Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

erzurum-kars, 200km, 13 saat

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında musa_kadioglu tarafından paylaşıldı.

1. musa_kadioglu

musa_kadioglu Aktif Üye

Seviye:
    18 mart akşamı bütün ekip onayladık yarın sabah 5.30 da kars yolcusuyuz. benim en uzun mesafem uzun zaman oldu ama 190 dı tahminen onun geçicem. sabah saat 4 kalkıp namazı kılıyorum ve son hazırlıkları yapıyorum. ardından beklemeye başlıyorum saat 5.30 gelen yok bizim çocuklar kesin uyuya kaldı diyorum içimden. arıyorum filan ahmet telofonunu güncellemeye uğraşıyor meğersem. neyse saat 6.30 çocular geliyor sinirler gergin biraz ama yolumuz uzun yolda geçer büyük ihtimalle. yola çıkıyoruz ilk durak pasinler olucak her zamanki yağlıdan yiyip enerji depoluyacaz.

pasinlere 20 dakika önce giriyorum. erken gidip yağlı siparişi vericem diye ama kuyruk uzun neyse bir yarım saat içinde yağlılar hazılanıyor ve pehlivanlının kahveye geçiyoruz köz ateşinde çaylarımız, odun ateşinde yağlılarımız hazır. önümüzdede 200 km lik yol var tabiki iyi besin almamız lazım ama bir yandanda pedal çevirmeye başlıyalı 35 km olmuş ve daha yolun başındayız çok yersekde kesiliriz ortayı bulak lazım

saat 8 de başladığmız kahvaltıdan 9 kalkıyoruz. artık yola koyulma vakti yolumuz uzun. ekibin tamamının tek resmi erzurumdan otobüsle kahvaltıya gelen ev arkadaşım ahmet resmimizi çekiyor ve ayrılıyoruz. pedallamaya devam.

artık yoldayız. bakalım neler bekliyor bizi. ilk geçeceğimiz ilçe köprüköy küçük bir yer ama burda uğrayacağımız çobandede köprüsü var 1200 lü yıllardan kalma. daha önce gidip görmüştü, restorasyon çalışmaları vardı ve baya ilerlemişler güzel olmuş.

köprüden ayrılıp tekrar yollara düşüyoruz. birdahaki durağımız horasan. horasanda bişeyler atıştırmayı planlıyoruz ve onun azmiyle yola devam diyoruz.

horasanda bişeyler atıştırıp yola devam ediyoruz.

kars 100 km tabelasını geçince artık kars il sınırınada yaklaştık tabiki.

kars il sınırını geçiyoruz yavaştan sularımız bitiyor. bir çeşme bulmamız lazım. sonunda derenin yanında kaynak suyu buluyoruz ve yeyeşil bir mekan. şansımızı yeşilliğe doğru giren eski yol. bu yolu takip edip birazdan tekrar ana yola bağlanıyoruz.

kars a 90 km, dinlenme yerimizede yaklaşık 20 km kaldı. karakurtta dinlenicez burdan sarıkamışa kadar 20 km var ve büyük kısmı yokuş. yaklaşık 1000 m yükselicez.

ve karakurttayız saat 2.20 namaz, bişeyler atıştırmak ve sıcak bir çay için benzinliğe çekiyoruz. hoş sohbet muhabbet ama önümüzde 20 km lik bir tırmanış var. sarıkamış sapağına kadar çıkacaz ve zirve yapıp kars a doğru inişe geçicez.

tekrardan yoldayız. çıkmamız gereken uzun bir yokuş var.

ilk 5 km eğim fazla deyil ama sürekli çıkış arkadaşlarla biraz çıktıktan sonra bizim ekip kalıyor ve yürümeye başlıyorlar. bana biraz ters bir durum ben devam ediyorum. iniş çıkışlar başlıyor. zirveye 10 km var, devam diyorum kendi kendime. biraz sonra bir kum kamyonu yokuş yukarı çok yavaş bir bakıyorum bizimkiler içinde bisikletler üstünde. banada çevirmek kalıyor. siprint yapıp sırt çantamı mehmete veriyorum kamyonun camından. yüklerimden kurtuldum artık kamyonun arkasına rüzgar deryarına giriyorum ama nabız 198 i gösteriyor dayanamayıp kasadan tutuyorum. iniş aşağıları kamyonu geçiyorum ama yokuş başlayınca tekrar kamyon geliyor ve ben her seferinde arkasına girmak için siprin yapmak zorunda kalıyorum. son yokuş artık dayanamayıp kamyonu bırakıyorum. ama önümde hala takipteyim tabi zirveyide görüyorum bu ara. bizimkiler bisikletleri indirene kadar bende yanlarında oluyorum. her yerim kum olmuş tabiki bu arada.

zirvedeyiz rakım 2056 m gösteriyor saatim. kars a 53 km tabelasını gördük burdan sonrası iniş diyoruz ama yolculuğun başından beri kafadan yediğimiz rüzgar hala aynı ama olsun deyip yeniden pedallamaya başlıyoruz. önümüzde sarıkamış şehitleri anıtı var bir ziyaret edip fatihamızı okuyoruz. mekanları cennet olsun bütün şehitlerimizin.

şehitlikten ayrılıp tekrar yola koyuluyoruz.

