Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Esk - Bolu - Adapazarı - Esk Turu 3.ve4. Gün: Bolu-Düzce-Adapazarı-Bilecik-Eskişehir

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında eYa tarafından paylaşıldı.

1. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    İlk iki yorucu günün (27 ve 28 Temmuz) ardından Bolu'da plansız 2 gün geçirdim. Planım Bolu'ya gelmekti. Dönüşü hiç düşünmedim bile :D Bolu'da arkadaşımın evinde kalıyorum. Sağolsun çok iyi baktı bana. Ayaklarım ilk iki gün tatlı tatlı kasıldı.

Hava durumu, yol durumu v.s. İnceledikten sonra 30 Temmuz Çarşamba yola çıkmayı, Bolu – Düzce – Adapazarı – Bilecik – Bozüyük – Eskişehir hattından geri dönmeyi düşünüyordum.

Salı akşamı Çarşamba günü için hazırlık yaptım. Onur abiye Adapazarına kadar birlikte pedallamayı teklif ettim. Perşembe günü gidersem gelebileceğini söyledi. Ben de bir gün daha Bolu'da kaldım. Planım 1 gün Bolu – Adapazarı (100 km) 1 gün de Adapazarı – Eskişehir'di (190 km). Adapazarında kalacak yer ayarlayamayınca planım biraz daha değişti. Pamukova'da otel ayarlayınca daha makul mesafeler önce çıktı. Bolu – Pamukova 155km. Pamukova – Eskişehir 145 km. Rüzgarın 2 gün boyunca tam kuzeyden ve kuvvetli olması bu sefer işime yarayacak. Özellikle Adapazarı – Pamukova arasında...

Perşembe sabahı saat 03:30'da kalktım. Makarna ile sağlam bir beslenmenin ardından 04:30'da yola çıktım. Çevre yolu üzerinde Onur abi ile buluşacaktık ama ben biraz hızlı gitmişim Bolu TEM çıkışında bekledim Onur abi geldi... Hava gerçekten çok soğuk.

Yola koyulduk... Gün ağarmaya başlarken çok hoş bir manzara vardı. Ancak fotoğraf makinam anca bu kadarını çekebildi... Var mı insan gözü gibisi... Yok tabi...

Soğuğun resmi... Sağ üstte görülen bulut / sis değil. Bilakis ciğerlerimden çıkan hava :D :rolleyes:

Bolu Dağı'na doğru tırmanmaya başladık. Bolu rakımı 800. Bolu dağı geçişi 900.

Tabelayı görünce uzaktan 2 km iniş sandım. İyi güzel diye düşündüm.. Yaklaşınca 200 m yazdığını görünce inişin 200 m sonra başlayacağını anladım...

Bu tabela ise turun en güzel tabelalarından biriydi :)

Bolu dağından inmeye başladığımızda rüzgar karşımızdan esiyordu. Bizi epey yavaşlattı. Pedal çevirmek zorunda bile kaldık bazen. Rüzgar olmasa muhteşem bir iniş olabilir. Yanımda hızla geçen bir tırın rüzgarına tam yetişmiştim ki bagaj çantam dengemi bozdu ve yavaşlamak zorunda kaldım. Yavaş inmeye başlayınca ve yol boş olunca video çekmeye karar verdim. İşte Bolu dağı inişinin bir kısmı (~ 4 dk) sizler için.

Sürüş güvenliğimi tehlikeye attım sayılabilir. Tek elle sürürken diğer elimde de kamera vardı. Düzce il sınırını video çekerken geçiyoruz. Ardından 55 km/sa hıza ulaşmışken kenardan havlayan köpeklere sadece gülüyorum ve laf atıyorum.
    [GVIDEO]7056630824209648951[/GVIDEO]

300 rakımlı kaynaşlıya varıyoruz...

Rüzgar sağ arkamızdan esiyor. Nadirde olsa bazen sağ önümüzden de estiği oluyordu.

Bolu dağındaki soğuk burada yerini serine bırakıyor. Saat daha çok erken.

Düzce'ye varıyoruz. Bir çorbacıda çorba içiyoruz...

Düzce adının hakkını veriyor. Kmlerce dümdüz yolda ilerliyoruz...

Gümüşova – Hendek arasında yol 150 rakımda 300 çıkıyor sonra da defalarca 250'ye inip 300'e çıkıyor. Bu bölgede biraz zorlanıyoruz. Sıcak da bunaltmaya başlıyor...

