Eskişehir Yunusemre Bisiklet Halk Yarışı (13.Mayıs.2012)

Konu, 'İç Anadolu Bölgesi' kısmında halil ibrahim bozaniçlioğ tarafından paylaşıldı.

 1. halil ibrahim bozaniçlioğ

  halil ibrahim bozaniçlioğ Yeni Üye

  Kayıt:
  18 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  6
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  eskişehir-türkiye
  Eskişehir Yunusemre Bisiklet Halk Yarışı (13.Mayıs.2012)
  13.Mayıs.2012 Pazar günü Eskişehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nce Eskişehir Yunusemre Bisiklet Halk Yarışı yapıldı.
  08.Mayıs.2012 Salı günü bisiklet sporu ile uzun zamandır uğraşmam ve kendime de güvenmem nedeni ile bu yarışmaya katılmaya karar vererek ilgili Müdürlüğün Spor Servisine gidip başvuru formunu aldım. Bisiklet yarışına katılmasına sağlık yönünden herhangi bir sakınca olmadığına dair aile hekiminden onay aldıktan sonra, başvuru formunu 10.Mayıs.2012 Perşembe günü spor servisine teslim ettim. Orada bisiklet yarışının katılımcının yaşına göre kategorilere ayrılacağı ve madalya ve ödüllerinde buna göre verileceği söylendi. 10. Mayıs.2012 Perşembe günü başvuru için son gün olduğu ve 11.Mayıs.2012 Cuma günü de sırt numaralarının dağıtılacağı söylendi.

  Yaşanan aksaklıklar ve hatalar:
  1- Başvuru formunda zorunlu olan hekim onayı, daha sonra dağıtılan formlarda olmadığı için sonradan başvuranlar hekim raporu ile uğraşmadan formu doldurup teslim ettiler, ben ise hekim onayı için 2 gün boşu boşuna uğraştım.
  2- 11.Mayıs.2012 Cuma günü İl Müdürlüğünden dağıtılacağı açıklanan sırt numaraları dağıtılmayıp, yarış günü dağıtıldığı için izdihama neden oldu.
  3- Yarış günü dağıtılan tişörtleri bize zorla giydirerek, giymeyenlerin diskalifiye olacağı söylenmesine rağmen, İl Sporcularının hiç birisi bu tişörtleri giymediği gibi onlara karşı ayrıcalıklı davranıldı.
  4- Yarışın başlayacağı yer son anda değiştirilerek, sembolik start verildi. Esas start noktasına gidilinceye kadar olan sürede hakem aracının bisikletlilerin arasına dalması ile oluşan kazada yaralananlar oldu.
  5- Yarışın bitiminden sonra hakemlere kaçıncı olduğumu sorduğumda bana söylemedikleri gibi oradan oraya dolaştırarak oyaladılar.
  6- Yaklaşık 500 kişi (erkek ve bayanların toplamı) yarışa katıldı. Ödüllerin kategorilere göre dağıtılacağı söylenmesine ve buna göre madalyaların hazırlanmasına rağmen, son anda bayanlar ve erkekler diye 2 grup oluşturularak, madalya ve ödüller buna göre dağıtılarak çok büyük haksızlık yapıldığı gibi diğer madalyalar gözümüzün önünde torbalara konularak geri götürüldü.
  7- Erkeklerde madalya ve ödül alan 10 kişiden 8 tanesi zaten Müdürlük bünyesinde lisanlı sporcu olup, yaklaşık 450 kişi boşu boşuna yarışa katılmış oldu.
  8- Bayanlarda da madalya ve ödül alanların çoğunluğunu Müdürlük bünyesindeki lisanslı sporcular oluşturdu.
  9- Yarışmayı kazanan Müdürlük bünyesindeki sporcularının istisnasız hepsinde yarış bisikleti vardı. Dağ bisikleti ve şehir bisikleti olan biz halk katılımcılarının bunların karşısında hiç bir şansızımız yoktu.
  Adında da anlaşılacağı üzere Halk Yarışının hakkaniyet çerçevesinde yapıldığına inanmıyorum. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü sporcularının kendi aralarında yapacağı yarışlarla kendilerini kanıtlamalarının daha doğru olacağını düşünüyorum. Yapılan bu yarışta 40 yaş ve üstü grupta (master40) birinci olduğumu iddia ediyorum ve artan madalyaların, bitiş noktasında tutulan cetvele ve kategorilere göre yeniden dağılımının yapılarak yaşadığımızın mağduriyetin bir an önce giderilmesi gerektiğini , ilgili merciilere bildirdim. siz ne düşünüyorsunuz. selamlar.....
   
