Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Eski Lastikler Ne Yapılır?

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Mr. Biggs tarafından paylaşıldı.

1. Mr. Biggs

Mr. Biggs Üye

Seviye:
    Arkadaşlar bisikletimin lastiklerini değiştirdim.
    Eksi lastikler 8 seneliktiler ve ön lastiklte yarım santimetre boyunda bir açılma olmuştu..Şimdi bunları ben çöpe mi atıyorum ya da kullanılabilir alanları var mıdır?
    (ps. amatörüm)

basar bunu beğendi.
  2. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    Örnek alınacak bir düşünce...
    Malesef ülkemizde çöpler ayrılarak atılmıyor. Böyle bir uygulamayı yapmaktan uzak bir toplum gibi görünüyoruz. Çöpleri organik, cam, metal, plastik şeklinde ayıklamadan atanlara ceza uygulaması gelse bile eminim ki uygulanmayacak!

Fakat bizde de çöpleri yoplayarak bunlarla yaşayan insanlar var. Çevreye büyük katkısı olan bu insanların lastikleri almasını sağlayabilirsiniz.

korayyetgin bunu beğendi.
  3. Sinto

Sinto Onursal Üye

Seviye:
    bu lastiklere içten videlar takarak kar lastiği yapabilirsiniz

4. Tugfox

Tugfox Bisikletkolik

Seviye:
    Lastiklerin yanal kisimlarini kesip uzunlamasina alt kadro borusuna sabitleyen birini gormustum. Kisin kadroya camur gelmesini onlemek icin yapmis. Zira kadronun en camur goren yerlerinden biri de orasi :)

Tavsiye ettigimden degil, fikir olsun diye soyledim :)

Yoksa bisikleti bisiklet yapan camurdur diyorum bence gerek yok :D

5. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    YÜksek hız yapmıyorsanız, lastiğin aşınmış, delinmiş yerlerini biraz daha idare edebilmesi açısından oto lastikçisinde sıcak ütü yama yaparak bir süre daha kullanabilirsiniz.Fakat 8 yıllık bir lastik (eğer yaz sıcağında da çok binilmişse ve lastik kaydırma huyunuz varsa ancak hurdacıya/çöp toplayan birine verilebilir.

6. Gürsel A.

Gürsel A. Bisikletkolik

Seviye:
    Lastikler zeminle tek temas noktaniz. Ne kadar usta olursaniz olun eskimis, elastikiyetini yitirmis bir lastik yuzunden dusebilirsiniz. (dikkat her dusmeden lastikler sorumlu degildir tabii ki, yalnis anlasilmasin). Bu yuzden eski lastikleri atmaktan baska care yoktur. Eger ucuz lastik kullanan biriyseniz zaten 10-15 YTL icin riske degmez..Zaten normal sartlarda 1-2 yil sonra lastik sertlesiyor, catliyor ve ozelligini yitiriyor. Bundan daha uzun sure kullanmaya calismak ileri dercede teknik binisler icin sakincali..Lastiklerin raf omru de en fazla 1-2 yil zaten. Bazi firmalar raf omrunu uzatmak icin lastik ustune vax (balmumu gibi) suruyorlar. (Ozondan korumak icin; cunku ozon kaucuk molekullerinin dusmanidir)

Bunlarin geri donusumu oldugunu da sanmiyorum. Para eden karkasi yani icindeki 2 sira celik tel. Bunu da hurdacilar lastigi yakarak cikartiyorlar. 3 kurusluk demir icin havaya 1 ton kara duman saliyorlar..
    Bir olasilik arazi icin disleri azalmis bir lastigi kisa sureligine sehirde kullanan birine verebilirsiniz..

Bir ara bir Amerikan firmasi eski ic lastikleri kullanarak sele alti cantasi yapiyordu. (Sadece yan kisimlari). Biz de satmistik bir ara..

Baki Berk Kayalar ve basar bunu beğendi.
  7. Mr. Biggs

Mr. Biggs Üye

Seviye:
    Kullanım ömrü 1-2 yıl demişssiniz, bu lastikler 8 yıllık. Hem de kullanılmasından daha fazla beton da aylarca yattığı dönemde oldu.
    Bende çürüdüğü kanaatindeyim.

İsteyen olursa bedelsiz veriyim..(Kargoyu alan öder)

Lastikler "Continental" 26" 2,00

8. Yiğit

Yiğit Üye

Seviye:
    Benim bir fikrim var.. Bu tur lastikler Trainer uzerinde kullanilabilir bence. Tariner uzerinde kullanilan lastikler Slick ozellikte olursa ses yapmiyorlar cunku.. KABAK bir lastik de trainer icin ideal olabilir ...

Baki Berk Kayalar ve yighitjan bunu beğendi.