Eskişehir 23/04/2006 kuzey sektör :)

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
23/04/2006 pazar..bahar havası..yağmur ihtimali olan..güneşi de cömert davranan bir hava..16/04 pazar olduğu gibi yine Eskişehir'in kuzeyine, sündiken dağ sinsilesinin güney sırtlarını aşmaya gidiyoruz...

Eskişehir'den çıktık, Muttalip köyünü geçtik..tırmanış birazdan başlayacak, fonda görülen dağlar aşılacak

Gökhan ve Barbaros'un tempoları gayet iyi, önden hızlı hızlı tırmanıyorlar

çok fazla seçilmese de asfaltta turuncu tişörtlü ben geliyorum, aheste, yorgun..ardımızda Eskişehir düzlüğü..

zirve sırt hattını aştık, genellikle iniş bazen de hafif tırmanışlı rotamız 1200m. rakımlı Hekimdağ geçidine uğruyor, Eskişehir 700m., gideceğimiz son nokta ise yaklaşık 350m.

çeşme başı..çay ve muhabbet..dağcılıktan kalma alışkanlık, termosta sıcak çay..

çeşmebaşında barbaros ve gökhan.

yola devam.dağın güney yüzü yüksekleri meşe, aşağılar meşe ormanı ile kaplı..Yarımcayı geçtik devam ediyoruz..

ve nihayet asfalt etabımız sona eriyor..yaşasın, artık MTB'nin hakkını verme zamanı.

iniş etabı ve toprak yollara başlamadan önce frenlerin kontrolü gerekli..

toprak yolda ilerlerken biraz sonra dağcı grubu ile karşılaşıyor, laflıyoruz. henüz beklemedeyiz, vadi yatağından tırmanıyorlar..

orman içinde araziyi ve asfalt yolun gittiği vadiyi görebildiğimiz noktalarda durup başka rota ve etap çıkarma gayretindeyiz :)

toprak yollarda hızlı ve keyifli bir iniş...devamında çeşmesi de olan harika bir yayla..

karşı sırtları ve vadiyi incelemeye devam :)

bozaniç kayaları arka planda..çok heybetli görünürler aşağıdan bakınca,bu kez yüksekteyiz ve heybetten eser yok :D

geldiğimiz yollar ve az önce durduğumuz yayla..

patikalar, toprak yollar rotanın genel karakteristiği...

yine bir mola anı..arkada görülen sırttan geliyoruz.

ve molada ateş hızlandırma tekniği..gazete sallamakla, üflemekle uğraşmayın ;)

molanın ardından yola devam..derenin kestiği rota...

az önce karşı sırtlarda geziyorduk :)

patikada iniş....

az önce heybetini kaybettiğinden bahsettiğim Bozaniç kayaları yeniden heybetli görünüyor...Sakarya nehri üzerinde, arkada Bozaniç..Mihalgazi ilçesindeyiz ve rota son buluyor.

teşekkürler Gökhan & Barbaros...

**7 haftadır devam eden haftasonu faaliyetletlerimizin ikincisiydi bu faaliyet..vakit ayırabilirsem hepsini upload edip sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Scudo

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
"I think to my self, that a wonderful world"

Nasıl tesadüf oldu, sabahın köründe bu şarkı ile uyandım, bir tesadüf bilgisayarı açtım ve ilk sizin mesajınıza tıkladım.
Şarkıda anlatılan yer Eskişehir olabilir mi acaba ?
Diğer haftalarıda bekleriz. Lütfen.

not: Fotoğraflardaki kayalara kaya çıkışı yapılabiliyor mu, kaya yapısı nedir ve uygun kaya ise daha önce boltlanmış rota var mı acaba ? teşekkürler.

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
I see trees of green, red roses too
I see them bloom for me and you
And I think to myself what a wonderful world.

I see skies of blue and clouds of white
The bright blessed day, the dark sacred night
And I think to myself what a wonderful world.

The colors of the rainbow so pretty in the sky
Are also on the faces of people going by
I see friends shaking hands saying how do you do
They're really saying I love you.

I hear babies crying, I watch them grow
They'll learn much more than I'll never know
And I think to myself what a wonderful world
Yes I think to myself what a wonderful world.

neden olmasın? :)

Bozaniç kayaları olarak bahsettiğim son fotoda görülen kayalarda tırmanış denememiz olmuştu, ancak kaya yapısı çok verimsiz, çürük, sikke çakıyoruz ama sikkenin sesinden belli iş yapmayacağı :( biraz yükseldik ancak durum böyle olunca şansımızı zorlamadık..

