Eski teknoloji, yeni kullanım alanı

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
Herkese merhaba,

Uzun zaman olmadı bu işlere merak salalı. Yaklaşık 4 yada 5 aydır bisiklet ile uğraşıyorum. Araştırmalar vs. bu mecrada ilk başlarda okuduğumda gülüyordum ''hanım tavır yapıyor, bisikletinle daha çok ilgileniyorsun'' yazılarını. Öyleymiş. :islik:

Forum kültürünü bilen bir kuşaktan geldiğimi belirtmek isterim. Yaklaşık 7 seneyi aşkın bir süre 70.000'den fazla üyesi olan bir forum bir kaç arkadaş kurmuş ve ayakta tutmuştuk. Blog kavramının ilk çıktığı zamanlar alanındaki yeni haberleri yabancı siteler ile yarışır derecesine okuyucusuna aktaran bir gençlik ateşi çabamız vardı. Forumun adını ve kapanma sebebi yazının sonunda. Muhtemelen sabır edip yazımı okuyanlar hangi alandan bahsettiğimi anladığı andan itibaren belki tahmin edebilirler. :islik:

Malumunuz sürüşleri izlemek, kayıt altına almak bu işin şanından. Kilometre saatleri bu merdivenin eşiği ise gelişmiş GPS cihazlarıda en üst basamak oluyor artık.

Bahsedeceğim ve şu an için son rötüşleri yapıp bisikletime monte edeceğim cihaz öyle son teknoloji ürünü bir bisiklet gps cihazı değil öncelikle bunu belirteyim. Ancak şu an en iyi GPS cihazından daha iyi bir performans vereceğine adım gibi eminim :) Malum cihaz dönemin efsanesi Windows Mobile sistemi kullanan bir cihaz. Artemis, o2 Artemis, Arte200 gibi isimlerle anılan HTC'nin bir cihazıdır. Cihazın spekine hiç girmeyeyim, çıkamayız :)

Cihazı eski kutular arasında bulunca açıkcası aklıma gelen ilk şeyi yaptım. Öncelikle stabil bir firmware yükleyip kullanılabilir hale getirdim. Uygun ve hızlı bir firmware için yaklaşık 6 saat arama yaptım. Bahsettiğim en güncel dosya 8 sene öncesine ait olunca zor oluyor :acpsnr:

Cihazın şarjı normal kullanımda 1 günü çıkartıyor. Windows Mobile cihazlarda Base ROM ve Radio ROM olarak iki ayrı rom bulunsa da gelende yekpare bir yazılım ile Radio ROM'u yani GSM'i çalıştıracak sistemin yazılımı Base ROM içinde geliyor. Nadiren de olsa Radio ROM ayrı yüklenebiliyor ve güncellenebiliyor. Base ROM ve Radio ROM'u ayırıp sadece Base ROM'u kurdum cihaza. Bu şekilde GSM desteği olmayan bir cihazım oldu. Bu şarjın daha uzun gitmesine fayda sağlayacak. :harika:

Daha sonrasında uygun bir GPS yazılımı bulmak için arama yapmaya başladım. Firmware için saatlerimi verdikten sonra açıkcası umudum yoktu ancak zamanın hala ayakta duran ismi lazım değil yabancı bir PocketPC freeware sitelerinden tam da aradığım tarzda bir uygulama buldum.

Bu arada evet o cihazın yanında gördüğünüz bir styluss :cool: Kapasitif ekran yok ki! Multi touch desteği henüz çıkmamış ve parmakla dokunmatik kavramı yerine basmatik diye bir kavram vardı. Rezistif ekran deniyor, bilen bilir.

Gel gelelim uygulamaya; henüz test fırsatı bulamadım. Yağmurun dinmesini bekliyorum ;)

Uygulama GPX olarak kayıt tutabiliyor. Ekran görüntüsünden de anlaşılacağı üzere yön bilgisi, offline harita desteği, yükseklik ve eğim bilgisi ile ortalama ve max. hız gibi özellikleri barındırıyor. Yani kısacası o bir Garmin Edge değil ama 2000 lira da değil. Uygulaması bedava, hatıraları canlandırması ise paha biçilemez oldu benim için.

Bu vesile ile uzun seneler beraber ortak bir çok şeyi paylaştığım arkadaşlarımı ve dostlarımı da anayım. Merhum PocketPC.gen.tr forumu da yad edelim. Forumun kapanma sebebine gelince çok basit; Android'in çıkışı ve Microsoft'un yanlış hamleler ile Windows Mobile'ı gözden düşürmesi.

