Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Evde trainer(roller) kullanırken ideal vantilatör uzaklığı ne olmalıdır?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Cem Unden tarafından paylaşıldı.

1. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Evde trainer (roller) kullanırken ideal vantilatör uzaklığı ne olmalıdır?

Açısı ne olmalıdır? Vantilatörün bize ne gibi zararları olabilir?

Vantilatör yerine klima kullanmak ne kadar sağlıklı ?

Neler tavsiye edersiniz?

Cycleone bunu beğendi.
  2. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Bu havalarda zaten Klima + vantilatör olmalı ...

Uzaklık ve açı ; özellikle bacaklara ve başa çevrili iki tane olursa iyi olur, en çok ısı ayarı buradan olur genellikle, karına çok direl vermemek iyi olur sağlık açısından veya karına da koruyucu koymanız iyi olur (gazete kağıdı, kağıt havlu vb) en hassas karın bisikletçinin rüzgara karşı, bazen de boğaz...
    Antrenmanda bolca izotonik içeçek içmeli sıvı kaybı açısından, sonrasında C vitamini ve anti oksidan almalı hastalık riskini azaltmak açısından, ıslak dolaşmadan hemen banyoya gidilmelidir...

Cycleone, Mesut Girgiç ve Cem Unden bunu beğendi.
  3. Erdem Atasagun

Erdem Atasagun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Trainer da 1 saatlik bir antremanla dışarıda düz yolda çevirdiğimiz aynı dişli oranında fark varmıdır. Evde çevirdiğimiz 1 saat dışarıda ne kadar bir kullanıma bedeldir.

4. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Ben harcadığım kaloriye göre bakıyorum . Yolda 1 saat kullanım , evde 1 saat 45 dakika yada 2 saatlik kullanıma karşılık geliyor. Tabii bir ölçü değil . Herkese göre değişir . Kendi değerlerinize göre hesap etmelisiniz . Bunu hıza veya mesafeye göre değil de harcadığınız kaloriye göre oranlarsanız daha kolay sonuca ulaşırsınız.

Erdem Atasagun bunu beğendi.
  5. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Dışarıdaki 2-3 saate tekabül eder...

6. Erdem Atasagun

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Yani ali gelir in dediğinin tam tersi diyorsunuz hakan yazman

7. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Hakan Hocam emin misin? Evde 1 saat , yolda 2-3 saate tekabül eder diyorsun . Bence tam tersi

8. Ali Kader Erol

Ali Kader Erol Aktif Üye

Seviye:
    ....Hakan Yazman'ın dediği gibi... topun oyunda kalma süresi gibi düşünün, 3 saatlik bir yolda pedal çevirmeden gittiğimiz süre, trainerda hiç durmadan çevrilen 1 saate tekabül edebilir.. aksini düşünen lütfen 3 saat düşük viteste trainerda sürmeye çalışsın. ( tabi bunu yapmak isteyenlerin sorumluluk kendilerine aittir. kalp rahatsızlığı olanlarda 3 saat trainer kullanmak asla önerilmez.hatta sağlıklı kişiye bile önerilmez..)

9. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Yolda harcadığın enerji ile trainerde harcadığın enerji aynı mı?

Yolda karşıdan rüzgar var ? Trainer'da 30km hızla gitmek ile yolda 30km hız çok farklı . Ben yaktığım kaloriye göre karşılaştırıyorum .Bence yolda antreman her zaman daha çok kazanım sağlar.

Şöyle düşünelim

1 saat yolda 30 km/saat hızla sürün
    1 saat trainerda 30 km/saat hızla sürün

Hangisi daha etkili olur , daha iyi bir antreman olur , harcadığınız kaloriyi karşılaştırın?

Benim denemelerimde oran ev / yol = 2 / 3 civarı çıkıyor . Yolda daha fazla güç harcıyorsunuz , aynı performansa ulaşmak için

Sorunun cevabını kendiniz verin

10. Özgün ÇETİN

Özgün ÇETİN Forum Demirbaşı

Seviye:
    evde rüzgar direnci yoksa rollerin 3 silindirinin dönme direnci var ve sürekli çeviriyorsunuz .

kamyon arkası,ışıklar,duraksamalar yok en önemlisi free wheeling deenilen olay yok rollerda

genel kanı 1 saat roller 2 saat yola eşittir.

11. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Kesinlikle. Öncelikle yolda pedal çevirmediğiniz zaman bisiklet uzun süre gidebilir, trainer da hemen durur dolayısıyla pek pedal kesemezsiniz, trafik yayalar ışıklar gibi duraksamalar olmaz trainerda, yine devamlı çevirirsiniz, yine yokuş aşağı eğim ve deryar gibi şeyler de yoktur, içerisi genellikle daha sıcak olduğu ve rüzgar olmadığı için (suni olsa da yine de daha çok terlersiniz) daha çok enerji harcanır, ama bunlar dışında en büyük zorluk psikolojik zorlukdur, yolda rahatlıkla 3-5 saatlik antrenmanları çıkarabilirsiniz ama trainer üzerinde 1-1.5 saat üzerileri psikolojik limitleri zorlar ve çoğunlukla bıkkınlık ve bisiklete binmeme isteği ile sonuçlanır. Zaten kış atrenmanı ile ilgili sabit yazınmda da belirttiğimi hatırlıyorum... İsteyen trainer üzerinde 160-170 üzeri nabızla 3 saat ve üzeri binmeyi deneyebilir, ben bir keresinde sezon başındaki Manavgat Mtb maratonuna hazırlanmak zorunda olduğum ve başka antrenman şansım olmadığı için yapmıştım, inanın hiç hoş bir deneyim değildi (tacx imagic sanal dünya bisiklet yarışlar vb zamazingolar olmasına rağmen), Dolayısıyla trainer çok daha rafine, konsantre bir antrenmandır, psikolojik boyutunu da göz önüne alırsanız dışardaki antrenmana göre 2-3 misli daha zordur ve yoğundur.
    Bunun dışında işin güzel yanı tranier üzerinde sert interval, TT antrenmanları duraksamalar olmayacağından yolda yapacaklarınızdan çok daha verimli olacaktır kazanım olarak...

Ali Kader Erol, onurf ve Cem Unden bunu beğendi.
  12. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Bu da tamamen bir yanılsama, trainer ve yolda yapılan hızın alakası yoktur birbiriyle (tekerin dönüş hızı dışında) ...
    Hatta iki değişik trainer ın bile hız olarak birbiriyle ilgisi yoktur. Mesela tacx sirius trainer ile 30 hız da giderken (atıyorum) nabzınız 160 ise, tacx satori trainerda aynı hızda 180 olacaktır, zira satori nin flywheel i (döner metal direnç tekeri) sirius dan çok daha büyüktür... Tabii direnç kademe ayarlarına hiç girmedim bile. Size daha önce önerdiğim gibi hız ve km takıntısından kurtulmanızı öneririm, önemli olan zaman ve şiddet (nabız, wat) tir. Yabancı çok iyi sporcuların yazdıklarını okuduğum zaman hemen hiç birisi şu hızda gittim şu kadar km gittim demiyorlar, hep saat dakika söylüyorlar, ve bırakın hızı artık nabızı bile kullanmıyorlar, şu kadar saat şukadar watt ortalama verdim diyorlar. Yol şartları ve eğimleri her zaman değişken olduğu için yapılan kilometre ve hız çoğu zaman büyük bir yanılsama oluyor eforunu belirlemek isteyen sporcu için.

13. Erdem Atasagun

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Bu konu için bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim Böylelikle Hakan yazman'ın fikrine katılyorum.

14. Yılmaz Uyar

Yılmaz Uyar Bisikletkolik

Seviye:
    Merhaba Ali bey,
    Öncelikle epeydir aklımda olan ama bir türlü fırsat olmadığından; foruma yazdığınız güzel makaleler için ellerinize sağlık. (bir çok konu var, şimdi tek-tek belirtmek gereksiz)

Evde trainer veya roller ile yapılan antremanlar, dış antremanlara göre daha fazla etkilidir. Hakan Yazman'ın belirtiği gibi 1/3 ölçeğine katılıyorum. Bunun başlıca sebebi trainer/roller üzerinde daimi bir tempo olmasıdır. Eger trainerda 1 saat çalışıyorsanız, gerçek anlamda 1 saat antreman demektir.

Aslında trainer antremanlarını yerine göre yararlı bulsam da, fazla terleme sorunu, bir noktadan sonra sıkıcı olması (TV'de Vuelta'yı izliyorsanız, o zaman başka!) ve antreman sonrası terli bünyenin; özellikle boğaz enfeksiyonuna davetiye çıkarması (antreman yaptığınız odadaki oksijen seviyesi azalmasından kaynaklı, bir süre sonra, çok daha derin nefes almak istersiniz, çünkü artık antreman yaptığınız odadaki oksijen kalitesi düşüktür) gibi etkenlerden dolayı vb...

Neticede antreman, antremandır...

Cem Unden bunu beğendi.
  15. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    İlginize teşekkür ederim . Her ne kadar tahminlerim tutmasa da bende sayenizde yarışları daha çok seyrederek , bisikletçiler hakkında bilgi sahibi oluyorum

Olaya bakış açıları farklı olduğu zaman farklı sonuçlar çıkıyor . Ben evde antreman yaparken 150-160 kalp atışına ulaşmak mesele iken yolda bu kalp atışları ortalamaya yakın değerler oluyor .

Kalp aynı kalp ;demek ki daha çok atması gerekiyor bu da belirli bir performansın sonunda geliyor.
    Bence yolda antremanlar , trainer antremanlarından daha performans gerektirir ve daha fazla artısı olur .

Aslında ikisini kombine edip ona göre takılmak lazım ama kimin vakti var ki buna?

1 saat boyunca trainer ve yolda harcadığınız kaloriye bakarak bir deneyin , çıkan sonucları karşılaştırıp bana bildirin lütfen .

