Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Eski bisiklete devam mı yoksa yenisi mi ?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında ALPER ÜSTÜN tarafından paylaşıldı.

1. ALPER ÜSTÜN

ALPER ÜSTÜN Yeni Üye

Arkadaşlar ben kendi başıma bisikletle çıkar gezer tozar akşam eve döner öyle kendi halinde yaşayan birisiyim. Bisikletimi yeni taşındığım evime getirdim ve izmit ve çevre iller , dağlar, bayırlar vs gezip tozasım var. Eski bisikletime güvenemiyorum her an yolda bırakır gibi geliyor. Arkadaşlar önerilerinize göre hareket edeceğim. Yeni bisiklet al hiç uğraşma eskisini sat gitsin diyen varsa marka ve model tavsiye ederlerse sevinirim. Yada senin işini bu bisiklette görür sen şu şu parçaları al montajını yap güle güle bin diyenlerde parça önerirlerse sevinirim. Yazın bisikletimin birçok parçasını piyasa malıyla değiştirdim iyileştirmeler yaptım. Buyrun bu bisikletimin resmidir

Bu arada max bütçem 400-500 tl arasıdır

2. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    ama yazık.. hiç yolda bırakmamış ki...

(beni kale almayın... ben hep eskilerin, anısı olanların yanındayım =) )

3. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    bu arada amacınzı ne? bu bisikletle kaç km yaptınız, amacınız kaç km'ye ulaşmak?
    bi de bunu ne kadar hızla yapmak istiyosunuz?

4. ALPER ÜSTÜN

ALPER ÜSTÜN Yeni Üye

haklısınız biraz eksik anlatım olmuş. Ben hiç öyle km ölçmedim kusura bakmayın dediğim gibi çıkar akşama kadar gezer sonra eve gelirdim falan. Bu sene özellikle haftasonları uzun geziler yapmak istiyorum. Mesela İzmitten çıkıp Kartepeye tırmanmak olsun , sonra bas pedala bursa iznik gemlik vs geziler olsun. Ama bisiklette asfaltta gittiğim gibi gitmek istemiyorum. Meraklı olup şu köye giriyim, şurda bi su içiyim, şu tepeye bi çıkıyım tarzı yolculuk amacım. Taşlı topraklı yollarda beni hiç üzmesin yarı yolda bırakmasın istiyorum. Umarım biraz daha açıklayıcı olabilmişimdir. Hız konusu ise istediğimde basıp gidiyim istediğimde dağ bayır tırkanıyım derim. Teşekkürler ilginiz için :)

5. sedat_slave

sedat_slave Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    bende tesisatçıyı tebrik etmek istiyorum :)
    naylonu bile soymadan nasıl monte ettiyse artık radyatörü. Türk'üz nede olsa :)

hyigitguney bunu beğendi.
  6. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    tamam =) eğer siz istediğinizde basıp gidenlerden ama bunu hiç ne hız ne km cinsinden ölçmeyenlerdenseniz... bence bu bisikletle devam =)

ölçmeye başladığınızda... yetmemesi için bile çok zaman geçicek emin olabilirsiniz.. =)

yanınıza tek almanız gerek bi yedek lastik ve pompa =) bitti gitti =)

ALPER ÜSTÜN bunu beğendi.
  7. ALPER ÜSTÜN

ALPER ÜSTÜN Yeni Üye

Yeni taşındığım için ev bu haldeydi. Doğalgazı açtırana kadar kirlenmesin diye hala çıkartmadım naylonları :)

8. ALPER ÜSTÜN

ALPER ÜSTÜN Yeni Üye

Çok sağolun böyle bi cevap beklemiyordum ama biraz bakıma ihtiyacı var bisikletimin :) Bakımlar biraz tuzlu olacaktır diye yeni gibi bi fikir oluştu bende de. Mesela ön maşa biraz tıkırdıyo. Zincir atlama yapıyo yüksek viteste zorladığımda falan. Sonra biraz arka jant göbeğinden de sesler geliyor. İşte biraz böyle sorunları olduğu içinde sizlere danışmak istedim :)

9. Eray Gündoğdu

Eray Gündoğdu En güzel bisiklet, benim olan bisiklettir.

