EuroBasket 2017

CyclistAntalya

Daimi Üye
Tepki
473
İsim
Erkan
Bisiklet
b'Twin
Alt yapı yok, eğitim yok, sonuç bu. Rakip İspanya olmasın diye bir yerlerini yırtan bir Basketbol Milli Takım. Futbolda olduğu gibi gazla çalışan bir sistem kurulmaya çalışılmış. Ufuk Sarıca çok sevdiğim bir oyuncu ve koç luğu da güzel amma, milli takımı gaza bağlamak, gördük işte yetmiyor. Bir mucize olmaz ise pazar günü İspanya bizi ezip geçecek. Biz yenersek mucize olacak.

Basketbol Fenerbahçe'nin Euroleague şampiyonu olmasıyla bir ivme! kazandı evet. Takımın neredeyse hepsi yabancı oyunculardan kurulu olması sayesinde. Yerli oyuncu neredeyse yok, olanlarda genelde yedek sırasında oturuyor. Peki İspanya nasıl başarıyor? Bugün bizi eze eze yenen Letonya bunu nasıl başarıyor? Liglerinde yabancı oynama yasağı mı var bu ülkelerin? Sanmıyorum. Ama yine de konu milli takım boyutuna gelince bu ülkeler karakter ortaya koyup çatır çatır oynuyorlar. Biz hep direnen hep son anda kaybeden ve genelde de hakemlere küfür eden bir sistem kurduk. Bu sistem bu turnuvada benim gözümde çökmüştür. Pazar günü İspanya'yı yenmemiz bile bence Türkiye basketbolunu kurtaramaz.

Emin değilim ama Türkiye'de alt yapıya önem veren tek takım Efes Pilsen olmalı. Ben ergen iken ( yirmi yıl öncesinden bahsediyorum) Efes Pilsen yaz okulunda basketbol oynamış ve bir çok arkadaşım seçmelere gitmeyi başarmıştı. Adamlar tüm ülkede yaz okulu kurup oyuncu toplarken diğer takımlar (FB, GS, BJK gibi) ne yaptı? Milli Takım ne yaptı? Federasyon ne yaptı? Otur kırk yıl boyunca basketbola tek yatırım yapan takım Efes Pilsen olmuşken diğer büyük! takımlar yan gelip yattı. Şimdi FB parayı basarak Euroleague şampiyonu olmayı başardı. Peki mühim olan şey, mahallemizin gençlerinin basketbol oynama ihtimalini kim düşündü kim bu gençlere yatırım yaptı?

Komşumun oğlunun yada kızının basketbolcu olma ihtimali olmadığı bir ülkede sunni basketbol başarıları izliyoruz. Obradoviç'in kurduğu yabancılar karmasının Euroleague şampiyonluğundan daha mütevazi başarılarla başlamalıyız. Önce alt yapıya önem vermeliyiz.

Bugünün modern! Türkiye'sinde okullarda kapalı spor salonu yok, Beden Eğitim dersleri okul bahçelerinde ve asfalt kaplı alanlarda saçma sapan bir şekilde yürütülüyor. Bizler Devletimizin okullara kapalı spor salonu yapmasını ve sportif başarılar için gerekli alt yapıyı oluşturmasını beklerken okullarda ne oluyor? Ben söyleyeyim, spor yerine mendil kapmaca, kovalamaca ve zıplamaca vs gibi sokak oyunları federasyonu kurulup okullar arası turnuvalar yapılıyor.

Jimnastik, basketbol, futbol, voleybol ... vs gibi bir çok spor dalı yerine mendil kapmaca turnuvaları yapılan okullarımızdan maalesef bir basketbolcu yetişmeyecek.

Ve biz hep sunni başarılarla tatmin olmaya çalışacağız.

Scudo

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.347
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Türkiye'de sporun S sini bitiren Sınavlardır.
ÖSS , ÖYS, SBS, LGS , LYS, OKS, vs.
Bu eğitim ve sınav sistemi değişmediği sürece. Yetenekli çocuklar yaprak testlerin arasında yok olup gitmeye mahkum olacaklar.

