Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ergenlik sivilcelerim

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında poytatu tarafından paylaşıldı.

1. poytatu

poytatu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Arkadaşlar ben sivilcelerimi görmekten çok sıkılıyorum.Bir krem aldım oda yüzümdeki deriyi pul pul döküyor.Kremin adı Acnelyse.Ne yapsam yüzüm geçmiyor.:( Yardım ederseniz çok sevinirim.

2. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Bir doktora görünün, ezbere krem alıp da yüzünüze uygulamayın. Bunun faydasından çok zararını görürsünüz. Doktorunuzun önereceği kremleri kullanın.

Ayrıca cilt temizliğinize de dikkat edin.

Ergenlik döneminde olağan şeyler, fazla kurcalamayın, pek de kafaya takmayın. :)

42FY, tayfur ve Görkem Kılınç bunu beğendi.
  3. elfaruki

elfaruki Forum Demirbaşı

Seviye:
    ben sivilcelerimi seviyorum onlarla barışığım =) bütün israrlara rağmen ilaç vs kullanmıorm =)=) yediklerine içtiklerine dikkat ettiğin sürece az çıkıyor zaten benm fix oldu artık haftada 2 veya bilemdimn max 3 adet .. onlarda zaten ellemedğim taktirde 3 gün içerisnde kuruyup dökülüyor....

fazla kurcalama ilaç kullan ama doktora git her cildin özelliği farklıdır!!!

VolkanÖzcan bunu beğendi.
  4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Hic kendini üzme sivilcelerin yüzünden, elbet birgün yüzünden hepsi gidecekler. Önemli olan bu evreyi sabirla gecirmek ve yanlis birsey yapmamak ki yüzünden herhangi bir iz vs kalmasin.

Ve Hasim'in söyledigi gibi, cok rahatsiz oluyorsan mutlaka bir doktora görün. Cünkü cildin sivilce yapmasinin bir kac farkli nedeni olabiliyor, bunu da en iyi tespit ve tedavi edecek kisi gercek bir doktordur.

5. hill_all

hill_all Yeni Üye

Seviye:
    kükürtlü sabunun faydası olabilir belki, normal sabun kullanmak yerine bunu kullanırsın yüzünü yıkayacağın zamanlarda,, ilaç, krem vs gibi de değil zaten yan etkisi olcağını pek sanmıyorum ama yine de bi doktora danışmakta fayda var...

6. Murat İLK

Murat İLK Kıdemli Üye

Seviye:
    Öncelikle bende doktora gitmeni tavsiye ederim vede aktarlardan bitkisel ilaç
    alabilirsin oldukça faydalı oluyor. Birde sivilcelere elini sürmemen gerek böylece
    yayılmasını engelleyebilirsin.

Bulunmaz bunu beğendi.
  7. Gürsel BARANLI

Gürsel BARANLI Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Fazla kafana takma yaglı (kuru yemiş) yeme sakına sıkma oynarsan izi kalır.Zamanı gelince kendi kaybolur kaybolunca anlaki genç olmuşsun oda geçer ararsın o sivilcelerini çok ararsın hemde ama gelmezler.Çünkü büyümüşün hayatta başka sivilceler bekliyor .Şimdi en azından onlarla mutlu ol

8. fatih_brs

fatih_brs Kıdemli Üye

Seviye:
    yumurtanın beyazına limon sık sür 5dk sonra yıka işe yarıyor

9. Nevzat KÖSEOĞLU

Nevzat KÖSEOĞLU Onursal Üye

Seviye:
    senin kullandıgın çok sert bi ilaç çok etkili onu sürünce güneş ışıgına çıkmaman gerekiyor bende onu kullanıyordum ama yüzümde yanmalar deri dökülmeleri oluştu doktora gittim ilacı degiştirdi.

şimdi rahatım

10. ilkerikier

ilkerikier Kıdemli Üye

Seviye:
    ben de yıllarca sivilceden çektim. bu yapı meselesi bu yaşımda hala yeni sivilceler çıkıyor. bazen beslenmeyle alakalı bazen sıkıntıyla alakalı. sonuçta cildin yağlı ise bu olacaktır. yağ hücrelerinin sayısını azaltamazsın ama onları ufaltabilirsin.bu güne kadar kullanmadığım ilaç kalmadı diyebilirim. bunun için kesin tek ilaç var ama onu senin yaşında birisinin almasını doğru bulmuyorum ben şahsen.tabi doktorun ne der bilemem. adı roaccutane. eczaneden gidip alamazsın. mutlaka doktor kontrolünde ve kullanırken karaciğerinle ilgili testler yaptırman gerekir. eczaneden de imza karşılığı alıyorsun.20 yaşımda ben de kullandım o zaman gerçekten geçirdi ama sonra bazen yine çıkıyor ve ara sıra küçük kürler alabiliyorsun. ama ciddi yan etkileri var. sonuçta kullandığın kremler bir süre iyi gelecektir ama bıraktığında yine çıkacaktır. bu aralar yine doktora gidip yine küçük bir roaccutane kürü yapmayı düşünüyorum ama dediğim gibi karaciğerin sağlan kolesterolünün düşük olması gerekiyor. bence bir süre daha sabret derim. eninde sonunda çok rahatsız etmeyecek kadar azalacaktır.

