Eski bir bisikletin hayata yeniden dönmesi

AbdülkadirArtan

Aktif Üye
Tepki
318
İsim
Abdülkadir Artan
Bisiklet
Diğer
Evet en kötü ihtimal göbeğe girişiceğim ama direksiyon göbeği için çıkar yol bulamadım. Çapadayım yakınlarda eski toprak bisikletçi bulabilirsem oraya götürmekten başka çare yok.

Scudo

AbdülkadirArtan

Aktif Üye
Tepki
318
İsim
Abdülkadir Artan
Bisiklet
Diğer
Ayarlı pense var ağzı küçülüp büyüyebilen onunla denedim. İlk biraz gevşedi sonra dönmeye başladı fakat boşa dönüyor gibi. Zorlayıp kastırıp çıkartılabilecek gibi de değil. Bakalım ne yapacağız.

Dehşet zor bir işe girişmişim. Pişmanım ama devam edeceğim
image.jpeg

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Giriştiğiniz iş zor değil aslında yani roket bilimi değil sonuçta...Uygun el aleti ve çalışma alanına ihtiyacınız var sadece.
15 saniyelik işlere 3saat harcamanız olası şu anda. El aletlerini satın alarken zamanı satın aldığınızı düşünün. Güvenlik gereçlerini de ihmal etmeyin.

AbdülkadirArtan

Aktif Üye
Tepki
318
İsim
Abdülkadir Artan
Bisiklet
Diğer
@aknorl
Evet aletler kolaylaştırıyor. Uygun mudur bilmiyorum ama titreşimli kesici/zımpara var. Bazı yerleri onunla bazı yerleri elle yapıyorum ona rağmen 6-7 saat oldu daha 100lük zımpara işlemini bitiremedim. Girintiler çok zorlayıcı geldi ulaşmak çok zorladı. Yanlış yada eksik giden birşeyler mi var yoksa bu işin fıtratı mı bu anlamadım.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Avuç içi zumpara hızlı iş yapar ama köşelere girmez ve daha kötüsü boru profilin formunu bozabilir. Dikkatli kullanın... 100 zımpara çok kaba iş yapar, taşlara kayalara sürtün daha iyi sanki... onunla finalize etmeye çalışmayın. Lugların keskin uçlarını almaya başladığınızdan endişe ediyorum... you tube da bir şeyler araştırıp seyredin daha derine gitmeden.
Sanayide çalışan mutsuz adam gibi değil işi severek yapmak lazım...
Kolay gele...

AbdülkadirArtan

Aktif Üye
Tepki
318
İsim
Abdülkadir Artan
Bisiklet
Diğer
@aknorl
Evet bazı yerlerde hafif keskinlik gitti. Zaten ben de tüm keskinliklere radyus verme gibi niyetim vardı. Her tarafı biraz eğeleyeceğim.

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
10 dakkadır düşünüyorum ne desem haddimi aşmış olmam diye... bunu bulabildim : Neden?
Yani kadroya sizce de yazık olmaz mı?

AbdülkadirArtan

Aktif Üye
Tepki
318
İsim
Abdülkadir Artan
Bisiklet
Diğer
Net bir sebebi yok. Genelde tasarımlarımda organik formlar kullanırım belki de bundandır yuvarlatılmış kenar tercih etmem.

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Vayyy bir de meslektaş çıktık... "tatlı bir radius verelim" dedik yani... hadi bakalım, tekrar kolay gele...

.Ormancı.

Üye
Tepki
48
İsim
Ali Batuhan Bayraktar
Bisiklet
Carraro
Bu tür eski bisikletlere nasıl ulaşabiliriz. Yeterli ortamım yok şuan ama ben de bir bisikleti yeniden diriltmek istiyorum.

• Beğen
Tepkiler: AbdülkadirArtan

AbdülkadirArtan

Aktif Üye
Tepki
318
İsim
Abdülkadir Artan
Bisiklet
Diğer
@Ali Batuhan Bayraktar
Bir ihtimal hurdacıları gezerseniz eski bisiklet bulursunuz. Ne kadar eski hangi marka kısmetinize. Bizim değer verdiklerimize bazıları küflü demir yığını olarak bakıyor. Bu bakış açısıyla oralara düşmüş iyi bisikletler belki bulunabilir. Herşey gönlünüzce olsun.

Bisiklete nasıl bir kadro rengi ve tekerlek kombinasyonu yapmam gerektiğini düşünürken. Zeytin yeşili bej lastikte karar kılmıştım. Daha sonra beyaz lastiğin çok kirlendiğini ve güzellikten çok kirli ve hoş olmayan bir görüntüsü olduğunu gördüm.
image.png
Bu yüzden istemeden de olsa siyah yada kahverengi lastikli başka kombinasyonlar arayışına girdim. Son olarak elimde şu iki farklı model var. Hangisine karar vereceğim net birşey yok. Sizlerin de fikirleri beni memnun eder.
image.jpeg image.jpeg

mr.gevende

Üye
Tepki
153
Bisiklet
Cube
KAHVERENGİ İYİ GİDER. ZATEN SİNGLE BİSİKLETLERDE KAHVERENGİ VE TONLARI DAHA İYİ DURUYOR BU BİR GERÇEK. AMA GERÇEKTEN ESKİ BİSİKLETİ TEKRAR HAYATA DÖNDÜRMEK BİR MUTLULUKTUR. İKİ BİSİKLETİ BU ŞEKİLDE TEKRAR KULLANILABİLİR HALE GETİRDİK ve BÜTÜN İŞ BİTTİKTEN SONRA BİSİKLETE ŞÖYLE BİR BAKIP '' OFFFF NE GÜZEL OLDU'' DİYİP KAPININ ÖNÜNDE İLK TEST SÜRÜŞÜNE ÇIKMAK PAHA BİÇİLEMEZ...

• Beğen
Tepkiler: AbdülkadirArtan

AbdülkadirArtan

Aktif Üye
Tepki
318
İsim
Abdülkadir Artan
Bisiklet
Diğer
@SAFAK ZKN

Çok güzel, ben de o günü iple çekiyorum henüz ipin diğer ucu gözükmese de :)

• Beğen
Tepkiler: mr.gevende