Esenler otogar ilk yarım saat ücretsiz park hakkında ibretlik hikaye!

aeneskral

Allah için NAMAZ'a dur ey müslüman!
Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
dün sabah saat 07:30 08:00 sularında yaşadığım olaydır.

istanbul'lular bilirler otogarı özel bir firma işletiyor artık yani yönetim belediyeden çıkmış durumda. yine bildiğiniz üzere 0-30 dakika arası park giriş-çıkış ücreti yoktur. yani ilk yarım saat bedavadır. bu zaten bilinen bir geçekti belediye zamanındayken dahi. geçen haftalarda bir habere rastladım tv ekranlarında. otogar giriş-çıkış ilk yarım saatin bedava olduğuyla alakalı. kulak kesildim. gişedeki görevliler durdukları klübenin dışına fiyat tarifesi asmışlar. saatlere göre fiyatlar var. buraya kadar her şey normal. sıkıntı tamda listenin başında başlıyor aslında. "0-60 dakika 8 tl"dir yazıyor. haberde belediyenin tahsis ettiği araçlı zabıta ekipleri orada bekliyorlar ve ilk yarım saat içeride kalanları bedava geçiriyorlar. söz konusu özel firma belediyeden otogarı alırken "ilk yarım saat bedava olacak" kaidesiyle teslim almış. böyle bir şart koşmuş. yani belediye firmaya demiş ki; "kardeşim ben sana devrediyorum ama giriş çıkışlar ilk yarım saat tüm araçlara bedava yapacaksın. bu şartımı kabul ediyorsam verdim gitti." tabi alacak firmada kabul etmiş sözleşmelerinde var. ama ilk zamanlardan sonra bu uygulamayı kaldırmış ve sözleşmeyi tek taraflı uymamaya başlamış. belediyenin haberi olmadan. bunu bilen vatandaşlar belediyeye şikayette bulunmuşlar ve şikayetlerin artması üzerine en sonunda belediye oraya bir araç dikmiş. ücret alınıyor mu alınmıyor mu şeklinde kontrol mahiyetli. haberlerde tam o görüntüler vardı.
belediye ekipleri:
"ilk yarım saate kesinlikle ücret vermeyin. bu yasal değildir hak değildir. böyle bir şey sizden talep edilmesi halinde gişe görevlisinden basit bir yazı alarak bize başvurun ve her ihlal karşılığında özel firmaya 3 bin tl ceza keselim." şeklinde açıklamalarda bulundular. yani güzellikle adam gibi söylediniz he laftan anlamıyor mu o zaman istenilen ücreti ödeyin fakat kendisinden yazı isteyen. ben şu şu plakadan şu saatler arasında yarım saat sınırını geçmediği halde 8 tl ücret aldım diye. ben biraz uzun söyledim ama siz daha da kısaltabilirsiniz. buraya kadar prosedürün nasıl işlediği ile alakalı bilgiler verdim şimdi kendi yaşadığım olayı kısaca aktarmaya çalışayım.

14.2.2014 saat 7.30-8.00 arası otogara misafirlerimi almaya gittim. tam tamına on iki dakika içeride kaldım ve gişeye doğru yanaştım. giriş kartımı verdim ve görevli 8 tl dedi. bende ilk yarım saatin ücretsiz olduğunu bu sebepten kapıyı açmasını rica ettim. açamam dedi. bende belediyenin açıklamasınından ve sözleşmeden bahsettim. böyle yaklaşık on dakika kadar devam etti. ve söylediklerimin hiçbirine mantıklı karşılıklar veremedi. dedim madem sen yasal bir işlem yapıyorsun al paranı ver bana yazılı kağı. yok veremem dedi. dedim hani haklıydın. haklıysan veririm paranı alırım kağıdına. "ohooo öyle herkese kağıt verirseeeek" diyerek iyice laçkalaşmaya başladı. ayrıca her söylediğim delile bozuk plak gibi sürekli biz özel firmayız bizi bağlamaz biz özel firmayız bizi bağlamaz diye diye kafamın tepesini attırdı en sonunda dayanamadım indim araçtan bulunduğu beyaz klübeyi yumruklamaya başladım bağırmıyorum çağırmıyorum sadece yumrukluyorum kapıyı açsa kafasını gözünü patlatacağım açmadı tabi. telsizle orta kısımda duran daha büyükçe bir klübeden görevli çağırdı. o geldi hayırdır birader falan durumları oldu. iki kişi olunca tabi hemen diğeri de çıktı. ben pozisyonumu aldım belli girişecez tam o ara kız kardeşim çıktı araçtan müdahale etti. saolsun arkada sıra olan vatandaşlarımız öküzün eşşeğe baktığı izlemekle yetindiler. halbuki sorsan çoğu yarım saatin altında giriş-çıkış yapan insanlardır. yani benim kavgam dolaylı yoldan onları da ilgilendiriyor. neyse onlar beni bağlamaz elbet biraz yatışır gibi oldu ortam dedim çağırın amirinizle görüşeceğim. aradılar bir müddet aralarında telefon görüşmesi geçti. telsiz konuşmaları falan böyle hep şekil hareketler. en sonunda bey efendi arabanıza geçin dedi ve kapı açıldı.
tam yarım saatimi harcadılar benim. bu arada tabi arkamızda sıra bekleyen insanlarda mağdur olmuş oldu. dedim hepsinin hakkı boynunuza helal etmiyorum hakkımı dedim ve gittim.
arkadaşlar otogar girişte ve çıkışta iki tane kocaman totem gibi tabela var. 0-30 dakika park ücretsizdir diye altında da kocaman istanbul büyükşehir belediyesi yazıyor. hem girişte hem çıkışta. düşünün belediye çıkışa bile koymuş. bu ne demektir. hani bilmeden, es kaza ücret verdiysen bir daha geldiğinde verme demektir. çok çakal olmuş ahlaksızlar. boyun eğmeyin öyle yada böyle kazanan siz olacaksınız.

Scudo

Primattan Geldim

Forum Demirbaşı
Tepki
388
İsim
Onur G.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Özelleştirmeler şekil yollarından çekil hocam. Esenler'in %61 ine selamlarımı iletiyorum.

• Beğen
Tepkiler: SuatYRDGN

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
En doğrusunu yapmışsın. Söz ile uslanmayanın hakkı tekmil, teknikle uslanmayanın hakkı kötekdir. Tamaam orada ki kişide ekmek parasında memur gişede belk . Lakin tavırlar bu anlattığın şekilde olduktan sonra önce o işletme sahibi sonra o memur köteği hak ediyor

UtkuK

Aktif Üye
Tepki
135
İsim
Utku Karaarslan
Bisiklet
Cannondale
Gasp ve dolandırıcılık şikayeti ile polis çağırıp işlem yaptırın.