Bu arada hanım büyük tavır yaptı, odanın birini sırf bisiklet işleri için ayırdığımı görünce..

Herkese sağlıklı ve güvenli sürüşler dilerim, yolunuz açık olsun.

Scudo

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
HTC Tytn2 'mi hatırladım ne güzel günlerdi :)

• Beğen
Tepkiler: Liberi Spiritu

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Bir haftadır eski cihaz soruşturuyorum sağa sola bunu yapmak için :) Yapıldığını görmek sevindirici.

• Beğen

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
Alternatif bir kaç farklı yazılım daha buldum. Özellikleri hemen hemen birbirine yakın. En stabil olanı deneyip (-ki şu an için ilk kullandığım GPS Cycle Computer gibi duruyor) onu kullanacağım. Boş bir vaktimde uygulamayı Türkçe'ye de çevirdim mi tamamdır :)

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Ben telefonda sadece gps açık kalacak halde bırakıp GPS Tracker adlı uygulamayı kullanıyorum. Anlık hız ve mesafe tayini için km saati kullandığım için GPS'te bir dataya ihtiyaç olmuyor.
Mola yerinde turumun GPS datası ve dolu pil beni bekler oluyor. Yazılım olarak gayet başarılı incelemenizi öneririm.

Oktay O.

Aktif Üye
Tepki
182
İsim
Oktay O.
Bisiklet
Canyon
@husseinerol
Gerçekten güzel bi çalışma olmuş. Peki hız, kadans, kalp ritim sensörleri de dahil edilebilir mi?

Bende de fotoğraftaki android telefondan mevcut telefonum arızalanırsa diye yedekte tutuyorum. Acaba uğraşsak iş çıkar mı? Hem LG logosuny silsem bildiğin garmin edge yahu :D
IMG_7880.JPG

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.350
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@husseinerol
Çok harika bir fikir.
Ama bahsetiğiniz teknik detayları hiç anlamadım ve cahilliğimi bağışlayın.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
@Oktay O. Nabız sensörü ile ilgili uygulama geliştirmeye açık olduğu için bir kaç kaynak kod verilmişti benim kullandığım uygulamada. Tabi derinlemesine bakmadım. Elinizdeki cihazda dahili gps var ise kullanılmaması için bir neden yok. Android olması pek sorun olmaz, hatta daha fazla uygulama mevcut :harika:

@mariokaldato Çoktan okudum ezberledim o yazıyı üstad :D

bysutcu

Aktif Üye
Tepki
208
İsim
Yusuf Emre
Bisiklet
b'Twin
Şimdi çekmecedeki nokia 5800 ı çıkarıp şarj a koyuyorum :)

• Beğen

Oktay O.

Aktif Üye
Tepki
182
İsim
Oktay O.
Bisiklet
Canyon
Yav eski telefonlar piyasa yaptı :)

brdtl

Daimi Üye
Tepki
366
İsim
Bora Dutal
Bisiklet
Orbea
@mariokaldato üstad bu seferde forumu karıştırırken tribi yedik iyi mi. Var mı parlak fikrin :D

Bu işler için elimizdeki telefonu kullanmak yeterli olmuyor mu? Bir cihaz daha taşımaya gerek var mı?

• Beğen

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@brdtl
Sanirim forum ortaminin sirf erkeklerden olustugu vurgusunu yaparsan trip orani sifira inmesede düşer diye tahmn ediyorum hahahah :D

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Odabaş

muhiddin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.031
Bisiklet
Giant
@husseinerol uygun bı telefon bulursam eger bende boyle bısey yapmayı dusunuyordum fakat uygulama konusunda benden hızlı cıktınız.:) garmın aparatını felan hepsını hazırladım 3d yazıcıda fakat bı telefon kaldı:)

• Beğen

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@muhiddin
3D mi yazıcı ? :ssrtcbya:
Malzeme kalitesi nasıl? Dayanıklılık ? Maliyet ? Ona göre parça modellemeye başlayalım :)

muhiddin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.031
Bisiklet
Giant
@BerkEvren malzeme kalıtesı ıyı daha doğrusu benım kullandıgım malzeme kalıtelı :) ve ıyı bı cızımle guzel şeyler çıkabılıyo.

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
@muhiddin Temiz hatta kutusu açılmamış uygun fiyatlı cihazlar var ikinci el sitelerinde. Her halükarda bir Garmin'den daha ucuza geleceği kesin. :harika: