Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Eskişehir Akıllı Bisiklet Sistemi ( BASKİ - ESBIKE )

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Engin ATAL tarafından paylaşıldı.

1. Engin ATAL

Engin ATAL Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Odunpazarı Belediyesi tarafından hizmete geçirilecek olan Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi ‘BAKSİ’, toplamda 10 istasyon ve 100 bisiklet ile hizmet verecek. İlk olarak Azerbaycan’da faaliyete geçirilip ardından İstanbul’da kullanılmaya akbaşlanan BAKSİ, Türkiye’de 2. kez Eskişehir’de faaliyete geçecek. Bisikletler kredi kartı veya ‘ESBİKE’ isimli abonman kartlarıyla kiralanabilecek. Firma Yetkilisi Coşkun Alan, “Bisikletler, her istasyonda bulunacak olan 3 adet güvenlik kamerasıyla izlenecek. Ayrıca her bisiklette bulunan GPS cihazlarıyla bisikletler hep takip edilecek” dedi.

3 HAFTA İÇİNDE BAŞLAYACAK
    Bu sistemin 3 hafta içinde tamamlanacağını belirten Alan, “Kredi kartını ya da abonman kartını okuttuğunuzda cep telefonunuza bir şifre gelecek. Bisikletler, bu şifre ile kiralanacak. Bisikletler, Sümer Mahallesi’nde 1 adet, Osmangazi Üniversitesi’nde 2 adet, Atatürk Kavşağı’nda 1 adet ve Valilikte 1 adet bulunacak olan istasyonlardan kiralanacak. Her istasyonda 15 adet bisiklet bulunacak” şeklinde konuştu.

Umarım insanlarımız yapılan bu hizmetin kıymetini bilir ve bizlere yakışır şekilde kullanır. Hepimize hayırlı olması dileklerim ile , umarım ülkemizin her şehrinde bunun gibi projeler görmek ümidiyle..

2. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Doğrusu çok güzel, Eskişehir bisiklete, bisiklet de Eskişehire yakışır.

Şehre Deniz bile getirdiler gittim gördüm neredeyse Disneyland potansiyeline sahippark var. Odunpazarı gençler ve çocuklar için harika bir yer.

cengizhan yıldız bunu beğendi.
  3. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    istanbul izmir derken şimdi eskişehir. yaygınlaşma olması güzel.

4. Engin ATAL

Engin ATAL Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ben istasyonları ilk gördüğüm de tahmin etmiştim fakat emin olamadım. Yakından incelediğim de , gerçekten çok hoşuma gitti :)

cengizhan yıldız bunu beğendi.
  5. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Şehir içindeki hemen hemen bütün caddelerde bisiklet yasağı varken böyle bir şey de çok yerinde olmuş! Her ne kadar yasağı pek takan yok ama piyango gibi ceza kestikleri olmuyor değil.
    İyi niyetle düşünmek ve şehir içerisindeki yasağın bu uygulamayla kalkacağını umut ediyorum.

Eskişehir için şöyle de bir şey var, giderek araç trafiği artıyor ve bununla birlikte "HANZO" sürücü oranında araç trafiğinden daha da fazla artış var, şehir içerisinde yapılan tranway ve tren yolunun yer altına alınma çalışmaları nedeniyle bazı kilit noktalarda neredeyse tek bir alternatif yol ve aşırı trafik yoğunluğu mevcut, araç sürücüleri zaten sabırsızken bu yaşananlarla birlikte iyice delirmiş durumdalar.

Umarım bu bisiklet projesi yaygınlaşır ve güvenli yollar sağlanırsa bir çok kişinin kullanacağından ve trafik sorununun biraz olsun azalacağından eminim.
    Çevremde bir çok kişinin ulaşım aracı olarak bisikleti kullanmak istediğini ama özellikle güvenlik nedeniyle tercih etmediklerini biliyorum.

6. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Geçen hafta sonu Eskişehir'deydim. Öğrenciliğimin bittiği 2007 yılından beri çok şey değişmiş. Trafik berbat bir hal almış mesela :D
    Umarım tren yolunu alta alma çalışması bittikten sonra düzelir ve umarım şehriniz güzel bisiklet yollarına kavuşur. Parça parça olan ve ucunun nereye vardığı belli olmayan bisiklet yolları çok komik duruyor :)

7. Atalay ÇELİK

Atalay ÇELİK www.fb.com/birazgunesbirazpedal

Adı:
    Atalay ÇELİK
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Kayseri de de yokmu bu sistemden?

En son 2 sene önce gittiğimde Kaybis denilen bir sitem vardı istasyonlarda bisikletler vardı Yukarda sadece 2. sehir olduğu yazıyor. Kayserideki sistem kaldırıldımı öyle değilse farkı nedir?

Eskişehir in bana yakın olması hasebiyle kredi kartım sağolsun bu sistemden faydalacağıma eminim :) Bu güzel bi haber :)

8. Ali Ceylan

Ali Ceylan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çok iyi olmuş bu.Ülkemiz gelişiyor ama biraz da insanlarımızı eğitmek lazım.

9. Turker.E

Turker.E Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    kayseride hala var o sistem :)) 3 sene olmuştur herhalde...bisikletler canavar gibi gidiyor..