 2. serkan caz

  serkan caz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2009
  Mesajlar:
  286
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  yarışda bende vardım yazdıgınız herseye harfı harfıne katılıyorum sembolık baslangıc dedıler arkadan gelırken bırden baktım yarış cokda baslamıs ne oldugunu anlayamadım kategori olarak yapılmaması cok buyuk bı haksızlık yol bısıkletlerı yanımdan cok kolay gectıler cunkı yapılıs amacı duz yolda gıtmek ben mtb ıle kendımı yordugumla kaldım sonucta hazırlanarak gelıyoruz emek var haksızlıklar boyle olunca sınırlenmemek elde degıl...
   
 3. Mert.d

  Mert.d Yeni Üye

  Kayıt:
  6 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  18
  Beğeniler:
  4
  Şehir:
  Erzurum
  Seviye:
  Boşverin , zaten böyle sağlıklı ortamda yapılmayan yarışlarda madalya alsanız da bir şey ifade etmez.Yarış bisikletiyle mtb yi aynı parkura sokan zihniyeti de anlamak mümkün değil.
   
 4. enver onur akıncı

  enver onur akıncı Yeni Üye

  Kayıt:
  12 Aralık 2011
  Mesajlar:
  4
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  eskişehir
  3- Yarış günü dağıtılan tişörtleri bize zorla giydirerek, giymeyenlerin diskalifiye olacağı söylenmesine rağmen, İl Sporcularının hiç birisi bu tişörtleri giymediği gibi onlara karşı ayrıcalıklı davranıldı. buna katılmıyorum sahsen ben il gençlikteyim ve o t-shirt'ü bende giydim üstüne üstlük ben kendi cabamla pedalladım bana ayrıcalık veya buna benzer şeyler yapılmadı yaptırmamda bilip bilmeden buralara yorum yazmayın !


  bir çok konuda haklılık payın olabilir ama bunların arasına sıkıştırdıgın kelimeler olmaması gereken kelimeler.
   
 5. Eser Sevinç

  Eser Sevinç Onursal Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  5 Nisan 2011
  Mesajlar:
  1.791
  Beğeniler:
  2.617
  Şehir:
  Eskişehir
  Adı:
  Eser Sevinç
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Yazılanlara tamamen katılıyorum, ben kayıt yaptıramadım, 11. inde gittim saat 4:30du yetişemediğim söylendi sabah kayıt yapılacağı belirtildi, sabah da kayıt olmadı, kayıtla uğraşırken yarışa en sondan katıldım, esas start yerine kadar kalabalıktan ön tarafa bile yetişemedim, buna rağmen 9. oldum kayıt yaptıramadığım için de ödül alamadım :)

  Her şeye rağmen ilk defa düzenlenen organizasyonda bu tarz hataların olması normal karşılanmalı, ülkemizde bisikelt kültürü yaygın değil ve bu kültürün diğer illere göre biraz daha önde olduğu bir şehirde olmamıza rağmen organizasyonda tecrübesizlikten dolayı hatalar yapılmış olabilir, seneye daha güzel daha profesyonelce bir organizasyon yapılacaktır.

  Ayrıca konu da yanlış yere açılmış, şans eseri ulaştım konuya.
   
 6. serkan caz

  serkan caz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2009
  Mesajlar:
  286
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  enver orada soylenenlerı duydun sanırım ama gormemıs olabılırsın nerdeyse hepsı gıymedı sen ıstısna olabılırsın :)
   
 7. enver onur akıncı

  enver onur akıncı Yeni Üye

  Kayıt:
  12 Aralık 2011
  Mesajlar:
  4
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  eskişehir
  sizlere ne kadar'da şöyle oldu desem kendi istediginiz, inandıgınız şeyleri savunucaksınız haliyle konuyu uzatıp tatsızlaştırmak ve geçmiş bir olayı bu kadar kurcalamak istemiyorum ama yarış başlamadan 15dk önce anons'da herkesin giymesi söylendi ve giyildi tüm takım arkadaşlarım ve hocalarım t-shirtleri giydi ordaki 450 kişi dışında + veya extra bize bi pay destek yardım veya buna benzer hiçbirşey saglanmadı.
   
 8. Tolga Günsezer

  Tolga Günsezer Bisikletkolik

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  19 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.256
  Beğeniler:
  1.111
  Şehir:
  Manisa / Sarıgöl
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  Bu mesaj altında Halk Yarışlarına lisanslı, takım sporcusu vs gibi bisiklet sporunu profesyonel olarak yapanların katılmasını doğru bulmuyorum. Eğer siz yarışın adını HALK YARIŞI koyuyorsanız takım sporcusu karşısında hiçbir şansı olmayan vatandaşın kazanma ihtimalini elinden alıyorsunuz demektir. Ya da yarışın adını HALK YARIŞI koymayın biz de bilelim şansımızın olmadığını keyfimize bakalım.

  NOT: Burada katılan sporcu arkadaşlarıma değil lafım, katılmalarına izin veren organizasyona.
   
 9. Bülent Onutkan

  Bülent Onutkan Bisikletkolik

  Kayıt:
  17 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.230
  Beğeniler:
  969
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  Bencede bu yarısın adı HALK YARISI olmamalıydı cunku bu sporu profesyonel olarak yapan arkadaslarım derece alabıldı (tabı onlara gore derece) cunku rakıplerı HALK.Organızasyon son derece zayıftı ve daha oncekı senelerdede bu tarz etkınlıkler yapılmasına karsın tecrubelılerdıde ama maleseff .Kategorı ayrımı yapılsaydı cok daha hos olurdu kanaatındeyım.Profesyonel bır yarıs olmamasından dolayıda bunu derece sayıp sevınmekte anlamsız....
   
 10. halil ibrahim bozaniçlioğ

  halil ibrahim bozaniçlioğ Yeni Üye

  Kayıt:
  18 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  6
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  eskişehir-türkiye
  ben sadece orada idim ve orada yaşanan olumsuzuzlukları dile getirmeye çalıştım. yazdıklarım arasından cımbızlama yaparak tek bir madde üzerinde tartışmak bence doğru değil. 20 yada 30 yıl sonra benim ne demek istediklerimi bu şartlarda düzenlenen bir yarışa girerek sen de anlayabilirsin. ben senin yaşına gelmeyeceği ama sen benim yaşıma geleceksin. (normal şartlara altında) selamlar.....
   
 11. Murat Bütün

  Murat Bütün Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2011
  Mesajlar:
  56
  Beğeniler:
  10
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  sırf ödülleri almaları için özel olarak şehir dışından çağrılan insanlar var bu yarışa arkadaşlar, halk kalabalık olması ve alış tutmak için çağrıldı
   
 12. Ferhat Köse

  Ferhat Köse Onursal Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  13 Şubat 2010
  Mesajlar:
  6.469
  Beğeniler:
  9.148
  Şehir:
  Eskişehir'de yaşıyor
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Yanlış bilgilendirme yapmayalım Murat bey ilk 10 a giren arkadaşların hepsiyle bisiklete binmişliğim var .Sadece birinci olan arkadaşımız Eskişehirli ama okul dolayısıyla başka şehirde yaşıyor diğer arkadaşların hepsi Eskişehir çocuğudur.ikinci üniversite öğrencisi ve acizane kendimin keşfedip il gençlik spora yönlendirdiğim bir arkadaşımdır.Zaten geçen sene BİSİKLET İLE elektrik üretme yarışmasında da(ülker metroydu sanırım) uzun süre Türkiye rekorunu elinde tutmuştur.Rekoru da sanırım bu yarışta birinci olan arkadaşa kaptırdı :) Üçüncü de Mehmet Gürsoyludur.Kendisi de il gençlik sporda bir dönem antreman yapmıştır ama 1 yıldır sadece benimle ve fırsat buldukça kendi başına antremanlarına devam eden yaşı çok genç bir kardeşimizdir.Diğer arkadaşları(ilk 10 a giren) tek tek saymıyorum ama isterseniz sayarım hepsi ile (Eser Sevincin kaydı olmadığı için 10 unculuğu iptal olup 10 unculuğa getirilen Ali Gülücü hariç) bisiklete binmişliğim bulunmaktadır.İl dışından kimi çağırdılar da geldi derece aldı isim verirseniz çok mutlu olacağım.Eğer geldiler ise elleri boş döndüler:) bu arada bayanlar derecelerini takip etmedim ama birincisi il gençlik sporu çalıştıran Metehan kardeşimin eski milli sporcu kız kardeşidir.
   
 13. Murat Bütün

  Murat Bütün Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2011
  Mesajlar:
  56
  Beğeniler:
  10
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  yanlış bilgi vermiyorum bayanlardan bahsediyorum zaten gençlik il spor müdürlüğünde kendileri söylediler. Birinci olanlara zaten bir şey dediğimde yok sadece şartlar eşit değildi yada belki yarışın ismi halk yarışı olmamalıydı o zamana hiç sorun olmazdı bence
   
 14. Ferhat Köse

  Ferhat Köse Onursal Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  13 Şubat 2010
  Mesajlar:
  6.469
  Beğeniler:
  9.148
  Şehir:
  Eskişehir'de yaşıyor
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  organizasyondaki eksikliklere lafım yok zaten adı halk yarışı olmamalıydı ,bisiklet katagorileri ayrılmalıydı bunlar kesinlikle yapılması gerekenler.