Eskişehir'de boltlanmış rota sanırım yok.varsa sivrihisar karakaya sektörde belki.ancak yukarıdaki faaliyette gittiğimiz Sakarya Vadisi'nde boltlanmaya müsait sağlam kaya yapısı mevcut. bununla ilgiyi barbaros'un bilgisi vardır.

ilginiz için teşekkürler.

barhay

Aktif Üye
Tepki
165

Selam ;

Adamım geçte olsa faaliyet fotolarını patlatmışssın.. teşekkürler..

Ataruh, Fotğraflardaki gözüken kaya kütlesi bozaniç kayalıkları .. Muratı ında
dediği gibi bu kaya yapısı çürük ve güvenilir olmayan bir yapıya sahip.. Daha önceden de başka arkadaşların deneyimlerinden hatırladığım kadarıyla yapı spor tırmanışa uygun değil.. Geleneksel bir kaç deneme oldu ama sikke çaktığın kaya patlıyor...malzeme yerleştirmek ayrı bir dert. güven vermiyor.. bu yapı görsel olarak izlemek için gayet ideal..:) Kaya yapısı hakkında pek bilgim yok.açıkçası .. Ama aynı hat üzerinde sakarya nehri devamında alpagut köyü yakınlarında kireç taşı çok sağlam kayalar var.. Bilecik balıkkaya ve pelitözündeki kaya yapılarının aynısı... aynı hat üzerinde inhisar ilçesi güney istikametinde çalkara denilen mevkiide super çok büyük ve sağlam kaya yapıları var.. buradaki yapılar aladağlar cimbar vadisindeki 200 mt duvarları andırıyor..çok uzun duvarlar.. Ama bu bahsettiğim yer lojistik olarak iyi değil... ulaşım problemi var.. doğal hayat olarak çok bakir ve güzel... Hal böyleyken buraları boltlamak insanların buralara ulaşımını sağlamak zor olduğundan bu yerleri şimdilik doğal hayatına bırakmak daha mantıklı geliyor..

Aslına bakarsan dediğim bu bölgeler kaya için çok ideal ama buraya kaya tırmaşı yapan devamlı... olarak.... öztürk kayıkçı , doğan palut gibi arkadaşların yerleşmesi gerekiyor..:)) Zannediyorum geçen sene ben askerdeydim o sıra.. Öztürk kayıkcıyla , Tunç fındık eskişehir e dia gösterisi için geldiklerinde bizim ekipten elemanlar götürmüşler dediğim yerlere... bir etüt yapıldı ..

Daha önce de Doğanla paslaşıp fotolarını göndermiştim ona... Ama dediğm gibi lojistik..gerekli..spor tırmanış için..

Dahada güzelyerler var ama tırmanış için şimdilik bilgiler ben den bu kadar..

sevgiler

• Beğen
Tepkiler: Murat CER

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
"""""""""I hear babies crying, I watch them grow
They'll learn much more than I'll never know
And I think to myself what a wonderful world
Yes I think to myself what a wonderful world.

neden olmasın?"""""""""""

Ben sabah sabah yanlış yazmışım. that değil what olacak. teşekkürler twist of faith. Yaşadığımız yeri sevmeye başladığımızda, bir iki masa ( acaba ne masası ? :) ) , bir iki spor ( acaba ne sporu ? :) ) , bir iki sohbet arkadaşıda varsa , orası cennet olmalı gerçekten.
Kayalıklar ise vadi kenarı , yamaç olmayıp da tepenin üstünden sivrildiği için çok zevkli olur gibi görünüyordu, o sebeple sormuştum. Biraz da yeni olduğumuzdan , hazır hat arıyor tabi gözlerimiz. Teşekkürler.

""""""""""""""Ama bu bahsettiğim yer lojistik olarak iyi değil... ulaşım problemi var.. doğal hayat olarak çok bakir ve güzel... Hal böyleyken buraları boltlamak insanların buralara ulaşımını sağlamak zor olduğundan bu yerleri şimdilik doğal hayatına bırakmak daha mantıklı geliyor..
Aslına bakarsan dediğim bu bölgeler kaya için çok ideal ama buraya kaya tırmaşı yapan devamlı... olarak.... öztürk kayıkçı , doğan palut gibi arkadaşların yerleşmesi gerekiyor..) Zannediyorum geçen sene ben askerdeydim o sıra.. Öztürk kayıkcıyla , Tunç fındık eskişehir e dia gösterisi için geldiklerinde bizim ekipten elemanlar götürmüşler dediğim yerlere... bir etüt yapıldı ..
Daha önce de Doğanla paslaşıp fotolarını göndermiştim ona... Ama dediğm gibi lojistik..gerekli..spor tırmanış için..
Dahada güzelyerler var ama tırmanış için şimdilik bilgiler ben den bu kadar.."""""""""""""

