Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Evde Bisiklet Bakımı İçin Gerekenler

Konu, 'Kendin Yap' kısmında ToffieBoi tarafından paylaşıldı.

1. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Bir çoğumuzun korktuğu, bu nedenle bisikletçilere yüzlerce lira bayıldığı bisiklet bakımı konusu;
    Aslında youtube videolarından izlediğimiz kolay, fakat elinizde gerekli malzemeler olmadığı için zor gelen işlemler.
    Aşağıdaki listede, bu işe sıfırdan başladığınızı varsayarak işlem için size gereken malzemeleri yazacağım. Önem sırasına basitten başlayacak, ve daha detaylı ürünlere doğru gidecek. Düzenli olması adına bütün ürünleri MerlinCycles sitesinden veriyorum. Türkiye'de de muadillerini gayet tabii bulabilirsiniz.

Hem uzun süredir bisiklet kullananların, hem de yeni başlayacakların nelerle karşılaşacağını, nelere ihtiyaçları olacağını göreceği bir yazı olacağını düşünüyorum.

Başlangıç İçin
    Bu üç parça, başlangıç için yapmanız sahip olmanız gereken bütün parçaları kapsıyor. Muhtemelen bisikletinizi aldığınız zaman bu üç parçanın da taşınabilir versiyonlarını satın aldınız. Fakat evde daha profesyonel bir setin olması işleri hem daha verimli, hem de daha keyifli hale getirecektir. Bence, bisiklet kullanan herkesin evinde bulunması gereken bir set.

Lastik Levyesi
    BBB BTL-37 Easylift Tyre Levers x3 | Merlin Cycles

Alyan Seti
    Icetoolz Allen Key Set | Merlin Cycles
    Not: Campagnolo sistemler Torx alyan kullanıyor. Ona göre seçim yapmanız gerekiyor.

Yer Pompası
    Topeak Joe Blow Max HP Track Pump | Merlin Cycles

Orta Seviye
    Bu parçalar, bence bisikleti ciddi olarak yapan herkesin sahip olması gereken parçalar. Bu aletler sayesinde bisikletin detaylı temizliğini yapabilecek, bütün bakım işlerini halledebilecek, yeni topladığınız bisikletin bütün montajını yapabileceksiniz.

Göbek Anahtarı
    Icetoolz Cone Spanner Set | Merlin Cycles
    Not: Tekerlek göbekleriniz alyan anahtar ile ayarlanıyor olabilir. Bu durumda bu parçaya ihtiyacınız yok.

Ruble Anahtarları
    [​IMG][​IMG]
    BBB BTL-11 TurnTable Freewheel Chain Whip 7-11 Speed | Merlin Cycles
    BBB BTL-12 LockOut Cassette Lockring Tool | Merlin Cycles
    Not: Campagnolo - Shimano grupset kullanımına göre almanız gerekiyor.

Zincir Ölçme Aleti
    Icetoolz Chain Checker | Merlin Cycles

Zincir Anahtarı
    BBB BTL-05 Nautilus II Chain Rivet Tool | Merlin Cycles
    Not: 11'li sisteme de uygun bir anahtar bu. Her model, 11'li zincire uyum sağlamıyor. Dikkat etmeniz gerek.

Orta Göbek Anahtarı
    Icetoolz Hollowtech 2 Tools | Merlin Cycles
    Not: Campagnolo, Shimano ya da Sram orta göbek için duruma göre seçmeniz gerekiyor. BB30, PF30 gibi bir sistem kullanıyorsanız, bunun yerine rulman presi almanız gerek.

Pedal Anahtarı
    BBB BTL-10 High Torque Pedal Wrench | Merlin Cycles
    Not: Bazı pedallarda bu anahtarı kullanamıyorsunuz. Aslında hemen hemen bütün pedallar arka tarafından alyan anahtar ile açılabiliyor.

