“Erdoğan’ın açıklamaları provokatif”

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında ozguraksoy9134 tarafından paylaşıldı.

 1. ozguraksoy9134

  ozguraksoy9134 Yeni Üye

  Kayıt:
  3 Ocak 2012
  Mesajlar:
  33
  Beğeniler:
  10
  Şehir:
  ist
  Seviye:
  [​IMG]

  Irak Başbakanlığı’ndan Maliki’nin imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye Başbakanı’nın Irak yönetimi ile ilgili yaptığı açıklamalar, Irak’ın içişlerine karışmaktır. Erdoğan’ın açıklamaları Iraklılar için provokatif bir durumdur. Irak halkının vatanına bağlılığından gurur duyuyorum. Iraklılar kendi vatanlarından başka hiçbir ülkeye bağlı değildir. Ülkedeki Sünni ve Şiiler kardeştir ve aralarında sevgi bağları vardır. Komşu ülkeler arasındaki ortak çıkarların koordinasyonu için işbirliğine ihtiyaç vardır ancak içişlerine müdahale etmenin gereği yoktur. Irak, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelerle işbirliğini güçlendirmeye çalıştığı şu süreçte içişlerine karışılmasına kabul edemez” ifadelerini kullandı.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Maliki’nin “Türkiye içişlerimize karışıyor” açıklamalarına yanıt vererek “Maliki’nin ‘Türkiye bizim içişlerimize karışıyor’ yaklaşımını da çok çirkin ve talihsiz bir açıklama olarak görüyorum. Teskereyi hatırlayın. Irak’taki kardeşlerimiz istemediği için biz Irak’a girmedik. Aksi takdirde Türkiye’de Irak’ta olacaktı. Çünkü biz istenmediğimiz yerde olmayız. Maliki’nin şunu bilmesi gerekirdi; siz mezhep kavgası içinde eğer Irak’ta böyle bir çatışma sürecini başlatırsanız, bizim buna sessiz kalmamız mümkün değil. Çünkü biz sizlerle sınır komşusuyuz, akrabalık ilişkilerimiz var. Hepsinin ötesinde tarihten gelen kültürel bağlarımızında bir anlamı var. Sizler Irak’la yakından uzaktan ilişkisi olmayanlarla ‘hoşgeldiniz’ diyeceksiniz, onları ağırlayacaksınız, onlara sesiniz çıkmayacaksınız, sınır komşunuz Türkiye’ye ‘bizim içişlerimize karışıyor’ diyeceksiniz. Bu nasıl bir siyaset anlayışıdı, bu nasıl bir ülke yönetimi anlayışıdır?

  Önce söylediklerini kulaklarının duyması lazım. Onun için talihsiz bir açıklama diyorum. Bakanlarınızın evlerinin önüne tank yerleştirirseniz, herhalde kimse size adil bir yönetimsiniz demez. Bakanlar sabah bakıyor ki evin önünde tank var, namluyu eve yöneltmiş. Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı aynı şekilde. Böyle bir yönetim anlayışı olur mu? Bunları maalesef Irak yönetimi sergiledi” demişti.

  Kaynak:: http://www.habermedya.com/genel/umraniyede-patlama-meydana-geldi-haberi/
   
  Levent Özer bunu beğendi.
 2. akifberkant

  akifberkant Bisikletkolik

  Kayıt:
  3 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.181
  Beğeniler:
  1.285
  Şehir:
  -Kırklareli-İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Bizleri haberdar etmek için patlaştınız herhalde ama

  biz bunu haber siteleri, gazete, televizyon ve radyolarla yapabiliyoruz.

  Burası bisiklet ile ilgili bir forum sitesidir.

  Bisiklet dışında paylaşım olacaksa bile siyasal içrekli paylaşım, yorum, haber vs. yeri değildir

  Ayrıca emin olunuz ki günümüzde, bazı isimleri sadece duymak bile alerjik etkiler yapmakta ve hatta tartışmalara sebep olmaktadır. Bunlara da burada hiç gerek yok
   
  Cengiz Gökalp ve Levent Özer bunu beğendi.