Erzurum'da Karda Bisiklet Dersi

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Üniversite Öğrencileri Karda Bisiklet Sürdü

http://www.haberler.com/haber-resimleri/383/universite-ogrencileri-karda-bisiklet-surdu-3422383_o.jpg

Erzurum Atatürk Üniversitesi'ne bağlı Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Rekreasyon bölümü 2'nci sınıf öğrencileri, 'Bireysel sporlar 3' dersinde karakışa meydan okurcasına karda pedal çevirdi. BESYO'ya ait 40 bisikletle yazın haftada 4 saat ders gören kızlı- erkekli öğrenciler, ilk kez karda bisiklet sürdü. Öğrenciler, karda bisiklet sürmenin zevkli ve bir o kadar da zor olduğunu söyledi.

Haftada bir gün öğrencilere 'Bireysel sporlar 3' dersinde bisiklete binmenin inceliklerini öğreten BESYO'da Okutman Nazım Saraçoğlu, amaçlarının öğrencilerin bisikleti tam anlamı ile öğretmek olduğunu söyledi. Öğrencilere bisiklet sporunun hava şartları ne olursa olsun yapılabileceğini göstermeye çalıştıklarının vurgulayan Saraçoğlu, "Bölgemizde yoğun bir kar yağışı var. Ama bu dersimizi de görmek zorundayız. Kampus içerisindeki stadyum bisiklet sürmek için en ideal bir mekandı. Yoğun kar nedeniyle öğrenciler bisikleti süremedi. Koşu parkurunda oluşan karlı yolda sürmek zorunda kaldık. Birkaç kişi düştü ama sonunda alıştılar. Öğrenciler doğa ile mücadele etmeyi öğrendi. Basit bir olay olarak görünen bisiklet dersi, şişmanlık, stres, metabolizma hastalıkları, sırt ağrıları, yüksek tansiyon gibi vücuttaki olumsuzlukları gideriyor" diye konuştu.

BESYO 2'nci sınıf öğrencisi Derya Kavaklıçeşme, en çok sevdikleri derslerin arasında bisikletin geldiğini söyledi. Kavaklıçeşme, "Çocukluğumdan beri bisiklet sürerim ama karda hiç denememiştim. Hep, 'Karda bisiklet sürülmez' diye biliyordum. Yanıldığımı anladım. Karda bisiklet sürmek kadar zevkli bişey yokmuş. Düşsen bile yaralanmıyorsun. Zorda olsa ilk deneyimimizi başarıyla geçtik" dedi.

6 Şubat 2012

Scudo