Kablo ve Tel Kesici
    Icetoolz Pro Shop Cable / Spoke Cutters | Merlin Cycles

Üst Seviye
    Buradaki aletler olmazsa olmaz değil. Hem maliyetleri daha yüksek, hem de akort etmek gibi tecrübe isteyen faliyetler içeriyor.

Akort Anahtarı
    Icetoolz Multi Spoke Key | Merlin Cycles
    Not: Eğer tek bir model jant kullanıyorsanız, ona göre tekli akort anahtarı almanız daha iyi olacaktır.

Akort Sehpası
    Minoura True Base Wheel Truing Stand | Merlin Cycles

Tork Anahtarı
    Park Torque Wrench 0-60" Pounds TW-1 | Merlin Cycles
    Not: Karbonfiber ekipmanlar kullanıyorsanız, bunu bir üst başlığa taşımanız gerekebilir.

Liste bu şekilde.
    Parçaların daha ucuz alternatifleri olsa da, bir kere alınacağı için, gerektiği yerde daha üst seviye modelleri ekledim listeye. Dikkat etmeniz gerekenleri not olarak ekledim parçaların altına.

2. Kerim BEŞER

Kerim BEŞER Forum Demirbaşı

Seviye:
    Torq anahtarı dışında hepsi mevcut... :D

3. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
  4. Tuna Bozkurt

Tuna Bozkurt Aktif Üye

Seviye:
    Bence Bizim Ülkemiz El Aletleri Konusunda Cennet,Dünyanın En Ucuz Çelik Vs...Üreten Ülkesiyiz Nerdeyse..
    İzeltaş Yada AltınTaş El Aletleri Falan Her Türlü İşini Görür.
    Ama Öyle Bi An Geliyorki Lazım Olan Alyan 1MM Falan Oluyor O Yüzden Kesin Şunları Al Demek Zor.Alsan Bile Hiç Kullanmıyacagın Şeylerde Var:D

Alyan Tercihini Falan Şu Şekilde Alabilirsin.Duvara Asarsın Bisiklet Degil Herşeyde Kullanırsın...

Ama Ucuz Olsun Dersen 10.LÜ Set Alyanda Alabilirsin Bütçe Meselesi..

En Kralı Olsun Dersen Beta El Aletleri Var..Ama Bisiklet Parası:D

Bisiklet Üreticisinden El Aleti Almanın Pek Anlamı Yok Aynı Ürünü Yarı Fiyatına Almak Mümkünken.

Göbek Söyme Gibi Pek Alternatifi Olmayan Ürünlerde Shimano-parktool-CrankBrothers Falan Olabilir..

NSDL ve Kerim BEŞER bunu beğendi.
  5. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:
    Tamer KAMIŞLI, NSDL, bora62 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  6. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    valla ben decathlon setini aldım focusu bu setle topladım

bb30 göbek için rulman presi ve göbek için 10 numara allen anahtarı yok sadece

7. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Toplu setleri, genelde çok fazla önermiyorlar. İlk nedeni, parçaların çok kaliteli olmaması ve içinde seçim yapamamanız.

Şöyle ki, yukarıda verdiğiniz setlerde kullanacağınız 6-7 parça var. Zincir anahtarı 11'li sete uymayacak. Octalink vs. göbek için verilen anahtarlar işinize yaramayacak.
    İşe yarar parçaları daha kaliteli modeller olarak tek tek aldığınızda da, setin fiyatını geçmiyor ayrıca.

Durum böyle olunca, elinizdeki sisteme uygun olarak parçaları tek tek almak, daha kalitelilerinden almak daha mantıklı geliyor.
    Mesela benim listeye eklediğim ruble anahtları 52TL'ye geliyor.
    Sette verdikleri şekilde merlinde 37TL'ye toplanabiliyor. Çok daha ucuza, Türkiye'den de alınabiliyor aynı parçalar.
    Fakat aynı kalitede değil. Zincir parçası 10 ve 11'li setlere pek de uyumlu değil. Zincir kalın geliyor, tutunamıyor. Ruble anahtarı sadece anahtar olduğu için, bir de İngiliz anahtarı almanız gerekiyor. Setle beraber gelen İngiliz anahtarları çok kısa. Yeterince tork uygulayamayacaksınız. Bu ve bunun gibi sorunlar oluyor.