Bu andan sonra Onur abi yorulmaya ve yavaşlamaya başlıyor. Sırtında epey ağır bir sırt çantası var. İlk defa 100 km'yi aşmayı deniyor. Tura çıktığımız günün akşamı da halı saha maçı yapmış olması da etkendir diye düşünüyorum. Ortalama 19 km/sa civarılarında seyrediyor Adapazarına kadar. Onur abi geride kalıyor. Yetişsin diye yavaşladığımda o da iyice yavaşlıyor. Ben de gayret edip hızlansın diye 20-23 km/sa sabit gitmeye çalışıyorum.

Aslında yol ve rüzgar çok müsait. Pedala biraz yüklensem 30'dan aşağı inmez hız. Ancak bana yoldaş olan Onur abiyi yolda bırakacak değilim. Varsın olsun yavaş olsun ;) Kendisine tekrar tekrar teşekkür ediyorum burdan. Herşey için.

Bir petrolde mola veriyoruz...

Burada aklıma İstanbuldaki akrabalarıma gidip Birkaç gün daha mı uzatsam turu diye aklıma geliyor. Arıyorum akrabalarımı. Ama sonradan vaz geçiyorum. Otelden yer ayırttık vaz geçmek olmaz. Daha fazla gezmeye gerek yok bu tur yeter diyorum...

Adapazarına giriyoruz... Saat 11:20. Sıcak iyice çöktü.

Onur abi ile şehir merkezine giren yolda ayrılıyoruz. Bense hızlanıyorum... Tahmin ettiğim gibi yolda 25-30 ile sabit gitmek çok kolay oluyor.

Adapazarı – Bilecik yoluna girince beni bir sürpriz karşılıyor. Yol çalışmasından dolayı yol iki şeride düşürülmüş. Ve bana neredeyse hiç yol kalmamış.

Rüzgar tam da arkamdan esiyor artık ve 60 km yolum var. Yol bozuk ve sıcak giderek arttığı için bir an önce varayım diye abanmaya karar veriyorum. 30-40-45 derken neredeyse 35'ten aşağı hiç inmiyorum. Fotoğrafları bile bisiklet üzerinde çekiyorum genelde.

Yol manzarası da çok güzel...

Resimde görülen karayolları ekibi yer yer yol çizgilerini yeniliyor. İleride 35-40 sabit hızla yol çizgisi çizen araç ve ona eskortluk eden diğer 2 aracı 45-50 ile sollamaya çıkıyorum. Çünkü tüm trafiği arkalarında yavaşlatıyorlar. Çizdikleri çizgiler üzerine de geçilmesini önleyen dubalar koyuyorlar. Sollamaya çıkıyorum. Tam da bu sırada karşıdan virajdan hızla bir araba geliyor. Resmen 55 km hıza çıkıyorum düz yolda. Hattalı sollama yapıyorum. Sorunsuz geçiyorum ancak epey bir adrenalin salgılıyorum... Karayolları ekibi arkamdan anons yapıyor. Ne anonsu yaptıklarını da anlayamadım... Aldırmadım da :cool:

Yeşilin her tonu var...

Yeşillik arasında Bir çeşme ve şehitlik...

Eskişehir – İstanbul gezim sırasında burada mola vermiştim. O günler geliyor aklıma. Çadır kurduğum Metin tesisleri karşısındaki ağaçlığın yerinde şimdi bölünmüş yol çalışmasından dolayı yeller esiyor... İstanbul gezimden beri bu yolu bir de ters yönde geçmek istiyordum. Nasip bu güneymiş...

Bu tabelayı görünce aklımdan Bilecik'e kadar devam etmek geçiyor. Yine düşünüyorum ne gerek var diye. Dinlenip yarın daha dinç gitmek varken...

Adapazarından Pamukovaya 60 km yolu 1 sa 40 dkda molalar dahil almışım. 100. km 19 olan ortalama 158. kmde 23,6. Gerçekten son 60 km abanmamın faydasını gördüm. Ancak bu sefer de uzun zamandır sorun çıkarmayan sağ dizimin üzerindeki sakatlık aşırı zorlanmadan dolayı sızlamaya başladı. 4. gün için beni çok korkuttu... Bakalım nasıl olacak. Sırf bu sakatlığım için 19.5” kadro almış ve seleyi de normalden biraz yüksek kullanıyordum.

Pamukova'dan tek fotoğraf var...

Pamukova'ya varıyorum. Otele yerleşiyorum. Duş alıyorum. Yemek, internet ve gezmek için Pamukova merkeze gidiyorum. Geri dönünce Birkaç saat uyuyorum. Sonra tekrar merkeze... Sonra da otele. Yarın beni karşılaması ve birlikte pedallamak için Serhat'ı arıyorum. Mesaisi olduğunu söylüyor. Yasin'i arıyorum. Stajı var ve izin alamıyor. Selçuk'u arıyorum. Geç de olsa cevap yazıyor ve karşılayacak. Foruma da mesaj bırakmıştım bilecik ve bozüyükten katılmak tanışmak isteyen olursa diye. Arayan olmuyor... Gece uykuya dalarken dizim beni endişelendiriyor.

Gece güzel bir uyku çekiyorum.

3. Gün:
    31 Temmuz 2008 Perşembe
    Gidilen yol: 158 km
    Ortalama hız: 23,6
    En yüksek hız: 60
    Pedallama süresi: 6 sa 42 dk
    Yola çıkış: 04:30
    Varış: 13:00

2. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Sabah yine 03:30'da uyanıyorum. Dün paket yaptırdığım yemeği yiyorum. Dizimi düşünüyorum. Tek çare yüksek devir ve zorlamamak. Zira zorlarsam kıkırdak doku iyice sorun çıkaracak gibi. Çok sızlıyor.

Hazırlıkların ardından 04:30'da yoldayım yine. Yol gerçekten hala çok kötü. İki şerit ve bana gitmek için neredeyse 1 karış yol var. Üstelik bu sefer karanlık. Far ile yol alıyorum. Yollar fazla kalabalık olmasa da beni o saatte o yolda gören herkes şaşırıyor.

Erken çıkan yol alır...

Far için yedek pillerim olmadığı için pil almak için Varan tesislerine uğruyorum.

Karanlıkta çektiğim fotoğraflar hiç güzel çıkmadığı için çekmekten vaz geçiyorum gün ağarana kadar.

Günün ilk fotoğrafları Osmaneli'ne yaklaşırken...

Gün ağarmaya başladı. Manzara hoş.

Osmaneli girişinde ne beklediklerini çözemediğim 5-10 kişilik genç bir grup ateş yakmıştı. Beni görünce laf atmaları eksik olmadı. Manyak mısın diyen dahil vardı. El sallayarak, aldırış etmeden devam ettim. Sanırım Osmaneli hafızamda bunlarla kalacak.

Karpuz diyarı Osmaneli...

Osmaneli çıkışında biraz tırmanış vardı. İstanbul'a giderken mola verdiğim yeri Osmaneli sanıyordum. Meğerse Bayırköy'müş...

Güneş bu sabah da bana güzel manzaralar sunmaya devam ediyor. Hafif Sisli havada güneş ışınları dağdan hüzme halinde çıkıyor...

150 m rakımlı Vezirhanı da geçiyorum.

Bu bölge mermer şantiyeleri ile dolu. Dağlar resmen mermer kaynağı. Çok ilginç.

Vezirhan'dan sonra Gülümbe ve meşhur rampaları var tabi. Tabela herşeyi anlatıyor. 7 km boyunca çıkış. Hatta 10 km sürüyor.

Bir mermer üretim sahası daha...

Bu bölgede iken Selçuk'la telefonlaşıyoruz. Bozüyük'e doğru gelmekte olduğu söylüyor. Bense tırmanışta olduğumu...

Dizim yüksek devir çalıştıkça, ısındıkça ağrısı geçiyor. Ancak zorlamamakta kararlıyım. Sürekli düşük vites yüksek devirde gidiyorum.

Yani daha 10 km tırmanış var...

Gülümbe'den çıkış demek tırmanışın bittiğinin anlamı. Tabelayı çekene kadar yanından geçiyorum.

Vezirhan 150m Bilecik girişi 630 m rakım. Bilecik'e girer girmez uzunca bir iniş bekliyor beni.

Bilecik girişi... Şükür ki rüzgar yine benden yana... Sol arkamdan esiyor. Bazen sol önden de esiyor.

Bilecik'e girince inişte 62 km/sa hıza kadar çıkıyorum. Sabah işe gitmekte herkes bu saatlerde. Servis otobüsü ve tırların bir kaçını bu inişte solluyorum. Servis otobüsünün tepkisi olmuyor değil. Sabah sabah uykusu açılıyor şoförün :D

Bilecik'ten...

Bilecik çıkışına kadar iniş devam ediyor... Bilecik girişinde 630 rakımda iken Bilecik tabelasında rakım 500 yazıyor. Bilecik çıkışında ise rakım 300 iken tabelada yine 500 yazıyor. Sanırım ortalamasını ya da tam merkezin rakımını almışlar...

