Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Eskişehir-Türkmen Dağı Turu 25/06/2006

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Murat CER tarafından paylaşıldı.

1. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    25/06/2006 tarihinde yapılan bisiklet faaliyetine ilişkin rapordur: 24/06/2006 tarihinde saat 00:00 sularında geç de olsa verilen karar gereği 25/06/2006 pazar günü Kütahya istikametindeki Türkmen Dağı'na faaliyet yapılmasına karar verilmiştir. Alınan karar pazar sabahı 08:00 saatlerinde uygulamaya konulmuş,yol boyunca kızılinler, gökçekısık, uluçayır,yörükkırka,aşağı kalabak, yukarı kalabak, seklice,demirli,yenisofça,eşenkara hattı izlenmiş, aynı gün saat 17.00 sularında şehre dönüş ile noktalanmıştır. Pazar sabahı saat 08:00'de Gökhan'la Atatürk Lisesi önünde buluştuk, muhtemel 3. kişiye telefon ettik, yataktaydı. telefonu güçlükle cevapladı ve iç lastikte, siboptan kaynaklanan sorundan dolayı gelemeyeceğini bildirdi,Gökhan'la harekete geçtik.Önce fırından poğaça, tahinli çörek, marketten çikolata falan alıp yola koyulduk.Hedef Türkmen Dağı..

ilk mola noktası Kızılinler köyü, köy kahvesi..Gökhan'ın annesi sağolsun, güzel çörekler hazırlamış, onlar da vardı yanımızda bir kısmını burada tükettik. sabah erken faaliyete başlayınca yolda uyuklamak işten bile değildi, uzun yol şoförlerine hak verdim. gece geç yattık, sabah erkenden binmeye başladık, ilk 20km. falan uykulu uykulu pedal bastım

uykumu açabilmek için geriniyorum hehehe hedef belirlediğimiz Türkmen Dağı'nın uzaklardan görünümü. yolda güzel bir gölet ancak susuz kalmış, heryeri sazlık haline gelmiş, su çok az.kısa bir mola da burada..fotoğraf çekip göldeki ördekleri seyrettik..

işte göldeki ördeklerden örnekler
    başka örnekler, başka ördekler
    gölet manzarası, sol taraf artık ihtiyaç duyulmayan bent

gölde ördek örneklerine devam ve yine yollarda olma zamanı...yavaş yavaş rakım yükselmeye başlıyor..muhteşem çam ormanı..bol oksijen...öyle ki derin nefes aldıkça burnum yanıyor. aşağıkalabak köyünü geçtik ve tüm suyumuz tükendi, köy meydanındaki çeşme akmıyordu ve yolda aldığımız bilgiye göre aşağıdaki fotoda görülen birikintideki su içilebilir idi. yapacak bi şey yok içiyoruz.

ormandaki güzel çiçeklerden örnekler. yukarıkalabak köyünde su ikmalimizi tamamladık ve yolumuza devam ettik.hava gittikçe sıcaklaşıyor, eğim gittikçe artıyordu, yanımıza aldığımız sular soğukken hemen yukarıkalabak köyü çıkışında bir mola daha veriyoruz, yolun kenarına ağaç gölgelerine resmen yayılıyoruz..sıcak bezginlik verecek seviyede..

bu kadar sıcak olunca ve biraz da "amele yanığından" korunmak için Gökhan formasını çıkarıp yola biraz da üstsüz devam ediyor, dikkatinizi çekmiştir, en küçük duraksama da bile ağaçların gölgesine kaçıyoruz ve işte tırmanışımızın hemen hemen son noktası.yöre halkı Belcik diyor bu yaylaya..bir iki küçük klübe, ağıl...bol bol oksijen, akıl almaz çam ormanı..rüzgarlı ve görece serin bir ortam..güzel bir yayla vesselam..

yaylaya uğruyoruz ama pek yüzümüze bakan olmuyor bizim niyetimiz biraz tuz istemek, tuzluğu evde unutmuşum, çok terlediğimiz için aşırı tuz kaybı var vücutta ve tuzlu yiyeceklerimizi çoktan tükettik yayladan ayrılıyoruz ve durup yemek yiyebileceğimiz uygun bir yer denk gelene kadar yolumuza devam etme kararı veriyoruz ve işte mola için uygun yer yeterince rüzgar alan, yeterince gölgeli

gökhan, benden önce mekanı denetlemeye iniyor bu arada bisikletini parkediyor,yanlış anlaşılmasın molada hemen ocak yakılıyor, kahve yapmak için hazırlık. kimse ocağı lüks gibi algılamasın, kesinlikle ihtiyaç, heleki geçmişte dağcılık varsa.. mola için seçtiğimiz noktanın bir de sürprizi var bize muhtemelen tarihi değeri olan bi şeylerdir...konunun uzmanı olmadığım için bi şey diyemem ancak yakından bakınca pek bi şeye benzemiyor, uzaktan bakıldığında ise eski yazı karakterleri kazınmış gibi görünüyor.

işte ormanın güzelliği, yüksek çam ağaçları... ben yine geriniyor muyum yoksa keyiften göbek mi atıyorum, öyle güzel bir an işte kahve keyifimizin resmidir. gökhan arada bi yoldan çıkıyor. orman içinde patikalara dalıp çıkıyor, maksat keyif katsayısı artsın. yine yoldan çıkacak bir yerler buluyor,durup geri dönüyor, ben de bu güzel kaya oluşumunu görüntülemek için duruyorum. duruyor ve geri dönüyor, gel bak güzelliğe diyor, beni çağırıyor. zemin aynen kapadokya yöresi gibi ve arkalarda çok uzaklarda Eskişehir görünmeye çalışıyor, harika bir nokta etrafı izlemek için

Yenisofça köyüne ulaşıyoruz, artık son mola, yaklaşık 30km. daha yolumuz var ve tahinli çörekleri tüketme zamanı. Tahmin ettiğiniz gibi yine kahve keyfi. Mola yerimiz çam ağacının gölgeis, kayaları üstü, aşağıda bisikletlerimiz sabırsız, nerde hareket orda bereket...hadi ama harekete geçelim der gibiler..burada çam ağacının salgıladığı reçinelerin üzerine oturan ben taytımı berbat ediyorum..bu konuda tavsiye var mı? Yenisofçadan ayrılıp yolumuza porsuk çayı boyunca devam ediyoruz.iki kez de tahta köprülerden geçiyoruz yol boyunca..

Buradaki piknikçiler bizim "şuradaki çiftlikte su var mıydı?" konuşmalarımızı duymuş olacaklar ki araçtan bir şişe su çıakrıp ısrarla ikram ediyorlar, su serin mis gibi, mangaldaki tavuklara da davet ediyorlar ama son 25-30km. yolu rüzgara karşı geldiğimiz için bir an önce şehre dönmek istiyoruz, 15-20km. kadar daha yolumuz var...ve bu yolun tamamını da ters rüzgarda gidiyoruz. bedensel yorgunluk bir şey değil, yorgunluk hissi yok gibi ama ters rüzgar bezginlik veriyor.sonra eşenkara yakınında Timur'la karşılaşıyoruz ve onunla berbaer bir sonraki çeşmede yine mola veriyoruz, onun tuzlu krakerlerine ortak oluyoruz...kalan son 5-10km.'de beraberce pedallayıp kente dönüyoruz. Ardımızda 120km. yol, harika yaşanmış bir pazar, tekrar yaşanılası anılar, kulağa küpe olacak dersler, muhteşem çam ormanları, bol bol oksijen bırakıyoruz.

Teşekkürler Gökhan

2. Tuğrul

Tuğrul Onursal Üye

Seviye:
    Eskişehirliler coştular bir kere ,tutabilene aşkolsun :)

Teşekkürler

Murat CER bunu beğendi.
  3. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Bu kadar güzel yerlerde pedal çevirmek ne kadar güzeldir kimbilir. Mesut Abinin dediği gibi imrenmemek elde değil. O güzelim havada oksijen bolluğunda insan kmler yapsa hiç. Gerçekten doğaya hayran kaldım. Ve Murat Abi fotoğrafların bir harika. Gökhan'a selamlar. Ellerinize ve ayaklarınıza sağlık.
    Sevgiler...

Murat CER bunu beğendi.
  4. Özcan

Özcan Forum Demirbaşı

Seviye:
    ve bizler de taşı toprağı için palavra sıkılan, şimdilerde asfalt ve beton yığınlarının içine hapsolmuş İstanbul'da yok gezi, yok tur diye yırtınıp duruyoruz.. Bir araya gelebildiğimizde ise yine o egzost dumanlarına teslim oluyoruz..

Eskişehir'i böyle yaşamaya ve anlatmaya devam edersen reçineli bir taytla kalmayabilirsin ona göre.. Ben yinede maşallah diyeyim de kazasız belasız faaliyetlerinizin devamı için.. Emek için tşk.ler twist, harika bir sunum olmuş..

Soner Sarihan ve Murat CER bunu beğendi.
  5. barhay

barhay Aktif Üye

Seviye:
    Eline sağlık kardeş... Ohhh rahatladım valla merak ediyordum fotoları ... Süper olmuş.... ...

