Evrendeki hassas ayarlar

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
@Onur İlker Gündoğdu
Bence sen Türkçülük yapıyorsun gibime geliyor. Sende ona inanmışsın ve destekliyorsun.

Birde bana hangi soruya cevap vrrmediğimi söyle biliyorsam cevaplayacağım. :)

Scudo

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.305
Bisiklet
Scott
@Atilla Gobel

Siz Sicim Kuramı'nı tam olarak anladığınıza emin misiniz?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Onur İlker Gündoğdu

dostum onur

aşağıda bir kaynak var ,,
şamanizm ve eski türk dini hakkında

(link)

bi ara budizmi kabul etmişiz, ama biliyorsun bizler savaşçı bir kavim idik, bizim özümüz bu olmuş ,yani mayalarımız böyle yoğrulmuş,eski türkler şamanizme 'e inanır idiler ,
3 tanrımız var idi
yeraltı tanrısı -yer üstü ve gök tanrısı
islam orduları ile türkler savaşmış idi, tarih böyle demekte ve yenildiğimizi yazmakta ,sonra islamiyeti kabul ettik ,

Primattan Geldim

Forum Demirbaşı
Tepki
388
İsim
Onur G.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
@Atilla Gobel Abi kusura bakma da klasik bir müslüman gibi konuyu dagitip daldan dala atliyorsun yazmicam artik.

Kapasitesi olan bir insan herhangi bir konu hakkinda düsünür,okur,arastirir dogruyu bulur.Insanlari buna yönlendirmek lazim.

Muhammed kuran'in ilk emri olarak keske oku degil de düsün yazsaymis.Daha bir insana saygili olurmus.Ama Islam'in ômrü de kisa sürerdi :)

TÜRKÇÜYÜM.Ama katliam yapildi diye dayanaksiz Islam'i kötületecek kadar salak degilim.Konuyla alakasi da yok.

Keske okullardaki "Felsefe" dersleri gerçekten amacina uygun yapilsa.Kafasi çalisan ama yanlis sularda gezen insanlar için mükemmel bir sey olur.

Celal Sengôr hoca bir konusmasinda "Insanlarimiza sistematik,bilimsel düsünmeyi ögretemiyoruz" demisti.Ne kadar hakli.Babama bile anlatamiyorum bunlari firçayi yiyoruz.Halama anlatayim dedim biraz beynini özgürlestirdim saniyordum ki babami aramis sikayet etmis :D

Osman PAMUKOGLU PASA'nin da bir sözü vardi tam hatirlamasam da : "Insanlar beyin hamalligi yapiyorlar Baskalarinin fikirlerini,dediklerini hiç arastirmadan düsünmeden kabul ediyorlar."

Esenlikler...

Yağız Gökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.854
İsim
Yağız GÖKMEN
Bisiklet
Focus
konu çok güzel ilerliyor :)

şuraya iki tane video bırakacağım

George Carlinin üslübu serttir ama izlemenizi tavsiye ederim Tysonın anlattıkları karşısında büyülenmemek elde değil.

Bu konuda ateizm genel olarak müslüman karşıtlığı olarak algılanmış ama aslında var olan bütün dinler bizim için bir tabu

Şahsen bir insanın konuşan bir yılanın elmayı ye demesi kıldan ince bir köprüden kestiği büyük baş hayvanın üstünde geçebileceğine inanıp evrim gibi ispatlanmış bir mutasyona inanmaması her zaman garip gelmiştir.

Biliyorsunuzdur mutlaka ama Papa bile evrime olumlu baktı evrim teorisine inananlar da cennete gidebilir açıklaması yaptı. bence mutlaka ama mutlaka herkesin izlemesi gereken bir belgesel Zeitgeist ki bu belgeselde islam adı bile geçmiyor o yüzden rahatça izleyebilirsiniz sadece sayılar ve gerçek belgeler ele alırak hazırlanmış

Primattan Geldim

Forum Demirbaşı
Tepki
388
İsim
Onur G.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
@Kudret Kurtcebe Abi bu Araplar bizi yeniyor birligimiz olmadigi için ama sonra Hülagü HAN(mekani uçmag olsun) sag olsun 100bin TÜRKün intikamini 2 milyon müslüman kellesiyle aliyor.

Ama ondan sonra bir torunu mu oglu mu ne Islam'i kabul ediyor.

Ee bir de Anadolu'ya geldigimiz için politik nedenler dolayisi ile de Müslüman olan boylar olunca ; tabi göçebe yasantimiz da degisiyor böylelikle Müslüman oluyoruz benim bildigim.

Sonrasi malum zaten TÜRKler serefli olduklari için neye inanirsa inansin ona leke sürdürmez,Osmanliyla beraber iyice Islamiyeti yayiyoruz , koruyoruz.

Ondan once tabi Kiliçarslanlar falan acayip savaslar yapiyorlar bir avuç TÜRK ile karinca sürüsü kadar Haçli Ordusu'na karsi.Ama iste kazaniyoruz TÜRKler sag olsun Islamiyet kurtuluyor :)

Samanizm için de Göktengri inancinin biraz Budizm ile karismis hali diyorlar mesela abi.