  Sizin söylediğiniz il dışından gelenlere idi benim yazdıklarım il gençlik müdürlüğünden kim söyledi acaba paylaşabilirmisiniz il dışından erkek değil de bayan sporcuların çağrıldığını.İlk mesajınızda bayan erkek belirtmemiştiniz doğal olarak hepsini içerdiği düşünüldü.Ben bayanları tam bilmiyorum yazınca iş bayanlara geçti ama sizin için bayanların listesini de öğrenip en kısa zamanda bilgi vereceğim.Birinciyi tanıyorum Eskişehirden diğer ödül alanları da en kısa zamanda öğrenirim.Ama siz il gençlik spordan il dışından bayan sporcuların çağrıldıgı bilgisini kimin söylediğini paylaşırsanız daha çabuk doğru bilgiye ulaşırız diye düşünüyorum.
   
 15. Ferhat Köse

  Ferhat Köse Onursal Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  13 Şubat 2010
  Mesajlar:
  6.469
  Beğeniler:
  9.148
  Şehir:
  Eskişehir'de yaşıyor
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Şimdi facebookdan baktım dereceye giren ilk 3 bayan(para ödülü ilk 3 e oldugundan sadece ilk 3 ü inceledim) Eskişehir bağlantılı insanlar zaten ilk 2 tanıdık.Demek ki dışarıdan sporcu çağırmış bile olsalar para alamadan gitmişler ki ben buna inanmam çünkü dışarıdan çağrılan sporcu muhakkak dereceye girecek kapasitede sporcu olurdu.

  Dediğim gibi organizasyondaki eksikliklere lafım yok muhakkak adı halk yarışı olmamalıydı yada olacaksa lisanslı sporcular alınmamalıydı ( bende çoluk cocuk ile yarışılır mı diye katılmamıştım para ödülünden haberim yoktu :) olsaydı muhakkak katılırdım Allahın izniyle de ilk 3 teydim :) ) ayrıca bisiklet katagorileri olmalıydı bu konularda yazılanlara sonuna kadar katılıyorum.....

  Not:Çoluk cocukla yarışılırmı cümlesi yanlış anlaşılmasın yarıştan haberim yoktu 1 hafta önce lisede okuyan kızım aradı baba bisiklet yarışı varmış seni kayıt ettireyim mi diye :) bende doğal olarak ne işim var kızım çoluk cocukla diye reddettim bilseydim para ödülünün bu kadar güzel olduğunu kaçırmazdım anlamında :)
   
 16. Murat Bütün

  Murat Bütün Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2011
  Mesajlar:
  56
  Beğeniler:
  10
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  mesaj atıyorum
   
 17. halil ibrahim bozaniçlioğ

  halil ibrahim bozaniçlioğ Yeni Üye

  Kayıt:
  18 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  6
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  eskişehir-türkiye
  Yarışmada dereceye girenler;
  Bayanlar
  1-Emine Meriç Şeker
  2-Ece Moripek
  3-Gülçin Özdere
  4-Zeliha Nur Eskici
  5-Asena Mutlu
  6-Deniz Çubuk
  7-Hazal Sıram
  8-Elif Temel
  9-Aslı Söğütönü
  10-Büşra İbiş
  Erkekler
  1-Timur Taşcan
  2-Enver Onur Akınç
  3-Mehmet Gürsoylu
  4-Bilal Kurnaz
  5-Abdurrahim Temiz
  6-Furkan Duru
  7-İhsan Mertşen
  8-Mustafa Çağlayan Çömez
  9-Burak Satun
  10-Ali Gülşan

  selamlar...
   
 18. Ferhat Köse

  Ferhat Köse Onursal Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  13 Şubat 2010
  Mesajlar:
  6.469
  Beğeniler:
  9.148
  Şehir:
  Eskişehir'de yaşıyor
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Burak Satun değil Satan Ali Gülşan değil Ali Gülücü Enver Onur Akınç değil Enver Onur Akıcı

  Listede epey hata çıkmış erkeklerde başka hata gözükmüyor ama Bayanları bilemem sadece Merici tanıyorum oda doğru yazılmış....
   
 19. Hüseyin Cengiz

  Hüseyin Cengiz Yeni Üye

  Kayıt:
  17 Eylül 2009
  Mesajlar:
  36
  Beğeniler:
  10
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  Söylediklerinizin hepsinde sonuna kadar HAKLISINIZ.