Verdiğin bilgiler için sanada teşekkür ederim Barhay. Bazı yerlere keşke hiç yol yapılmasaydı dediğimiz oluyor bazen. Tam bir tırmanış bahçesi olan, Gebze ballıkayalar her geçen gün nasıl kirleniyor anlatamam. Maalesef bunuda günübirlik, piknikçi olarak gelenler yapıyor. Biz dönüşte çöp toplarkende garip garip bakıyorlar. Ulaşım problemi çözülmesin bazı yerlerin,hem uzun bir yürüyüş yaparız, hem kamp yapmak zorunlu olur, şehre dönüp otelde yatmak yakışmaz dağcıya. :)

Aşağıda Yalova Su düşen şelalesinde sadece benim topladığım çöpler görünüyor.

(link)

Bunlar da diğer arkadaşların topladıkları. Sadece yol üzerindekler bu kadar.

(link)

• Beğen

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737

Ülkemizin her yeri güzel, her yeri harika bisiklet parkuru.

Gördükçe imrenmemek imkansız.

Fotolarınız ve bizimle paylaşımınız için teşekkürler..

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
ellerinize sağlık...öyle yada böyle, az yada çok çevreye faydalı olmaya çalışıyoruz..

bir arkadaşımızın ilk kampını yaptığı, ilk yırtıcı kuş gözlemini gerçekleştirdiği bölgede çöp toplama işlemini geçmiş yıllarda biz de yapmıştık.tabii bu ilk kamp ve ilk kuş gözlemi bundan kabaca 25 yıl önce olduğu için çok rahat ve keyifli günler sürmüşler.biz kısa sürede 6-7 çöp poşetini tıka basa dolduracak kadar çöp toplamıştık.çöp poşetleri de ceset torbası kadar büyüktü..maalesef değerini bilmiyoruz, hor kullanıyoruz..

sevgi&saygı ile..

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737

Hocam,
sanat adamısın, halk adamısın, doğa adamısın, örnek sporcu ve örnek insansın vesselam..

• Beğen
Tepkiler: Soner Sarihan

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.806
Sevgili Murat Bey süper bi gezi. Çok güzel bi parkur. Grupta güzel. Daha ne ister ki insan. Diğer gezilerinizide merakla bekliyoruz.
Sevgiler...

otec

Forum Bağımlısı
Tepki
712
süper bi teknik gibi görünüyo

bu sudan geçmeyi dener ve geçerdim sanki. geçilmiycek gibimiydi? merak ettim

çoook güzelmiş.. böyle resimler/videolar beni çıldırtıyo.
kendimi vurucam yollara, dağlara

kurda kuşa yem olucan,otur oturduğun yerde, saat gecenin 1i. :D :D

barhay

Aktif Üye
Tepki
165
Selam ;

Hatırladığım kadarıyla suyun son kısmı baya derindi.. Evet fotodan san ki geçileçekmiş gibi görünüyor ama son kısım derindi ....

Maalesef ki ataruh haklısın insan kalabalığının olduğu her yerde çöp denilen hadise var olmakda .. Dediğin gibi genellikle piknikçiler buna neden oluyor ..Yukarıdaki fotoğraflarda çeşme başındaki fotoğrafda da çeşmenin etrafında bir çok çöp yığını vardı ..tabi bide görsel olarak çeşme duvarına ilanı aşk eden yazılarıda ben çöpten sayıyorum .....Sonuna kadar katılıyorum sana ..ne kadar az insan o kadar az doğa kirliliği....bence.. Elleriniz der görmesin ellerinize sağlık.....

sevgiler

• Beğen

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
@otec

teknik kesinlikle süper işliyor.lazım olursa mutlaka deneyin.hele ki fotodaki gibi ayaklığı olan bi bisiklet olursa çok daha kolay uygulanabilir..

dere geçişi, ewet barhay'ın dediği gibi bazı kesimleri biraz derin ve zeminde yer yer büyük taşlar var.su derinliği yanılmıyorsam teker göbeği seviyesi veya biraz daha üzerinde.durum böyle olunca diskli bisikletler için kaliper ve rorotu ıslatmak, tüm bisikletler için de göbeklere su girme riski ve zincir dişli sisteminin ıslanması ve dolayısıyla yağsız kalması ihtimali üzerine, hele ki buna bir de suya boylu boyunca yatma ihtimali dahil olunca :D tüm bunları göze alabilen geçiyor ;)