• Beğen
Tepkiler: GÖK TÜRK

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@Atilla Gobel

İnsan kendi aklını kullanarak bilim yoluyla evreni anlamayı zor görür. Bu zahmetli ve insan arzularına ters bir durumdur. En kolayı sizi güdüleyecek, kolayca inanıp savunacağınız dogmatik şeylere inanmaktır. Bilimle uğraşan insanları küçümsersiniz çünkü dogmatik düşüncelere biat etmemişlerdir. Bu insanlar sayesinde bugüne ulaştığımız halde bunun temeli olan bilimi inkar etmek insanın kendisine ihanetidir. Paralel evrenler hakkında ne biliyorsunuz? Evreni araştıran ve paralel evrenleri zorunlu kılan parametreler hakkında ne duydunuz? Evrendeki madde dağılımı ve düzenliliği hakkında ne biliyorsunuz? Evrenin sırları önce bilim yoluyla hesaplarla gösterilir, sonra delillerle netlik kazanır. Merak edenler için yüzlerce örnek verebilirim.

Bunları iddia ediyorum çünkü yıllarca astronomi okuyup yüksek lisans yaptım, arkadaşım astronomi profesörü oldu. Merak ediyorum ve iyi fikirleri duymak isterim.

• Beğen
Tepkiler: Yağız Gökmen

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
@Onur İlker Gündoğdu Benim daldan dala atladığıma örnek göster. Konu nereye çekilmiş bir bak bakalım. Evrendeki hassas ayarlardan din-insan-toplum ilişkisine kim getirmiş ona bir bakalım. Sen kalkmış Müslümanlar katil diye ortalıkta serseri mayın gibi yazıyorsun da sana cevap verilince mi daldan dala atlama oluyor ?

Burada iki dirhem kıraat edemiyoruz. Herkes bildiğini savunmak istiyor. Yok kardeşim ben ne dert anlatırım ne de savunma haline geçerim hiçbirinize karşı. İyice ölçüyü kaçırdınız.

@Bahadır Gürel Sizi okuduğunuz bölüm münasebetiyle tebrik ederim. Ama benim bu konudaki bilgimi veya bilgisizliğimi sizin okumuş olduğunuz bölüm ne derece etkiliyor onu anlamadım. Gelelim benim bildiğim kadarıyla paralel evren tanımına, Paralel evrenler demek ucunu bucağını göremediğimiz ve nasıl olarak böyle nizami ve güzel olarak oluştuğunu bilimsel olarak tam anlamıyla idrak edemediğimiz, açıklayamadığız ve cevap veremediğimiz her evrenle ilgili her sorunun karşılığıdır. Birde benim cahilliğime verin lütfen sonradan olmuş hiçbir şey açıklanamaz değildir. Sadece zamana ve tecrübeye ihtiyaç vardır. O yüzden evreni bu zamanda anlamak paralel evrenlerden geçiyor bazılarımız için ve saygı duyarım. Sizde biliyorsunuz multiverse tanımının tam olarak ne olduğunu, bende. Burada konuşulan keşke bu olsaydı demeyi isterdim.

Hepinize saygılarımla

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
İnanmak güzel ama neden herkes kendi inancını zorluyor inancın doğrusu olmaz, herkes istediği birşeylere inanabilir.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@evrim bilgen
hayat bayram olsa diyosunuz. herkez terbiyeli davranıcak sorun kalmayacak. Örneğe dönersek ramazanda oruç tutmayana fiziki şiddet uygulayan şahısa tereddütsüz darptan 15 yıl ceza verilse sorun çözülür. yada kamu kuruluşunda ramazanda öğlen yemek çıkarmayana görevi ihmalden disiplin cezası verirseniz... yada başörtülü birine olumsuz tutumda birine taciz ya da hakaretten ağır bir ceza verebilirseniz... bütün bunların gerçekleşmesi içinde yargı bağımsızlığının ve evrensel hukukun uygulanması anayasal güvence altına alınması ile olur. yargı daki terfiler maaş düzeylerini hükümetin yetkisinden çıkarıp terfileri liyakata göre yapacak kurumsal yapının tarifi anayasa da yazılırsa iş biter...

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
bir yerde okumuştum. çocuğunuzu korkutarak değil, vicdanına seslenerek yetiştirin diyordu. eğer bir cam kırdıysa çocuğunuz, kızmak yerine, camı kırılan kişinin durumunu anlatın... zaman kaybını, o arada evde üşümesini, sıkıntı çekmesini falan filan... basit şeyler... bu aynı zamanda çocuğun empati yeteneğini de geliştiriyor, diğer insanların yerine kendini koyabilir hale geliyor. buna ek olarak, ne dinimizce ne de yasalar karşısında tasvip edilen bir davranış olduğunu da belirtebiliriz, belirtmeyebiliriz de... son ikiyi, yaşadıkça öğrenir zaten. önemli olan, yine vicdan.

