Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Eskişehir'deki bisikletli arkadaşlar

Konu, 'İç Anadolu Bölgesi' kısmında Serden Us tarafından paylaşıldı.

1. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Öncelikle; bu bahsettiklerimi, böyle yapmayanlar meclisinden dışarı konuşuyorum.

Arkadaşlar hemen her gün birileriyle karşılaşıyorum. Malum Eskişehir, bisikletli sayısının oldukça fazla olduğu şehirlerimizden birisi. Bazen yolda denk geliyor, kaskı olmayan, eldiven takmayan birileri durup dururken yolda yarışmaya falan kalkışıyorlar. Bense her gün bakmam gereken bir köpeğimin ve ekili bir bahçemin olduğu yere kadar pedallıyorum sırtımda çanta ve kafada kaskım ile.

Özellikle şehir trafiğine girdiğimde ışıklara riayet ederek, yol vermem gerekene yol vererek ya da kendi yol hakkımı alarak gidiyorum. Gitmem gereken 10 km civarında bir yolum var. Belli bir tempoyu tutturmuş giderken (ki bu şehir içinde saatte 30 km'den fazla olmuyor) önümde yavaş gidenleri solluyorum doğal olarak. Bu solladığım arkadaşların, abilerin ve kardeşlerin niye bazıları yarışma ihtiyacı içine giriyor, hem de şehir içi trafiğinin ortasında? Kasklı birini geçince elinize bir şey mi geçiyor? Ya da beni geçemediğinizde benim elime bir şey mi geçiyor?

Kendi adıma cevaplayayım; hayır geçmiyor.

"Niye güvenlik önlemi almıyorsunuz (kask takmıyorsunuz)?" sorusunu sormuyorum, "niye güvenlik önlemi almadığınız halde trafiğin göbeğinde böyle bir işe kalkışıyorsunuz?" sorusunu soruyorum.

Bir diğer konu da ters şeritten giden bisikletliler...

Türkiye'deki trafik kurallarına göre bisikletler yolun sağ şeridini kullanır. Eskişehir İngiltere gibi, yolun solunu kullanan bir ülkeye ait olmadığına göre niye yolun solundan gidip benle ve ben gibi sağından gidenlerle sürekli kafa kafaya geliyorsunuz bu sıkışık trafikte?

Trafik kuralları çiğnenmek için değil, mal ve can güvenliğimizi sağlamak için konuyor. Bunu bir hatırlatmak istedim.

Herkesten biraz daha duyarlılık ve saygı bekliyorum. En azından kendi gösterdiğim kadarını...

2. zafersidal

zafersidal Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Evet haklısınız ama sizinde dikkatinizi çekmiştir ki bu geçilmeyi kendine yidiremeyip bütün güçleri ile sizi geçmeye çalışan kişiler genelde genç ve hatta çocuk diyebileceğimiz kişiler ve bisikleti bir hobi, yaşam tarzı veya ulaşım aracı olarak görmeyen kişiler, sizinde yaptığınız gibi onlarla yarışmak yerine kendi hallerine bırakmak en doğrusu:)

Ters şeritten gidenlere gelince, onlardan bende şikayetciyim ama hangi birisine anlatabiliriz ki ters yönden gidiyorsun diye:bilmiom:. Galiba seyir halindeki trafikte arkadan gelen otomobillerden korkuyorlar ya da yolun karşısına geçmek zor geliyor olabilir orası bilinmez ama dikkat edilmesi gereken bir tür:D

Serden Us bunu beğendi.
  3. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Aslında düşünüyorum nasıl anlatılabileceğini. Trafik cezasıyla olmaz bu iş. Eğitmek lazım bence. Ama eğitim nerde, nasıl ve hangi kurumca verilebilir?