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Altyapı konusuna katılıyorum ama basketbol takımımızdaki oyuncularımız asla kötü değiller. Hep bir şanssızlıkla verdik maçları son ana getirip.

İlk Rusya maçında Shved şutör bir guard olmamasına rağmen Sinan'ın üzerinden buzzer attı.
İkinci maçta 60-61 öndeyken binde bir maçta olan üçlük esnasında başka oyuncuya faul sonunda 6 sayı yedik.
Bugünde tam geri gelirken Melih'in ayağına çarptı,topu çalacakken iki sayı yedik.

İspanya karşısında şansımız olduğunu düşünüyorum ben az çok,biz çok gençken onların yaş ortalaması çok daha fazla. Rodriguez-Rubio-Gasol üçlüsünü az çok durdurabilirsek kazanırız. Dış şutu çok yok İspanya'nın bu turnuvada 1-4-5 numaraları çok güçlü.

• Beğen
Tepkiler: CyclistAntalya

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Öncelikle her cümlemize katıldığımı belirtmeliyim.

Her zaman yaşıtlarımdan yapılı oldum fakat bir kişi de çıkıp "bu çocukta basketbola uygun vücut var, basketbola yönlendirelim" demedi. Lise üçüncü sınıfta nakil olduğum okuldaki beden öğretmenim sağolsun, "seni basketçi yapalım" deyip beni çalıştırdı.

Şöyle bir sıkıntı da var; boyum 193 cm ve lisede bu boyla genelde pivot oynatılıyoruz. Sonuçsa liseden mezun olmuş, ne doğru düzgün pivot olabilen, ne de diğer görevleri yapabilen bir çocuk :acpsnr:basketbol her şey gibi evrimleşiyor, artık neredeyse pivotların bile dış atış tehditi olması isteniyor.

Bana kalırsa Melih mahmutoğlu' nun süre bulabilmesinin sebebi yakın zamana kadar yeni basketbolun gereğini yapması, üçlük atmasaydı. Topla oynama şekli lisede tanıdığım bazı kişilerden bile aşağı seviyedeydi. Hala iyi olduğunu düşünmesem de kendini geliştirip beni şaşırtıyor. Oyuna kenardan girip birkaç üçlük sallayıp isabet bulamazsa kenara alınan Melih gitti, rakibi aldatıp topla içeri hücum eden Melih geldi :D

Bu sorunları kenara bırakırsak takımımız bence iyi bir durumda. Cedi Osman, Furkan korkmaz ve Kenan Sipahi zaten neredeyse benim yaşımdalar ve gelecekleri parlak. Melih mahmutoğlu günden güne iyileşiyor, U19 gibi turnuvalarda güzel başarılar elde ediyoruz. Bana öyle geliyor ki birkaç sene sonra takımımız iyice güçlenecek :)

Değinmek istediğim bir nokta daha var; U19 gibi turnuvalarda bu kadar başarı elde eden gençlerimiz 2-3 yıl sonra ne oluyor da yedek kulübesinde havlu sallamaya başlıyorlar :rolleyes:

Decsan

Forum Bağımlısı
Tepki
902
İsim
Ethem C.
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Güzel yazı ana fikrine katılıyorum ancak " obradoviçin kurduğu yabancılar karması " ve iki üç kez yanlış yazdığınız "sunni " hariç..
Fatura Efes hariç herkese ama özellikle Fener'e çıkmış. Yahu ne rahatsızlıkmış arkadaş keşke fener euroleage şampiyonu olmasaydı dedirtecekseniz sonunda..
Diğer ülkelerde de yabancı oynuyor bol miktarda kendiniz yazmışsınız ama milli takımda çıkıyor.
ABD mesele NBA durumu ortada. Sonuç açık ara en iyi milli takım..
Mesele biz bireyler ve toplum olarak sporu ne kadar yapıyoruz..
Çoğumuz böyle tv spor sevicisi.
Bu işler sosyal psikolojik temelleri olan işler. Aileler çocuklukları Teog kazansın diye spora göndermiyor, çocuklar zaten aileden böyle bir kültür görmemiş.
Ne bekliyorsunuz ancak son dakika geri dönüşleri işte..