Evde trainer(roller) kullanırken ideal vantilatör uzaklığı ne olmalıdır?

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
@Ali Gelir

İşte sorunda burada galiba.. Benim için mesele olmuyor bu.
Kullandığınız trainer in sertlik derecesi bisikletinizin vites kombinasyonu nedir bilemiyorum ama trainerda gerekli ortamı sağlarsanız 30sn de bile nabzınızı 180 e dayamak zor değil. Hiç Wingate testine girdiniz mi?

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden
Scudo

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Ali bu arada bir ekleme daha yapmak lazım. Konuyu açarken trainer(roller) demişsin. Roller ile Trainer birbirinden farklı şeyler. Rollerda sertlik derecesi yoktur amaç kadans ve dengeyi geliştirmek ve tabi uzun süreli antreman yapılırsa dayanıklılığı. Eğer roller üstünde yükseltemediğini söylüyorsan haklısın. Hiç kolay değil.

• Beğen

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
@Güney Tuncer

Selam Güney,
Yok abi ondada acaip yükseltiliyor nabız, viteslerle hızı arttırıyorsun, ben Ahmet hocada kalırken onun rollerda müthiş antrenman yapabiliyordum nabız için, sertlik için sürati yükseltiyoruz (yol bisikleti) . Ama mtb de belki fazla zorlanamayabilir...
Ha bir de rollerlar da sertlik ayarı olanlar oluyor, minura nın bir modeli vardı, ben nerdeyse alıyordum sonra vazgeçtim, bir mekanizma vardı takılan onun da ayar seviyeleri vardı sertlik için.

• Beğen

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
@faruk kaplan

Rollerda dengeye dikkat etmek gerektiğinden antrenman açısından trainer kadar iyi verim alamayabilirsiniz, ama daha realistik bir deneyim vereceği kesin rollerların.
Bisikletle üzerinden düşerek bisikleti ve kendinizi sakatlama riski olduğundan ben pek sevmiyorum roller ı, ama roller ın bir avantajı da bisiklette değişiklik yapmadan bağlamadan etmeden direk üzerine koyup yolda gidiyor gibi antrenman yapma lüksü var roller ın da...
Eğer tam antrenmana nabza odaklanmak istiyorsanız elbette en güzeli üzerinde sabitlenmiş bir bisiklet ile bir trainer olacaktır en verimlisi... Hatta bunun daha da iyisi tacx imagic gibi bir sanal gerçeklik trainer olacaktır.

• Beğen

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Güney Tuncer

Çok yüksek sertlik tekerde çok aşınma yaptığı için tercih etmedim , Hocam . Wingate testini araştıracağım . Ben trainer'ı daha önceden normal performans için kullanırken artık interval için kullanmaya çalışıyorum .Siz bana böyle tavsiye etmiştiniz. Haftada 2 trainer , 3 kezde yol antremanı yapmaya çalışıyorum .Siz benden daha tecrübeli bir sporcu olduğunuz için kalp değerleriniz daha iyi olabilir.Yaşım 35 ve 185 HR benim için %100 performans demek .

Tabii roller ile trainer farklı . Roller sürmek çok daha zor ama daha faydalı bence . Ama beklentiye ve hedefe göre değişir. Roller süren bir sporcu daha dengeli bir sürüşe ulaşır .

Trainer'ı uzun süre kullanırsanız , farz edelim kış boyunca kollarınız zayıf düşer , kondisyon kaybedersiniz, dengede zayıflar . Ben kadansı , trainer ile geliştirdim.

Rollerda düşme ve sakatlanma her zaman mevcut. Roller hata affetmez .Amatör seviyede trainer daha iyi . Roller usta işi . Özellikle pist performansı için ideal

Kış sezonu %50 Trainer/ Roller , %50 yol , yazın %10 Trainer / Roller , %90 Yol idmanı ideal bence .Hedefe göre değişir tabii.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Yılmaz Uyar

Tabii ki yol antremanı her zaman öncelikli olmalı . 1 saat boyunca yolda durmadan pedal çevirmek de her babayiğidin harcı değil . Birde aralıksız pedal çevirme olayı tercih edilen birşeydir ama kendimizi de sakatlamayalım ,arkadaşlar.

Teknik olarak trainer interval yapmak veya ısınmak için kullanılmalı.