Erden Eruç, Kas Gücüyle Dünya Turu (bisiklet + kürek)

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Şu anda kürekle Atlas okyanusunda olan ve kas gücü ile dünya turu projesi dahilinde kuzey amerikayı bisikletle geçmiş bulunan Erden Bey, Atlas okyanusu yolculuğunun yarı noktasını geçen günlerde geçti. Rüzgar ve akıntı istatistiklerine göre bundan sonrası biraz daha rahat geçecek.
Karşı noktaya sağ salim varmasını dört gözle bekliyoruz.
Bu yolculuktaki sayısız önemli andan belkide en ilginç olanlarından birini kendi sesinden dinlemek için lütfen

(link)

tıklayın ve haberler kısmındaki "okyanus ortasında randevu " ses kaydını indirin. İpucu vermiyorum iyice merak edin :boese157: Azıcık vereyim bari. :D
Çok güzel bir jest yapılmış Erden Bey e.
Düşünülmesi bile hoş ki, üzerine adamlar bunu yapmışlar. Çok hoşuma gitti benim. Hatta çok duygulandım, gönülden verilen bu desteği dinleyince.

Scudo

Tugfox

Forum Bağımlısı
Tepki
1.218
Cok tesekkurler `ataruh`!!Inan ben de cok duygulandim, tek kelimeyle muhtesem bir jest&incelik.. Iste bu noktada insanlik aciga cikiyor.. Ustelik hic bir cikar gozetmeden.. Keske ogrenebilseydi kimin bu jesti yaptigini da ben de bir tesekkur mail`i yollardim. Cok etkilendim!!

Hemen burdan bir puf noktasi cikariyim de ironman.1 abimin kulaklarini cinlatiyim: Insan nerede olursa, hangi kosullarda olursa olsun hicbir zaman pes etmemeli, amacina kosar adimlarla ilerlemeli.. Okyanusun uzerinde tek basinizayken bir denizalti sizin icin kara cikiyor ve size pizza&kola ikram ediyor ise hayatta daha baska ne suprizler beklemekte kimbilir bizi..

Bunu bizimle paylastigin icin ayrica tesekkurler.

Saygilar
Tugberk

no_name

Daimi Üye
Tepki
198
İsim
mesut
Bisiklet
Bianchi
2 saattir o sitedeyim valla helal olsun benim hayalimi gerçekleştiriyor erden eruç keşke biz 4 kıta değilde 1 kıtayı bitirebilsek bu fani hayatımızda :(

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Bu bir nisan şakası- süprizini yapanlar. Okyanus kürekçileri derneği ( (link)) ve İngiliz deniz kuvvetleri mesajdan anladığım kadarı ile.
Ayrıca mesajda, Yakın bir tarihte başka bir kayık ile buluşacağını da söylüyor Erden Bey. Koca okyanusta kürek çeken iki kayık buluşuyorlar. Çok güzel ÇOK.
Karaları bisikletle, denizleri kürekle geçmek ve aynı zamanda her kıtanın en yüksek dağına çıkmak. Bu hedefi koymakla bile unutulmazlar arasına girmeye hak kazanıyor Erden Eruç. ( maalesef bir ana sponsoru hala yok )

Tugfox

Forum Bağımlısı
Tepki
1.218
Yanlis anlamadiysam Okyanus Kürekçileri Derneği, Ingiliz Donanmasi`yla irtibata gecip, okyanustaki 2 ayri kurekciye supriz olarak pizza yollamis!!!!!!

Neolur bana yaniliyorsun falan deyin cunku bu inanilmasi cok guc bir sey:)

Saygilar
Tugberk

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
(link) adresine girerseniz okyanusta bu işi yapan başkalarıda olduğunu göreceksiniz. Bu olayın yarışını bile düzenlemişler. Evet inanılmaz. Atlas okyanusunu kürekle geçiyorlar bir de bunu bir sürü takım aynı anda yapıyor. Yani yarışıyor. (link)
Pizza sadece Erden Bey e gitmiş herhalde. Diğer tekne ile daha sonra buluşacaklar.

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153

Selam..
Erden Eruç geçen yaz Yeşil Bisiklet'e geldi ve tanışma fırsatım oldu.. Hatta o aralar Türkiye'de bir dizi tanıtım konferansları verdi. Ben gruplarda yırtındım gelin şu adamı tanıyın diye. Ama malesef Yıldız Üniversitesindeki konferansında dinleyici olarak sadece bir avuç insandık..

