European Cycling Challenge 2016

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Arkadaşlar merhaba,

Geçen yıl Avrupa'da organize edilen ve Türkiye'den Çankaya Belediyesi'nin de ülkemiz adına öncülük ettiği European Cycling Challenge bu yıl da Mayıs ayında tekrarlanıyor. Daha önce duymamış olanlar için ECC, her gün yaptığınız bisiklet yolculuklarınızın kaydını bu siteye yükleyerek ülkeniz ve kentiniz adına yarışıyorsunuz.

Geçen yılın detaylarını hatırlatmak için ilgili konuyu paylaşıyorum:
(link)

Koray Doğan Urbarlı'nın çağrı mesajını da aşağıya kopyaladım; mazeret yok, katılın.

Merhaba,
Geçen senenin Mayıs Ayı'nı birlikte geçirdiğimiz European Cycling Challenge'ın beşincisine de yaklaşıyoruz. Çankaya Belediyesi olarak bu sene de bu etkinliğe katılıyoruz ve tabii ki geçen sene bizimle olmuş olan bisikletli arkadaşlarımızı da, sayının daha da artmasını umarak, aramızda görmek istiyoruz.
Aslında şu anda her şey geçen senenin aynısı. Etkinliğin sitesi: (link) Sağ üst köşedeki diller bölümünden sitenin tamamen Türkçe olan versiyonuna da ulaşabilirsiniz.
Kurallar geçen senenin aynısı. Süre geçen senenin aynısı. Tabi bu sene için ayrıca kayıt yaptırmanız gerekli.
Geçen seneden farklı olan ve belki de bu etkinliği hem kendi içinde hem de bizim için daha enteresan ve güzel bir noktaya taşıyan üç durum var.
1- Katılan kent sayısı artmış durumda. Sayı 39'dan 49'a çıkmış durumda. Avrupa'nın 49 kentiyle birlikte 30 gün boyunca bisiklet süreceğiz.
2- Türkiye'den artık yalnız değiliz. İzmir Büyükşehir Belediyesi de hem bize, hem de diğer 48 Avrupa kentine meydan okumuş durumda.
3- Biz de bu meydan okumayı görerek "Şehir Lider Tahtası"na girecek coğrafi bölgemizi Çankaya'dan tüm Ankara'ya genişlettik. Yani "Ankara vs. İzmir" olmuş durumda.

Sizden isteğim eğer ECC2016'ya katılacaksanız siteye girip kayıt olmanız. Katılacaksanız da ve/veya katılmayacaksanız da ilgilenen arkadaşlarınıza bu durumu iletmeniz Mayıs Ayı'nı Ankara'da bisiklet ayına çevirmemize yardımcı olmanız.
Şimdilik bu kadar...
Tekrar geçen sene için teşekkür ediyorum. Bu sene de birlikte olma isteğimi de giderayak tekrar hatırlatıyorum.
Koray Doğan Urbarlı
-------------------------------------------------------------------
k
(link)
(link)

NOT (BG): Ankara veya İzmir'de olmasanız bile ülke sıralamasına katkı yapabiliyorsunuz bunu unutmayın.

upload_2016-4-26_7-7-32.png

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Aslında çok ciddi bir potansiyelmiş bu organizasyon, geçen yıl nasıl bu kadar sönük kalabilmiş şaşırdım. Mayıs ayına denk gelmesi benim için kötü olmuş ancak 1-2 hafta bile olsa katkı koymaya çalışacağım. Ayrıca bence çok eğlenceli, o kadar bisiklete biniyoruz neden bunu yaparken işin eğlence kısmına da dahil olmayalım ki? Bilgilendirme için teşekkürler :harika:

Zafer KAPLAN

Daimi Üye
Tepki
239
Bisiklet
Focus
Ülkemizden katılan şehirlerden birinde yaşamasak da kaydımızı o şehirden yaptırıp, bulunduğumuz şehirde turladığımız her yolculukta kayıt ederek destek olabiliyoruz. Doğru mu anlamışım arkadaşlar?

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
upload_2016-4-26_8-57-59.png

İzmir acayip örgütlenmiş; 50 kent içinde katılımcı sayısıyla şu an 4. sırada :) Umarım aktivite yüklemede de bu motivasyonu görürüz.