Adı:
    Eray Gündoğdu
    Bisiklet:
    Claud Butler
    Seviye:
    bence bi dağ bisikleti almalısınız yani size uygunu bu.tur ve şehir bisikletleri dağ bayırda pek iyi olmaz.bu bisiklette güzel ve sevdiğiniz bi bisiklet olabilir.şimdilik işinizi de görüyor olabilir sizi yeterince gezdirebilir ama ilerde daha fazlasını isteyince yetersiz kalacaktır özellikle düz maşa olması sizi biraz bozuk yollarda etkileyecektir.bende eski bi bisiklet kullanıyorum üstelik çift süspansiyonlu.yani gayet yorucu ancak beni gezdiriyor.salcano ng650 v-fren yada kron xc250 düşünebilirsiniz 400-500 tl bütçeye aancak bütçenizi artırırsanız tabi daha iyi bisikletlerle daha memnun kalabilirsiniz :)

10. ALPER ÜSTÜN

ALPER ÜSTÜN Yeni Üye

İşi biraz daha genişletelim o zaman :) Şimdi öğrenci olarak yaşıyorum kocaelinde. Düşündüğüm zaman 400 -500 tl den fazla para verirsem aileme biraz ayıp ederim. Para vermek sıkıntı değil ama okuyan başka bir kardeşiniz varsa biraz idare etmek gerekiyo. O yüzdendir ki bu kadar bir bütçe ile birşeyler yapmak istiyorum.

Forumu biraz araştırdım genellikle Kron yerine sedona veya başka markalar öneriyorlar. Salcano ise bakımı falan filandır servisi uğraştırıyormuş. Birde marka bisiklet alınca servise götürmek zorunda mı kalıyor insanlar onuda anlamadım.

11. Furkan Çınar

Furkan Çınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    GT
    Seviye:
    Benim arkadaşımın Salcano'su var 2 ayda bir ücretsiz bakımını yaptırıyor ve şu ana kadar bir sorunla karşılaşmamış çok memnun.

12. Cömert

Cömert Kıdemli Üye

Seviye:
    Mtb tarzı bisikletlerde , Kilitlemeli ön amortisör , hidrolik disk fren , jelli sele , kullanıcısına bariz bir kullanım rahatlığı sağlar.Eğer yeni bir bisiklet almayı düşünüyorsanız bu özelliklerin olması sizin avantajınıza olur. Kadro ağırlığı , geometrisi sizin için pek bir şey ifade etmiyorsa veya ünlü bir markaya sahip olmak gibi bir amacınız yok ise salcano F/P oranı yüksek ancak teknik servisi kötü bir markadır. Teknik servis olayınıda gözünüzde büyütmeyin bi alyan çakısı, akort anahtarıyla ile nerdeyse her şeyi kendinizde yapabilirsiniz

Eğer dar bütçeyle elinizdekini değerlendirmek istiyorsanız, öncelikle rahatınız için selenizi jelli sele ( Dikkat : sele kılıfı değil sele. Sele kılıfı ikide bir sağa sola kayar, ) değiştirirseniz, Fren pabucu olarak baradine gibi kaliteli bir marka tercih ederseniz , kaliteli bir dış lastik lastik,( resimlerden lastiklerinizin durumu iyi görünüyor bunu ilerde yaparsınız ) , SELF SEALING özellikli bir iç lastik.( Bu iç lastiğin içinde kendinden patlak önleyici sıvı var. Eğer bir şey iç lastiği deler ise hava ile temasa geçen sıvı anında katışarak deliği kapatıyor, lastiği sökmeye ve yama ile yamamaya , anahtarla , levyeyele uğraşmıyorsunuz ) sadece inen lastiği pompa ile şişirip yolunuza devam ediyorsunuz. ve bu durumda basınç göstergeli iyi bir pompa da almanızda fayda var.

Pek gerek yok ama seri vites geçişi içinde shimano Ef-51 tarzında bir vites kollarını ilave ederseniz , vites kullanımınızda rahatlar. Bu dediklerimi bisikletinize uygularsanız rahatlıkla yıllarca kulllanmaya devam edebilirsiniz.