Profesyonel çantalar ise başlı başına bir maliyet. Bu işi ticari olarak yapmıyorsak, bence çok aşırı yatırımlar.

mariokaldato, Edip Dinçer ve Murat B. bunu beğendi.
  8. Ferhat Fırat

Ferhat Fırat Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    Akort sehpası hariç hepsini almakta fayda var. Akort sehpası hem ekonomik değil hemde alınan herşeyi evde koyacak biryer gerekiyor tabi amerikan tarzı garajı ve çalışma atelyesi olan bir villanız yoksa..

mariokaldato ve ToffieBoi bunu beğendi.
  9. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Merlin ve benzeri sitelerde 18 parcalik kaliteli setler (hollowtec 2 gobek anahtarida olanlar) bence ilk etapta mantikli. Hic aletiniz yoksa toplu olarak 100 - 120 TL civari bir ucret tutuyor. Neden derseniz ben aldim ve bir sikinti yasamadim her isimide goruyor. Bunun disinda arkadaslar odunc aliyor veya ugrayip cay kahve muhabbet derken isini hallediyor. Tamirciler duysa azicik killanir ama onlarda fiyatlari abartmasin ;) Hem bisikletine parca / ayar ile ilgilenirken kisinin gosterdigi ozeni hicbir tamirci gosteremez!
    Zincir anahtari uyumsuz olsada eski zincirinizi anahtara takarak 9 / 10 / 11 uyumlu hale getirmeniz cokta sorun degil.
    Buyuk ingiliz anahtari ise hemen her evde bulundurulabilecek kadar uygun fiyatlarda bulunuyor.
    Ben akorttan anlayan veya ilgilenen kisinin akort sehpasi almasi taraftariyim. Her akortta keyfiyete gore 10 - 30 TL arasi para vereceginize, 100 - 150 TL'ye kadar olan Super B, Delta vb. model amator sehpalardan alin yillarca kullanin. Bunlar katlanabildigi icin pek yer tutmuyor zaten...
    Ayrica akort sehpaniz varsa teker gobegi degisimi, kaliteli jant alarak yeniden orme islemlerini kendiniz halledebilirsiniz ;)

mariokaldato ve ToffieBoi bunu beğendi.
  10. Çağatay Y.

Çağatay Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Gökhan abi ucuz yollu öğrenciler için nasıl bir bakım tavsite edersin bisikletim astro.

11. ömer faruk erdoğan

ömer faruk erdoğan Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Konu çok güzel olmuş, teşekkürler
    Burada konu da açılmışken sormak istiyorum. Bilenler yardımcı olursa sevinirim. Campagnolo Ultratorque ve Powertorque aynakollarını göbekten nasıl ayırıyoruz? Hangi aletlere ve parçalara ihtiyacımız var?

12. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Merhaba,

Bakım için, ucuz yollu parçaları şöyle düşünebilirsin;
    Bisikletteyken sıkça ortaya çıkan ve bisikletçiye gitmek zorunda bırakan sorunlar. Mesela lastik patlaması. Her seferinde bisikletçi yama yapsın diye 5 lira vermektense; pompa, levye ve yama seti ile uzun vadede kar edilebilir. Bakımları düzenli yaparak, parçaların daha uzun ömürlü kullanılması sağlanabilir.
    Kısacacası; alyan seti, lastik levyesi ve pompa yeter de artar başlangıç için :)

Teşekkür ederim mesajınız için.
    Ultratorque aynakolu çıkarmak için pek bi malzemeye ihtiyacınız yok açıkçası. Sağ tarafta, rulmanı yerinde tutan ufak bi yay var. Onu yerinden çıkardıktan sonra; 10mm'lik uzun bir alyanla göbekteki vidayı sökmeniz yeterli oluyor. Daha sonra çektiğiniz zaman, gelmesi lazım aynakolun.

