Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Erciyes kış tırmanışı denemesi

Konu, 'Outdoor' kısmında Soner Sarihan tarafından paylaşıldı.

1. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sevgili dostlar,

21 aralık tarihinde Erciyes dağına kış tırmanışı yapmak üzere İDAK ( istanbul dağcılık kulübü ) dan 12 kişi olarak yola çıktık.

20 aralık akşamı havanın patlaması sonucu tırmanışımız zirve yapma şansı bulamadan son buldu.

Yinede güzel bir kış kampı oldu. Tipi de çadır kurma, çadır yeri seçimi, kar duvarı örme, kazma ile düşüş, krampon kullanımı konularında yeni arkadaşların tecrübelenmesi sağlandı.

Erciyes e kış faaliyeti yapmak istedik fakat Dağ bize "kıııışşşşttt sizi küçük insanlar" dedi. Şehirde yaşayıp arada sırada dağa gelerek onu ( dağları ) çok sevdiğimizi söylememize inanmadı haklı olarak.

Kar, buz , soğuk neyse de ! cuma akşamı 12 saat otobüsle git, pazar kamptan indikten sonra 12 saat otobüsle dön kısmını ben hiç ama hiç sevmedim. Bu rakamlara iznik - Bursa arası süre ve mesafe de dahil değil.

Ahh batıda dağların yükselmesini beklemek için milyonlarca yılımız da yok ki ne yapalım. :)

şimdi fotoğraflar

yürüyüşe başladığımız noktadan erciyes zirve . dikkatli bakılırsa zirvenin arkasında Ay görünüyor.

Makinam kısa sürede şarjını kaybettiği için yukarıya giderken fotoğraf çekmiyorum. Bu foto arada bir 40 - 50 km kadar hıza çıkan rüzgarda , güneş son ışıklarını tepemizden çekip , soğuk hakimiyetini hissettirmeye başlarken biz çadrıları kurmuş bir an önce içine kendimiz atalım diye düşünürken çekilmiş. Ortadaki çadır benim. Tam arkasındaki ben . Nam-ı diğer "çift kat "

Kampımız 6 çadır 12 kişi. Zirve ye giden klasik rotanın çok yakınındayız. Zirve mesafe yanılgısından dolayı çok yakın görünüyor. Bu sırt Türkiye de 3000 metre üzerinde en uzun yürüyüş imkanı sağlayan rotlardan birisi.
    fotoğraftaki arkadaşlar kazma - krampon eğitimi alıyorlar.

İşte kampın tamamı .

Rüzgar yerdeki karları savuruyor, bu rotayı temizleyecek olması açısından iyi fakat, buz keseceği için , kramponları çok erken kullanmamıza sebep olabilir.

Es deli rüzgar es, biz şehirlilere dağ koşullarını hatırlat ve doğa önünde burnu büyüklük yapmamamız için bize asıl egemenin sen olduğunu yüzümüze vura vura öğret.

şu bulutu görmemiz umutlarımızı çok azaltıyor. Ama biz illa zirve yapacağız diye takıntı içinde değiliz. Bir gün Erciyes samimiyetimize inanıp bizi kabul edecektir elbet.

Hava bozmaya başlarken çevrede gezip yeni ayakkabılarımın ve kaz tüyü montumun da denemesini yapıyorum.

Çadırın içinde tulum olmadan durmamı sağlayacak kadar koruyor kaz tüyü mont.

Gece yaptığımız değerlendirmeden ve çadrıların kar duvarlarına rağmen 70 cm kadar gömüşmüş olduğunu gördükten sonra , bir umutla uyandığımız gecede istemesekte yeniden tulumlara dönüyoruz. Artık yarın aşağıya nasıl ineceğimizi düşünme vakti .
    Sabah olduğunda yağış ara ara devam ediyor. gördüğünüz gibi moraller iyi, ısınmak için halay çekiyoruz.