Yolum az kaldı... Ancak sabah 04:30'dan beri 5'er dakikalık molalar dışında mola vermedim sıcağa kalmamak için sürekli yol alıyorum. Yorulmaya başladım.

Yol 300 rakımdan Bozüyük – Bursa / Bozüyük – İstanbul kavşağına kadar 800 rakıma çıkıyor. Sıcak da bastırmaya başladı.

Ankara – İstanbul tren yolu viyadüğü...

Sıcak... Hala hafif hafif tırmanıyorum...

Tren yolu ve yol paralel seyrediyor burada...

Bir tünelden geçiyorum...

Bu tünelden epey sonra Selçuk'la karşılaşıyoruz. Hemen yola devam ediyoruz. Bozüyük kavşağına geliyoruz.

Ve Bozüyük. Bozüyük'e vardığımda saat 10:15ti. Sabah yola çıktığımda 04:30. Molalar dahil tam 5 saat 45 dk da gelmişim. Mesafe 100 km. Çoğunlukla tırmanıştı. Toplam mola sürem 30 dk idi ilk 100 kmde. O da 5'er dakikalar ile. Dizime ve tırmanışa rağmen gerçekten yine kendimden beklemediğim bir performanstı.

Bozüyük'ün güneyinde yapılan yeni çevre yolu için koca dağ resmen yontulmuş.

Bozüyük'e gelinirde nereye gidilir ? Tabiki her zamanki çorbacı :) Bisikletler park edilir lokantaya dalınır :)

Çorba ve ardından yemek, biraz da dinlenmek yorgunluğumu unutturdu. Rüzgarda kuvvetlenmeye başladı. Yola çıkıyoruz. Önümüzde inişli çıkışlı 45 km var. Özellikle Poyra rampası. Rüzgar bazen sol arkamızdan bazen tam solumuzdan ve bazen de sol önümüzden esiyor. Yanımızdan bir kamyon / tır geçtiğinde tshirtüm Birkaç kez sırtımdan sıyrılıyor rüzgarın yandan olmasından dolayı.

Mezitler turunda 90 km hız rekoru kırdığımız bölgedeyiz. 3,5 km çıkış ölçüyor. Kamyonun arkasında 37 ile başlayıp 16 ile tırmandığım 3,5 km geliyor aklıma...

Rampanın sonu...

Hafif eğimli iniş... Burada pedal çevirmeden rüzgara karşı 48 ile gidiyorum. Hem de video çekiyorum. Geçen sefer rüzgar tam arkamızdaydı ve kamyon koridorundaydık. Hala unutamıyorum...

Çektiğim son resim...

Bundan sonra tempoyu iyice artırıyoruz. Oktay abinin iş yerine uğrayıp çaylarımızı içiyor ve sohbet ediyoruz. Bu sırada bozüyük'ten Erhan arıyor ama biz Bozüyük'ü geçeli 30 km oldu. Çay teklifi için tekrar teşekkürler Erhan'a...

Oktay abi'ye de ayrıca teşekkürler...
    Eskişehir'e yaklaştıkça hızımızı artırıyoruz. Bozüyük'e geldiğimde 17'lerde olan ortalamayı 20'yi geçirmeyi başarıyorum.

Eskişehir'in giriş tabelasına sarılıp fotoğraf çekinmeyi düşünüyoruz. Özlemişim Eskişehir'i. 6 gün oldu. Ama hala bir giriş tabelamız yok... Fotoğraf da çekemiyorum.

4. Gün:
    1 Ağustos 2008 Cuma
    gidilen edilen yol: 147,4 km
    ortalama hız: 20,2 km/sa
    En yüksek hız: 62 km/sa
    Pedallama süresi: 7 saat 20 dk

4 Günde toplam mesafe: 561 km
    Pedallama süresi: 30 saat 55 dk
    Ortalama: ~18 km/sa

Tura katılan başta Selçuk Kırma'ya ve Yasin İlgici'ye, Murat Kılıç ve Onur Çakırgöz abilerime çok teşekkürler. Delta bisiklete ayrıca teşekkürler.

Mesut Girgiç abime Abant konusu için bir kez daha teşekkürler.

Resim ve anlatımlara vakit ayıran herkese de selamlar...