15km var mehmet yarış bisikletiyle çukura giriyo ve ön-arka lastiği kestirip kocaman delikler açıyor. daha önce bir tane patlatmıştı yapmıştım ama yama yapıyorum yapıyorum tutturamıyorum. yorgunluk bir yandan rüzgar, soğuk bir yandan yama yapıştırıcısının bitmesi bir yandan derken mehmeti bırakıp son 15 km ye ahmetle ikimiz devam ediyoruz. mehmet te bir tanıdığını arayıp kendisini aldırıyor. bisiklete biniyoruz sabahtan beri kafadan yediğimiz rüzgar dönmüş ve sırttan süper bir şekilde esiyor. hız 40 km yi gösteriyor. son sürat karsa giriyoruz. tam 200km ve saat 7.30. akşam 10 gibi yatıyorum.

pazar sabah 8 de kalkıyorum saat 10 gibi evden çıkıyorum. mehmetle ahmet bir toplantıya gidiyor. ben bugün kars daki arkadaşımız tarıkla kars kalesi ve karşı tepedeki tabyaları gezicem.

IMG]http://i640.photobucket.com/albums/uu124/musa_kadioglu/IMAG0394.jpg[/IMG]

pazar günü kars ı dolu dolu gezdikten sonra pazar gece gece 12 trenine binip karstan ayrılıyoruz. sabah 6 gibi evime geliyorum. muhteşem bir hafta sonu geçirdikten sonra yorgunlukla yatağıma yatıp işe gitmek için 8 e alarm kuruyorum.

izleyen ve yorumlayan herkese teşekkürler.
    iyi pedallamalar....

2. bayramtok

bayramtok Aktif Üye

Seviye:
    Macera romanı edası ile yazılmış resimli bir kitap okur gibi hissettim kendimi :) Güzel bir tur olmuş.

Mehmet Özkan ve musa_kadioglu bunu beğendi.
  3. Frédéric LAPOİNTE

Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yaramaz sizi!!! (saka :))

çok guzel bir tur;tebrikler;

200 km surdunuz, yani gerçek bisikletçi oldunuz;

4. MuhammedErkan

MuhammedErkan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Tebrikler, doğudan güzel kareler...

5. musa_kadioglu

musa_kadioglu Aktif Üye

Seviye:
    biraz yaramazlık yaptık arkadaşım ama kalbimi patlatmayı göze alamadım:) 198 i görünce abartmıyım dedim

Mehmet Özkan bunu beğendi.
  6. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    çok zorlayıcı ve bir okadarda güzel bir tur olmuş.ayaklarınıza sağlık...

musa_kadioglu ve Mehmet Özkan bunu beğendi.
  7. Mehmet Özkan

Mehmet Özkan Yeni Üye

Seviye:
    çok güzel yazı teşekkürler musa

musa_kadioglu bunu beğendi.
  8. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    Musa süpersiniz vallahi ayağınıza emeğinize sağlık...
    O rakımda o kadar yol pedallamak kolay değil.
    Hepinizin tekrardan ayağına sağlık...

9. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Tebrikler... 200 km 13 saatte gitmek kolay bir iş değil.. üstelik ciddi miktardada yokuş çıkarak... Analtımınızda çok güzel olmuş...

10. Yiğit Dikici

Yiğit Dikici Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Tebrikler Musa abi çok iyi bi tur olmuş . Darısı başıma:)

11. musa_kadioglu

musa_kadioglu Aktif Üye

Seviye:
    yiğit tanışamadık bşr bu gün müsaitsen akşam kortların orda buluşalım mücahit 5 demiş bende biraz geç kalmakla beraber gelmeye çalışıcam

12. strongyucel

strongyucel Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    koskoca 6 yılım kafkas üniversitesinde geçti yukarıdan çektiğiniz son resim benim okuduğum eski fen edebiyat fakultesiydi resimleri görünce eski günleri anımsadım güzel yolculuk olmuş kıskandım doğrusu o yolları defalarca geçtim ama antalya-kars otobüsüyle:)

13. musa_kadioglu

musa_kadioglu Aktif Üye

Seviye:
    şimdi fakülte taşındı bildiğim kadarıyla :)

14. Muzaffer Gül

Muzaffer Gül Üye

Seviye:
    İmrendim valla. Gayretinize hayran kalmamak mümkün değil.
    Darısı bizlerin de başına.
    Acaba bu yıllık iznimde İstanbul-Eskişehir yapsam mı?
    Teşekkürler arkadaşlar.

15. strongyucel

strongyucel Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    evet paşa çayırına taşındı ama ben eski okulun yerini ve manzarasını çok seviyordum tam bisiklet yolculuğuna uygun yerler gideceklere bir antalyalı olarak karsı şiddetle tavsiye ederim

16. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Hepinizin ayaklarına sağlık, 1997'de şark hizmetini tamamlayıp Kars'tan ayrıldım. Resimlerinizi görünce birden hafıza geri sarıverdi, emeğiniz için teşekkür ederim.

17. muratt35

muratt35 Kıdemli Üye

Seviye:
    Abilerim hepinize helal olsun :D Memleketim Erzurum'u tanıttınız bana hiç gitmedim çok teşekkür ederim :D

18. Cem Şentin

Cem Şentin Bisikletkolik

Seviye:
    Musa Bey, bir günde 200 km gitmek her babayiğidin harcı değildir. Sizi kutlarım.

19. ahmet.aktepe

ahmet.aktepe Yeni Üye

Musangitmeden bi tura daha cikaydik iyiydi omrum boyunca unutamayacqgim bir ani oldu tesekkurler musa ve mehmet

20. Çağatay Çağlar

Çağatay Çağlar Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yorucu ve güzel bir tur olmuş :)