Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ev imali ön far

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında Birol YILDIZ tarafından paylaşıldı.

1. Birol YILDIZ

Birol YILDIZ Aktif Üye

Seviye:
    merhaba. 3 adet şarjlı kalem pil ile çalışan, varta (osram) marka ampul kullanarak ön far yaptım.
    reflektörünü ve duy kısmını kullanmak için 1 YTL'ye çin malı tiger marka el feneri aldım. uygun yerinden keserek içindeki zayıf ışık veren ampulü çıkarttım. yerine vartanın model numarası 752 (kripton 3.6v 750mA) olan ampulü taktım. Ampul fiyatı 1.5 ytl
    kalem pillerin takılacağı bir adet pil kutusu (yatağı) aldım. üzerinde açma kapama anahtarıda var. fiyatı 2 ytl. pil kutusundan çıkan elektrik kabloları ve reflektör tarafındaki duy uçlarını lehimledim.
    pil kutusu ile reflektör kısmını japon yapıştırıcı ile yapıştırdım. meydana çıkan cihazıda gidona tutturmak için eski farın gidon bağlantı aparatını (halkasını) söküp pil kutusunun diğer tarafına yapıştırdım.
    toplam 4.5YTL'ye biraz tipsiz ama gayet güçlü bir farım oldu. vartanın bu ampulü kullanan fenerlerinde 61 metreye kadar aydınlatır ifadesi var.

d.berkay, mutlu1, tugayabicim ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. Ozan Güven

Ozan Güven Forum Bağımlısı

Seviye:
    tebrik ederim oldukça basit ancak kullanışlı bir laet olmuşa benziyor.Anlatımınızı resimlerle desteklerseniz bunu deniycek kişilere de oldukça yararlı olacaktır, ayrıca bende bu tipsiz;) aleti oldukça merak ettim

Mert Kabtan ve soneryen bunu beğendi.
  3. sertacr88

sertacr88 Forum Bağımlısı

Seviye:

İnsanın kendi emeği gibisi yok ama tabi kaliteli bir biiskletin imajını çizici bir olay:)
    Hünerli eline sağlık diyelim.

Birol YILDIZ bunu beğendi.
  4. SNkaraoglu

SNkaraoglu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Az aydınlatıyor bile olsa insan kendi imal edince herşey başka oluyor. Bende ışıkta şarj olup karanlıkta yanan Bİr fener yaptım. Gece onun ışığıyla aydınlanmak çok güzel bir duygu. :D

5. Birol YILDIZ

Birol YILDIZ Aktif Üye

Seviye:
    merhaba. 3 adet şarjlı kalem pil ile çalışan, varta (osram) marka ampul kullanarak ön far yaptım.
    reflektörünü ve duy kısmını kullanmak için 1 YTL'ye çin malı tiger marka el feneri aldım. uygun yerinden keserek içindeki zayıf ışık veren ampulü çıkarttım. yerine vartanın model numarası 752 (kripton 3.6v 750mA) olan ampulü taktım. Ampul fiyatı 1.5 ytl
    kalem pillerin takılacağı bir adet pil kutusu (yatağı) aldım. üzerinde açma kapama anahtarıda var. fiyatı 2 ytl. pil kutusundan çıkan elektrik kabloları ve reflektör tarafındaki duy uçlarını lehimledim.
    pil kutusu ile reflektör kısmını japon yapıştırıcı ile yapıştırdım. meydana çıkan cihazıda gidona tutturmak için eski farın gidon bağlantı aparatını (halkasını) söküp pil kutusunun diğer tarafına yapıştırdım.
    toplam 4.5YTL'ye biraz tipsiz ama gayet güçlü bir farım oldu. vartanın bu ampulü kullanan fenerlerinde 61 metreye kadar aydınlatır ifadesi var.[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG] [​IMG]

6. Birol YILDIZ

Birol YILDIZ Aktif Üye

Seviye:
    ilk kez resim gönderiyorum. biraz acemiyim. bir link hatalı olmuş.
    son linkte arkada gözüken ince kablo yeni aldığım sigma bc-906 km saatinin kablosu. monte ettim ancak kablosunu düzenlemedim.
    önde kesilerek kısaltılmış çin malı el feneri (dahada küçültülebilir). ortada 3 kalem pilin olduğu pil kutusu. Arkada gidona tutturmak için kullandığım aparat. yapımı 1 saatimi aldı. en uzun süren el fenerini sapı olmayan demir testeresi ile kesmek oldu.
    bu üç parça birbirine japon yapıştırıcı ile yapıştırılmış durumda. fenerin ışık odak ayarıda çalışmakta.

neyzencan ve boğaçhan bunu beğendi.
  7. boğaçhan

boğaçhan Yeni Üye

Tebrikler yaratıcı bir çalışma.

Birol YILDIZ bunu beğendi.
  8. sarıyerlibisikletçi

sarıyerlibisikletçi Forum Demirbaşı

Adı:
    Cengiz
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    onun dışını siyaha boyarsan daha iyi olur bence gidonla uyumlu olur

9. emre arıkan

emre arıkan Onursal Üye

Seviye:
    güzel bi çalışma fakat anlamadığım bişey var ampulün markası osrammı vartamı heralde varta son cümlelere göre tabi her zaman el emeği ortaya çok güzel işçilikler çıkarır

10. Ouz Deniz

Ouz Deniz Onursal Üye

Seviye:
    Basit ama güzel çözüm...

11. Samet Saglam

Samet Saglam Bisikletkolik

Seviye:
    Aydınlatması güzelmi acaba aynı ampülü alıp bi deneyecegim eger iyiyse pendeki fenerin içine o ampülü monte ederim. Dedigin ampülü alıp bir bakıyım