zafersidal bunu beğendi.
  4. zafersidal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Birde şöyle düşünelim; trafikte otomobil kullanabilmek için ehliyet kursları var, trafikte otomobil nasıl kullanılır, neler yapılır neler yapılmaz herşeyi öğretiyorlar, kurs sonunda sınav yapıyorlar ve geçenlere ehliyet veriyorlar. Trafikte yanlış birşey yaptıklarında ise cezalandırılacaklarını bile bile kuralları hiçe sayıp kendi ve karşısındaki insanların canlarını tehlikeye atıyorlar.
    Sizce böyle bir topluma böyle yaparsanız daha iyi olur dersek dinlerler mi? Bence hayır.
    Ben bu kişileri böyle kabullenmeyi öğrendim, "bir kişi kazansak bile kardır" diyebilirsiniz ama zaten bu işin bilincinde olan kişi kendi yanlışını gördüğünde anlamalı ve düzeltmeli diye düşünüyorum, yoksa ne kadar uyarsakta az, yine kendi bildiklerini veya nasıl kolaylarına geliyorsa öyle yapmaya devam edeceklerdir.
    Sadece biraz dikkat:)

Serden Us bunu beğendi.
  5. Muhammed PINAR

Muhammed PINAR Forum Bağımlısı

Seviye:
    sayın zafer abim ve serden abim;

ben 15 yaşındayım ve belirli bir maddi gelirim yok, günlük harçlıklarımla biriktirdiğim paralarla kendimce yararlı şeyler almaya çalışıyorum bir jel li bisiklet eldiveni mesela.. yakında kask da alacağım inşallah...

sorusunun cevabı benim hayatıma göre bu :)

zafer abinin de dediği gibi kasklı birini cadde üstünde geçmeye çalışanlar bisikleti bir amaç olarak bile görmeyenlerdir; bir olay olduğunda "bisiklet bile süremez..." diyenlerdir veya diyenler tarafından yetişmiştir benden büyük- küçük benim seyrimden hızlı olan birisine daima yol veririm yavaşlarım yol müsaitse ben sola geçip onun öne geçmesini tavsiye ederim ben bu konuya yeteri kadar hatta fazlasını gösterdiğime inanıyorum...

yolun karşı tarafından gitme mevsuzu ise;
    bisikletlerinde bir dikiz aynası (küçük bişey dahi) olmaması olabilir veya;
    işinin o tarafta olması mesela pidecinin paketçileri :)

en olmadık olay bir bisiklet yolu bence diğer illere göre evet belki var ama neye fayda en güzel bisiklet yolu malesef kütahya yolunda amaç ne anlayamıyorum insanlar orada ne yapacak bisikletle kütahyaya gidecek insan zaten yolda gidecektir oraya bir yol yapmaları yerine tramvay güzergahına birşeyler yapılsa çok mükemmel olur...

eğitim konusu ise yurtdışındaki bisiklet ehliyeti olayını savunuyorum...
    ceza olmasa bile bir ön ayak olur insanlara ehliyetim var diyerek daha dikkatli kullanabilirler...

veya belli bölgelere bisiklet binme alanları yapılabilir insanların aileleri ile bisiklet sürecekleri parkurlar...

eskişehirli bir bisikletsever olarak bisikletimin ve diğer bisikletlerin kıymetini bildiğime düşünüyorum bu öfkenizi üstüme alınmış olarak içim cız etti :) ama umarım beni o kategori içerisine almıyorsunuzdur sayın abilerim...

içimi döktüm valla :D teşekkürler (okuyanlar için)

zafersidal ve Serden Us bunu beğendi.
  6. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Yok bu öfke değil aslında. Daha çok bir kaza korkusu diyelim.
    Ayrıca başta da dediğim gibi; duyarlı sürücüleri bunun dışında tutuyorum, üzerinize alınmayın. ;)

7. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Aslında sadece bisiklet için geçerli değil bu durum,yayalarda nasıl yürüneceğini bilmiyorlar bu şehirde,kaç kişiyi azarladım bu yüzden arkasından bisikletle giderken zınk diye durup telefonla konuşmaya başlayanmı ararsın,yolun ortasında durup muhabbet edenmi ararsın..Çok sinir oluyorum böyle şeylere.Yarışanlarda genelde küçük yaştaki sürücüler oluyor zaten

Serden Us bunu beğendi.
  8. CeN'o Tr

CeN'o Tr Yeni Üye

Dediğiniz doğru çok riskli durumlar oluyor bazen. Tehlikeli işler bunlar. Ama hangimiz gençken yerinde durabildiki? Bişeyler başarmak (kendinden büyük bi bisikletçiyi geçmek gibi) çok büyük bi haz veriyor açıkcası insana. Ama tabiki trafikte bunu yapmak bence gerçekten aşırı. Görüyorum bazen çok işlet sokaklarda hızlıca gidiyorlar. Ya bi araba çıksa? Tek benmiyim diye soruyorum bazen. Hızım n'olursa olsun 2-3 metre ilerisini göremediğim yolun önünden hızlıca geçmem, canımı yerde bulmadım.

