Erkekler daha mı akıllı?

Enis AYKUŞ

Aktif Üye
Tepki
43
:p Erkekler daha mı akıllı?

Bir beynin diğerinden farkı ne? Önce iki cinsiyet arasındaki farka değinelim. Danimarka'da yapılan bir araştırmaya göre erkek beyni kadınınkinden ortalama 120 gr daha ağır ve ortalama 4 milyar daha fazla nörona sahip. Ancak hemen bundan "Yani erkekler daha akıllı!" sonucu çıkartmayın. Çünkü ağırlığın beynin kapasitesine herhangi bir etkisi yok. inandırıcı bulmuyor musunuz? Örnekleyelim: Einstein'ın beyni özel izinle çıkartılıp incelendiğinde ağırlığının ve büyüklüğünün herhangi bir insanın beyninden farklı olmadığı (Aynı durum nöronlar için de sözkonusu iş şunu ortaya koyuyor: Önemli olan bunların sayısı değil, nasıl kullanıldığı! SİZ NE DİYORSUNUZ FORUM SEVERLER.

Scudo

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
iyi de ulaşmak istediğin sonuç ne , ne beklenti içindesin ? Yani erkekler daha akıllı çıksa , sende erkek olduğun için bundan gurur mu duyacaksın yada erkekler aptal çıksa , bende aptalım diyerek kenara mı çekileceksin ? Çok irrasyonel bir tartışma açmışşsın . İnsan zekasının , bacakların arasındaki organlarla ne ilgisi var ? Olsa ne olur ? Daha uzun şeyi olan daha mı akıllı olacak ? Vs. vs . Mantık yok yani

Şu kitabı al oku

İrrasyonel - Stuart Sutherland

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
Akıl çok göreceli bir kavram... Terazisi yok...
Bence cinsiyetle sınırlandırılamaz...

Bazı erkekler 2 sayıyı alt alta çarpmaktan acizken, dünyayı elinde oynatan kadınlar var...

Mesela bir akıllılık tarifi var, katılın veya katılmayın:
"Akıllı insan o insandır ki, günahlarını düşünür, tövbe eder, bugünden ahireti için hazırlık yapar" Bunu baz alırsak Hz.Fatıma, Hz.Aişe, Hz.Meryem, Hz.Asiye (Allah onlara rahmet etsin) daha akıllı kaç erkek vardır?

Şimdi bunun gibi daha birçok birçok veciz, felsefik, şiirsel, bilimsel vs. kriterler var...

Hangisiyle insanları kıyaslayıp derecelendireceğiz?

omerrrr

Aktif Üye
Tepki
116
Kadınların yönetimsel anlamda becerikli, otoriter yada başarılı olup olmadıkları ile ilgili bir ankete katılmıştım. Bence bu tamamen bir cinsiyete bağlanamayacak kişisel bir değer. Kendi okulumdaki bayan Müdür.yard.'cısını başarılı buluyorum. Ama Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu bana hiç güçlü bir figür olarak görünmüyor. Edilgen bir yapısı var. Bunun yanında bazı kadın profosörlerin tv de izlediğimde duygusal zekalarını çok yüksek buluyorum.

• Beğen
Tepkiler: Enis AYKUŞ
Tepki
59
Hocam bunlar çok tartışma getiren konular :D

Bence kesin bir sonuçta yok bu mevzu ile alakalı. Her şey hipotez, tez olmasıda mümkün değil bence. :):)

• Beğen

ali bayrak

Daimi Üye
Tepki
162
Bisiklet
Whistle
zekayı belirleyen beynin ağırlığı değil nöronlar arasındaki sinaps sayısıdır.
birçok zeki kız gördüm ama genel olarak erkeklerin zeki olduğunu düşünüyorum.:rolleyes:

• Beğen

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mustafa-38

Kaç bin yıldır erkek egemen bir dünyada yaşamıyor muyuz zaten. Kadınların adı bile geçmeyen bir dünyada. Bundan dolayıda gayet normal %80'inin bilim adamı demesi. Ama bu da doğru olduğu anlamına gelmez. Örneğin İran'daki insanların çoğu oradaki gibi bir rejim isteyebilir ama doğru mudur orası tartışılır. Yani kafa sayısına bakarak doğruyu belirleyemeyiz. Bence bilim adamı, kadınları yok sayan bir kelimedir. Bu yüzden sevmemde kullanmamda.

Kim daha akıllı tartışmasına girersekte Cem Unden arkadaşımız açıklamış benim yerimede.

• Beğen

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
@mustafa-38

İngilizcesi SCIENTIST değil mi bunun... Yani SCIENCEMAN veya SCIENCEWOMAN değil...

Acaba kaç dilde bilim ile uğraşan kişileri tanımlarken cinsiyet ayrımı yapılıyor? Merak ediyorum...

Alamncası wissenschaftler
fransızcası scientiste

• Beğen
Tepki
5
Mrb arkadaşlar evet işleri ve konumları gereği erkekler daha akıllı gibi görünüyor ve öylede yüzdelik kısıma bakacak olursakta bu böyle ama gelgelim akıllı olmakla zeki olmak ve gereği yerde gerekeni yapabilmek ayrı şeyler.. Yazanlardan Nuh kardeşimden de dediği gibi kimi asrın medarı iftiharı öyle kedınlar ve bizimde annalerimiz vardır ki tüm erkekler bir araya gelse onlara yetişemez. Ama ben şuna inanıyorum ki Allahü Teala herkesi bir yerde eşitlemiştir ; kimi akıllıdır fakat onu kullanamaz kimi o kadar akıllı değildir ama çok azimlidir kimi çok akıllıdır fakat okuma imkanı olmayabilir vs. Yani kısacası Rabbim o kadar muntazam bir sistemde insanları da birbirleriyle eşitlemiştir vesselam ... Saygılar...:eek:

• Beğen