Arkadaşlar sitede kurallar çok açık yazıyor ama yine de hatırlatayım:

Akıllı telefondan herhangi bir aktivite takip programını kullanıp GPX dosyasını bu siteye yüklüyorsunuz veya manuel giriyorsunuz (önemli: girişleriniz hemen sitede görünmüyor çünkü bir komite tarafından aktivite incelenip onaylanıyor).

upload_2016-4-26_9-14-17.png

Örneğin İzmir'de yaşıyorsunuz ve üye olurken İzmir'i seçtiniz. Mayıs ayı boyunca yaptığınız aktiviteleri siteye yüklediğinizde;

- İzmir kentinin km'si artıyor
- Türkiye'nin km'si artıyor
- İzmir içi bisikletçi sıralamasında yeriniz yükseliyor

Ama diyelim benim gibi İstanbul'da oturuyor ve kayıt olurken İzmir'i seçerseniz, Mayıs ayı boyunca yaptığınız aktiviteleri siteye yüklediğinizde;

- Türkiye'nin km'si artıyor
- Ülke genelinde bisikletçi sıralamasında yeriniz yükseliyor

Ülke sıralamaları da olduğundan ülke adına katkı yapıyorsunuz. Ancak ödül kent sıralamasına veriliyor, nedeni de basit herhangi bir ülkeden bisikletçi başka ülkeye katkı yapabilir (örneğin Almanya'da yaşıyorsun Türkiye adına km ekleyebilirsin).

Diğer önemli kural: ECC yol bisikletçilerine pek hitap etmiyor. Çünkü bir aktivite en fazla 35 km uzunlukta olabilir ve hız ortalaması 30 km/s'i aşamaz.

Önlem olarak uzun turlarınızı bir ayırma programıyla ikiye üçe bölüp ayrı aktiviteler olarak saklayın.

• Beğen
Tepkiler: hucumkedi

hucumkedi

Aktif Üye
Tepki
183
İsim
Batu Uçmak
Bisiklet
Sedona
İstanbul'da yaşamama rağmen maalesef İstanbul'un uğraşacak ! başka işleri olduğu için bu organizasyonu es geçmişler. Bende Güzel İzmir'e kayıt oldum :)

• Beğen
Tepkiler: enginbey35
Tepki
176
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar bu Europen Cycling Challenge yarışında kurallar gereği 35 km üzeri geziler kabul edilmiyor.Bu sadece tek seans için mi oluyor ? Yoksa günlük toplam 35 km sınırı mı var ? Kurallarda bu belirtilmemiş. Ben sabah işe gidiyorum, akşam da dönüyorum. Dolayısıyla 2 seans kayıt edicem.Günlük sınır yoksa eğer her seansı 35 km'ye tamamlamak için farklı rotalardan gidicem.

• Beğen

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@Bahadır EKİCİ

Geçen yıl 35+ km'li turlarımı ikiye bölüp yüklüyordum, kabul ediliyordu. Ancak bilgisayara Strava kayıtlarını bölmek için free bir GPX split programı kurmak gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: Bahadır EKİCİ

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Tamam, etkinliğin adı yarışma ama esasen bisikletin ulaşım aracı olarak kullanılmasını teşvik etmeyi ve bunu eğlenceli bir şekilde yapmayı hedefliyorlar anladığım kadarıyla. Kurallar bölümünde şöyle yazıyor:
7. All trips made by bicycle are accepted if the bicycle is used as a means of transportation. For instance, trips to and from workplace or school, to shopping, to visit friends, to go to the cinema or to the swimming pool. (sadece ulaşım amaçlı kullanım kabul edilir)
8. Sport activities are not allowed. (sportif faaliyetler olmaz)

Bence bu etkinlikte birinci veya sonuncu olmak birşeyi etkilemez. Zaten bisiklet kültürü açısından konumumuzu iyi kötü tahmin edebiliyoruz. O yüzden hani ufak tefek de olsa cinliklere başvurulmasa daha iyi olur gibi. Sürelim, keyif alalım, burada hayat olduğunu gösterelim yeterli olur.

şamilkafkas

Aktif Üye
Tepki
385
İsim
Şamil
Bisiklet
Scott
Kayınbiraderim Ankara'da pedalladığı için Çankaya adına kayıt oldum. Commuter dedikleri kitleyi özendirmek ve sayısını arttırmak adına organize edildiği belli. Bu konuda @BF Okuru çok doğru bir tespit yapmış ve de paylaşmış. Forumun hareketli sayfalarından olan "İşe Bisikletle Gidenler" müdavimlerinin takipçisi olacağını sanıyorum. Keşke bir gün bizim büyükşehirlerimizde de sabah trafikte ışıklarda yeşili beklerken yana yana birkaç bisikletli olsak.

• Beğen

Kazuya

Forum Bağımlısı
Tepki
1.480
İsim
Emrah
Bisiklet
Specialized
Geçen sene katılmıştım, insan baya gaza geliyor, şu öndekini geçiyim diye fazladan km falan yapıyorsunuz:) herkese tavsiye ederim.
Çankayadan ankara genişlemesi çok iyi olmuş, çankaya dışındaki arkadaşalrın yaptığı kmler sayılmıyordu. Herkes eymire hücüm ediyordu çankaya sınırında olduğundan:) hadi bakalım hayırlı olsun. Kaydımı yaptım yine.