O dediğiniz geçme olayını bir kere yaptım o da orman fidanlığına giderken emliyet şeridinde:D Çok hoşuma gitmişti 2-3 yıl oldu:D

Birde şu sağdan gitme olayını biliyorum ancak arabaların olduğu yerde park yerinin tam tersinde giderim daima çünkü kapıları aniden açılan arabalara çarpıp uçan çok gördüm

Serden Us bunu beğendi.
  9. Cenk Alper Altunoğlu

Cenk Alper Altunoğlu Aktif Üye

Seviye:
    selam ben ankara eryamanda şehir dışında oturduğumdan yollar hep boş oluyor bisiklete binmek çok eğlenceli oluyor bomboş yolda hız yapabiliyorum ... ayrıca 16 yaşındayım sizin yazınızı okuduktan sonra kask v.s almaya karar verdim başka ne almalıyım kaç liradır yardımcı olun, teşekkürler...

Muhammed PINAR ve Serden Us bunu beğendi.
  10. Öner Akdik

Öner Akdik Yeni Üye

Eskişehir bisiklet kullanımı konusunda Türkiye'nin en önde giden şehirlerinden biridir herhalde ama malesef inanılmaz bir bilinçsizlik var bu konuda. Ters yönden gidip aniden önünüze çıkan bisikletliler, sizi solladıktan sonra önünüze kırıp sağa dönen arabalar, aniden yola atlayan yayalar ... Bunların içerisinde benim en dayanamadığım düz yolda giderken sizi sollayıp korna çalanlar. Gerçekten sabrımı zorluyorlar :)

Ben eldiven şehiriçinde pek kullanmıyorum çünkü elinizi kullanmak gerektiğinde zorluk çıkarıyor ama kask kesinlikle ve kesinlike takılmalı. Kasksız bakkala bile gitmem. İnsanların nasıl baktığı ve ne düşündüğü umrumda değil gerçekten çünkü bir kaza olduğunda beni insanların düşünceleri kurtarmayacak. Kaskı olduğu halde şehir içinde takmayan arkadaşlarım var. Onlarıda elimden geldiğince teşvik ediyorum çünkü bu işin bir şekilde bir yerden başlaması gerekli.

11. Oldcity

Oldcity Yeni Üye

Çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Yalnız şunuda unutmamak lazım bahsettiğiniz konudaki kişileri ancak eğitim düzeltir.
    Forumda bende yeniyim aslında Eskişehir'de bisiklet parkurlarında güzel bisiklet turları düzenlesek harika olur. Hemde bilinçli kişiler ile bisiklet sürme keyfine erişmiş oluruz.

Serden Us bunu beğendi.
  12. nqnr

nqnr Üye

Seviye:

Bu banamıydı Zafer ...:boese157:

13. uğurcan gültekin

uğurcan gültekin Kıdemli Üye

Seviye:
    şimdi ilkönce bisiklete neden biniyorum.! herkes bunun cevabını kendisine cevablamalı. sonrada bu biniş esnasında kimseye zarar vermeden nasıl sürerim buna bakılmalı.
    her şehirde olduğu gibi olduğu gibi bir bisiklete sahib olanlar hemen turlayalım derler. güzeldir gurubla gezmek. biz oğlumla ve gökay la 1 aydır turluyoruz ara sıra bizimlede yarısmaya kalkanlar oluyor emin olun duruyorum kenara cekiyorum bebeyle bebe olunmaz diyorum. yaşı biraz buyukse bak varış noktası burası hadi bas bakalım diyorum 1 km den sonra eleman tıkanıyor. 13 haziran olimpik gun yarısında sprinte kalkanlar ve akarbaşında tükenenler vilayet onunde artistik gösteri yapıyorlardı. ve 42 yasındaki adam 3 turluk 14 km yarısda onlara 1 tur bindiriyordu!
    şimdi bisiklet ile gösteri yapılmazmı derseniz ilk basdaki giris sorumu anlamadınız demektir.
    ben bisiklete neden biniyorum? bisiklet senin için artistik gösteri amacı ise koşu yarışına girmeyeceksin. girerim sanane diyenlere gir çizilen karizma senin benim değil derim :)
    yolda ben ve o yani bisikletim var. ben benim gücümü en iyi bilenim değilmi? dün cukurhisar inönü turu yapalım dedik oğlumla çamlıcanın içinden cevre yolu güzergahını secdik yol boyu tahrik edenler dalga gecenler yarışmaya kalkanlar , kimseye aldırmadan biz pedalladık :) sonuc yarışmaya kalkanlar 1, 2 dakika sonra tıkandılar biz ise 82 km kosduk geldik. olay budur işte. bisiklete binen insan medeni olmalı. bu hem kendisine hem cevresine lazım. sabredemez ilk tahriğe uyarsa zarar eder. içtiği suyun boş şisesini yere atarsa bisikletin amacını kaybeder. lanlı lunlu argo konusuyorsa bisikletci olmanın mantığını kavramamış olur.
    biz bu bağlamda hafta içi kısa tur (25-30 km) hafta sonu uzun turluyoruz. kimseye aldırmadan tahriklere kapılmadan :)

selam sağlık ve dua ile.

not= benim amacım parkuru birinci bitirmek değildir. hedeflediğim mesafeyi en iyi derecemle kosup bitirmektir.

Serden Us ve Muhammed PINAR bunu beğendi.
  14. zafersidal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    niye sana olsun ki? sen sağdan gitmiyormusun?:D

15. Umut Palabıyık

Umut Palabıyık Kıdemli Üye

Seviye:
    bugün kentormandan çıktıktan sonra, şelale ayrımına kadar emin'in ardından ters şeritten gidenlerden biri de sen değil miydin zafer:D:D:D

Ben de ordaydım ama...

Ters şeritten gitmenin ne kadar yanlış olduğunu çok iyi biliyorum. Çok tehlikeli olduğunu da. Savunulacak bi tarafı da yok.

Fakat mesela bugün Kentormandan çıktıktan sonra karşı şeride direk geçiş olmadığından, elimizle geçirmek gerekeceğinden belki de ilk çıkan arkadaş ters şeritten devam etti, 200m kadar yani şelale ayrımına kadar ilerledik. 5kişiydik. Tek sıra halinde ve düzenli bir şekilde gidiyorduk ve yol da geniş olduğundan buna müsaaitti.

Bu ters yoldan gitme tartışmalarını gördüğümde, bilinçli biri insan olarak ben de ters şeritten zaman zaman gittiğimden dolayı bişeyler yazmak istemiştim ama vazgeçmiştim. Sonuçta hata yapıyorum, farkındayım ama yine de gidiyorum zaman zaman.

Mesela Odunpazarına gelirken genelde yeni Adalet sarayını geçtikten sonra ters yöndeki kaldırım geniş olduğundan Alanönüne kadar ordan geliyorum. Sonra ordan da karşıya geçmeden Atatürk Lisesine kadar ters şeritten gidiyorum. Savunulacak tarafı olmadığını az önce de söyledim fakat yine de bunu manyak gibi yapmıyorum. Yavaş yavaş, kenarda park etmiş arabalara dikkatle bakarak, birinin çıkabileceğini göz önünde bulundurarak, karşıdan gelenlere kesinlikle engel olmadan gidiyorum.

Ne kadar yanlış olsa da ufak tefek şeyler ters şeritten gitmelerim oluyor ve burda bilincin önemli olduğunu düşünüyorum. Bilinçli olmayan insan heryerde kendini belli ediyor çünkü. Bırakın ters şeridi, düz şeritte dahi deli gibi gidiyor, trafği ve bizi tehlikeye sokacak hareketler yapıyor.

