Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Erdek-Gemlik yol bisikleti ile

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında cardaky tarafından paylaşıldı.

1. cardaky

cardaky Yeni Üye

Seviye:
    İyi Günler Arkadaşlar,
    Öncelikle tüm pedal basanlara buradan ''Ayağınıza,kolunuza,yüreğinize sağlık'' diyorum.Yine bir İstanbul-Erdek arasını iş nedeniyle gitmek durumunda kaldım.Pazartesi(09.06.08) bisikletimle İstanbuldan İDO yoluyla Bandırmaya geçtikten sonra Bandırmadan Erdek'e kadar sakin bir şekilde gittim.Salı günü mesaiden sonra Erdek'ten her gittiğimde merak ettiğim karşı yakada tepe üstündeki Edincik kasabasına çıktım.Çıktım diyorum.Çünkü oldukça dik bir yokuşu tırmandım.Çıkarken Bizans zamanından kalma,Osmanlı zamanından kalma çok eski çeşmeler yolun kenarında hala su içmek isteyenleri bekliyor.Kasabayı dolaştıktan sonra iyiki buraya kadar pedal basmışım dedim.Çünkü hala arnavut kaldırımları,eski evleri,eski sokaklarını koruyan bir kasaba.Eski usül zeytinyağı imalathaneleri ve zeytinciler her sokakta.Yolu Erdek'e düşenlerin uğramasını tavsiye edebileceğim bir yer.
    İki günlük işimi bitirdikten sonra Çarşamba günü Bursa-Gemlik üzerinden dönmeye karar verdim.Çarşamba sabah 07:30 da kahvaltı sonrası yola çıktım.Erdek-Bandırma arası hafif iki adet yokuş var.15 km. hızla yorulmadan çıkılabilecek seviyede.Bandırma içinden geçtikten sonra Bursa-Susurluk ayrımından Karacabey'e doğru yol aldım.Daha önceki gidişimde onarımda olan 15 km.lik kısım yapılmış.Fakat bu sefer yolun diğer kısmını yapmaya başlamışlar.Yine 15 km. kadar dikkatli geldikten sonra yol çift şerit oldu.Ana yol olmasına rağmen kamyoncular rahatsız etmeden geçiyorlar.Karacabey'e yaklaşırken peşimden uzun süre takip eden köpek yüzünden adrenalin pompaladım.Ne yapsın hayvancık pek görmediği bir şeyi düşman zannediyor.Neyseki kaçtığımı görünce bir süre sonra yerini korumuş olmanın huzuruyla geri döndü.Karacabey'i geçtikten 8-10 km.sonra Bursa-Bandırma ayrımına vardım.Buradan Uluabat Gölü kuzeyindeki ana yoldan Bursa'ya devam ettim.Bursaya 30 km. kala lastik patlaması haricinde bir sıkıntı yaşamadan Uluabat Gölü manzarası eşliğinde pedal bastım.Öğleden sonra Nilüfer'e ulaştım.Fakat Nilüfer'den sonra Bursa'nın içine kadar trafikten dolayı o kadar sıkıntı çektim ki...İstanbul trafiğine alışkın birisi için bu kadar zorlayacağını tahmin etmezdim.Nilüfer'den Osmangazi-Gemlik ayrımına kadar çok ana yola giriş çıkış mevcut olduğundan çok dikkat etmek gerekiyor.Tabii ki Bursa'da oturan arkadaşlar hangi saatlerde bu yolun uygun olduğunu,hangi tali yollardan gitmenin daha iyi olduğunu bilirler.Ben ana yol haricinde bir yol bilmediğimden mecbur bu yolu kullandım.Hiç kimseye 120 km.den sonra geçmesini tavsiye etmeyeceğim bir rota.
    Bursanın Gemlik çıkışındaki köftecide mola verdim.Aslında vermez olaydım.Fazla kaçırdık galiba.Gemlik yokuşunu hem karın tokluğu hem de aşırı sıcak nedeniyle sıkıntılı çıktım.Gemlik inişi yol oldukça bozuk.Özellikle yol bisikletleri için çok zorlu bir yol.Aslında Yalova'ya kadar planlamış olduğum turumu Gemlik'te sonlandırmaya karar verdim.
    Yeni bir parkurda görüşmek üzere...Hepinize selamlar,sevgiler.

Gemlik-Karacabey=60 km.Karacabey-Bursa=65 km.Bursa geçişi=14 km.Bursa-Gemlik=24 km. Toplam mesafe 163 km. Bisiklet üstünde geçen süre=6 saat 50 dak.

2. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Pedal basan ayaklarınıza sağlık, da hani resim? Nerede çeşme resimleri? Hani görülesi eski ahşap evler? Hani arnavut kaldırımları? :p Neyse, bu sene canlı canlı göreceğim inşallah yıllık iznimde yapmayı planladığım Erdek/Ocaklar tatilimde. Bu sene bisikletimi de götüreceğim. Tabi ki oraların tadı daha bir başka gelecek bu sene bana :D
    Tekrardan ayaklarınıza sağlık, ayağınızdan pedal eksik olmasın...

3. Tamer Çetiner

Tamer Çetiner Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Tebrik ederim , çok güzel bir güzergah yanısıra güzel geçmiş bir tur .
    Fotoğrafları da olsaydı daha bir güzel olurdu :)
    Ama yine de paylaşımınız için teşekkürler .
    İzleyen turlarınızın fotoğraflarını görmek isteriz .
    Görüşmek üzere . . .

4. cardaky

cardaky Yeni Üye

Seviye:
    Haşim Okyay ve tayfur bunu beğendi.
  5. Nedret Günaydın

Nedret Günaydın Onursal Üye

Seviye:
    maşallah ne güzel anlatmışsın kaleminize sağlık,güzel gezi olmuş.

6. keremkeke

keremkeke Forum Bağımlısı

Seviye:
    güzel anlatım güzel tur
    teşekkürler

7. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Çok güzel bir tur. Teşekkürler.

8. imhoteb

imhoteb Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ah erdek ah ocaklar ah bi gidemedim ya gezinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler