Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

eski yol bisikleti için?

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında serdar46 tarafından paylaşıldı.

1. serdar46

serdar46 Yeni Üye

arkadaşlar selamlar ben Serdar

bisikletimin eski parçaları değiştirmek istiyorum( günde 15 km normal tempoda asfaltta sürüyorum-profesyonel amaçlı değil)
    sizce bu kadroya nasıl parçalar almalıyım? (ruble, aynakol dişlileri, vites ve zinciri)

ebaydan alma şansım yok yerel pazardan bulabilirmiyim:) gerçi yazlık bölgede oturuyorum(balıkesir-akçay)

genel görünüm(resimler eski lastikler, fren,vites telleri vs. değişti ama aktarma elemanlerı aynı :) )

2. serdar46

serdar46 Yeni Üye

yanıtladığınız için sağolun
    parçaları komple söktüm, hatta şasiyide yeniden boyaya hazırladım(bu tür küçük işler elimden geliyor)
    üzerindeki vites orjinal değil, muhtemelen dağ bisikletlerinde kullanılanlardan(10 yıl olmuştur değişeli)
    birde aynakol dişlileri ve ruble uyumunu nasıl anlarım yani oranları var mıdır? resimlerden belli oluyor sizce uyumlu mu ?

3. serdar46

serdar46 Yeni Üye

evet, büyük aynaya geçmeden kullanıyorum, kollar derken vites kollarından bahsediyorsanız kollar sorunsuz çalışıyor yinede tüm telleri (vites, fren) bugün tekrar söktüm yenileyip boya sonrası tekrar toplayacağım.

sadece belli bir tempoda giderken vites kendiliğinden atıyor, yani bazen bi üst vitese geçiyor bazende aniden boşa pedal ceviriyorum. arka vitesden kaynaklanabilir mi acaba veya zincirden?

birde bu altılı rublenin son dişlisi bana artık hafif geliyor rubleyi arttırmak istesem neye dikkat etmeliyim?

4. serdar46

serdar46 Yeni Üye

sonunda bisikleti toplayıp deneme sürüşüne çıktım :)
    hemen hemen hareketli parçaların hepsi yeni gibi oldu, ön vitesi eskiden kullanamıyordum ama şimdi oda çalışır vaziyette.
    (Halil Bey ilgilendiğiniz için teşekkürler.)

hız bunu beğendi.
  5. serdar46

serdar46 Yeni Üye

(resmi yeniden yükledim)

6. İbrahim Ozan

İbrahim Ozan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    kendi gidinonuzu yönetici halil abinin gösterdiği sekle göre ayarlarsanız daha bi estetik görünüs düzgün bir sürüs sekli olacaği kanaatındayım

7. serdar46

serdar46 Yeni Üye

evet gidonu rahatlık için o şekilde ayarladım yalnız gidonu sıkan somunu çok hafif gevşek bıraktım istediğim zaman normal pozisyona alabiliyorum.

seleyide yine rahatlık için alçak konuma getirdim (boyum 1.90 hafifte iri yapılıyım :) o yüzden ş.içinde yüksek seleyle pek rahat edemiyorum)

8. Güney Mertkan

Güney Mertkan Aktif Üye

Seviye:

Bence çok hata yapıyorsun , bel ağrıları vs. sorunlar oluştura bilir.
    Selenin yüksekliğini ayarlama şekli şu şekilde yapılır : ''önce seleyi bir miktar yükselt , oturduktan sonra pedala topuğunla bas ( sürerken değil ! :D ) dizin düz oluyorsa tamamdır. bu şekilde yapınca sürerken ayağın yere değmeye bilir. Ayrıca dikkat et sele yükseltme sınırını geçme ! '' Bisikleti bu şekilde kullanırsan sırt kasların çalışır ve bel , sırt sağlığının kötü olmasının aksine iyiye gider.

9. mertcan gölge

mertcan gölge Forum Bağımlısı

Seviye:
    bence komple bir bakım aynakolun değişmesi yeni ve orta ayarda bir gidon alınması güzel olabilir yol bisikletinden fazla anlamam parça olarak ama resimlere bakarak bunları önerebilirim saygılar ...

10. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    İlk halinden eser yok çok güzel olmuş aslında. Açık mavi kahverengi bence tam 70leri yansıtmış :)

Aniden boşa çevrilmesi sorunu devam ediyor mu hala? yoksa sökülüp temizlenip takıldıktan sonra geçti mi, merak ettim.