3. erhan438

erhan438 Aktif Üye

Seviye:
    Çok güzel gezi olmuş ayağına sağlık.İşalla ilerde beraber turlarız :D

eYa bunu beğendi.
  4. Battalcan

Battalcan Aktif Üye

Seviye:
    Ah ulaaaaan aaaaaaah. Ben de yapacaaaaaam
    :D

5. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Benden ayrıldıktan sonra iyi tempo yapmışsın, bilyorum temponu baya bi düşürdüm ama bu denli uzun bir geziye ilk defa çıktığımdan geziyi tamamlayabilmek bile benim için başarı sayılır, hatta o gün toplam 145km yaparak kendi rekorumu kırdım. Ertesi günün biraz acılı geçmesine rağmen Boludan Adapazarına kadar birlikte pedallamak benim için gerçekten güzeldi..

6. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Süper olmuş, ayaklarına sağlık.

eYa bunu beğendi.
  7. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    İlkler her zaman zordur ;) 145 fazla bile olmuş o gün sırtındaki o çanta ile. Birlikte pedallamak güzeldi. Herşey için tekrar teşekkürler.

8. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Efrahim kardeşim hadi geçmiş olsun. Harika bir gezi olmuş tam anlamı ile. Bizde seninle gezdik geldik.
    Bozüyük'te ki çorbacının çorbasını özlemedim değil hani. :)

Ellerine ve ayaklarına sağlık.

Yeni rotalarda, yeni yollarda görmek dileği ile.

Sevgiler...

eYa bunu beğendi.
  9. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Tekrar tekrar teşekkürler ;)

Serkan'ım müsait olduğum her zaman senin için Bozüyük'e giderim, çorbalar da kurbanın olsun. Sen yeterki yolunu buralara düşür tekrar

10. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    gezi kazasız belasız bitirmişsin geçmiş olsun.gezinin devamıda ilki gibi müthiş tskler paylaşımın için ayaklarına sağlık.

eYa bunu beğendi.
  11. oktay tiryakioğlu

oktay tiryakioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Efrahim kardeşim , seni azminden dolayı gerçekten tebrik ederim. Seninde tahmin ettiğin üzere gidiş yolu gerçekten zorlu geçmiş. Senin için büyük deneyim oldu bu tur.. Fotoğraflar ile bende gezdiğin yerleri pedallamış gibi oldum. Anlatımın ve paylaşımın için teşekkür ederim... Daha nice turlar yapabilmen dileğiyle ...Görüşmek üzere... Sevgiler...

eYa ve Selay Yaman bunu beğendi.
  12. discocox

discocox Kıdemli Üye

Seviye:
    çok güzel bir gezi olmuş ve çok keyifli bi anlatım , paylaşım için teşekkürler sayende bizde gezdiğin yerlerde turlamış gibi olduk

eYa bunu beğendi.
  13. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Eyvallah Oktay abim ;) Herşey için çok teşekkürler.

Laçin Nallıhan "yolu çok tırmanış ama iniş de var" demen epey moral verdi o sıcakta o bitmek bilmez rampalara karşı. Nallıhan'dan sonra da o yol dümdüz demesen o rüzgara karşı 1-0 mağluptum son 50 km :cool: Sen düz dedin diye Aynalıkaya geçidi 1200 rakım bile düz geldi :D

Dönüşte bizi işyerinde ağırladığın ve ikramlar için ayrıca çok teşekkürler.

29 Ağustos'a kadar vaktimiz daha olacak ;) Ondan sonra ben beklerim sizi Didim'e... Pazarları boş durmak yok inşallah ;) Daha birlikte gezeceğimiz yol çok...

oktay tiryakioğlu bunu beğendi.
  14. Mhmt_EMR

Mhmt_EMR Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Tern
    Seviye:
    Yaşadığın ve paylaştığın güzellikler için çok teşekkürler...

eYa bunu beğendi.
  15. Ahmet Mumcu

Ahmet Mumcu Kıdemli Üye

Seviye:
    Ah Adapazari - Pamukova yollari aaaahhh.
    Lisedeyken hergun o yollarda antrenman yapardik, manzara nefistir ama donuste ruzgar adami sersem eder. :mad:
    Resimler icin tesekkurler.
    www.mumju.com

eYa ve oktay tiryakioğlu bunu beğendi.
  16. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Ben teşekkür ederim vakit ayırdığınız için

Merak ediyorum da şu rüzgarın Marmara'dan iç Anadolu'ya doğru değilde tersine estiği görülmüş müdür acaba :rolleyes: :cool:

17. Recep BARITCI

Recep BARITCI Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    güzel calısma olmus bizede nasıp olsa keşke bu cografyada tur a cıkmak