Atacan

Daimi Üye
Tepki
385
Bisiklet
Giant
@Bahadır EKİCİ

Benim bildiğim bir seans için 35km üst limiti var ve başlangıç ile bitiş noktasının farklı olması gerekiyor. Yani sabah 35, akşam 35 yaparsanız beraber İzmir'i birinci yaparız :)

Yarışmanın amacı şehir içi ulaşımı arttırmak, bu yüzden de evden başlayıp evde biten performans sürüşlerini kabül etmiyorlar.

Manual giriş biraz zahmetli, onun yerine bilgisayardan açarak strava (veya benzerleri) üzerinden GPX export alıp yüklemek çok daha kolay oluyor.

Kayıt için : (link)

Bahane ile kuralları da genel olarak yapıştırayım,

KURALLAR

1. Avrupa Bisiklet Yarışması 2016 - ECC2016 1 ila 31 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleşmektedir.
2. Yarışmaya 31 Mayıs'a kadar katılabilirsiniz.
3. Kent Takımınıza katılın ve Mayıs ayı boyunca ücretsiz Cycling365 uygulaması ile bisiklet gezilerinizi kaydedin. Geçerli seyahatlerin tanımları için 7, 8, 9 kısmına bakınız.
4. Akıllı telefonunuz yok ise bisiklet gezilerinizi manuel olarak da girebilirsiniz. Her halükarda günde 6 geziye kadar manuel olarak giriş yapabilirsiniz.
5. ECC2016'ya 31 Mayıs'tan sonra katılırsanız önceki günlerde kaydedilmiş gezileri girebilirsiniz.
6. Her çeşit bisiklet kullanılabilir; kendinizin veya kiralık, bisiklet paylaşımı, elektrikli bisikletler, taşıma bisikletleri ve benzeri.
7. Bisiklet bir taşıma aracı olarak kullanılıyorsa bisiklet ile yapılan tüm geziler kabul edilir. Örneğin işyeri veya okula / işyerinden veya okuldan geziler, alışveriş, arkadaş ziyareti, sinemaya veya havuza gitmek gibi.
8. Spor aktiviteleri sayılmamaktadır.
9. 30 km/s hızdan yüksek ortalama geziler VE maksimum hız 45 km/s'den yüksek geziler ve dolayısı ile Lider tahtaları, yalnızca istatistiksel lider tahtaları hariç, yarışma için geçerli değildir. Aynı husus 35 km'den uzun geziler için de geçerlidir.
10. O şehirde yaşıyor iseniz veya o şehire/o şehirden seyahat ediyor iseniz Şehir Takımına katılabilirsiniz.
11. "Şehir Lider Tahtasında" gezinin yalnızca sınırlar içinde yapılan km si sayılacaktır. "İstatiksel Lider Tahtasında" bir seyahatin her km si sayılacaktır.
12. Yalnızca bir Kend Takımına katılabilirsiniz.
13. Her bir kategori için (firmalar, okullar, gruplar) bir alt takıma katılabilirsiniz.
14. Resmi olan iki liderler tahtası "Kent Lider Tahtası" ve "En iyi Bisiklet Kent Lider Tahtasıdır". Diğer tüm lider tahtaları istatiksel bir anlam taşımaktadır.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Başlangıç olarak iyi; 50 kent arasında İzmir 5. sırada.

upload_2016-5-1_15-16-45.png

• Beğen
Tepkiler: şamilkafkas

genmaichia

Üye
Tepki
38
O değil de Gdansk denen şehir nasıl bu kadar yapıyor ya?! En yakın rakibinin neredeyse 5 katı yol yapmışlar. Yürürken de mi açıyorlar acaba diye düşünüyor insano_O:ssrtcbya::D

(yazar burada, bunu sindiremediğinden, şehre bk atıyor):komik:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yüropiin saykling çelınc tuvanisikstiin :D bence güzel katkılarımız elbette olur ama 1500 kişiyi 500 kişi nasıl geçecek merak ediyorum :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
İzmir'e bir bakın bakalım, bisikletforumdan kurduğumuz grubumuz şu an ikinci sırada İzmir'de 530 km toplamla, Pazar günkü turumuzdan dolayı :) Bende 5. sıradayım tek seferde 94 km ile, gerçi o gün esas hepsinde açmayan @denny de açmış olsaydı 2. sırada :)

hucumkedi

Aktif Üye
Tepki
183
İsim
Batu Uçmak
Bisiklet
Sedona
Kişisel Sıralamayı nereden görebiliyoruz ? Ben sadece takımları gördüm ?

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@hucumkedi

Gördüğün takımların üzerine tıkladığında katkı yapanlar da karşına gelir.