Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Eski model yol bisikleti almak, yardım lütfen!!!

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Hakkı Derik tarafından paylaşıldı.

1. Hakkı Derik

Hakkı Derik Aktif Üye

Adı:
    Hakkı DERİK
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Arkadaşlar zevk için binebileceğim eski model yol-yarış bisikleti almak istiyorum. Ancak sağlam olanlara çok fiyat istiyorlar, biraaz masraflı olanlar da beni korkutuyor. Öğrenciyim. Parça vs. pek bilgim yok yani toplamaya çalışsam çok masraflı olabilir. Bilgili arkadaşlar bi yardım edebilir mi?

2. altughansinan

altughansinan Aktif Üye

Adı:
    Altuğhan Sinan Aydınoğlu
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşım bisiklet toplamak çok zahmetli ve masraflı bir iş. Ben de yakın zamanda bisiklet topladığım için söylüyorum, eğer ki kenarda karşılaştığın her sorunu çözecek paran yoksa toplama işine girme derim ben. Eski bisikletlerde daha çok sorunla karşılaşırsın diye düşünüyorum çünkü sürekli olarak sistemler ve teknolojiler değişiyor, bu değişime ayak uydurmak için de kesenin ağzını iyice açmak gerekiyor. Aradığın parçanın yenisi pahalı oluyor eski olan orjinali de kıymete biniyor. Bence arızası olmayan, kafana yatan, bindiğin zaman yürüyebilecek, sürebileceğin bir bisiklet al, imkanların doğrultusunda zamanla bütçene göre toplarsın. Klasik bisikletler başlığı altından forumdan arkadaşların topladığı bisikletleri görebilir, onlarla görüşerek çok daha detaylı bilgi sahibi olabilirsin. Bir de tavan aralarına, depolara, kömürlüklere, yazlıklara atılan çok bisiklet var bu şekilde. Tanıdıklarını yoklarsan çıkabilir ama kör ölür badem gözlü olur hesabı alıcı çıktı diye hemen esnafa bağlayanını çok gördüm.

caesar, Hakkı Derik ve Yuppata bunu beğendi.
  3. mguler_43

mguler_43 Üye

Seviye:
    Geçen bir yerde eski bir yol Bisikleti gördüm eskiydi. Merak edip fiyatını sordum sahibi 250 demiş. Kalite olarak nasıldı bilemiyorum.
    Kısaca senin ayirabilecegin bütçe nedir?

tolgax3 bunu beğendi.
  4. D.Mustafa

D.Mustafa Bisikletkolik

Seviye:
    Yani klasik diyorsunuz- yol diyorsunuz ama paraya gelince 20 kg olan market bisikletinden bile ucuz olsun diyorsunuz. Var ama denildiği gibi hasarlı, kadro ezilmiş,parçalar aşınmış. Lastikler ve jantlar ömrünü tamamlamış.Bu bisiklet e gidip 300 lira verilmez ama bisiklet sağlam sa parçaları da durmaktan başka bir sıkıntısı yoksa yenilemek yerine güzel bi temizlik yapılır. Kafada soru işareti kalmasın diye bi çift lastik alınır. Sonra sıkıntısız binersiniz. Birde o kadrolara yeni sistemi takmak isteyenler oluyor, sonra uyum sağlamayınca e eski yol bisikletleri kötü.İnsaf yani. O yüzden ucuz olana bakmayın, Üzerindekilerin eksiksiz ve hasarsız olana bakın ki sonradan parça maliyeti ile uğraşmayın. Ama yok ucuz olsun derseniz bozuk parçaları alırken gene aynı bütçeye ulaşacaksınız.Şimdiden kolay gelsin.

Murat Cömez bunu beğendi.
  5. Hakkı Derik

Hakkı Derik Aktif Üye

Adı:
    Hakkı DERİK
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @D.Mustafa Hocam araştırma yaptım biraz, dedikleriniz de haklısınız. Bütçe olarak 400'e kadar düşünüyorum. Yani ilk binmeye başladığımda kısa mesafe kullanacağım. Okula gidiş-geliş vs. Zamanla parça ekleyerek istediğim düzeye getirebilirim sanırım. Klasik oldukları için pahalı ve değerliler biliyorum. İstiyorum ki modern parçalar yerine genelde kendi parçaları olsun ama yeni sistemler ile de destekleyebilirim.

Ucuz olmasını istediğim konu ise tavan arasından çıkma vs. bisikletler. Bunlar üzerinde restorasyon ile yine güzel bir bisiklet oluşturabilirim sanırım. Eski model bisikletlerde marka bilgim pek yok. Mesela klasiğe benzer kalitesiz malzemeden bisikletler de var. Bunları nasıl ayırabilirim.

Volg bunu beğendi.
  6. emir yakup bulut

emir yakup bulut Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    @D.Mustafa eski yol bisikleti modellerinden hangileri yeni donanımlarla- örneğin 2011 model sora-uyumludur mesela üzerinde en çok restorasyon yapılan" beldesan rabbit" modeli yeni nesil donanımlarla uyumlu mudur?

7. Reha Oğuz Altuğ

Reha Oğuz Altuğ Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
  8. Ahmetgitar

Ahmetgitar Bisikletkolik

Adı:
    Ahmet
    Seviye:
    Salcano'nun bisikletleri var sıfır. 550 lira civarında. Belki nakitte istediğiniz fiyata alabilirsiniz.
    Böyle bir bisikletle başlar devamında daha iyilerine geçersiniz.

Bu mesela,
    SALCANO XRS070 | Doğa Bisiklet

9. D.Mustafa

D.Mustafa Bisikletkolik

Seviye:
    @emir yakup bulut Rabbit üzerinde shimano sistem ile çıktı(300 exage EX). Ve çok üst olmamak kaydı ile bazı companentler ile yükseltilebilir. Fakat kişisel fikrim pekte gerek olmadığı. Rabbit için konuşursak üzerindeki sistem gayet yeterli. bakımlı olduktan sonra sıkıntı çıkartmaz. Ama marka olsun iyisi olsun derseniz bulduğunuz sistem ile(çok farklı çeşitleri var) uygulamak istediğiniz kadronun uyumlu olup olmadığını kontrol edilmesi lazım. Çünkü kadro tarihi genellikle etiketinde yada seri numarasında yazsa da bazı bisikletlerde bu yok ve o yüzden bilinemiyor. Ve bazen bazı bisikletlerde kullanılan yapı aktarma sistemleri ile faklılık gösteriyor. Biraz araştırma ile bunu öğrenebilirsiniz. Forum da yapılan restorasyon çalışmaları var. Yabancı kaynakları var(bisiklet parçalarını yabancı isimlerini öğrenip youtube dan aratarak videolu kaynaklara daha sağlıklı ulaşmak mümkün.)

10. Hakkı Derik

Hakkı Derik Aktif Üye

Adı:
    Hakkı DERİK
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Arkadaşlar hobi ve binmek için istiyorum. Daha önce astrom vardı. Bilerek klasik bir bisiklet toplamak istiyorum. Yarın eskişehir bit pazarına bakacağım. Belki bisey bulabilirim