Marka bisiklet alan illaki servise götürmek zorunda değil, Sıfır bisiklet aldığınız vakit belli bir kullanım sonucu tüm ayarlarını kayar, servis bunları ayarlar. Ancak bunları yapmayı öğrenirseniz götürmeye gerek yok. Metalin soğuk ve sıcaktaki genleşmesi, frenaj yaparken fren tellerine uyguladığını basınç vs vs sebeplerden dolayı yoğun kullanacaksanız zaten bu ayarları öğrenmeniz , arazide ihtiyaç duyulması ihtimali üzerine nerdeyse şart.)

13. alierkanimrek

alierkanimrek Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bisikleti sadece gezi için değil ulaşım için kullanabilirseniz bisiklet kendini amorti edebilir, örneğin ben işe dolmuşla gidip gelsem yılda 720-TL yapıyor, son 5 yılda bu parayı tamamen bisiklete harcasaydım nasıl bir bisikletim olurdu bir düşünün :)

Ben sizin yerinizde olsam ilk bakacağım şey kadro ve maşa olurdu, mevcut bisikletinizin kadro ve maşasından memnunsanız, sağlamsa diğer parçalarını elinizde para oldukça değiştirerek uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Diğer seçenek de düşük bütçeden dolayı iyi kadrolu ama düşük donanımdan dolayı uygun fiyatlı bir bisiklet almak, buna da aynı şekilde zamanla donanım takviyesi yapabilirsiniz. Önce ikinci el piyasasına bakmanız iyi olur, hatta şu aralar ikinci el hareketli olmalı.

14. ALPER ÜSTÜN

ALPER ÜSTÜN Yeni Üye

Elimdeki bisikletin değişmesi gereken çok parçası var o yüzden değiştirmem gerektiğinde bile masrafsının olacağı belli. Nakit peşin paraya indirim yaptırmayı düşünüyorum bisikletçilere. Aklımda kron xc250 v modeli var ve hoşuma gitti. Sizce nasıl bir modeldir. Çoğu insan öve öve bitirememiş, bazılarıda yerden yere vurmuşlar bisikleti. Sizin bu bisiklet hakkındaki bilgilerinizi ve düşüncelerinizi de öğrenmek isterim. Teşekkürler :)

15. Olcay S.

Olcay S. Üye

Seviye:
    Kron benim gözümde marka değeri olmayan, ancak maşa hariç güzel kaliteli bir bisiklettir.. Kronu aldıktan sonra marka olarak yani garanti, servis, ilgi alaka beklemeyeceksen alınabilir.. Bende kron kullanıyorum bisikletimi çok seviyorum ama kronu sevmiyorum :D

16. ALPER ÜSTÜN

ALPER ÜSTÜN Yeni Üye

izmitte satan bir bayi ile görüştüm ellerinde disk frenli olanından varmış indirimli fiyatı 550 dedi. Gelin burda görüşelim falan dedi birazdan gidip bakıcam neymiş nasılmış kaç paraymış diye.

17. Umut Kılınç

Umut Kılınç Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben de bilirim bu eskileri hiç uğraşma buna para harcama git kron,carraro lara bak paran yetiyorsa sedona gibi markalara bak.Ben yaklaşık 80 tl harcadım 3 kere yolda bıraktı bende kasımda yenisini alıcam :lick3:

18. ALPER ÜSTÜN

ALPER ÜSTÜN Yeni Üye

izmit kron tedarikçi dükkana gittim konuştum. V fren cx250'yi peşin 500 e veririm, V fren xc500'ü 650ye veririm dedi. Sİzce fiyatlar nasıl ?

19. -OnuR-

-OnuR- Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bence Kron alma aynı fiyata Carraro al o bile Kron'dan bin kat iyidir en azından bilinen malzeme kullanıyor Kron gibi kalitesiz malzeme kullanmıyor.

Kron aldıktan sonra pişman olabilirsiniz benim gibi.

20. Emre Akcan

Emre Akcan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    temiz bi ikinci el bisiklet alın bence.