Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

eski yol bisikletleri hakkında

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında ParanoidEyes tarafından paylaşıldı.

1. ParanoidEyes

ParanoidEyes Aktif Üye

Seviye:
  2. Kerim Hakan

Kerim Hakan Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Önceki paylaşımınızdan anımsadığım MTB yerine (hafiflik, rijitlik, serilik, akıcılık vb özelikleri nedeniyle) yol bisikletine geçiş yapmak istiyordunuz...
    Ancak verilen linklerdeki örneklerin geçiş amacınıza yeterince hizmet edeceğinden kuşkuluyum...
    Bence (imkanlar doğrultusunda) bütçenizi biraz daha zorlayıp daha yüksek komponentli (olası) tercihlere yönelmelisiniz...
    Linklerdeki bisikletlerin hafif ve akıcı olabileceklerini pek sanmıyorum...
    Gezi değil de günlük işe gidiş geliş vb amaçlı kullanacağınızı düşünürsek (frenler, aktarıcılar vb) komponentlerin uzun süre sorunsuz hizmet edebilecek düzeyde olmasına dikkat etmek gerekir...
    Saygılarımla,

3. ParanoidEyes

ParanoidEyes Aktif Üye

Seviye:
    bisiklet için ayırabileceğim bütçe 1000 tl olarak belirledim. bunun nedeni daha önce yol bisikleti tecrübem olmamasından.. doğru bir tercih olup olmayacağını şu anda bilememem tecrübe ile bu konunun netleşeceği. bu yüzden dediğiniz gibi bisikleti hayatımın içine olabildiğince sokmak isteğindeyim. bu işe gidip gelmeyide günlük işlerimide gezi için kullanmayıda kapsıyor. bütün bunları yaperken acaba bisikleti bıraktığım yerde başına birşey gelirmi ,acaba park ettiğimiz bu yer güvenli mi tedirginliğinide yaşamak istemiyorum. sonuçta 1000 tl (triban3 en beğendiğim görüntüye sahip olan bisiklet retrolardan sonra tabiki )veriyorum:) bu yüzden eski tarzları estetiği ekonomikliği daha az ilgi çekiciliği için daha güvenli olacağı düşüncesindeyim

bisiklet için ayırabileceğim bütçe 1000 tl olarak belirledim. bunun nedeni daha önce yol bisikleti tecrübem olmamasından.. doğru bir tercih olup olmayacağını şu anda bilememem tecrübe ile bu konunun netleşeceği. bu yüzden dediğiniz gibi bisikleti hayatımın içine olabildiğince sokmak isteğindeyim. bu işe gidip gelmeyide günlük işlerimide gezi için kullanmayıda kapsıyor. bütün bunları yaperken acaba bisikleti bıraktığım yerde başına birşey gelirmi ,acaba park ettiğimiz bu yer güvenli mi tedirginliğinide yaşamak istemiyorum. sonuçta 1000 tl (triban3 en beğendiğim görüntüye sahip olan bisiklet retrolardan sonra tabiki )veriyorum:) bu yüzden eski tarzları estetiği ekonomikliği daha az ilgi çekiciliği için daha güvenli olacağı düşüncesindeyim

4. Kerim Hakan

Kerim Hakan Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Endişelerinize katılıyorum...
    Benim önceliğim konudan keyif almak...Diğerleri (doğaya saygı, sağlık, günlük kullanım vb) görece önem bakımından geride...
    Bu açıdan ele alındığında baktığınız bisikletler (serilik, akıcılık, hafiflik, hız, ve hatta güzellik vb) yol bisikleti hazzını size ne kadar tattırır?
    ...
    Umarım gönlünüze göre bir seçenek bulursunuz.

5. ParanoidEyes

ParanoidEyes Aktif Üye

Seviye:
    ben de onu merak ediyorum işte :) bu bisikletler nasıldır?

6. Berk Mercancı

Berk Mercancı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Klasik yol bisikleti almak istiyorsanız öncelikle kadrosu sağlam mı ona bakmak lazım. Çelik olduklarından boya kalkması vb. gibi sorunlardan dolayı paslanmalar, borularda çürümeler olabilir. Bu da kadroda hasara yol açabilir. O sebeple ilk olarak kadroya bakmanızı öneririm.

Güzel bir klasik için 1000 liranın biraz üstüne çıkmanız gerekebilir. Veya şanslıysanız daha ucuza da güzel bişey bulabilirsiniz. Biraz bakındım sahibinden'e ve şu modelleri öneririm size

1- Bu bisikletin ilanını daha öncede görmüştüm ve şu anki bisikletimi almadan önce almayı düşünüyordum. Fiyatı da iyi bana göre

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-spor-bisiklet-klasik-wheeler-yol-bisikleti-164887920/detay

2- Bu bisiklet de hoşuma gidenler arasında. Üzerindeki Ultegra 600 seti de artısı tabii

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-spor-bisiklet-gitane-reynolds-ultegra-set-164029696/detay

3- Limitin yukarısında ama bu bisikleti de bi değerlendirmenizi öneririm. Aynı markanın 1999 modeli abimde mevcut ve gerçekten güzel bi bisiklet

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-spor-bisiklet-concorde-poggio-165750755/detay

-Ekleme-
    Klasik bisikletlerin tadı gerçekten başka. Çelik, diğer materyallere göre daha konforludur. Alüminyum veya karbon kadar rijit değildir (en azından Reynolds 531 borulu bisikletim değil). Ama genelde performans sürüşleri yapıyor olmama rağmen klasik bisikletten aldığım hazzın yanında rijitlik vs. hiçbir şey :)

Tahir Keskin ve Kerim Hakan bunu beğendi.
  7. ParanoidEyes

ParanoidEyes Aktif Üye

Seviye:
    wheeler dışındaki bisikletler triban 3 den daha pahalı bu yüzden daha iyiler sanırım. ancak ben 1000 lirayı geçmeyi düşünmüyorum eski yol bisikletlerinden kastım ilk mesajımda linklerini paylaştığım bisikletler en pahalısı 500 ortalama 350-400 fiyat aralığındalar. onları kastetmiştim hergün 30 km yol yapılır mı onlarla?

8. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    linkler resmen facia.
    hele ilk linkteki bisikletin herşeyi mtb parçası.
    ef40 vites kollu yol bisikleti :eek:ut: inanılır gibi değil.

siz triban3 ten vazgeçmeyin.
    triban başlangıç için çok iyi bir secimdir.

9. ParanoidEyes

ParanoidEyes Aktif Üye

Seviye:
  10. Berk Mercancı

Berk Mercancı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Günde 30 km sürmek için o bisikletler benim tercihim olmazdı. Wheeler güzel seçim olur bence. Gitane belki 1000 liraya inebilir.
    Ayrıca bu iş zevk meselesi. En yeni bisiklet en iyisi demek değil. Kimilerine göre eski bisikletler "çöp" iken, bana göre de yeni üretim ucuz modeller çöp. Size gösterdiğim bisikletler zamanının iyilerinden bunu da unutmamak lazım..

Kerim Hakan ve Murat Cömez bunu beğendi.
  11. ParanoidEyes

ParanoidEyes Aktif Üye

Seviye:
    "fiyatı çok olan az olana göre iyidir" görüşü yaygındır. ben bisiklet kıyaslıyabilicek yeterlilikte değilim kesinlikle..1000 lira ayırdığım bütçem var bir limit koyulmadığı takdirde bütçe sürekli artış gösteriyor.ilk yol bisikleti tecrübem olacak ve kullanım amacıma göre ne alabilirim bu bütçeye onu bulmak istiyorum. eski bisikletlerde estetik olarak çok beğendiğim ve ekonomik olabilir düşüncesiyle radarıma girmişti:)

12. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    Şu seçenekler arasından bütçenize uygun tek seçenek bence de Wheeler.
    Linklerini verdiğiniz 400-500TL'lik bisikletleri düşünmeyin bile, hiçbiri 5 kuruş etmez.
    Ama bir de kadro boyunun size uygun olup olmayacağı konusu var..

13. Oguz_

Oguz_ Kıdemli Üye

Seviye:
    Resimlerin çoğunu inceledim ve bu bisikletlerin çoğu yol bisikleti sürüş pozisyonuna göre ayarlanmamış.
    Bunu belirtmek istedim ve alırken kadro ölçüsüne ve bisikletin geometrisine çok dikkat etmeni tavsiye ederim, senin sürüş pozisyonun nedir, alacağın bisiklet seni rahat ettirir mi v.s. bunları gözden kaçırmamak lazım.

İşin donanım boyutu senin zevkine ve tercihine kalmış.