Orta göbeği sökmek için ise, standart göbek anahtarı yeterli.

Campagnolo sistemin en büyük farkı, rulmanların aynakolda olması. Orta göbek sadece rulman yataklarından ibaret.

veyselkln ve mariokaldato bunu beğendi.
  13. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Hollowtech göbekler için bulunması gerekli şu alet ilave edilebilir
    [​IMG].
    Zincir tipine göre yedek pinlerin bulunması faydalı olur. örnek:

Aşağıdakiler ise olmuşken tam olsun diye takıma konulabilir ki. Kullanmayı planlamadığım halde aldım.

Bu Shimano ayna kol yaprak sökümü için

Bu yukarıdaki de. Ayda yılda bir lazım olur. Olmasa da sorun olmaz.

Aşağıda da Aslında iyi bisiklet tamircilerinin hepsinde bulunmasını talep etmemiz hakkımız olmakla birlikte çok kaliteli modelleri oldukça pahallı jant teli için TORKMETRE var. Ev için lüx olur muhakkak.

Geriye Headset montajında kullanılan, Sele borusu keserek kısaltma da kullanılan , kadro kulağı düzgünlüğünü vs kontrol için kullanılan 1-2 alet kalıyor. Bisikletçilerde olması gerekli ev için en son düşünülecek parçalar.

14. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Güzel parçalar. Şöyle eklemeler yapayım.
    Benim koyduğum göbek anahtarı hem yandaki plastik vidayı açıyor, hem de orta göbeği. O nedenle ekstra bir göbek anahtarına ihtiyaç yok.

Pinler mantıklı, ama ben zinciri açıp kapamayı sevmeyen biriyim. Mümkünse atana kadar sökmem bisikletten. temizliği üzerinde yaparım. Aynı şekilde bunu tavsiye ediyorum. Mümkün olduğunca zincirinizi sök-tak yapmayın.

Shimano aynakol vidası parçasını ilk defa gördüm. Ne işe yaradığı hakkında fikrim bile yok. Araştıracağım.

Kablo çekici almak yerine, bir kargaburun ile işinizi halledebilirsiniz.

Mesela kadro kulağı düzlüğünü ölçen parça, tel gerginliğini ölçen parçadan çok daha gerekli. Düzgün çalışan viteslerin ilk şartı, düz kadro kulağı. Mesela sete ilk ekleyeceğim parça o şu an. Tork anahtarından önce hatta.

15. caner ünsal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
  16. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Somunlar ayrilmadiginda veya cift tarafli dondugunde kullaniliyor. Ayni zamanda sikarken kolaylik sagliyor. Cok gerekli degil. Tornavida veya baska sekillerde ikame edilebilecek bir alet. Kullanimi alttaki linkte goruluyor:

How To Change Chainrings - Changing Your Chain Rings For Road Or Mountain Bikes - YouTube

ToffieBoi bunu beğendi.
  17. caner ünsal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ToffieBoi bunu beğendi.
  18. andjustice4all

andjustice4all science rocks

Adı:
    Doğu Mert A.
    Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Peki bisiklet standı olarak bir öneriniz var mı? Genelde 1000 lira civarı gibi fiyatlara satılıyor bu standlar ama belki siz daha uygun ve pratik bir çözüm biliyorsunuzdur?

19. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Her derde deva. Oldukça uygun fiyata da bulunabiliyor :)
    Velomann-Bisiklet-Standı.jpg

lealtad bunu beğendi.
  20. aliburak

aliburak Kıdemli Üye

Adı:
    Ali Burak ÜNAL
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    ahah kesinlikle, ben de bisiklet için stand ararken bunu fren setinin yanında bedavaya vermişlerdi de deva olmuştu baya. :)

ToffieBoi bunu beğendi.