Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Erzurum'dan Erzincan'a 1 Günde 193 Km...

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Serkan Taşdelen tarafından paylaşıldı.

1. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Uzun soluklu turlara bir süreliğine ara vermiş olsamda, yollardan ayrılmak kolay olmuyor ve bir şehirden başka bir şehre pedallamaya devam ediyorum. Azıcıkta olsa uzun yol tadını almak adına yollardayım. Bir hafta öncesinden plan program yapıyorum ve Erzurum'dan Erzincan'a kadar pedallayacağım yol arkadaşım Aydın ile sürekli tur hakkında konuşuyoruz. Hava durumları bütün hafta boyunca kötü gittiği için bir iptal edelim diyoruz, bir yok yok bir şekilde gideriz diyoruz. Nitekim tur günü gelip çatıyor.

Cumartesi akşam işten çıkıp hemen otogara gidip Erzurum'a gidecek olan otobüsten bilet alıyorum. 21:30 otobüse binerek Erzurum'a gidiyorum. Gece yarısını saat henüz yeni geçmişti ki Erzurum'a varıyorum. Aydın kardeşim beni otogarda karşılıyor ve eve gidiyoruz birlikte. Yemek yiyip yatmamız bir, bir buçuğu buluyor. Saatimizi erken kalkmak için 4:30'a kuruyoruz. Bir süre uyuyamıyorum ve çok geçmeden telefonumun alarmı Oğuz Aksaç'ın Ahu Gözlüm türküsü ile uyanıyorum. Hazırlanıp toparlanıyoruz ve evden çıkıyoruz. Güzel bir çorba içtikten sonra Erzurum Çifte Minareli Medrese önüne giderek fotoğraf çekiliyoruz ve turumuzu başlatıyoruz.

Saatimiz tam 5:00'i gösterdiği sırada pedallar dönmeye başladı. Atatürk Üniversitesi kavşağını geçiyoruz.

Erzurum'un rakımı 1900'lü metrelerde olduğu için hava biraz serin. Ilıca'ya kadar güzel tempoda ilerliyoruz. Sabah erken saatleri olduğu için trafik çok rahat. Bizde aynı rahatlıkta yol almaya devam ediyoruz.

Artık Erzurum'u geride bırakıyoruz.... Bekle bizi yollar...

Aşkale'ye 32 km, Erzincan'a ise 167 km yolumuz kaldığını bu tabela bize hatırlatıyor. 25 km'dir yoldayız tabi bu arada...

Yolumuz sağlı sollu Erzurum Ovası ile kaplı. Bu güzel manzaranın tadını çıkartarak pedallıyoruz.

Türkiye'nin birçok bölgesi yaz mevsimini yaşarken burada bahar yeni geliyor. Her taraf rengarenk çiçekler ile dolu...

Aşkale'ye yaklaşıyoruz giderek. Ara ara dinlenme maksatlı verilmiş foto-molalar...

Aşkale'ye varıyoruz 53 km sonunda. Hemen bir çay ocağına oturup soluklanıyoruz ve ikişer bardak çay içiyoruz.

Çaylar bize yakıt gibi geliyor ve enerjimizi topladıktan sonra tekrar düşüyoruz yollara...

Arka fonda görünen Aşkale Çimento Fabrikası...

Aşkale'den sonra yolumuz biraz dikleşiyor ve 7-8 km kadar sürecek olan rampayı tırmanmaya başlıyoruz yavaş yavaş...

Tırmanırken etrafın güzel manzarasını izlemeyi ihmal etmiyoruz tabi ki...

Heryer yemyeşil ve bize güç veriyor bu güzel yeşillik...

Erzurum'dan Erzincan'a Bisiklet Turu tüm hızı ile devam ediyor... Rampalara inat... :)

Tırmandığımız yol geride kalıyor...

Nihayet zirvedeyiz... Kısa bir el yüz yıkama ve su içme molası. Terden sırılsıklam oluyoruz...

Bu noktadan sonra salıyoruz bisikletleri... Kendi haline bırakıyoruz yoldaşlarımızı, nasıl olsa gidecekleri yolu biliyorlar... :) Ta ki Erzurum, Erzincan il sınırına kadar...

Artık Erzurum geride kalıyor. Erzincan il sınırları içerisinde pedallamaya başlıyoruz... Su takviyesi yapıyoruz bir çeşme başında...

Yolumuz vadi içerisinde kıvrılarak ilerliyor. Bizede bunun tadını çıkartmak kalıyor...

