Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Esk - Bolu - Adapazarı - Esk Turu 2. Gün: Mudurnu - Abant - Bolu

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında eYa tarafından paylaşıldı.

1. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    İlk gün 2 buçuk saat uyku ile 183 km 2100 m tırmanış ve 55 km de kuvvetli rüzgara karşı yol alınca epey yoruldum. Akşam 11 gibi yattım. Sabah 05:00 gibi kalktım ama biraz daha uyumaya devam ettim.

Delta Bisikletin istanbul ve Ankara'dan gelecek otobüslerinin sabah 10 gibi Abant'ta olacağını tahmin ediyordum. Sabah 8'de yola çıkmaya karar verdim. Kaldığım otelin önünde Abant'a 17 km tabelası var.

8'de yola çıkacakken 8'de anca uyandım. Kahvaltı ve hazırlığın ardından hemen yola çıkıyorum. Bisiklet hazır.

Hava güzel, güneşli ve serin.

Mudurnu – Bolu yoluna çıkıyorum.

Bolu – Abant yol ayrımı.

Bu arada bugün Abant'tan Bolu'ya geçip orada Birkaç gün kalmaya karar veriyorum. Ancak kalacağım arkadaşa halen ulaşabilmiş değilim. Geleceğimi biliyordu. Kesinleşmese de haber vermiştim. Telefonu kapalı... Neyse bakalım buluruz elbet diyorum...

Yol giderek yeşilleniyor...

Evler manzaraya ayrı bir güzellik katıyor...

Yolun nereden tırmanacağını bilmiyorum. Sadece tahminlerim var... Resimde ortada görülen tepenin sol eteğine geliyorum...

Tam bu fotoğrafı çekip biraz daha ilerleyip o bölgeye gelince heyelan oluyor. Çakıl taşları ve ufak kayaların seslerini duymaya başlıyorum ve hemen uzaklaşıyorum bölgeden.

10 km oldu. İşte tırmanış başlıyor.

Tırmandıkça yeşillik ve serinlik artıyor.

Selçuk'la 1. gün ayrıldığımızdan beri haber alamıyorum. Yasine ulaşıyorum o bisikletle Eskişehir'e dönmüş. Sonunda Abant'a tırmanırken Selçuk'a da ulaşıyorum. Sarıcakaya'ya zor dönmüş 3 saatte. Akşamüzeri de otobüsle Eskişehir'e varmış ve hala uyuyor :)

Az önce eteklerinden tırmanmaya başladığım tepe arkamda kalıyor.

Hedefe az kaldı...

Burada Murat abiyi (Kılıçreis) arıyorum. Abant'a gelmiş. Bisikletini toplamakla meşgul. Biraz konuşuyoruz. Deltanın ekiplerinin henüz gelmediğini söylüyor.

Tırman tırman tırman... Fotoğraftaki mavi minibüse yolun eğimine dikkat !

Fotoğrafın hikayesi ilginç oldu :) Manzara ve kendimi de yer alan bir fotoğraf çekmek için fotoğraf makinası 10 snye ayarlıyorum ve yerimi almak için hızlanıyorum. Tam o sırada hızla inen bir araç karşıya geçip poz vermemi engelliyor. O arada fotoğraf makinası da bekleyecek değil ya... Manzara, araba ve karşıya geçemeyen ben :)

Bu bölgede yol düzleşiyor biraz. Ben yukarılarda abant arıyorum...

Fakat anlıyorum ki ben Abant'ın epey üzerine çıkmışım... Birden muhteşem bir manzara beni karşılıyor...

200 km yolun yorgunluğunu unutuyorum. Bisiklet de halinde memnun görünüyor. Tam burada birşeyler satan amca sağolsun fotoğrafımı çekiyor...

800 m Mudurnu rakımından 1430'a kadar çıkmışım. Abant ise 1330'da. Murat abi ve Onur abi (kkazim)'ın bulunduğu yere yaklaşınca Efrahim diye sesleniyor Murat abi... 5 yıldır bir türlü yüzyüze karşılaşamadığım Murat abi ile sonunda yanyanayız...

Km 20 oldu.

Onur, Murat abi ben ve Abant... Başlıyoruz muhabbete...

Çok geçmeden iki otobüs geçiyor önümüzden. Biz bunlar onlardı değildi derken Ulaş, Murat abiyi arıyor. Geçenler onlarmış. Yanlarına gidiyoruz. Ulaş ile de yüzyüze tanışıyorum.

2. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Otobüslerin bagajlarından sürüyle bisikletler paramparça çıkarken hoş diyologlar oluyor...
    Benim kadrom nerede...
    Bu teker kimin...
    Yeşil ipli tekerin diğeri nerede...

Bisikletler toplandıktan sonra Abant etrafını bisikletler ile dolanmaya çıkıyoruz.

Faytonlar...

Abant harika...

Ekipten biraz kopup Murat abi ile Abant'ın batısındaki Yayla ve köye doğru tırmanıyoruz...

Bir çeşme...

Yayladaki cami... Huzur dolu görünüyor.

Murat abinin “Beni burada bırak Efrahim” dediği an ve yer :)

Yayla

Öküzlerin mavi treke baktığı anı çekmeye karar veriyoruz ama bu sefer öküzler darılıp gidiyorlar :) Ben baka kalıyorum...

Böyle bir doğada pedal çevirmek, nefes almak gibisi yok... Hava biraz serin.