42FY bunu beğendi.
  11. zazu

zazu Üye

Seviye:
    fazla kurcalama, münakaşaya girme sivilcelerinle :D ama şaka bi yana bilinçsizce kullanılan ilaçlar cildinde ciddi tahribatlara sebep olabilir. sonuçta bu vücudundaki değişimin görünen yüzü, çok utanmanı veya rahatsızlık duymanı gerektircek bi durum olduğunu düşünmüyorum, hepimiz geçtik bu yollardan... kendini pozitif telkin et ve her gün akşam yatmadan yüzünü hafif nemlendiricili bi sabunla yıka; dove, nivea gibi ve tekrar diyorum sıkıp patlatmaya çalışma ki iz kalmasın....

42FY bunu beğendi.
  12. kocak04

kocak04 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Yaşın ileredikçe aynaya baktığında keşke siviceerime hiç dokunmasaydım demek istemiyorsan onları unut aynaya baktığında görmezlikten gel.Onlar kendi kendilerine geçeceklerdir.Sonra zaman geçecek bir bakıcaksınki yüzünde hiçbirşey kalmamış..

42FY bunu beğendi.
  13. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Herşey kolestrolla ilgili bence ;).. Bol sütlü gıdalar tüket ama yumurta(ayarından yersen ben 3günde bir yerim), omlet, cips tarzı gıdalardan uzak dur derim..

14. poytatu

poytatu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bir eczaneye gittim ve sorunumu dedim bepanthen adlı kremi verdi.Şu an dudaklarımın etrafı çok geriliyor ve esnerken acıyor.İnşallah geçer diye düşünüyorum,geçmezse doktora gidicem.İlkerikier arkadaşımın dediği ilacın internetten yan etkilerini gösterince annem almaktan vazgeçti:)

15. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Herkesin cilt tipine göre değişir.Yağlı,kuru,nemsiz vs. Ben nerdeyse 1 sene cilt bakımına gittim. :D Sonra bisiklete başlayınca geçti sivilceler.Artık ergenliği atlatmaktan mıdır yoksa vücut terleyince yağı,artıkları falan attığından mıdır bilemiyorum.Ama hepsi geçer zamanla birşey kalmaz.

16. koraymalkoc

koraymalkoc Bisikletkolik

Seviye:
    Ben arada bepanten kullanıyorum.Sanırım 2 türü var birinin kremi sarı renk biri beyaz renk.Ben beyaz rengini kullanıyorum arada.Sıfıra indirmese bile geçiriyor.:).

17. ilkerikier

ilkerikier Kıdemli Üye

Seviye:
    evet zaten hani olurda sen kendi başına hareket edip eczaneden almak istersin ki eczacının vermemesi gerekir. sakın öyle bir hataya düşme. o ilaç a vitamini yüklemesi. yan etkilerinden ben de dudaklarım ve burnumun içi kurumuştu. sürekli burnumdan kabuk çıkartıyordum.3 ay civarında kullanmıştım. o zaman kilom/2 oranında mg cinsinden veriyorlardı meğersem şimdi değişmiş kiloX2 oranında veriyorlarmış. yani o zaman az kullandığım için şimdi yine çıkıyor. tekrardan başlamayı düşünüyorum çünkü ben de beze olarak çıkıyor sivilceler. ama karaciğeri yorduğu için ve kolesterolüm sınır değerlerde olduğu için kullanmaya korkuyorum. tabi bir de yan etkileri gerçekten insanı sıkıyor.ben bi kullanayım tekrar sonuçları sana söylerim :)

18. Çağlar Akkoyun

Çağlar Akkoyun Aktif Üye

Seviye:
    sivilce çıkan bölgenin temizliğine dikkat etmelisin. çıkan sivilceleri patlatmak mikrop kapmasına yol açabilir. protex marka sabun kullanabilirsin. kafaya takma demek kolaydır. ama bunu çeken bilir. neyse yaş geçtikçe sivilceler de geçecek. ama şunu söyleyebilirim, biri senin yüzüne baktığında geneline bakar. ama sen yüzünü ezbere bildiğin için aynaya baktığında ayrıntıları görürsün. insanlar senin gördüğün herşeyi görmez.zaten yüzündeki sivilcelerin ergenlik sivilcesi olduğunu herkes biliyor ve geçeceğini de herkes biliyor. olabildiğince önemsememeye çalış.

19. poytatu

poytatu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bepanthen'in beyaz mavi olan kremini kullanıyorum ve şu an yüzümdeki gerilme gitti ve diğer sivilcelerin zamanla geçiceğini düşünüyorum.Bu arada aktara gittim bir sabun verdi.Dedi 5 dk yüzünde beklet ve sonra yıka yavaş yavaş geçecektir.Ama bu sabun siyah ve suratına sürünce madenci gibi oluyorsun.:p

20. lepidoptera

lepidoptera Forum Demirbaşı

Seviye:
    Kullandığın ilacı biliyorum çünkü bende uzun süre kullandım.Ama tabiki Dermatoloji uzmanına göründükten sonra.Ezbere,kulaktan dolma ilaç kullanmamalısın çünkü bu tip tedaviler (diğer rahatsızlıklarda dahil tabi) kişiye özeldir.Senin kan değerlerine ,cilt tipine uygun olarak ilaç verilir.Eğer yanlış tadavi uygularsan sivilcelerin kalıcı olabilir.Ama ergenlik döneminde bu tip şikayetler çok normaldir.Kendini bulatlma bunun için canını sıkma.Yaşının güzelliklerini görmeye çalış...