• Beğen
Tepkiler: Reahax

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.305
Bisiklet
Scott
Eğer bir yaratıcının varlığı önkabulü ile yola çıkarsanız, gittiğiniz her yol sizi ona götürecektir zaten :) Bilimde böyle bir önkabul yoktur; hiçbir biliminsanı gözlem ve deney yaparken bu tür önkabullerle hareket etmez.

Herhangi bir tanrıya inanan arkadaşlar bu tür önkabullerle hareket ettikleri için, okudukları her bilimsel teorinin, gözlem ve araştırmanın, bir yaratıcının varlığına işaret ettiğine veya eninde sonunda edeceğine inanıyorlar. Halbuki yaptıkları şey, "Allah diye öten horoz" veya "üzerinde Allah yazan patates" gibi gülünç iddiaların biraz daha düzgün ambalajlanarak dile getirilmesi...

• Beğen

pacman

Üye
Tepki
39
İsim
Mahmut Çığşar
@Onur İlker Gündoğdu hocam pardon ama basbuğ'un ve pamukoğlu bu konuda ornek verebilecegin en son kisiler galiba. Sonucta senin deyiminle klasik turkculer. Hareket eden herseyi oldurmekle ovunen , isik yanan ev birakmayan...

Bilimin en guzel yani yaraticinin varligini her yonuyle aciklamasi.

Bu arada herkesin yazdigi sey ,inancinizi baskiyla dayatmayin, kimmis bunu yapan su konuda bana bir tane ornegini gosterin. Eger ornegi yoksa bosuna bole bi algi olusturmayin.

Bu arada dershaneye gitmeden universite kazanamayan insan nasil olurda islami anlayarak reddettigini soyler?

• Beğen
Tepkiler: Yusufclp

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.305
Bisiklet
Scott
@pacman

Bilimin böyle bir amacı, kaygısı yok. Bu sizin kişisel beklentiniz.

@pacman

Türkiye'de devlet okullarında zorunlu din dersi veriliyor; ve bu derste İslam dininin Sünni mezhebine dair inanç ve ibadet sistemi öğretiliyor. Bundan ala dayatma olur mu? :)

İslam hukuku ile yönetilen ülkelerdeki uygulamalara hiç değinmiyorum bile...

• Beğen
Tepkiler: ihsangencer

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
@Mehmet Altuğ
Ben öyle bir önkabulle yola çıkmadım şahsen hatta çok zorlandığım oldu. Sokrates güzel söylemiş "sorgulanmayan hayat, yaşamaya değmez" . Birçok ara form gördüm hayatımda hiçbirine kapımı kapamadım. Hepsi döndü tecrübe oldu. Belki sevmezsiniz belki seversiniz bilmiyorum ama Bektaşiler buna yanmak derler. Benim bütün kapılarım Allah a çıkıyor bunu ben yapmıyorum. İman bizim açımızdan biraz kalbi hissi bir olgu.

Bilimsel tarafı ise bende eski medeniyetlere olan merak ile başladı. Sonra kozmolojik ayetler tek tek mıh gibi çakıldı. Burana piramitçilere selam olsun :)

Şöyle düşünün bir kitap size yıldızların karararak söndüğünü güneşlerin dürülüp büzülerek yok olacağını söylüyor. Oturup yahu kardeşim bu kitap neden bunları anlatıyor demekle başlıyor herşey. Sonra basit belgesellerde yıldızların ölüm sebepleri anlatıldığında demirin gökyüzünden indirildiğini öğrenip böyle bir sure olduğunu gördüğünüzde, insanın evriminin safhaları anlatıldığında biraz daha fazla düşünüyorsunuz.

• Beğen
Tepkiler: Yusufclp

Yağız Gökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.854
İsim
Yağız GÖKMEN
Bisiklet
Focus
@Atilla Gobel

Peki madem yazıyor bunları neden ilk müslümanlar bulmuyor ?

Önünde duran kitabı anlamıyorlarmı ?

Yıldızları bilen kitapta neden atmosfer,hücreler,oksijen ve çeşitli doğa olayları yok ?

en önemlisi kuranda niye sevgi yok :)

• Beğen
Tepkiler: Çağrı Soylu

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
@Yağız Gökmen
Olurmu Yağız bir çok alim var. Mesela ibni sina, biruni, farabi, ibni miskeveyh, erzurumlu ibrahim hakkı. Hatta bir çok alim Hellenistik dönem kitaplarını inceleyip bir çok konudaki kitapları bunlara reddiyeler yazmış düzeltmeler yapmışlardır.

Öteki sorunuza cevaben şöyle diyebilirim Kuran size serbestlik tanır. Mesela kitapta haram olan yiyecekler belirtilir ama nerede nasıl yemek yediğinize karışılmaz. Yani eğer öyle olsaydı insanların zeka ve akıla ihtiyaçları kalmazdı. Dikkatini çekiyorsa gezegen ve kozmolojik olaylar bizim idrak etmemiz açısından büyük kavramlar. Ben bunu söyleyebilirim sana. Mesela arı. Kuran da bu hayvanın ürettiği yiyecekten bahsedilir. Balı nasıl yaptığını insan aklı zamanla çözmüştür zaten.

• Beğen