Saatimiz 10'a yaklaşırken bizde Tercan'a yaklaşıyoruz.

Turumuzun 92. Km'sinde acıkıyoruz ve Tercan'da yemek için bir yer arıyoruz. Kardeşler Lokantasında lezzetli yemekleri yedikten sonra üzerine de güzel bir çay içiyoruz.

Tercan'dan sonra Mercan'a kadar 10 km kadar yol çalışması var. Bu nedenle biraz daha yavaş yol alıyoruz.

Hatıra fotoğrafı çekilmeyi ihmal etmemek lazım tabi ki...

Gördüğünüz gibi yol berbat halde. Tozmaması için sulamışlar ve çamur olmuş. Yolun kenarından dikkatli bir biçimde ilerliyoruz. Araçlarda bizimle aynı hızda seyrediyorlar...

Bozuk yolun stresinden biraz uzaklaşmak için hemen yanıbaşımızdaki doğa harikası çiçekleri fotoğraflıyorum.

Mercan'ın geçtikten sonra yol asfalt oluyor tekrar ama aynı zamanda da daralıyor. Demiryolu geçidi...

Yine kısa bir mola ve sevgili Aydın kardeşim...

Altunkent Belediyesine kadar akan yolda tempolu bir şekilde ilerliyoruz. Biraz dinlenmek için bir markette duruyoruz ve soğuk maden sularımızı yudumluyoruz.

Yollarüstü köyünü geçtikten sonra yol iyice daralıyor ve sadece iki araç anca sığabiliyor. Burada bize yol yok. Bu nedenle çok dikkatli bir şekilde ilerliyoruz. Erzincan'a 70 km kaldı bu arada tabi, 120 km'dir yoldayız...

Fırat Nehri ve onun oluşturduğu vadide pedallıyoruz...

Yolda karşımıza çıkan ilginç tabela... Düşe bir plaka, sahibinin bulunması için tabelaya asılmış... 29 AH 901 sahibine duyrulur... :)

İyice daralan yol iyice tehlikeli olmaya başlıyor. Bize sinme geçen otobüsler dengemizi kaybetmemize neden oluyor. Bunun için çok dikkatli olmak gerekiyor. Bazı araçlar hiç umursamazken, bazıları ise bize yol veriyor. Sansa Boğazı bu yolun en tehlikeli kısmı. Biz geçtikten sonra burada iki tır kaza yapmış haberini alıyoruz Erzincan'a ulaştıktan sonra.

Biraz ileride bir tesiste kısa bir su ve çay molası için duruyoruz. Çaylarımızı yudumlarken yağmur yağmaya başlıyor ve ıslanmaktan son anda kurtuluyoruz. Havaya bakıyorum bulut görünmüyor ama ne hikmetse yağmur yağıyor. Hala akıl erdirebilmiş değilim. Şaşırıyoruz bu olana... Dinsin diye bekliyoruz bir süre...

Ha durdu, ha duracak diye çıkıyoruz yola, ama yağmaya devam ediyor. Bir süre ilerledikten sonra her yerin kuru olduğunu görüyoruz. Küçücük bulut bizi her koşulda ıslatmayı başarıyor...

Fırat Nehrinin diğer kıyısına geçiyoruz. D-100 karayolu kalabalık ve aynı zamanda muhteşem doğaya bürünüyor bu bölgede...

Demiryolu üzerimizden geçiyor...

Mutu Bölgesine varıyoruz. Tunceli-Erzincan Kavşağı. Burası beni anılara götürüyor ve 2007 yılında yapmış olduğum Pedalla Türkiye turu aklıma düşüyor. O zaman bu yoldan Tunceli'ye doğru gitmiştim.

Bu noktada kısa bir mola veriyoruz. Bisküvi ve kolamızı içtikten sonra son 38 km için tekrar pedallara asılıyoruz. Yağmur yağmak üzere neredeyse. Teker teker yağmur damlalarını hissediyoruz...

Hava iyice kapandı ve içimizide aynı şekilde karartmayı bildi. Yavaş yavaş yağan yağmur altında pedallarımız dönmeye devam ediyor.

Erzincan'ın Üzümlü ilçesinide geride bırakıyoruz. Buradan itibaren rüzgar başladı ve çok zor ilerliyoruz.

