Eskişehir Dikey Limit 2012 (23 Eylül 2012)

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Evet arkadaşlar geçen sene Dikey limit serileri içerisinde 3 tur yapmıştık .Bu sene sıcaklardan cesaret edememiştim baktım hafta içi havlar serinledi bu hafta sonu yapalım dedik ama hava yine yanılttı bizi oldukça sıcaktı bir ara 35 dereceyi gördüm km saatinde.Turu anlatmadan önce şöyle bir giriş yapmam lazım Eskişehir rakım 780 m biz bu dikey limit serilerinde Eskişehirin en yüksek noktası Hekimdağa tırmanıyoruz yaklaşık 1350 metre rakıma çıkıyoruz oradan 150 metre rakıma Sakarılıca bölgesine iniyoruz sonra tekrar başka bir yoldan 1350 metre rakıma yükseliyoruz.Kısacası toplamda 90 km gözükse de oldukça zorlayıcı bir rota yaklaşık ilk tırmanışta 10 km yüzde 10-15 arası eğim tırmanılıyor(grafikte yüzde 12 diyor ama ben çıktığımı bilirim :) ) sonra 150 metreye sert bir iniş ve ikinci tırmanış yine aynı yüzde eğimlerde(bazı noktaları daha fazla) yaklaşık 16 km çok sert tırmanış yapıyoruz sonrasında bir 5 km hafif tırmanış ile yeniden 1350 metreye çıkmış oluyoruz.İniş ise oldukça keyifli .Turu incelerken bu bilgilere dikkat etmenizi rica ederim.Bu sıcaklıkta bu eğimde bu tur oldukça büyük bir başarıdır.takip edenler bilir ben ve ekibim düz yol ağırlıklı artı 200 km turları çok rahat ve muhabbet eşliğinde yaparız ama bu serilerdeki turlarda genelde ses soluk çıkmaz :) buradan bile anlaşılıyor turun sertliği.Neyse lafı çok uzattım kusuruma bakmayın(fotoğraflar da çok) artık anlatıma geçeyim.

Önce eğim grafiği

(link)

Sabah 09:00 buluşma noktası (Ömer Korkmazın evinin karşısı) ama Ömer ben arayıncaya kadar katılamayacağını belirtir bir bilgi vermedi o yüzden sitemle kınıyorum :) Her ne kadar simit ile bu işler olmaz desem de Kaderin simit yemesini bekleyip yola çıkıyoruz :)

(link)

Çıkacağımız ilk dağ Hekimdağ gözüktü sabah kpss sınavından dolayı trafikte oldukça oyalandık.

(link)

Yaklaştıkca dağın heybeti artıyor..

(link)

(link)

Artık yükselmeye başladık .....

(link)

(link)

İlk tırmanışın ortası ekip dağıttı :) birisi 3 aydır pedal çevirmemiş diğeri 10 kilo almış durum vahim turu yarıda bırakacaklarını konuşuyorlar ama bırakmadılar :) bir tanesi bırakalım dese diğeri anında geri dönecek sesimi çıkarmıyorum zirvede gazı vereceğim :)

(link)

(link)

Ve zirveye ulaştık yavaş olduklarını zannediyorlar ama oldukça tempolu çıktılar kutluyorum....

(link)

(link)

Hekimdağ köy kahvesinde çay molası ara gazı burada verildi :) hayatları boyunca unutmayacakları manzara ve rampayı çıkma şansını bir daha elde edemeyeceklerini anladılar .Zaten bir inmeye başlasalar geri dönüş şansı yok mecbur tırmanacaklar :)

(link)

Ve artık iniş başlıyor bu kısımları anlatımsız göstereyim oldukça sert ve hızlı iniş oldu 2-3 noktada durup fotoğraf alabildim.....

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

Sakarılıca köy kahvesinde durduk ama manav olmadığını öğrenince (muz almak için) yolu biraz uzatıp Mihalgaziye geçiyoruz

(link)

Mihalgaziye geçişte mükemmel manzarayı affetmiyoruz.....

(link)

(link)

Mihalgazide durduk ama buranın manavında da sadece elma vardı oda bizi kesmedi kahvede çay içip kalktık .Bu arada kahvede çalan arabesk müzik biz oturduğumuz sürece hiç kesilmedi ve maziden kalan anıları tekrar canlandırdık bizim yaş gurubunun gençliği bu şarkılar ile geçtiğinden hepsinin anısı mevcuttur bir yerlerde :)

(link)

Ve artık büyük tırmanış başlıyor .......

