Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Evrim Teorisi'ne inanıyor musunuz?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Deniz Onur SARIOĞLU tarafından paylaşıldı.

?

Evrim Teorisi'ne İnanıyor musunuz?

1. Evet, İnanıyorum

44,4%
  2. Şüpheliyim

7,4%
  3. Hayır, inanmıyorum

48,1%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Deniz Onur SARIOĞLU

Deniz Onur SARIOĞLU Kıdemli Üye

Seviye:
    Forumdaki evrime inanç oranını merak ediyorum Türkiye ortalamasının altında mı yoksa üstünde mi olduğunuda onun için böyle bir anket yapmaya karar verdim...

Halkın Evrime Bakışı
    2005 yılında gelişmiş ülkeler seviyesindeki 34 ülkeyi içeren bir çalışmada, "evrimi doğru kabul edenlerin oranı" yaklaşık %27 ile en düşük Türkiye'de bulunmuştur.Türkiye'den sonra ise %40 ile, akıllı tasarım akımının ortaya çıktığı ABD yer almaktadır.

Gelişmiş Avrupa devletlerinde evrimin doğru kabul edilme oranları Türkiye'den ve Amerika'dan çok daha yüksektir. İzlanda'da halkın %80'inden fazlası, Danimarka, Fransa, İngiltere, Japonya'da yaklaşık %80'i evrimi kesin olarak doğru kabul etmektedir. Geri kalanların büyük bir kısmı ise emin olmadığını belirtmiştir.

Michigan Devlet Üniversitesi'nde siyasal bilimler uzmanı olarak görev yapan profesör Jon Miller, Türkiye'nin henüz gelişmekte olan bir ülke olduğunu, medeniyetinin zirvesine henüz ulaşmadığını, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki halkın tamamen eğitimsiz ya da çok az eğitimli olduğunu ve bir çok ülke tarafından özgür dünyanın lideri kabul edilen ABD'nin durumunun çok daha vahim olduğunu ileri sürmüştür. Miller'e göre, eğitim seviyesi artırılırsa Türkiye, birkaç sene içerisinde, evrime bakış açısından ABD'yi geçebilecektir.

Kaynak:Wikipedia

serhat toy bunu beğendi.
  2. burak kahraman

burak kahraman Yeni Üye

hayır :)......

3. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Doğaya inanmak banada daha mantıklı geliyor. Evet işaretledim ankette.

Bu arada umarım tartışma yaratıcak, insanların birbirlerinin gönüllerini kıracağı bir konuya dönüşmez. Genelde her forumda bu tarz konuların sonuçları pek iyi bitmiyor.. :)

4. tarık akman

tarık akman Kıdemli Üye

Seviye:

İslam Gölge ve Burak Özen bunu beğendi.
  5. ali kartal

ali kartal Yeni Üye

Seviye:
    doğaya inanıyorsunda onu bir yönlendiren olduğuna niye inan mıyorsun.insanlar maymundan geldiyse niye hala maymun var.

ali bayrak bunu beğendi.
  6. Ahmet Gökdere

Ahmet Gökdere Onursal Üye

Seviye:
    amerikalılar düşünmüş taşınmış herşeyi doğa ana yapar , dna yapar demeyi bırakıp akıllı tasarımda karar kılmış:))))

7. enginekizkuyu

enginekizkuyu Aktif Üye

Seviye:
    ali bayrak ve M.A.Y. bunu beğendi.
  8. enginekizkuyu

enginekizkuyu Aktif Üye

Seviye:
    M.A.Y. bunu beğendi.
  9. özgür bağdatlıoğlu

özgür bağdatlıoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Konunun suyu çıkmaya başlamış bile...

Tamer KAMIŞLI bunu beğendi.
  10. bislet

bislet Kıdemli Üye

Seviye:
    insanın kendiliğinden varolabileceğine inanmak güç olupta tanrının kendiliğinden varolabileceğine inanmak kolaymı oluyor...diye düşündüğüm oluyor.

Tamer KAMIŞLI ve Berk Mercancı bunu beğendi.
  11. Cem Kılınç

Cem Kılınç Kıdemli Üye

Seviye:
    Her türlü Ensest İlişki bize iğrenç ve insanlık dışı gelirken ,Adem'in çocuklarının bölünerek çoğaldığına mı inanmak istiyorsunuz? Sırf bu yüzden bile evrime inanmak isterim.

12. Mümtaz Öztürk

Mümtaz Öztürk Spor Aşığı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Gerçeği arıyorsanız Kur'an'a bakın. Üşenmeyin ve tamamının mealini okuyun. Hayatınızda cevap arayan bir sürü soru aydınlanacak. Allah C.C kehf suresi 54 ve zümer suresi 27 de " Biz bu kitapta herşeyi örneklerle açıkladık ve öyle indirdik" buyuruyor. Başka yerlerde aramayın...

13. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    ben de evet dedim.. ayrıca şunu da belirtmek istiyorum, ben sizin düşüncenize saygı gösteriyorsam -ki gösteriyorum ve sizi hiç yargılamıyorum-, ben de sizden aynı hassasiyeti bekliyorum. lütfen benim düşüncelerimi "saçma sapan" olarak değerlendirmeyin, sonuçta onlar da "benim" düşüncelerim..

amacım tartışmak değil, sadece yıllardan beri düşüncelerime aldığım karşılıkların bir birikimidir.

14. utkuidikut

utkuidikut Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bir putperest ve atesit olan Darwin in peşinden niye gider bu insanlar anlamam.
    Şimdi varmı bilmiyorum okul kitaplarına girmişti herkes bilir maymundan insana dönüşme resmi sizce saçma değilmi?

Herşeyi yaratan Allah bu kadar aciz olabilirmi sizce ? ve yeryüzündeki hiçbir canlının DNA dan ayrılan özelliklerle birebir aynısının olmadığını bildiğimiz halde.

Örneksiz ve benzersiz yaratan Allah tır biz sadece onun yarattıklarından esinleniriz.

Detaylı bilgi için bakınız?

www.evrimaldatmacasi.com

Mümtaz Öztürk ve M.A.Y. bunu beğendi.
  15. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    şu yanlış bilgiyi de düzeltmek isterim.. Darwin bir ateist veya putperest değildir.. hatta evrim teorisi üzerine çalışırken Cambridge Üniversitesi'nde Teoloji okuyordu. Ayrıca Darwin hiç bir zaman tanrının varlığını reddetmemiştir.

16. ilker çelikcan

ilker çelikcan Kıdemli Üye

Seviye:
    Pastafaryan inanç sistemine göre,
    Evrim hakkındaki bütün kanıtlar Uçan Spagetti Canavarı tarafından yerleştirilmiştir.
    Kaynak:vikipedi : http://tr.wikipedia.org/wiki/Pastafaryanizm

*250 bin ya da 1 milyon dolar da ödül var. Kaçırmayın.

BoingBoing.net sitesi İsa'nın Uçan Spagetti Canavarı'nın oğlu olmadığını deneysel olarak kanıtlayabilen ilk kişiye 250.000 $ "akıllıca tasarlanmış nakit" ödül vereceğini açıkladı[13], daha sonra da ödülü 1.000.000 dolara çıkardı.Bu söz konusu yaratılışçı Ken Hovind'in bilimcilerce mantık yanlışlarıyla dolu olduğu söylenen söz konusuna gönderme yapmaktaydı (Ken Hovind evrenin ve yaşamın ortaya çıkışının açıklanmasında evrimin "mümkün olan tek yol" olduğunu kanıtlayana 250.000 $ ödül verecekti)

17. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    bir teorinin inançla işi yoktur. akla yatkınlığı önemlidir. o yüzden soru yanlış. evrim'i kabul ediyorum ve kuran'a inanmıyorum diyebilirsiniz ancak. mesela ben öyle diyorum.

kıvanç özkarayel ve Burak Özen bunu beğendi.
  18. serkkan

serkkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Türk insanının yanlış anlayabileceği ve tartışamayacağı bir konu açmışsınız malesef , bizim karekteristik toplum yapımız malesef bu tip konuları tartışmaya müsait değil.

Kimse yormasın ve üzmesin kendini......:rolleyes:

Konu kapatılsa çok daha sağlıklı olur bence,

Saygılar,

19. Burhan Özyılmaz

Burhan Özyılmaz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Ben yanlışlıkla evet dedim. Ama İNANMIYORUM...

20. Erdener TUNA

Erdener TUNA Üye

Seviye:
    Çok yaygın olarak kullanılıyor olsa da genel olarak bilimde inanmak olmaz, teori de zaten varsayım olarak Türkçe'ye çevrilir, inanıştan farkı buradadır. Darwin de kitabında elindeki kanıtlarla beraber varsayımlar yapmıştır, hatta kendi söylediğinin basmakalıp olarak doğru olduğunu da iddia etmemiştir, bazı konularda "şu kısmın kanıtlanması gerekmektedir" diye notlar düşmüştür. Halen de yeni bulunan kanıtlar eşliğinde bir kısmı doğrulanarak bir kısmı da düzeltilerek bilim dünyasında evrim teorisi devam etmektedir.

Bilim ve iman (inanç) çok farklı alanlar. Her ne kadar barıştırmaya/uzlaştırmaya -her iki taraftan- çaba gösterenler olsa da çok fazla yerde çatışırlar.

Böyle konularda kim ne dese ona bir kulp bulunur. Biri evrimi savunsa kutsal kitap ve emirlerle uyarılacak, diğeri inanç'ı savunsa bilim ve kanıtlar öne sürülecektir.

Kimsenin kimseyi kırmayacağı bir tartışma olmasını dilerim.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.