Eski modeller neden yok?

CKunduz

Üye
Tepki
7
1972 Doğumluyum ve çocukluğumdan beri bisiklete ara dönemler halinde binerim. Eskiden bisikletlerde sele aşağıda gedon biraz daha yukarıda olurdu ve beli büküp yarı yatay bir pozisyona girmeden dik oturuşla bisiklet sürebilirdik. Amaç hız yapmak değil rolantide bile olsa yanımızdaki diğer bisikletli arkadaşla muhabbet edip manzarayı doyasıya seyrederek yolalabilmekti.
Şimdiki bisikletlerde bel iki büklüm bir şekilde yol alınmakta ve manzara seyretmek için bisikleti kenara çekip mola vermek gerekiyor. Tabi bazıları hem sürüp hem manzara seyredebiliyoruz diyecektir ama ben yeni tip bisikletlerde bunu yapamıyorum.
Oturduğumuz sele bir ayrı dert. İyiden iyiye incelmiş ve sertleşmiş. Eski yumuşak ve geniş sele bulmak neredeyse imkansız. Yeni bisikletlerde olay tamamen hız, aerodinamik ve malzeme dayanımına dönmüş.
Tamam yine kaliteli vites grupları, göbek disk frenleri ve alüminyum iskelet olsun ama eski nostaljik çizgide modeller de olsun. Belimde ve boynumda fıtık var zaten, inanın eğilip o geddonu tutmakta zorlanıyorum.
Sırf eski anılarım depreştiğinden geçen gün gidip kendi paramla aldığım ilk bisiklet markası diye ümit bisiklet (27,5 Jant mirage 2D) aldım.
Sonuçta her ne kadar malzeme kalitesi farklı ve parçaların özellikleri biraz değişik onlarca marka ve yüzlerce model bisiklet olsa da benim gözümde hep aynı tek tip silüete sahipler.
Eklediğim resimdeki silüeti özledim.....
13174143_10154032172751832_9090805664544275484_n.jpg

• Beğen
Tepkiler: fatihİ.10
Scudo

Gökhan Kuş

Daimi Üye
Tepki
544
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Cyclocross
Selamlar eklediğiniz fotoğraftaki bisikletten her markada var adı city bike olarak geçiyor. Örneğin salcano istanbul modeli ve sedona 300 veya diğer markalarda bu modelin aynısı var. Gördüğüm kadarıyla ankaradasınız. İstanbul'da olsaydınız klasik tabir ettiğiniz bisikletlerden bir sürü satan, kiralayan veya yedek parçasını satan yaklaşık 20 tane mağaza önerirdim, fakat ankara tarafına hakim değilim. Söylediğiniz yedek parça konusunda yanlızca dış lastikte sıkıntı yaşıyoruz, diğer malzemelerin hepsi uyum sağlıyor bir şekilde. Dış lastik ölçüleri 27-1 1/4 olduğu için ne piyasada var, ne de çeşit var, çıldırmamak içten değil yani :). Neyse konuyu dağıtmadan bizim bir bisiklet grubumuz var, gruptaki arkadaşların bazıları performansa, bazıları da manzaraya önem veriyor. Onun için herkese çeşit çeşit turlar açıyoruz, fakat şu bir gerçek hiç bir şey yaldızlı bordo rengine sahip kontra frenli pinokyo bisikletimin yerini tutamaz ;) elimizde şu anda 4 adet klasik bisiklet var, bu aralar büyük boy kontra bisiklet arıyorum, klasik bisikletlerle alakalı takıldığın birşey olursa haberleşelim ;)

CKunduz

Üye
Tepki
7
@Gökhan Kuş
Allah razı olsun... Demekki tek değilmişim :) Ankaralıyım, Evim Elmadağda ama Memuriyetim Kırıkkale olduğundan hafta içi Kırıkkaledeyim, hafta sonu ve tüm tatil ve izinlerde Elmadağ. Nasipse çook yakında hafta içi de Elmadağ da kalıp işe Lada Samara ile günlük gidip geleceğim. Akşamları sürekli bisiklet tepesinde olurum :)
Çok fazla özel bisikletçileri gezip dolaşamadım ama Kırıkkaledeki bisiklet satıcılarının hiçbirinde benim tabirimle eski kasa sizin tabirle city bike yok, hep mtb. Tabii internetten de sipariş verilebilir ama rahat ve konforun ön plana çıktığı bir model lazım bana. İlk mesajda belirttiğim bel ve boyun fıtıkları ciddi sıkıntı veriyor çünkü.
O resimi de eski sele düşük geddon yüksek tiplere en yakın diye bulup attım. Ama asıl kastettiğimin 80-90 yılları arası hatta eski Türk filimlerindeki kız ile oğlanın iki bisikletle yan yana kırda dolaştığı o modeller olduğunu anlamışsınızdır.
Fiyatı makul bir model bulursam eldeki bisikletlerden birini atıp onu değerlebdirebilirim.
Yanlış hatırlamıyorsam genelde düşük çap jant alınırdı eskiden bu modellerde. Sizin bir tavsiyeniz var mı?

Gökhan Kuş

Daimi Üye
Tepki
544
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Cyclocross
Evet söylediğiniz modelleri çok iyi biliyorum, çocukluğum o bisikletlerle geçti. O filmlerde kullanılanların adı da klasik çift kadro bisiklet yazıp bulabilirsiniz. Hatta izmirde biri satıyormuş (link) buradan da bi bakın. Düşük çap jantlar kontra olan modellerdeydi. safkan klasikler 27-1 1/4 yani 29 janttan daha büyüklerdi. Şu anda ne jantı bulunuyor ne lastiği. Öneri sun dersen bende salcano istanbul var yıllardır kullanıyorum, tık demedi. Klasik görünümlü yeni bisiklet ;)

HamzaUrun

Üye
Tepki
78
İsim
Hamza
Bisiklet
b'Twin
Bahsettiğiniz modellerden oldukça fazla oranda hala var. Hatta bu aralar oldukça popüler. Dechatlonda şuan en çok satan model;
Bakınız (link)

metalikfb

Aktif Üye
Tepki
131
İsim
furkan A.
Bisiklet
Claud Butler
claud butler oxford al abi sürüşü çok dik.seleside fena değil gidonu da hafif içe eğik rahat, 6 vitesli(1*6).

CKunduz

Üye
Tepki
7
@Gökhan Kuş

@metalikfb

Tavsiyeler için çok teşekkür ederim. Aradıklarım tam bunlar. Fiyatlar da gayet uygun. 6 Vitesle bazen rampa çıkamayıp inip bisiklertin yanında yürüyerek yokuş çıkmayı bile özlemişim. Özellikle İzmirdeki o ön levyeli fren, arka maşa altı fren ve ayna detayı tam olmuş seleyi bir kertik daha düşürdümü süper.
Salcano İstanbula bakıyorum, fiyat dışında iyi görünüyor. Uygun birşeyler çıkar sanırım.
Tavsiyeler ve anlayışınız için tekrar teşekkürler.

sedir90

Üye
Tepki
23
İsim
Kürşat ERKAN
ülkemizde eski dönemlerde velespit denilen gerçek adı velospeed denilen bisiklet ilk dönemlerden bu zamana seyir ve yavaş tan daha çok odaklanma ve hıza doğru devam ediyor güzelde gidiyor.Ancak dediğiniz bisikletlerle ile sürtünme ve rüzgar direnci yerine şimdiki yine aynı isteklerinizi karşılar bisikletlerde hız ve az sürtünme ile dediğiniz olay hala var.Tur bisikletleri ve şehir bisikletleri sanırım sorunuza cevap olabilir

orneken

Aktif Üye
Tepki
108
İsim
Engin O.
Bisiklet
Corratec
Klasik bisikletlere uzağım biraz, tam olarak hakim değilim ama konya ve karamanda nedense çok şahane klasikler satılıyor mieleler,humber lar, gazelleler, raleighler. Bahsettiğiniz bunlar gibi ise sahibinden sitesinden bakabilirsiniz.