(link)

Çeşme başı molası geçen sene bu çeşmenin başında 40 derecede kıpkırmızı bir fotoğrafım vardı onu hatırlıyorum.....

(link)

(link)

Tırmanışa devam bitmiyor ki :)

(link)

(link)

Dik tırmanışın son 4 km sinde atalan köy çeşmesi bizimkileri beklerken keyif yapıyorum :)

(link)

İnsan yol bisikletini neden sever işte bu görüntüden :)

(link)

Bizimkiler oldukça gecikti tepede bir yırtıcı kuş dolanıyor :) meğer 300 metre öncesindeki ufak çeşmede keyif yapmışlar......

(link)

(link)

Onlar gelince ben hareketleniyorum......

(link)

Ve artık dik tırmanış bitti bu noktada değirmen alabalık tesislerine dalıyoruz :)

(link)

(link)

(link)

(link)

Bizimkileri beklerken mangal üstü demlenmiş çay keyfi.......

(link)

Yine mola vermişler oldukça beklettiler.....

(link)

(link)

Ev yapımı sucuk ve kiremitte alabalık......

(link)

Üstüne mangal üstü çay......

(link)

tekrar yola devam ediyoruz yaklaşık 5 km hafif eğim ile (yüzde 3-7) zirveye çıkıyoruz....

(link)

Ve artık Eskişehir gözüktü kaskımın üstünde :)

(link)

iniş çok hızlıydı fotoğraf almadım ama indikten sonra dönüp arkamıza baktık sağdaki tepesinde trt antenleri olan ilk çıktığımız yer direk ile binanın üstünde gözüken zirve ise indiğimiz yer ......

(link)

Çok güzel bir turu daha kazasız belasız atlattık çok şükür katılan Eser Sevinç ve Kader Kerem kardeşlerime teşekkürler.Bu kadar formsuz hallerinde bile bu turu hakkını vererek bitirdiler tekrar kutluyorum......

Scudo

ulaş kaya

Forum Bağımlısı
Tepki
405
Bisiklet
Cannondale
Ferhat tur güzel ama ekip ayar istemiş sende gerekleni yapmışsın.

Yol bisikleti ile dağa taşa çıkıyorsun maşallah .Ben kötü asfalta zorlar diye düşünürüm.

Turu güzelce fotoğraflayıp aktardığın için teşekkürler.

Pedallarınıza kuvvet.

10 kilo fazlanın 2 si gitti sayılır:)Tura devam.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@ulaş kaya
Çok teşekkürler.Ekip her zaman sağlam ama psikolojik olarak bazen salıveriyorlar.Ben hepsinden eminim onlarca kalabalık turun arkasından en sağlam arkadaşlar ile beraberiz.Zaten azıcık kendini zayıf hissedenler benimle bir daha tura gelmiyor :) o yüzden Eskişehirde giderek sevilmeyen insan olmaya başladım gibi :) gurup işini yorucu olduğu için bıraktım kendi hesabımdan tur düzenliyorum ama ekip muhtemelen değişmez.Zaten bu tempolara bu kilometrelere dayanacak Eskişehirde başka bisikletçi de yok denecek kadar az, olan da mtb kullandığından bir şekilde bizden uzak kalıyor bizim gurupta mtb kullanıcısı yok herkes yol bisikletçisi. Hepimiz mtb den geçtik, yol sevdası bizi bu noktalara getirdi.

Kader Kerem

Daimi Üye
Tepki
108
Bisiklet
Whistle
3 aydır bisiklete binmeyen ben oluyorum galiba :D eve geldiğimde kendimi yatağa zor attım valla yaa :) 3 ayın acısı çok fena çıktı yalnız yaa öldüm bittim resmen ama hepsine değdi manzaralar muazzamdı, ala balık sucuk şahaneydi...daha nolsun yahuu :) Ferhat abi sen bize güvendikten sonra biz daha ne rampalar çıkarız valla :) Eser abi Ferhat abi çok teşşekkürler hiç unatımıcam bi tur oldu benm için ayınıza sağlık :)

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bunlar da benden olsun

https://lh3.googleusercontent.com/-HHj9EG9aHb0/UF9Ohq4ps5I/AAAAAAAAEmM/i9SZ56S3bvc/s860/Photo-1651.jpg

https://lh4.googleusercontent.com/-E_921mGg7VE/UF9OhScbDOI/AAAAAAAAEmM/XIapFLpfbSQ/s860/Photo-1652.jpg

Dönüşte tırmanış başladı
https://lh4.googleusercontent.com/-v0q-3o6OV_E/UF9Ogp7aUQI/AAAAAAAAEmM/z_b76ficTws/s860/Photo-1653.jpg