Şu ana kadar bile yaptıkları büyük olay.. Umarım hayalini gerçekleştirir..
Bir de sanıyorum ki sitesinden amazon.com' a (link) bağlanılırsa ona ufak da olsa bir yardım etmiş oluyorsunuz..Eşinize dostunuza söyleyin, amazon'dan bir şey alacaklarsa Erden'in sitesinden girsinler..:
(link)

Selamlar..

• Beğen
Tepkiler: sonEr´´

no_name

Daimi Üye
Tepki
198
İsim
mesut
Bisiklet
Bianchi
hocam bizim memlekette insanın değerini bilmezler birisi birşeyler yaparak zirveye tırmanırken ayağından aşağıya doğru çekerler bu anadolu da da böyle istanbulun en aydın kesimlerinde de böyle bence fikri altyapımızın değişmesi lazım üniyi bitirip 2*3 sene yemeden içmeden biriktirdiği parayla audi alan arkadaşım var ama gelin görünki kasko ücreti tamir i i araya girdiğinde aklı başına geldi yani anlıycağınız bizim aklımız sonradan başımıza geliyor saygılar

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Erden Eruç , sitesinden 9 nisan tarihli bir mesaj daha yayınladı. 1 nisan günü çok büyük bir süpriz olmuş gerçekten ama , bu süpriz bizeymiş meğer. Bir önceki mesajdaki herşey , bize yapılan bir 1 nisan şakasıymış meğer. Hemen inanıp , bir de buradan hepinize duyurdum ya , afferim bana. Her gün o kadar büyük bir heyecanla takip ediyorum ki siteyi, dinler dinlemez, hemen sizinle paylaşmıştım. Olsun pişman değilim.
Ama iyi keklendim açıkçası. Erden Eruç , iyi bir sporcu olduğu kadar, iyi bir oyuncu olduğunuda gösterdi. Hem yaptığı yolculuk için, hemde harika şakası için bi kez daha, HELAL OLSUN !!! :)
( Denizaltı falan gelmemiş, pizza da getirmemiş. Hala gülüyorum ben halime :) :) :) hemen nasıl da inandık )

• Beğen
Tepkiler: Murat CER

Tugfox

Forum Bağımlısı
Tepki
1.218

Emin olun tek atlayan siz degilsiniz:) Ben diyorum bende sazanlik genleri var diye de inanmiyor kimse:) Iyi oltaya geldik valla:)

beverly

Forum Demirbaşı
Tepki
284
Bisiklet
Scott
ben mesaj tarihinden dolayi biraz suphelenmistim :)

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
@Tugberk Tezel

Arkadaşlar merhaba - yeşil bisiklette Gürsel Akay ile beraberken, bana bu sitenizi gösterdi. Ardından benim 1 Nisan şakamla ilgili bu konuyu okuduk, güldük. Özür mü dilesem, yoksa koltuklarım mı kabarsa, emin değilim.

1 Nisan şakamın hoşunuza gittiğine sevindim.

Şu anda 16 Aralık tarihine kadar Türkiye'de tanıtım ve sponsor arayışı içinde geçecek bir dönem için bulunuyorum. Sırada Büyük Okyanus var. 1 Haziranda San Fransisko'dan demir almak üzere plan yapmaktayım. Hedef Avustralya olacak. 12000km mesafe, 8 ayda geçilir mi dersiniz???

Ben buradayken İstanbul, Bursa, Eskişehir ve Ankara'ya uğrayacağım. Buralardayken sunum yapmak üzere belki buluşabiliriz. Gürsel bana önerilerinizi ulaştıracaktır.

Herkese sevgiler.

Erden Eruç
(link)

Tugfox

Forum Bağımlısı
Tepki
1.218
Televizyondan ve cesitli yerlerden takip ediyorum hatta Erden Bey okyanusu gectikten sonra karayi da bisikletle gecicek..

Tamamen kas gucu soz konusu:) Gercekten hayallerimi susleyen bir macera bu..

Ayrica Erden Bey'in gittigi ulkelerde cesitli konferanslar verip ulkemizi temsil etmesi de ayri bir onur kaynagi bizim icin;) Ustelik bu konferanslardan hic bir gelir elde etmiyor..

Iyi yolculuklar diliyorum kendisine..

Saygilar
Tugberk Tezel

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@gürsel

Konuyu açan kişi olarak koltuklarınızın kabarması gerektiğini söyleyebilirim Erden bey. Özür dilemenize ise asla gerek yok. Daha iyi bir bir nisan şakası düşünebiliyor musunuz ? Harika bir hayal gücü.
Ancak benzer bir olay Pasifik te gerçekten olursa ve bunu bizimle paylaşırsanız bu sefer inanmayız ! :) :) :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Gerçekten öyle birşeyi yaşamak nekadar güzel olurdu.Dinlerken çok duygulandım ve gururlandım.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Arkadaşlar,
Erden Eruç bildiğiniz üzere 2. okyanus geçişini tamamladı. Yakında Avustralya'ya doğru yeniden kürek çekmeye başlayacak.

Ayrıntılar ve Erden Abi'nin anlatımı için,

(link)

Teknem Royal Papua Yat Kulübü’nde çıkışa hazır. Sali gunu aciliyorum...
6 Aralık 2009 - (9.4664S, 147.1542E) -9.4664S,212.8458W
Bu yolculuk Port Moresby’ye sponsorlarımızın güçlü desteği sayesinde ulaştı. Aktaş Group önde gelen sponsorumuz. Swire Shipping ve onların buradaki ortağı Steamships Shipping teknemi buraya getirmek için özenle çalıştı, çalışanlarıyla bu arada dost olduk, evlerine götürüp bana kalacak yer bile verdiler.

1 Aralık Salı günü, teknemin içinde olduğu konteyneri profesyonelce ilaçladık. Haşarat konusunda uzman bir şirket geldi, konteynerin üzerine bir örtü attı, sonra içine methyl bromide gazı basıp 24 saat öylece bıraktı. Böylece içindeki böcek ve olası parazitleri öldürmüş olduk. Bunun akabinde Avustralya karantina memurlarına sunabilmem için bana ilaçlamanın detaylarını içeren bir sertifika verildi. Belki bu sayede gümrük meseleleri daha kolay hallolur diye umuyorum.

Çarşamba günü tekneyi dışarı çıkardık, sonra güneşten ve yağmurdan korunaklı çalışabilmek için bir hangara çektik. Teknedeki malzemeleri bir elden geçirdim, sonra aküleri şarj edip elektrik aksamını kontrol ettim. Herşey çalışır haldeydi. Geriye kalan önemli mesele tuz arıtma cihazının denenmesiydi ve bunun için tekneni suda olmasını tercih etmekteydim.

Cuma günü iskelede gemilere konteyner indirip bindiren dev bir vinci kullanarak teknemi suya indirdik. Oradan Royal Papua Yat Kulübü’ne olan bir millik mesafede kürek çekmek anılarımı tazeledi. Tekrar tekneme kavuşmuş olmak büyük bir mutluluk kaynağıydı. Tekneyi marinada bana önerilen iskeleye sorunsuz getirdim ve ayrılış için hazırlıklarıma başladım.

Tekneye çekidüzen verebildim, bütün ıvır zıvır eşyalar yerini buldu, ancak tuz arıtma cihazımda sorun çıktı. Gerçi cihazı çalıştırdım ama elde ettiğim suyun tadı bozuktu ve yapabileceğim bir şey yoktu. Uzun süre cihazı kullanmayacağımdan içine bakterilere karşı zehir (biocide) basmıştım, fakat buna rağmen cihazın içindeki filter bayatlamış, çürük yumurta tadı veriyordu. Denize açıldığımda içme suyu olarak yanımda bir sürü su şişesiyle başlayacağım. Cihazdan ürettiğim suyu ise yemeklerde kullanırım, böylece o bozuk tadı biraz bastırabilirim diye ümit ediyorum. Bakalım… Bu mesele Port Moresby’de çözebileceğim bir şey değil ne yazık ki – yine de Pazartesi sabahı bir etrafa danışırım…

Hava şartlarına bağlı olarak Salı sabahı 07:00’de açılmak üzere hazırlanmaktayım. Hedefim Torres Boğazı’nın güneyinde, York Yarımadası’nın ucundaki Thursday adası olacak.

Erden.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Arkadaşlar,
Erden Eruç Avustralya'ya vardıktan sonra şimdi de hint okyanusu geçişi öncesinde teknesinin bulunduğu limana ulaşmak için kıtanın çevresinde kanosu ile bir tur atıyor.

Sonra kıtanın en yüksek dağına ulaşmak üzere bisikleti ile yola koyulacak 2. kıta zirvesine tırmandıktan sonra hindistana doğru kürek çekmeye devam edecek.

Ayrıntılar ve Erden Abi'nin anlatımı için,

(link)

• Beğen
Tepkiler: mahmut aslan

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Erden abi bisikletle avustralya kıtasını geçmeye devam ediyor.

Devamı için lütfen (link)

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale

Erden Eruç'un hint okyanusunu kürek çekerek geçtiği olağanüstü yolculuk "dalya" dedi.

Devamı , ayrıntılar ve destekleriniz için

(link)