Yılmaz Uyar bunu beğendi.
  16. Yılmaz Uyar

Yılmaz Uyar Bisikletkolik

Seviye:
    O zaman değişik bir bakış olarak şöyle diyebiliriz:

- Dış antremanda; eğer yol şartları uygunsa ve mola vermeden, aralıksız (aynı trainerdaki gibi) 1 saat pedal çevirme imkanı oluşuyorsa, tabidir ki dış anterman daha etkilidir ve tercih edilir. Temiz hava, rüzgarı hissetmek, bide antreman güzergahındaki manzara güzelse, daha ne olsun...

- Yukarıdaki şartlar içinde dış antremanda kalori yakımı daha fazla olabilir.

- Trainer antremanda genellikle dakika-nabız atım sayısı daha düşük, trainer antremanda sizi gaza getirecek etkenler daha azdır, 120-150 nabız aralığında gezinir. Bu tarz antremanda, kadans ve daimi tempoyu dikkate olmak daha gerçekci yaklaşımdır.

Cem Unden bunu beğendi.
  17. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Benim çıkardığım sonuçlar bunlar elbette

Evde trainerda 1 saat boyunca tempo kesmeden çevirebilirsiniz. Bu sizin iyi olmanızdan değil , trainer'ın daha kolay şartlar sunmasından kaynaklanıyor. Karşı rüzgar yok . Sizi en çok yavaşlatan bu zaten. Karşıdan 5km/s hızla rüzgar esse ,sizin 30km/s ortalama vermeniz için 35km/s tempo çekmeniz lazım .

Yolda 1 saat boyunca tempo çevirebilecek gücünüz olsa zaten Rabobank seneye sizi stajyer olarak kadroya katar . Zamana karşı yarışlarda hiç pedalı kesmiyorlar dikkat edin .

Trainer'da kadans tabii ki yüksek çıkar . Yolda şartlar devamlı değişim içinde . Kalp değerleri de yaşa ve gücünüze göre değişkenlik gösterir . Antremanınız daha fazla ise kalp değerleriniz düşük çıkar.

Trainerda yaptığınız Interval antremanları yolda deneyin bakalım , daha çabuk çökersiniz ve yorulursunuz.

Trainer aslında Interval antremanlar için idealdir. Birde vaktiniz yoksa ,hava şartları uygun değilse tabii

Trainer'ı kadans geliştirmek için kullanabilirsiniz . Pedal tekniğinizi düzeltmek için kullanabilirsiniz . Ama kondisyon kazanamazsınız hatta devamlı sürerseniz kondisyon bile kaybedersiniz.

18. pala

pala Aktif Üye

Seviye:

Selam kardeş, trainer detaylarını biliyorsan, bu kadar laf kalabalığı yapıyorsan, niye vantilatör uzaklığı ne olmalıdır geyik soru ne olaki? Bu çelişki nedir?

Daha önceden Cem Yunden ismiyle konuları bozuyordun?
    Senin daha önceden banlanan Cem Yunden isimli üye olduğunu zaten biliyoruz.
    bilgi linki: http://bisikletforum.com/member.php?u=29455

Gerçekde kimsin, esas ismin nedir?
    Aslında kim olduğunu tahmin ediyorum ya neyse. Zamanı gelince yazarım.

Yine aynı tarz yaklaşımlar, madem Bisiklet foruma yararlı işler yapmak istiyorsun?
    Çanak konular yaratmayın.

Unutmadan merakına hemen cevap vereyim: vantilatör uzaklığı 1 metre 68,5 cm olmalıdır.

Agamemnon bunu beğendi.
  19. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Bilemedin

Sen kendini gizliyorsun bana kim olduğumu soruyorsun . Ne çelişki ?
    Lütfen kim olduğumu yazda bende öğreneyim. Lütfen yaz ,Pala

Geyik meyik yaptığım yok da siz geyik yaptınız galiba biraz?

1. Vantilatör uzaklığı konusundaki sorum ciddiydi
    2. Birçok konu açtım . istersen "Yarış Dünyası ve Yarış Fotoğrafları" bölümüne bak. Açtığım konuları görürsün
    3. Bu konuyu açmamdaki kasıt "Hakan Yazman " ve bu gibi arkadaşlarla fikir alışverişinde bulunmak .Yanlışlarımı düzeltmek
    4. Ben bu forumu seviyorum . Rahatsızsan okumazsın.Yaşına göre davran istersen

20. faruk kaplan

faruk kaplan Yeni Üye

Selamlar.

Başlık vantilatör uzaklığından trainer/roller verimliliğine gelmişken bununla ilgili kısmen alakası olan bir soru sormak istiyorum:

Denge unsuru dışında (roller' da dengede durmak için de ayrı bir efor sarfediyorsunuz), harcanan enerj / verilen efor vb. gibi konularda trainer ve roller arasındaki fark nedir?

Daha doğrusu bir fark varsa, bunu somut olarak ifade etmek mümkün müdür? Aynı koşullarda ve dirençte bu iki antreman aracının kullanılması sonucunda elde edeceğimiz verim farkı çok mudur, nedir, vs..

Teşekkürler.

Cem Unden bunu beğendi.