Şiddetli rüzgar ve yağmur dolayısı ile bir petrole sığınıyoruz ve yaklaşık 45 dakika bekliyoruz. Yağmur biraz azalınca tekrar yola koyuluyoruz ama rüzgar ilerlememize mani oluyor. Zar zor gidiyoruz. Çok geçmeden Erzincan Bisiklet topluluğundan arkadaşlarımız bizi karşılamaya geliyorlar. Buradan Semih CEYHUN hocama ve Rıdvan ÖZDEMİR kardeşime teşekkür ediyorum, bizleri bu turumuzda yalnız bırakmadıkları için. Saatimiz 16:00 dolaylarında Erzincan'a giriş yapıyoruz...

Erzincan'a sağsalim ulaşıyoruz nihayetinde. Sevgili dostlarımız ile hatıra fotoğrafı, soldan sağa; Tur Arkadaşım sevgili Aydın GÜNAYDIN, genç bisikletçi dostumuz Rıdvan ÖZDEMİR, Erzincan Topluluk Kurucularından sevgili Semih CEYHUN Hocam, ve son olarak bendeniz Serkan TAŞDELEN...

Erzincan'da kısa bir tur attıktan sonra Aydın kardeşimi Erzurum'a göndermek için otogara geliyoruz. Bisikletimizi otobüse yerleştirdikten sonra vedalaşıyoruz...

Bir turu daha geride bırakıyoruz... Tur arkadaşım Aydın GÜNAYDIN'a çok çok teşekkür ediyorum bana yoldaşlık ettiği için. En kısa zamanda tekrar pedallamak dileği ile...

Tur Toplam: 193.53 Km
    | Ort.Hız: 22.3 | Max.Hız: 65.1 | Bisiklet Kullanımı: 08:39:21

Güzergâh Haritası ve yükselti tablosu, büyütmek için haritayı tıklayınız lütfen...

Sevgi ve Saygılarımla...

NOT: Bisiklet Turu, bisiklet sponsorum SEDONA'ya teşekkürler...

2. M.Ergun GÖZET

M.Ergun GÖZET Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Serkan ve Aydın kardeşler, ayaklarınıza sağlık. Serkan'ın yaptığı her tur gibi bu da harika bir tur olmuş. Sizleri tebrik ediyorum.

3. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    Merhaba Serkan, senin ve yoldaşın ile tanışıp yol almak çok güzeldi. Yoldaki muhabbetin, türküleri dağlara haykırısın, doğayı okuyan yönün ve samimiyetinle yol eğlenceli ve güzel geçti.

Ayrıca Erzincan insanın sıcaklığını bizlere gösteren Rıdvan ÖZDEMİR'e ve Semih CEYHUN hocamıza teşekkürler.

semih24, felis911, aulubey ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  4. Muhammed Emin AVCI

Muhammed Emin AVCI Aktif Üye

Seviye:
    çok güzel bir gezi olmuş gerçekten bu pazar olsaydı bende gelmek isterdim.. arkanızdan su dökecektim çifte minarenin ordan ama artık neyse... bol güneşli günler:)

5. Serkan Çoban

Serkan Çoban Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Fotoğraflara imrenerek baktım; ben de aranızda olmayı isterdim :(
    Belki başka zaman, başka yerde demekten başka çare yok..

İkinizi de tebrik ediyorum, sağlıcakla kalın

6. bisikletseven

bisikletseven Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sevgili Serkan ve Aydın öncelikle güzel bir ikili olmuşsunuz. Gezinizi çok beğendim. Böyle bol bol foto çekip, arada çay içip, sonra lokantaya girip bir de üstüne onca yol yapmışsınız. İyi de yapmışsınız. Ayağınıza, elinize sağlık.

7. Serkan Taşdelen

Seviye:
    Merhaba Sevgili Ergun Hocam,
    Değerli yorumunuz için bizler sizlere teşekkür ediyoruz. Pedallamaya devam edeceğiz...

Sevgiler...

Merhaba Sevgili Aydın,
    Seninle pedallamak çok güzeldi tekrar tekrar teşekkür ederim. Göstermiş olduğun misafirperlik ve dostluğunu hiç unutmayacağım. Unutma her zaman beklerim Erzincan'a...

Sevgiler...

Merhaba kardeşim,
    Seninde katılmanı çok isterdik. İnşallah başka bir turda birlikte pedallarız. Teşekkürler herşey için...

Sevgiler...

AydınGünaydın bunu beğendi.
  8. Ekrem Özarslan

Ekrem Özarslan Kıdemli Üye

Seviye:
    Gerçekten harika bir tur olmuş.

