Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ev yapımı izotonik içecek (sporcu içeceği) tarifi

Konu, 'Kendin Yap' kısmında Turan Babacan tarafından paylaşıldı.

1. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Çeviri : Özgür Nevres

Atletik performans sırasında sıvı alımı çok önemlidir. Ancak sadece su tüketmek yeterli değildir, mineral ve karbonhidrat kayıplarını da yerine koyabilmek için izotonik sıvılar tüketmelisiniz.

İzotonik (isotonic) nedir?

Sporcu içecekleri, vücudun su ihtiyacını giderirken, aynı zamanda kaybedilen mineralleri (elektrolitler, yani tuzlar) yerine koyar ve içerdikleri karbonhidratlar ile enerji verirler (en azından iddiaları bu yöndedir). Vücudun içecekten en iyi şekilde faydalanabilmesi için, içeceğin yoğunluğu kan plazmasının yoğunluğuna olabildiğince yakın olmalıdır. Bu özelliği sağlayan içeceklere izotonik (isotonic) denir.
    İzotonik içecek (sporcu içeceği) hazırlamak için gerekli malzemeler

Su, yeşil çay/meyve çayı ya da meyve suyu, şeker (sakkaroz-sucrose-normal sofra şekeri, ya da früktoz-fructose), uzun antrenmanlarda kullanılacak içeceği hazırlamak için maltodekstrin (maltodextrin)[1].
    Maltodekstrin (maltodextrin) nedir?

Maltodekstrin, mısırdan elde edilen, glikoz ve maltoz moleküllerinin karışımından oluşan bir tür karbonhidrattır. Früktoz gibi çok çabuk emilen şekerlere göre vücut tarafından daha iyi tolere edilir ve daha uzun süre enerji sağlar. Tatlı değildir.

Ev yapımı izotonik içecek tarifi
    KISA ANTRENMANLAR İÇİN (2 SAAT VE DAHA KISA) TARİF

1 litre içecek için:

Sıcak havalarda yapılacak antrenmanlar için 30 gram, soğuk havalarda yapılacak antrenmanlar için 70 gram şekeri (normal sofra şekeri-sakkaroz ya da früktoz) bir fincan yeşil çay ya da meyve çayında çözün. Bir tutam tuz ekleyin. Su ile 1 litreye tamamlayın ve buzdolabında soğutun. 24 saat içerisinde tüketin. Yeşil çay/meyve çayı + şeker kombinasyonu yerine yarım litre meyve suyu kullanıp üzerini su ile tamamlayabilirsiniz.
    UZUN ANTRENMANLAR İÇİN (2 SAAT ÜZERİ) TARİF

Uzun antrenmanlarda basit şekere ilaveten, antrenmanın ilerleyen saatlerinde de performansınızın düşmemesi için maltodekstrin kullanmalısınız.

1 litre içecek için:

30-40 gram maltodekstrini bir fincan yeşil çay ya da meyve çayında çözün. Sıcak havalarda yapılacak antrenmanlar için 30 gram, soğuk havalarda yapılacak antrenmanlar için 70 gram şeker (normal sofra şekeri-sakkaroz ya da früktoz) ve bir tutam tuz ekleyin. Su ile 1 litreye tamamlayın ve buzdolabında soğutun. 24 saat içerisinde tüketin. Yeşil çay/meyve çayı + şeker kombinasyonu yerine yarım litre meyve suyu kullanıp üzerini su ile tamamlayabilirsiniz.

Ne sıklıkla sıvı tüketilmeli?

Antrenman sırasında sık sık küçük yudumlar halinde sıvı tüketilmelidir. Ancak içilen sıvı, saatte maksimum 750 ml. ile sınırlanmalıdır.

Vücut ağırlığının her 1%’i kadar sıvı kaybı, performansta 10% azalmaya neden olur.

KAYNAK:http://www.sport-passion.fr/en/training/isotonic-drink.php

NOTLAR: [1] Maltodekstrin (maltodextrin), gitti gidiyor tarzı sitelerden satın alınabilir.

kaynak : http://ozgurnevres.com/2012/04/04/ev-yapimi-izotonik-icecek-sporcu-icecegi-tarifi/

skaymaz, Ömer Fatin, enzo ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. Onur Ali İmren

Onur Ali İmren Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ben idman sonraları şekersiz elma suyu ile maden suyunu 50/50 karıştırıp içiyorum. Cyclingtr da okumuştum.

3. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    Güzel bir yazı olmuş, dışarıdan içecek almaya da gerek yokmuş demek ki. Çeviri ve paylaşım için teşekkürler.

4. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    50 km lik etapta pedal kesmeden ve 6-7-10-13 eğimlerde asla durmadan yaptığım kısa antreman sürüşlerinde kullandığım energel sıvı içecek son derece beni fişeklemiştir
    bu içecek tam performans yapan sürücüler içindir
    gnc mağazalarında satılır 7 lira idi ama yuro 3 lira oldu zam olmuştur illaki,
    pedal kesmeden bazen bisiklet formamın arkasında durur alır içerdim az bi yudum çünki çok kuvvetli,üzerine mataradan su içerdim en güzelide mataraya energeli boşaltıp su ile karıştırıp içmek çok daha etkili olmakta ,
    tabi bana yarayan bi başkasına yararmı onu bilemem
    kendi vücudumda hiç bi sorun bana yaşatmadı
    hızlı tempolu sürüşlerinde asla mola yapılmaz burada en başta bende karbonhidratlar biter ve bir çok kez deneyleme sonucu gördümki tur öncesi akşamı 4 tabak kıymalı makarnayı yedikten sonra sabah yine bir tabak kıymalı makarna yanına yoğurt tabi ve yumurta, lor peyniri ile omlet yapılır ve yeşil zeytin ve de yeşil çay içerim
    asla antremana aç gelmedim ,sonuçlar 50 km de çok olumlu idi
    ve mesafeyi 70.7 km ye çıkardım asla mola yapmadım sonuçlar gene iyi idi,
    evet şimdi mesafe oldu 100 km dabıl energeli su ile karıştırıp matarada hazırlayacağız tabi son derece güçlü bir enerji içeceği olacak
    tabi bunu bi anda içmem azar azar alacağım .