum dağ,tepe bayır bozuk yollardan geçerek Alaçatlı köyündeki mesire yerine çıktık. Orada bir çay keyfinden sonra tekrar çayyoluna döndük...

isterseniz sizlerlede tekrar bu organizasyonu yaparız.
    SDS cilerde gelir özellikle :)

görüşmek üzere...

Msahin ve onur demirer bunu beğendi.
  6. Barış TOPÇU

Barış TOPÇU Forum Demirbaşı

Seviye:
    işte bu bisikletin hakkını vermek ;) ankarada çok teknik bir parkur keşfetti iso çankaya yıldızda. yakında adresi paylaşırız ;)

7. Barış TOPÇU

Seviye:
    park caddesinin yan tarafındaki dağda sürebilirsiniz teknik düzeyiylede oldukca rahat bir parkur

onur demirer ve Yusuf Z. Şipal bunu beğendi.
  8. Adil

Adil Aktif Üye

Seviye:
    :)))) evet orayı denemem lazım.iyi hatırlattın:) :) :) :in: :in:

9. Bulunmaz

Bulunmaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Teknik olsun diyorsan Odtü..
    Biraz teknik olsun biraz eğlenceli diyorsan Eymir..
    Evime yakın olsun diyorsan SDS'nin yarış düzenlediği Park Caddesindeki arazi.. Biraz zorlayan çıkışlar ve eğlenceli inişler, merdivenler arzuluyorum diyorsan Beytepe..
    :)..

onur demirer, Yusuf Z. Şipal ve Adil bunu beğendi.
  10. onur demirer

onur demirer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Herkese cevaplar icin tesekkurler, ODTU'luyuz ODTU'de bindigimiz yok, bir ara okulda da surmek lazim.

Cogu arkadasin dedigi mescitin ordan yardirmak, ama daha eglenceli diyebileceginiz bir rota var midir ODTU arazisinde?

11. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ankarayı özlemek için meajlarınızı takip ediyorum sevgili hemşehrilerim, sevgiler Ege' den

12. Bulunmaz

Bulunmaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:

Uploaded with ImageShack.us

1 ve 2 arası Yalıncak,
    2 ve 3 arası biraz daha az eğimle çıkışa devam ediyor.
    3 ve 4 arası iniş gibi..
    4 ile 5 arasında (sola dönüş e kadar olan kısın çok dik çıkış, vitesi ayarlayamazsanız çıkmazsınız :)) yokuşu çıkıp sola döndükten sonra iniş..
    dikkat edilmesi gereken ise inişte baya hız kazanılıyor ve sonra biranda yol bitip bir patikaya giriliyor, aynı anda zeminde çok zorlayıcı sayılır..Kısacası ilk kez gidilecekse dikkatli olmalı..bir anda sağa dönüş var orayıda döndükten sonra patikadan baya bir eğlenceli şekilde gidiliyor..Su geçişleri filan var..Gerçi bu ay kurumuştur..
    bayagı bir gittikten sonra patika bir yola bağlanıyor yoldanda sola dönerek çıkış yaparsınız
    8 dik ve uzun gibi çıkış.
    9-10 iniş bugibugi dediğimiz çok eğlendiğimiz iniş..hızlı ve teknik gibi..
    Kaplumbağalara dikkat edin ve bence yanlız gitmeyin buraya..çünkü insan geçmeyen yerler malum..

13. Barış TOPÇU

Seviye:
    ozan ölüm inişi bu rota üzerinde mi :D? birde kurumamıştır su geçişleri malum hala yağmur yağıyor...

14. Bulunmaz

Bulunmaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    2009 da ki yarış parkuru..Fazla teknik değil ama yeni başlayanlar için iyidir..

Uploaded with ImageShack.us

Adil ve onur demirer bunu beğendi.
  15. Bulunmaz

Bulunmaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    5-6 arası o iniş..Yani ölüm inişi de değil de..Ankara standartlarında öyle olsun :p..Bu arada Ankara da değilim, ama normal de bu havada kuruması lazım :D..

16. onur demirer

onur demirer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Cok tesekkurler, haritalar tam aradigim seydi:)

Inisler Eymir'e kiyasla nasil? Eymir'deki inisler o kadar uzun ki yavas ineyim derseniz frenlerin canina okuyorlar, ama gercekten cok hizli gitmek mumkun.

Su ana kadar uc yerden indik, biri dimdirek asagi inen ve en dik olan yol, hatta asagi vardigimizda teyzeler "siz inene kadar bizim kalbimize inecekti burda" diye serzenislerde bulunmuslardi :D Digeri dolambacli bir yoldu hem pek egimli olmadigindan hem de bircok 180 derecelik donus oldugundan en eglencelisi buydu. Ucuncusu ise tam yuksek gerilim hattinin altindan olan inis ve buradaki yol kullanilmaya kullanilmaya bitki ve hayvan yuvasi dolmus, su yuzunden olusan derin kanallara da tekeri soktugunuzda dusmek isten degil. Bence en teknik olan inis buydu, isin kotusu Eymir etrafindaki yola da inmiyorsunuz, gole varmak icin bir tepeyi asip patika disi surmeniz gerekiyor ki tepeden asagi inis toprak egime dik suruldugu icin biraz tehlikeli.

Kaplumbagalar da ayri sorun. Arkadas birinin ustune isemisti yanlislikla da hayvancagizi yikamamiz gerekmisti :D Allah'tan gormeden uzerinden filan gecmemisiz.

Bulunmaz bunu beğendi.
  17. Bulunmaz

Bulunmaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Eymir'de ben hep aynı inişi kullanıyorum hem zor ve kısa hemde eğlenceli..
    alternatifide yok gibi, bir uzun iniş var sadece 2 kere gece turunda ordan indim sanırım..Bir de TRT var, orayıda bir kaç kere indiysek eymire farklı yerden, hızlı inmek istersek iniyoruz..
    Bir kere erkut indirdi bir yerden bi daha gitmem :D..
    Sanırım sabit fikirliyim biraz sevdiğim yerlerden geçiyorum hep..
    Ama Eymir'de yukarda ki patikaları tek geçerim insan mütiş gelişiyor orada..
    Belki yarın onlarında haritaları koyarım :p

18. onur demirer

onur demirer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Yukarisini zaten cozduk gibi gide gele, hep baska yerleri de deneyelim diyoruz, ama oralar o kadar guzel ki Eymir'den vazgecemedik bir turlu :D Zaten degisik patikalari birlestirerek her gidiste farkli bir kombinasyon olusturulabiliyor, sikilma gibi bir durum da olmuyor haliyle.

Tek sorun bazi yerler hafif toprak kaymasindan bayir asagi fazlaca egimli, agaclar yuzunden patika iyice daraldigi icin insan bir kere momentum kaybedip yavasladi mi aninda teker patikadan kayip tepeden asagi yollayabiliyor insani. Orada bir agaca gicigim zaten, tam bitecek yeri bulmus patikanin yarisini kapatiyor, tepeden asagi ucmayayim diye agaca bir omuz attim ondan sekip asagi yuvarlandim, gorundugunden cetin cikti acikcasi :D

19. Bulunmaz

Bulunmaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Eymir değilde Hacettepe'yi daha çok öneririm bizde yeni keşfettik ama Eymir'den daha zevkli bir parkur çıktı Beytepe'de..Yarın orayıda koyayım bari, benim Ankaralı MTBcilere küçük bir katkım olsun :p

onur demirer bunu beğendi.
  20. onur demirer

onur demirer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Valla super olur :D