Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Eskişehir Hekimdağ Zirve Soğuk Beni çağırıyor 13.12.2013

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Ferhat Köse tarafından paylaşıldı.

1. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Her kış olduğu gibi senenin ilk karında yine Hekimdağ zirve yapayım dedim.Eskişehir rakım 780 Hekimdağ zirve 1350 yaklaşık 9 km Yüzde 10-15 arası rampalar var Eskişehirin ayazı zaten malum ama geleneği de bozmamak lazım.3 senedir yol bisikleti ile çıkıyordum bu sene maziye gittik MTB ile çıkalım daha keyifli olur dedik ve öğlen saatlerinde verdik kendimizi yola.(verdik derken sadece ben ve bisikletim ondan çoğul :) )

İnsan her evden çıktığında bu dağı görüyorsa ve bisiklet aşığı ise bu dağa da bir aşk yaşamaya başlar.Çünkü hali hazırda tek sağlam rampamız bu dağ o yüzden çok seviyoruz.

Yola çıkmadan son pozlar :) kıyafet sağlam iniş için rüzgarlık çantada.

Trafikten uzaklaştık rampalar başlayacak birazdan.

Yol gayet açık ve temiz mtb dişli oranları çok rahat :) fotoğraf çeke çeke cıkıyorum durmadan :)

Eğimlere dikkat edelim lütfen :)

Zirveye geldik vericiye de çıkmak lazım asıl 1350 metre orası :) bu noktadan sonra vericiye kadar toprak yol ve bazı yerlerde eğim yüzde 20 den fazla bir ara yol bisikletinden alışkanlık en ufak dişliye inmeyi unutmuşum :) bisiklet mi ağırlaştı diye pedala bakınca fark ettim :) meğer 33 diş ile cıkıyormuşum :) (sram aynakolun orta yaprağı 33 )

EYE OF THE BIKER....Zirve keyfi

TRT vericisinin içine girmiyorum bu sefer. 500 metre aşağıdaki Hekimdağ köyüne inip oradaki köy kahvesi ve bakkalında çay eşliğinde ufak bir beslenme molası ve iniş .

Tur çok güzel geçti inişte doğal olarak rüzgarın da etkisiyle biraz üşüdüm ama eksi 2-8 arası bir havada bu tarz bir inişte üşümemenin imkanı yok.Bir sonraki daha sıcak havada yağan karda zirvede sucuk ekmek yapmayı düşünüyorum :) şimdi böyle gösterelim sucuk ekmeğe nasılsa hevesli çok olur :)

Hüseyin Çelebi bunu beğendi.
  2. özcan yılmaz

özcan yılmaz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Mtb konforuna alışmaya mı başladınız Ferhat bey:)

Ferhat Köse bunu beğendi.
  3. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ben bisiklette konfor aramam ki :) kullandığım yol bisikleti addict R1 piyasadaki en esnemez kadrolardan birisi sırf yarış için tasarlanmış yoldaki tüm taş parçalarını bile hissettiriyor :) 150 gramlık carbon sele de cabası mtb konforu yerine kış şartları diyelim birde ay sonu Eskişehirde mtb yarışı var katılma ihtimalim yüksek mtb ye alışma adına son olarak da inişte hidrolik fren cidden rahat oluyor.

Osman D. bunu beğendi.
  4. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    teker patlaklarına nasıl önlem alıyorsunuz ?

iç lastik tavsiyeniz nedir?

5. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Patlarsa yanımda hem yedek iç lastik hemde yama seti var çıkarıp değiştirmek 5 dakika sürmüyor ama bu sene Allaha şükür hiç patlak yaşamadım(yaklaşık 10 bin km) geçtiğimiz senelerde de senede bir yada iki patlak ancak yaşamışımdır.lastik patlamalarının birinci sebebi uygun hava basıncında kullanmamak diğer en sık rastlanan sebep de kalitesiz jant ve dış lastik diye özetleyebilirim.Bisiklete biniyorsanız bunlar her zaman olabilecek şeyler biraz şans biraz üst modelin avantajı biraz da bilinçli kullanım.