Manzara, doğa ve havanın muhteşemliği beni benden alıyor :)

Birden kara bulutlar batı tarafından beliriyor... Hava daha da serinliyor... Daha fazla gitmeden geri dönüyoruz...

Yayla'da yamaç paraşütü... Bu da ayrı bir özgürlük...

Göl etrafı fayton, at, bisiklet ve yürüyerek gezenlerle dolu. Küçüğün bisikleti de çok hoş.

Bu hayvan burada ne arar merak ediyorum...

Yosunlar rüzgarla ilginç bir hal almış...

Nilüfer poşet ve ekmek artıkları arasında kalmış olsa da hala güzel.

Bu poz çok hoşuma gitti. Reis ve arka planda çektikleri resimleri inceleyen aile ve muhteşem manzara...

Bu doğaya doyulmaz...

Tekrar Delta ekibinin yanına dönüyoruz. Motorları ile bir ekip daha katılmış.

Delta'nın mangal, karpuz, içecek ikramları için çok çok teşekkürler. Burada da biraz vakit geçirip, karnımızı doyururken sohbet ediyoruz. Ardından Bolu'ya gitmek için Onur abi ile yola koyuluyoruz...

Bolu'daki arkadaşıma hala ulaşamadım... Onur abi bende kalabilirsin diyerek beni rahatlatıyor.

Abant'tan Bolu'ya inişin ilk 5 kmlik kısmı dik iniş daha sonra da yavaş yavaş iniyor. Rüzgara karşı iniyoruz. Pedal çevirmek zorunda kalıyoruz.

Adapazarı – Bolu yoluna çıkıyoruz... Böyle asfaltı özlemişim doğrusu... Rüzgar da arkamızda. Epey hızlanıyoruz. Son rampayı epey abanıp 50 ile çıkıyorum.

Onur abi ve ben... Onur abi sabah Bolu'dan Abant'a tırmanmış.

İzzet Baysal Üniversitesi...

Ve Bolu...

Şehir merkezine giriyoruz. Arkadaşımı bulmaya çalışacağım. Onu tanıyan Birkaç kişinin olduğu bir dershane geliyor ilk aklıma ama adını ve yerini bilmiyorum. Bolu Merkezde bir yerde durup Birkaç yere telefon açıyorum. Tam o sırada bir de bakıyorum ki önümden geçen kişi arayıp durduğum arkadaşım :) Gözlerime inanamayıp sesleniyorum. O da şok oluyor. Şükür kavuşturana... Tekrar buluşmak üzere ayrılıyoruz. İşleri var biraz. Yeni telefon hattı almış ve bana haber vermeyi unutmuş. Bu sebeple 2 gündür kendisine ulaşamamışım...

Onur abi ile bir çay bahçesinde sohbet ediyoruz...

Bolu'da kaldığım günler boyunca çektiğim fotoğraflar...

2. Gün.
    Toplam mesafe: 73 km.
    Ortalama hız: 17,6 km/sa.
    En yüksek hız: 59,5 km/sa
    Pedallama süresi: 4 saat 8 dk
    Tarih: 27 Temmuz 2008 Pazar

3. Admin

Admin Yönetim Kurulu

Seviye:
    Efrahim selam.

Abantta seninle buluşmak ve pedallamak benim için apayrı bir zevk ve mutluluktu.Herşey için sana teşekkürler..

Allah nicelerini nasip etsin inşallah.Ellerine sağlık.

eYa bunu beğendi.
  4. jemboy

jemboy Kıdemli Üye

Seviye:
    içim gitti ya güzel yerler neyse nasip dilmişşş

eYa bunu beğendi.
  5. Selay Yaman

Selay Yaman Forum Bağımlısı

Seviye:
    Tebrikler..Yine muhteşem kareler bizimde görmemizi sağladığınız için sonsuz teşekkürler.. Paylaşımlarınızın devamını diliyorum. Sevgiyle kalın.

eYa bunu beğendi.
  6. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
  7. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çok güzel rota. Geçen sene Mudurnu-Abant yolunu bir arkadaşımla beraber yapmıştım. 26 Temmuz'da :) Sanırım aradan tam 1 sene geçmiş.

Tebrikler, selamlar...

S. YILDIRIM ve eYa bunu beğendi.
  8. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Yolun ve Abant'ın güzelliği fotoğraflarla ne kadar anlatılmaya çalışılsa boş. Gidip görmek gibisi yok ;)

Barış Kılınç bunu beğendi.
  9. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Bir solukta okuyup bitirdim bu bölümüde.
    Murat Reis'i burada da görmek güzeldi. Harika bir gün geçirdiğiniz yüzünüzün gülümsemesinden belli. Harika bir gezi olmuş Efrahim... Ellerinize ayaklarınıza sağlık.

Sevgiler...

eYa bunu beğendi.
  10. Anıl Kuşaksız

Anıl Kuşaksız Forum Bağımlısı

Seviye:
    çok güzel bi gezi olmuş tebrikler :D

eYa bunu beğendi.
  11. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Teşekkürler Serkan. ;) Gerçekten 2. gün çok güzeldi. Yoksa sen daha Abant'ta pedal çevirmedin mi :rolleyes: :eek: :p

Bir gün Reis, sen ve diğer pedalseverlerle birlikte pedallamak dileği ile...

Serkan Taşdelen ve Admin bunu beğendi.
  12. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    çok güzel ve bir o kadar hoş kareleri bizimle paylaştığın için tskler..

eYa bunu beğendi.