Yine bir örnek mesela: Bir gün esnaf sarayının yanındaki aradan Tedaşın orayı geçtim Şair Fuzuli caddesine çıkacağım. Caddeye yanaştım sağa bakarak. Tek yön olduuğundan sola bakmadım hiç. Bilinçsiz bi arkadaşımız geldi soldan küt diye çarptı benim ön lastiğe. Yani ters şerit kullanmanın zararları. Fakat olaya bakın ki bu arkadaş hem ters şeritten geliyor, hem de hiç hızını kesmeden, olabildğince hızlı geliyor. Ben ters şeride girmek zorunda kalırsam bunu yanlış yaptığımı bilerek dikkatle hareket ediyor ve düşünerek ilerliyorum en azından.

Bu nedenle bana göre bilinç her şeyin başı, ister düz şeritte olsun, ister ters şeritte

zafersidal ve Serden Us bunu beğendi.
  16. Saruz26

Saruz26 Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet eğitim şart önemli olan kişilere bu bilinci bu spor kültürünü yerleştirebilmek. Yarışmak içinse çok güzel organizasyonlar zaten mevcut kendilerini oralara davet ediyorum

Serden Us bunu beğendi.
  17. Canturk Sabaner

Canturk Sabaner Aktif Üye

Seviye:
    bu konuyu hakkinda boyle bir baslik acilmasi cok iyi olmus,cok tesekkur ediyorum..
    yazilanlarda anlatmak istediklerim anlatilmis durumda fakat bunun bisiklet sahiplerinin yasiyla pek alakasi olmadigini zannediyorum, ilk bisikletimi aldigimda onalti yasindaydim fakat tum kurallara tamamiyle uyardim, lakin soforler ve yayalarin uymamasi nedeniyle bornova agacli yolda buyuk bir kaza gecirdim,dolmusun altina girmis olsaydim buyuk ihtimalle bu gun yoktum, beni kurtaran tek sey o zaman 15 liraya kaziklandigimi dusunerek aldigim strafor kaskimdi..

Eskisehirde ki arkadaslarin ise, selale yolunda gordugum bir abimiz disinda(ne yazikki tanimiyorum..) benden baska kask takan kimseyi gormedim henuz..
    Bisikleti bir amac degil arac olarak goren cok kisi var ki bununda kritigine girmek bana dusmez..

not: ayrica yayalar ve soforlerde bayagi kotu eskisehirde, her gun ufak bir antreman turu gerceklestiyorum, yenibaglar-batikent-osmangazi universitesi-selale ayrimindan tepeye iki inis cikis,-yenikent-yenibaglar olmak uzere.. reflektorum olmadigi icin aksam vakitlerine bile kalmamaya calisirken iki gun once selale ayrimindan sonra universite evlerinin onunde ki yokusa dogru giderken, sag tarafta ki sapakta ki otomobil benim en az 40 km ile geldigimi gore gore aramizda 5 metre kalmisken onume cikiverdi,direksiyonu kirmayip frenlere asilsam kesinlikle carpicaktim fakat kactigim halde dikiz aynasina carptigimdan dengemi yitirip o yokusta yukari dogru suruklendim..

anlatmak istedigim motorlu araclari bile dogru duzgun kullanamayan,oglu kufur ediyor diye kufurle kizan insanlarin oldugu bir yerde,bilincin hemen olusmasini beklemek imkansiz degil lakin zamanla..

iyi forumlar, iyi pedallamalar arkadaslar..

Serden Us bunu beğendi.
  18. gökhan_kılıç

gökhan_kılıç Yeni Üye

Seviye:
    alırsın koçum :D kafanı takma

19. Mustafa Fatih Tahta

Mustafa Fatih Tahta Aktif Üye

Seviye:
    benim başıma bi olay geldi ve bir toplumun taa nerelerden bu kadar acınacak hale gelebileceğini anladım.bisikletle trafiğin normal olduğu bir yerde gidiyordum.altında şahin'i olan iki abi yanıma yanaştı ve birisi camı açtı.bana bas bas dedi ve kahkaha attılar.sonra da artistik(!) yaparak aniden hızlanıp gitti.yazık

Serden Us bunu beğendi.
  20. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    O tiplerden çok var, ben artık hiç sallamıyorum bile. Kendi kendilerine şebeklik ediyorlar işte.