Çadırları toplama vakti geliyor, hava hala kapalı. Çadırları sabitlediğimiz torbalar buz tuttuğu için çok uğraşmamız gerekecek. ( kışın çadırları sabitlemek için, normal market poşetlerine kar doldurulup , çadırın bağlama iplerine bağlanarak kara gömülür , bu çadırı gergin tutar ) Kendi okulumun ve eşimin okulunun isimlerini de zirveye taşımak isterdim ama olmadı bu sefer.

Aşağıya doğru yürüyoruz bir daha ki sefere buluşmak üzere. Bekle bizi Erciyes bir daha geleceğiz.

şu teleferik çalışsa iyi olurdu ama ? :) :) :)

aşağıda yediğimiz Kayseri kebap ve kayseri mantı fotoğraflarını ise eklemiyorum. Yediğim miktarın korkunçluğu dağcılar hakkında yanlış anlaşılmalara sebep olabilir . :) :) :)

Özgür Nevres, enis57, Spec ve 17 kişi daha bunu beğendi.
  2. Nedret Günaydın

Nedret Günaydın Onursal Üye

Seviye:
    sevgili soner ağbi,

sizlere yapmış olduğunuz zirve tırmanışı adına takdir anlamında diyecek kelime bulmakta zorlanıyorum.

sadece başarılarınızın devamını ve nice zirve tırmanışına imza atmanızı dilerim.

saygı ve kucak dolusu sevgilerimi sunuyorum.

cihangil bunu beğendi.
  3. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Merhaba Nedret,

Teşkkür ederim. :in:
    Bir gün zirvesinde olursam Erciyes , iltifatlarının ancak bir bölümünü kabul edebilirim. :)
    Bir gün en büyük hedeflerimden olan , kas gücü ile Dağlar projem kapsamında , bisikletimle deniz seviyesinden hareket ettikten sonra , dağa kadar tüm yolu bisikletle alır ve zirveye bisikletimi sırtımda da olsa çıkarabilirsem birazını daha alırım ( iltifatlarının ) .:D

Onun dışında güzel bir kış kampı yaptık, yeni malzemelerimizi denedik, en önemlisi dağ ile inatlaşmamayı kuralları onun koyduğunu , o izin vermezse çıkılamayacağını kabul etmeyi öğrendik.:in:

Selamlar

cihangil bunu beğendi.
  4. cihangil

cihangil Forum Demirbaşı

Seviye:
    :D aynı durum gecen sene bizim başımıza gelmişti malesef kara kuzu gibi baktık baktık geri döndük:D :D
    neyse saglık olsun telafisi mümkün seyler bunlar başarınızın devamını dilerim yolunuz acık oksijeniniz bol olsun

Soner Sarihan bunu beğendi.
  5. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    hannah cadiri arkadas gerdirememis pek, insallah yagis olmamistir :))

6. İLKER TAŞ

İLKER TAŞ SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......

Adı:
    İLKER
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    imrendim doğrusu bir kayserili olarak helal olsun

7. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Muazzam. Böyle hobileriniz olduğu için teşekkürler.

8. Ediz Tevfik Özgan

Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

Seviye:
    Sevgili soner güzel anlatımın ve fotoların için teşekkürler. Hava muhalefeti başka muhalefete benzemez demiş ve dönmüşsünüz iyikide dönmüş ve bize hiçdeğilse bukadarını yazabilmişsiniz.Erciyes kış tırmanışı yazınızıda görmek ümidi ile...

9. Fatih Özgenlik

Fatih Özgenlik Forum Bağımlısı

Seviye:
    üstad tebrik ederim yine harika bir paylaşım...

belki de tekrar gitmenizi istediği için zirve yapmanıza izin vermemiştir erciyes.. ne dersin??

ayrıca batıda da hem de burnumuzun dibinde yükselmiş bir dağ var ama kesmiyor sanırım artık sizi :)

ne şanslı öğrencileriniz var, umarım kıymet biliyorlardır...

sevgiler...

10. alpinist63

alpinist63 Kıdemli Üye

Seviye:
    Zorlu bir tırmanıştır. ayaklarınıza sağlık...Erciyes gibi bir dağa kışın tırmanmak yürek ister..