Alper bey piyasadaki en ucuz iç lastiği kullanıyorum tavsiye vereceksem ben memnunum :) isterseniz bu tip sorularınızı özelden sorun buradaki paylaşım başka konuya kaymasın yada atölye kısmına başlık açın istediğiniz tavsiyeler hususunda orada konuşalım.

ihtiyar bunu beğendi.
  6. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Tebrikler Ferhatcım, ben bu mevsimde, o ıssız yerlerde köpeklerden biraz tırsardım açıkçası. Yine güzel bir tur olmuş, pedalına sağlık.

ihtiyar ve Ferhat Köse bunu beğendi.
  7. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    evet eski bir mtb ci olarak scott scale 30 karbon ile 1640 metreye 21 km rampa çıkarak ve ağır zeminde 5 km çıkıp 5 km inerek ve bu işin zevkini fox yüzlük ile perçinleyerek mtb bittimi benim dünyamda asla mtb dağda işe yarar,
    o bisiklet dağ için tasarlandı ,
    asfaltta binelim diye değil keza asfaltta bana asla zevk vermedi,
    fox yüzlük maşa sıfırı eski fiatı 600 yuro idi
    adam bu maşayı sert araziye gir diye yapmış cillop gibi asfaltta sür diye değil,
    güzergahlara göre bisiklet seçimi ,
    1976 da pejo yarış ile başlayan serüven 90 larda dağlara yani mtb ye dönüştü ise son kertede son aşamada cyclo cross 'a odaklandık artık
    mevcut bisiklet artık mtb den dönüştü hibrite 28 janta 700 x 32 teker ile eski halinden 1000 kat daha hızlı bir konuma geldi makine ,evet 26 janttan 28 janta ,
    olay ağır stabilize yollarda ve düz toprak zeminlere dalarak hız yapma konumuna geldi tabi oradanda asfalta geçerek olayı harmallamak ,3 ayrı etapın bana verdiği zevk başka tabi,

evet ferhat dostum biliyorum güç topluyorsun eminim gene yola geçerek kesin patlatacan 350 km bi günde zamana karşı ,zati kışın yatmayan bahara öyle bi patlatırki cümle alem şahit olur ,
    asfaltta basmak başka onun zevki ayrı evet yol canavarı ile 23 hacim ile ama sadece konumu asfalt o bisikletin ,
    sonuçta mtb olsun yol bisikleti olsun ve cyclo cross olsun bana göre üçüde gerekli,,,

ihtiyar ve Ferhat Köse bunu beğendi.
  8. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Teşekkürler dostum geçen hafta 10 derecede soğuk diyordun ya anla halimi :) köpekler donmuş açıkçası gördüklerimin de hiç sesi çıkmadı :)

Abi bende kışları durmak yok biliyorsun bu sene mtb bisikletimde oldu diye bu soğukları mtb ile geçireceğim yol bisikleti ile bu sogukta antreman olmuyor hızdan dolayı rüzgar çok vuruyor mtb ile hem yükske kadans hemde ağır bisiklet oldugundan güç arttırımı mümkün bu kış boş beleş gezmek yok ne zaman bisiklet üzerine cıkarsam antreman tarzı binmeye devam şubat başı ile sert antremanlar başlayacak bombayı Mayısta düşünüyoruz :) son bomba da Eylül gibi olur muhtemelen.

9. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Fotoğraflara bakınca soğuk olduğunu görmek mümkün,
    fakat içindeki bisiklet aşkını görünce içimiz ısındı.
    ayaklarına sağlık.

10. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Canım çekti şimdi ama daha cesaret edemiyorum. Bu havada gidiş-geliş ne kadar sürdü?

11. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Seninki kadar olamaz Soner kaç kıta kaç km hemde aile boyu :) sağlıcakla kal

Serden çekinecek bir şey yok rampa kısmı 9 km civarı, yürüyerek cıksan 2 saati geçmez :) ben mtb ile bir saatin altında çıkıyorum yol ile 35-40 dakikada :) tabi tırmanışın başladığı noktadan.inişi hesaplama tamamen senin cesaretine ve frenleme gücüne kalmış :)

ihtiyar ve Serden Us bunu beğendi.
  12. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Yok abi ondan değil ben geçirdiğim kazadan dolayı çekiniyorum. Özledim yol yapmayı yoksa. :)

13. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bir dahaki çıkış ekip ile olacak muhtemelen, haber veririm toplu çıkarsak çekıncen kalmaz

Serden Us bunu beğendi.
  14. Kader Kerem

Kader Kerem Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Tam diyordum ki kış geldi kar yağdı bi bozdağ yapalım diye ama sen benden erken davranmışsın abi :) Ayağına sağlık bu soğukta güzel bi tür olmuş..Manzaralarda muhteşem :) Kışın bisiklet sürmenin zevki de bi ayrı he resimlere bakınca bile hissediyorum :)

15. serkan caz

serkan caz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    selam Ferhat abı slx ler performansı olarak nasıl beyendın mı bende bılecıkde gulumbe rampa ınısınde xtlerle nerdeyse takla atıyordum cok fecı bı alet açıkçası :) bırdahakı toplu cıkısa haberım olursa katılmak ısterım canı gönülden görüşmek uzere süper bı tur olmuş ıstahımı kabarttın açıkçası :)

16. A.Aşkar

A.Aşkar Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Ben şuan evin içinde üşüyorum abi , senin fotoğrafları gördüm daha çok üşüdüm :) Ayağına sağlık ama keşke bir kamera olsaydıda iniş videosunu çekseydin ya :(

ihtiyar bunu beğendi.
  17. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Eskişehir iç anadolunun açık ara en insancıl, en insan dostu şehiri. Şu içini acıtan soğuklarda bile haller gençlik merkezine gider bir insan curcunası içinde sıcak çayınızı içer sesler ve renkler arasında kendinizi bambaşka bir heyecan ortasında bulabilirsiniz. Veya Ferhat kösenin sergilemiş olduğu performans gibi hekimdağı üzerindeki uzun platoyu aşıp orta sakarya ırmağında dünyanın hengamesinden uzak bir yeryüzü vahası ile karşılaşabilirsiniz. Benim favorim ulu bozaniçin altında tepeye adını veren köyde köpüklü bir kahve içmektir. Eskişehirin soğuğundan, şehrin hemen 30 kilometre uzağında 200 metre rakımda akdeniz iklimi ile karşılaşmak çok ilginç bir deneyim olacaktır. Bu zemheri günü Sarıcakaya bağlarında hala ağaçların üzerinde altın sarısı ayvalar sarkıyorsa bende varım Ferhat köse.

ihtiyar bunu beğendi.
  18. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Kader bir sonraki karda yapalım bu çıktığımda tipi yoktu eskiyi andım doğrusu tipi olunca daha manidar :)

Serkan temerrüt oldu 38 :) yol bisikletinin fren gücünden sonra bana her fren sağlam ayrıca cocukluğumuz arka tekere ayakkabı sokarak fren yapmak ile geçtiğinden mevcut sistemlerin hepsi mükemmel :) eskiden ön olsa arka olmaz papuç hiç bulunmaz tel belki bazen iki fren de olmaz ayakkabı tabanına güvenirsin :) ama sana xt leri takarken söylemiştim dikkat et bu epey farklı diye dediğim cıkmış Allahtan kaza yaşamamışsın bende Ankara Anıtkabir ziyaretinde ilk sert frende gücü hissetmiştim.

İniş pek kameralık değil Ali bey ben bu tip inişlerde riske hiç girmiyorum gayet sakin ve bol frenlemeli oluyor zaten aşırı soğuktan piyasadaki en kaliteli eldivenleri kullanmama rağmen parmak uçlarında soğuğu hissettim bu inişte.

mehmet bey oralara çok gittim biliyorsunuz ama sizde haklısınız hiç kış şartlarında gitmedim tecrübe etmek lazım bu sene 2014 te neden olmasın ama o taraflar tek başına çekilmiyor ekip toplamam lazım dönüş çok uzun ve sert muhabbetsiz geçmiyor :)

mehmetsunu bunu beğendi.
  19. Kader Kerem

Kader Kerem Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Tammdır abi haber bekliyorum senden :)

20. Ozan Güneri

Ozan Güneri City cyclists

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bu ara haftada ortalama 84 saat çalıştıgımız için eşimle, sizin resimlerinizle avunuyoruz.Bu soğuklarda çıkmak nasip olmadı.Çok güzel kareler keyifli bir tur olmuş.