9. denizcinesim

denizcinesim Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    kardeşim ayklarınıza gönlünüze sağlık. harika bir gezi olmuş. günübirlik bir gezi için harika bir mesfa katetmişiniz. tebrik ederim. fotolar ayrıca harika. inş bi gün yine pedallarız beraber. görüşmek üzere.

10. ibrahim Kızılkaya

ibrahim Kızılkaya Kıdemli Üye

Seviye:
    Sevgili Serkan kardeşim..
    Yine Serkan Taşdelen'e yakışır bir tur olmuş. Bu arada Aydın kardeşimi de kutluyorum. Sıcaklardan kavrulduğumuz bu günlerde baharı yaşamak ta hoş bir duygu.Yüreğinize sağlık pedallarınıza kuvvet diliyorum.Hoşçakalın

11. sheva777

sheva777 Yeni Üye

Seviye:
    Güzel bir yolculuk olmuş :)

12. aulubey

aulubey Yeni Üye

Seviye:
    teze oğli çok güzel bi gezi olmuş. Ayaklarınıza Sağlık gezilerlnizin devamını diliorum ve her ikinizinde ayaklarına sağlık...

13. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    ayaklarınıza sağlık zevkle izledim çok teşekkürler

14. Ahmet Çakır

Ahmet Çakır Aktif Üye

Seviye:
    ayaklarınıza sağlık hakketen güzel gezi ve manzarada harika :D
    paylaşım için teşşekkürler devamını bekleriz:in:

15. serself

serself Yeni Üye

Seviye:
    Ayağınıza,yüreğinize sağlık sevgili pedal kardeşlerim.
    Ya kanka sen hiç yerinde durmazmısın.Nedir bu hareket kardeşim:)

16. Yunus Emre POLAT

Yunus Emre POLAT Forum Bağımlısı

Seviye:
    Biz sıcaklardan kavrulurken, siz bahar havasında yolculuk yapıyorsunuz. İçim açıldı sayenizde. Emeğiniz için teşekkürler. :)

17. Serkan Taşdelen

Seviye:
    Merhaba Serkan Kardeşim,
    Katılmanı bizlerde çok isterdik ama mazeretlerini biliyoruz. Dediğin gibi inşallah başka zaman, başka yerlerde pedallamak dileği ile...

Sevgiler...

Merhabalar,
    Çok teşekkür ederiz. Çok eğlenceli bir o kadarda riskli bir rota burası. Ama Aydın kardeşim ile çok güzel bir yolculuk geçirdik. Tekrar teşekkürler...

Sevgiler...

Çok çok teşekkürler... Beğenmeniz bizi mutlu ediyor...

Sevgiler...

Merhaba Sevgili Nesim,
    Çok teşekkür ederim yorumun için. Seninle pedal çevirmek kadar eğlenceliydi Aydın ile pedallamakta. İnşallah birgün yine biryerlerde pedallama şansımız olur.

Sevgiler...

Merhaba Sevgili Abicim,
    Çok teşekkür ederim zaman ayırıp okuduğun için. Hala yaz mevsimi buralara gelmiş değil. Bizlerde burada özlemini çekiyoruz. Yollarda buluşmak dileği ile...

Sevgiler...

Serkan Çoban bunu beğendi.
  18. Metin Güler

Metin Güler Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Serkan ve Aydın 'abi' , belkide hayatımda hiç göremeyeceğim yerlere götürdünüz beni gerçekten, ayaklarınıza ve yüreklerinize sağlık..1 günde böyle bir mesafe gitmek büyük sabır ve irade isteyen birşey olsa gerek..Eğer ki geçtiğiniz o yerlere gidecek olursam da sizin izinizden bisikletle kat etmek isterim bu güzellikleri...Teşekkürler...

19. mammoth

mammoth Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    seninle turlamadan gidersem gözüm açık giderim Serkan... :)

Serkan Taşdelen bunu beğendi.
  20. Serkan Taşdelen

Seviye:
    Çok teşekkürler... Daha güzelleri sizin olsun. :)

Sevgiler...

Çok teşekkürler kardeşim, Teyze oğlun Aydın ile pedallamak büyük zevkti.

Sevgiler...

Merhaba İrfan Abi,
    Çok teşekkür ederim vakit ayırdığın için. Sevgi ve Saygılarımla...

Çok teşekkür ederiz. İlerleyen günlerde çok daha güzel yerleri bu sayfalarda göreceğiz...

Sevgiler...