Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Evde Bisiklet Heybesi Yapımı

Konu, 'Kendin Yap' kısmında Eser Sevinç tarafından paylaşıldı.

1. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bisikletle tura çıkmayı düşünüyorsanız en önemli eşyanız heybe çantalarınız olacaktır.
    Bisikletle kamplı tur hoşuma gidecek mi, çadırda kalmaktan memnun olacak mıydım vs... gibi soru işaretlerinden dolayı ilk turumu olabildiğince masrafsız halletmeliyim diye düşündüm. En fazla yekünü tutan heybe çantaları kendi imkanlarımla yapmaya karar verdim.

Evde bulunan iki farklı çantayı değerlendirmeye karar verdim.

İlk iş olarak mağazalarda vitrinlere ya da kasaların önüne koyulan reklam görsellerinden buldum ve ortadan ikiye kestim, sert kartondan yapılan bu malzeme sunta gibi sağlam olur ve suntaya göre daha hafiftir. Daha sonra 18cm genişliğinde 2mm kalınlığında ve 2,5cm yüksekliğinde saç levha kestirip 2cm aralıklarla vida deliği açtırdım ve kanca şeklinde demir büktürüp saç levhaya kaynattırdım.

Resim görüldüğü gibi gayet basit ve işlevsel, vidaların geçtiği yerde kartonu iki kat yapıp mukavemetini artırdım.

Daha sonra çantada uygun yerlerde delik açıp vidalarla tutturdum.

Karton levhanın alt kısımlarında da birer delik açıp çanta kumaşıyla karton levhayı 4 farklı noktadan tutturdum ki sadece üst tarafa yğk binip çanta kumaşını yırtmasın diye

Bu da bagaja bağlanmış şekli, genelde çantaların kenarında çantaya fazla eşya koyunca sıkıştırmak için kayış gibi bir şey oluyor, bu kayışlarla da bagaja bağlayıp ileri-geri ve aşağı-yukarı kaymasını engelledim.

Sonuç olarak; kısa turlarınız için veya şehir içinde kullanabileceğiniz ideal bir heybeye sahip olmuş olduk. Şahsen bu heybelerle 3 günlük 250km`lik turda sıkıntısızca kullandım ama daha uzun ve daha fazla eşyalı turlar için kullanmayı düşünmüyorum. Tek problem yaratan kısmı alt taraftan sabitleme aparatı olmadığı için ilk kullanımımda biraz sallantı yaptı, bunu da bagaj lastikleriyle çözdüm.

Bu da diğer çanta :)

Demirleri bizim işyerindeki ustalara yaptırdım bedavadan, dışarıda ne kadara yaparlar bilmiyorum. Çantalar zaten vardı :) 0 (sıfır) tl ye heybe işini halletmiş oldum. Hafta sonu kısa turlar için kullanırım ama 1 haftayı geçerse ve yüküm fazla olursa kesinlikle bu iş için yapılmış heybelerden alırım. Hatta ön bagaj ve öne heybe almak ilk işim olacak, pardon dış lastikten sonra :) 700x28mm ön lastikler kollarım zıngırdadı durdu iri mıcılı yollarda :) Sadece arka bagaja yüklenince bisikletin dengesi şaşıyor, konforlu ve rahat bir tur için ön bagaj süper bir seçenek gibi geliyor.

2. Burakhan Adar

Burakhan Adar Yeni Üye

Seviye:
    Gerçekten çok güzel olmuş bende yapar mıyım diye düşünürken 2 çanta parasının bir heybe parasına denk gelebileceğini düşündüm bir an:D
    tabi sizin evde hazır olduğu için çok rahat olmuş :)

3. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Çantanın sırt kısmına komple bir kontraplak yapıp, birde alta cırt cırt tarzı birşey eklenirse çok daha sağlamda olabilir aslında :) Tur heybeleri gerçekten ciddi paralara satılıyor, güzel bir alternatif olmuş bunlar :) Bende 70 lt'lik heybe var şuan için işimi görüyor fakat kısa turlarda kullanmak için bu şekilde küçük çantalardan heybe yapabilirim. Heybenin tek sevmediğim yanı tek göz olması, bu şekilde birkaç göze eşyaları kategorilerine göre bölüştürme imkanı da olur :) Ellerinize sağlık teşekkürler...

4. Ahsen Okyay

Ahsen Okyay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    güzel olmuş başarılı;)

5. Enes.

Enes. Üye

Bisiklet:
    İdeal
    Seviye:
    pis fakir :D

çok yaratıcı elinize saglık

6. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bir yokluk, iki üşengeçlik zeki bir insana işini görecek her icadı yaptırır :)

Enes. bunu beğendi.
  7. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Çantaları sevdim ve tabi sele de gözümden kaçmadı. Hayırlı olsun iyi gülerde kullan. :)

Eser Sevinç bunu beğendi.
  8. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Seleyi beğendim tam istediğim renk değil ama yakın.

9. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Heybe çantalar biraz masraflı oluyor... Kısa turlar için gerçektende ideal bir çözüm olmuş... :)

10. İsa Öcel

İsa Öcel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    tanıdık demir ustası olmayan için o kadar da masrafsız değil :)

11. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bi demir bükülcek bide kaynak yaptırılcak İsa, hırdavatçıdan veya kaportacıdan yaptırırsın :)

12. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Eskicilerden gerekli parçaları temin edip bükülecek demiri de kaynak yaptıracağınız yere hallettirebilirsiniz ki iyi bir muhabbetle 5-10 liraya halledilebilir.