Aşağıda bir köy var uzakta oralardan bir yerden geldik
https://lh4.googleusercontent.com/-6OAoY_X2Y38/UF9OqBLEMII/AAAAAAAAEmM/36cyY_x3ITQ/s860/Photo-1659.jpg

veee, yemek yiyeceğimiz yerde Ferhat bizi beklerken mola verdiğimizi düşünmüş, ama lakin ki öyle değildir, böğürtlenlere çöktük Keremle beraber, ekşi ekşi çok güzel gitti o yorgunluğun üzerine
https://lh3.googleusercontent.com/-wihKSzLOcc8/UF9OslppqGI/AAAAAAAAEmM/cxNc92heDvw/s860/Photo-1660.jpg

Kendi adıma geçtiğimiz ay performans turlarına artık katılmayacağım demiştim ama alışmışız bir kere katılmadan da olmuyor, 10 kilo alan vatandaş ben oluyorum :) biraz aldığım kiloları veririm dedim. 2 haftadır sabah 7 akşam 9 çalışmaktan vücudum yorgun düştü, bozdağ zirveye çıkarken zorlandım, zirveye varınca geri dönmeyi düşündüm, dönüşte gereksiz zorlamayayım dedim ama hekimdağ köyünde mola verince gitme kararı verdim, iyi ki de gitmişim, uzun zamandır görmek istediğim bir yerdi.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Bisiklet sporunda en sevdiğim taraf rampa çıkmak. İnmek de ayrı bir zevk ama rampa çıkarken insan sınırlarını zorlayabiliyor. Bu gezi de böyle bir gezi olmuş.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Tüm yorum yazan arkadaşlara teşekkürler.Bir kaç tanesine cevap yazayım :)

@ömer korkmaz

Ömer o sebep için gelmediysen cidden ayıp etmişsin hallederdik bir şekilde En kısa zamanda tekrarlayalım biraz zor bir sonraki dikey limit serisi 190 km ben bir defa yaptım bir daha yaparmıyım bilemem :)

@muratcolakoglu

Murat bey emin olun hiçbir ağrı duymayacak ben bugüne kadar ertesi güne kalmış bisiklet ağrısı çeken görmedim duymadım(kendi çevrem için bahsediyorum ayda yılda bir pedal çevirenler için belki olabilir bu gençlerin mazisi sağlam sıkıntı olmaz :) ) ayrıca acı yoksa gelişme de yok prensibi her zaman geçerlidir :)

@emrahozkan

Emrah bey Ankarada sağlam ekipler var bende Ankaralıyım.Forumda çok bulunmuyorlar bir kısmı Güngörler bisiklet tayfası mesela.Forumda sadece Serkan Hilal var oda pek paylaşım yapmaz ama kendi ekibiyle çok sağlam turlara imza atıyor.

Son olarak Eser fotoğraflar için teşekkürler.Bence bir tartıl minimum 2 kilo gitmiştir 1 kilosu sıvı kaybı dersek net 1 kilo indin derim :)

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Barış TURAN

Haftaya pazar günü inegöl yapabiliriz hazırlan Barış Bursa ekibini komple İnegöle davet edeceğim :) hafta içi görüşelim netleştirelim......

• Beğen
Tepkiler: Eser Sevinç

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Derya Keçeci

Çok teşekkürler Derya abi .Diğer rota biraz sıkıntılı yaklaşık aynı seviyede rampa çıkıyoruz ama ortasında 60 ve son inişten sonra 50 km düz yol yapmak gerekiyor toplamda 190 ediyor geçen sene benimle birlikte gelen 2 arkadaş tamamlayamamış son tepede bir köyde mahsur kalmışlardı eve gidip tekrar arabayla onları almaya dönmüştüm bu sene yaparmıyım bilemiyorum.

Sonbahara gelince benim en çok keyif aldığım mevsim.Yağmur ilkbahara göre daha az hava daha müsait.Yapabildiğim kadar km yapacağım bu sonbaharda da.Senenin başında biliyorsun çok eksiğim var geçen sene 8-10 bin km çok rahat çıkarmıştım bu sene çıkmayabilir.

Kader Kerem

Daimi Üye
Tepki
108
Bisiklet
Whistle
@muratcolakoglu

Daha önceki turlardan tecrübeliyim pek bişey olacağını sanmıyorum..ama olcaksada böyle turlardan sonra olsun :)

@ferhat köse
Bu sezon bütün turlara katılmak istiyorum yağmur çamur rampa farketmez :D Tabi önce biraz antreman yapmakta fayda var ;)