Murat CER bunu beğendi.
  6. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Gezi raporunuzu okuduk aldık kabul ettik.
    Renkli anlatım, güzel fotolar vb. yani ders alacağımız pek çok konu var.. :in:

Ayrıntılı incelemelerimi yaptıktan sonra size tekrar döneceğim. Saygılar. :cool:

* * * * * * * * *

......ve yarım saat sonra tekrar burdayım..
    lütfen aşağıdan okumaya devam ediniz.

Bu güzel düet tarzı gezi ve paylaşım için tekrar teşekkürler..

Bazı sorularım olcak:
    1. Belcik yaylasının net rakımı kaçtı acaba.( bu soruyu şu formülden hesaplayabilirsiniz: Belcik yaylasının karkımı – (eksi) Eskişehirin rakımı = (eşittir) sonuç)
    2. ikinci sorunun cevabını sonradan kendim buldum. Size de söyliyeyim: 120 km. imiş. Sorusunu da siz yerine koyma metodu ile tahmin edersiniz.

Katkılarım:
    1. Dağda o resmini çektiğiniz beyaz güle benzeyen o güzel çiçek “kuşburnu” olabilir, diye tahmin ediyorum.
    2. Reçineyi, selülozik tiner çözebilir. Ancak bu tür tiner sentetik giysileri de eritebilir. Onun için fayda zarar oranını siz hesaplayınız lütfen..

Teşekkürlerimiz
    1. Bir Pazar gününüzü bizimle paylaşabilecek şekilde planlayıp yaşadığınız için,
    2. Foto çekebilmek için fotonuzu yanınızda taşıdığınız ve güzel görüntüler yakaladığınız için,
    3. Kolay bir rota yerine zorlu ve pek bilinmeyen bir yöreyi bizlere tanıtmaya çalıştığınız için,
    4. Susuzluğa ve tuzsuzluğa gösterdiğiniz mukavemet için.
    5. Kahvemizi molalarda unutmadığınız için.

:) :) :)

sutozu ve Murat CER bunu beğendi.
  7. Said Ergöktaş

Said Ergöktaş Forum Demirbaşı

Seviye:
    Tuğrul abime yürekten katılıyorum vee
    gerçekten keyifli bir gezi olmuş..
    bizler ile paylaştığnız için teşekkür ederiz..

Kazasız-Keyifli ve Bol Pedallı Günlere... ;)

Murat CER bunu beğendi.
  8. bulentesk

bulentesk Yeni Üye

Seviye:
    İzlerken eğlendim,sevindim,ciğerlerime oksijen girdi,tuzsuzluk hissetim,yoldan çıktım,duygulandım, gözlerim ıslanır gibi oldu.Ama ağlamadım.Yalannnn.
    Ellerinize,ayaklarınıza,gözlerinize sağlık.Çok güzel bir tur çıkartmışsınız kutlarım sizi.
    Benden selam söyleyin Kalabak deresine,Beşik deresine,Türkmen Baba'ya,Paşa konağina.Geçerken, hususi durmayın benim için;el sallasanız yeter.Merak etmesinler ben iyiyim.SEVGİLER...
    bülent YILDIRIM

sutozu ve Murat CER bunu beğendi.
  9. sutozu

sutozu Aktif Üye

Seviye:
    konu ile ilgilenen tüm dostlara teşekkür ediyorum. faaliyetlerin arkası kesilmeyeceeeek. diyerek ekliyorum saygılar

10. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    ironman.1; mesajınızı editlemek suretiyle ayrıntılı inceleme neticesi izlenimlerinizi yazdığınızdan dolayı hâlen beklemedeydim, gecikme için üzgünüm.

sorulara geçeyim :)
    1.soruya cevaben;
    yanılmıyorsam belcik yaylası 1650mt. civarında, Eskişehir ise 700mt. gibi.yani yaklaşık 900-950mt. net irtifa farkı var.
    2.cevaba sualen;
    toplamda ne kadar yol yaptınız? :D

reçineli taytımı da bu akşam deterjanlı suda bırakıp, yarın bir güzel çitilerim :) artık Mevlâ kayırsın, napalım, temizlenmezse bile o şekilde idare ederim :)

Mesut Girgiç bunu beğendi.
  11. Murat EVGİN

Murat EVGİN Bisikletkolik

Seviye:
    paylaşımın icin teşekkürler dostum..
    av sezonu acık olsaydı,o ördek resimlerini göremezdik sanırım..:)

Murat CER bunu beğendi.
  12. Mhmt_EMR

Mhmt_EMR Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Tern
    Seviye:
    Sizinle gezmiş kadar oldum...4-5- yıldır gidemediğim memleketimi ne kadar özlediğimi fark ettim bu arada...Çok güzel , teşekkürler...

Murat CER bunu beğendi.